Γενικές φοιτητικές απορίες

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αν και είναι λίγο νωρίς για να κινδυνολογώ σχετικά με το εξάμηνο αλλά επειδή το νόμισμα έχει 2 όψεις σκέφτομαι και την περίπτωση να χαθεί το.Η απορία μου είναι η εξής:Ας υποθέσουμε ότι χάνουμε το εξάμηνο,τότε τα μαθήματα του χειμερινού πάνε αυτόματα στο εαρινό ή συνεχίζουμε το πρόγραμμα σπουδών ως έχει;!Δηλαδή συνεχίζουμε με τα μαθήματα του εαρινού και χρωστάμε το χειμερινό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Όταν κάποιος είναι τρίτο-τέταρτο έτος αλλά χρωστάει πολλά από τα προηγούμενα, στις δηλώσεις μαθημάτων
μπορεί να δηλωνει ολα όσα δεν έχει περάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν κάποιος είναι τρίτο-τέταρτο έτος αλλά χρωστάει πολλά από τα προηγούμενα, στις δηλώσεις μαθημάτων
μπορεί να δηλωνει ολα όσα δεν έχει περάσει?

Στην δήλωση χειμερινού εξαμήνου δηλώνει όσα χρωστάει από τα χειμερινά εξάμηνα, και αντίστοιχα με την δήλωση του εαρινού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MelinaMelinaki

Νεοφερμένος

Η MelinaMelinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη δήλωση μαθημάτων καθώς αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ιστοσελίδα της ηλεκτρονικής γραμματείας https://euniversity.uth.gr/unistudent/ (δεν μπορώ να την ανοίξω, μου γράφει ότι δεν υπάρχει). Ακολούθησα όλα τα βήματα με το VPN και τα συναφή αλλά με αυτό έχω πρόβλημα. Συγκεκριμένα μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:


Αν κάποιος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα και μπορεί να μου πει τι να κάνω θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • cats.jpg
    cats.jpg
    54.3 KB · Εμφανίσεις: 181

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ρε παιδια απο αλλα πανεπιστημια σας ζητανε και σας να καταχωρησετε τον ΑΜΚΑ σας; Τι πατατα ειναι αυτη που απαιτειται για να ολοκληρωσουμε την εγγραφη μας για το χειμερινο εξαμηνο; Και γενικα, τι χρειαζεται ο ΑΜΚΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη προηγούμενη απάντηση. Θέλω να ρωτήσω κάτι μάλλον περίπλοκο που δεν θα απαντηθεί, αλλά θα δοκιμάσω. Σχετικά με το φοιτητικό επίδομα, όταν o φοιτητής κάνει φορολογική δήλωση πάνω από 3000 ευρώ και διαθέτει και ένα ακίνητο δικαιούται να το πάρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elef8eria_Ad

Νεοφερμένος

Η Elef8eria_Ad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πέρασα απαλλακτικό τεστ στα Αγγλικά. :D Τώρα πρέπει να τα βάλω στη δήλωση μαθημάτων ή όχι? Κάποιοι λένε ότι και να μην έχεις απαλλαχθεί δεν τα δηλώνεις γιατί δεν μετράνε στο πτυχίο και κάποιοι άλλοι τα έχουν δηλώσει... :hmm: Μπερδεύτηκα :(

Πηρα και γω απαλλακτικο και μου ειπαν να το δηλωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
παιδια, ενας φοιτητης διαγραφεται αυτοματα απο το τμημα οταν δεν εχει δηλωσει μαθηματα για ενα ή δυο (συνεχομενα) εξαμηνα ή εξαρταται απο το τμημα; thanks a bunch
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Θαρρω πως στις 2 συνεχομενες φορες που δεν δηλωσεις σε διαγραφουν,απο οτι λενε στις ανακοινωσεις που βγαζουν για την εγγραφη στο εξαμηνο,ειναι και ηλεκτρονικα πλεον τα συστηματα οποτε ισως να γινεται και αυτοματα.Αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακουσει καποιον να το εχει κανει για να σου πω τι ακριβως εγινε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πέρσι είχα πάρει αναβολή απο το στρατό και φέτος άλλαξα σχολή. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο φέτος ή ισχύει κανονικά η περσινή αναβολή; Πρέπει μήπως να δηλώσω οτι άλλαξα σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ρε παιδια απο αλλα πανεπιστημια σας ζητανε και σας να καταχωρησετε τον ΑΜΚΑ σας; Τι πατατα ειναι αυτη που απαιτειται για να ολοκληρωσουμε την εγγραφη μας για το χειμερινο εξαμηνο; Και γενικα, τι χρειαζεται ο ΑΜΚΑ;

χαχαχαχαχα!! Ελα ντε? αυτο αφου είναι για τους γιατρούς! Τι τους ενδιαφέρει? μου έκανε και εμένα εντύπωση και όταν το ρώτησα στην γραμματεία δεν πηρα πειστική απάντηση!

Πέρσι είχα πάρει αναβολή απο το στρατό και φέτος άλλαξα σχολή. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο φέτος ή ισχύει κανονικά η περσινή αναβολή; Πρέπει μήπως να δηλώσω οτι άλλαξα σχολή;

περισυ ακριβώς το ίδιο και με μένα! Ενώ είχα αναβολή απο ΤΕΙ (λόγω επανάληψη πανελληνίων) πηρα το χαρτί της αναβολης απο την γραμματεια του καινουριου πανεπιστημιου (ΑΕΙ). Ε και μόλις πηγα στα ΚΕΠ είπα στην κοπέλα οτι τυγχάνω ήδη αναβολής απο ΤΕΙ και η ίδια πηρε στη στρατολογία στην Θεσσαλονικη τηλεφωνο και της είπαν οτι δεν χρειάζεται να τα καταθέσω ξανά απλά μόλις κληθώ για κατάταξη στο στρατό να έχω τα απαραίτητα δικαιολογητικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
περισυ ακριβώς το ίδιο και με μένα! Ενώ είχα αναβολή απο ΤΕΙ (λόγω επανάληψη πανελληνίων) πηρα το χαρτί της αναβολης απο την γραμματεια του καινουριου πανεπιστημιου (ΑΕΙ). Ε και μόλις πηγα στα ΚΕΠ είπα στην κοπέλα οτι τυγχάνω ήδη αναβολής απο ΤΕΙ και η ίδια πηρε στη στρατολογία στην Θεσσαλονικη τηλεφωνο και της είπαν οτι δεν χρειάζεται να τα καταθέσω ξανά απλά μόλις κληθώ για κατάταξη στο στρατό να έχω τα απαραίτητα δικαιολογητικά!

Ευχαριστώ! Αλλά ποιά δικαιολογητικά εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Αλλά ποιά δικαιολογητικά εννοείς;

τωρα τι να σου πώ δεν ξέρω! θα φανεί όταν με το καλό έρθει το χαρτί! είναι λιγο νωρις τώρα! φαντάζομαι τιποτα χαρτιά θα ειναι που να πιστοποιούν οτι ήμουν φοιτητης και ειχα αναβολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
τωρα τι να σου πώ δεν ξέρω! θα φανεί όταν με το καλό έρθει το χαρτί! είναι λιγο νωρις τώρα! φαντάζομαι τιποτα χαρτιά θα ειναι που να πιστοποιούν οτι ήμουν φοιτητης και ειχα αναβολη!
Ωραία άρα δεν κάνω κάτι τώρα! Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παιδιά εμείς απο σήμερα δηλώνουμε μαθήματα και συγγράμματα για τη σχολή. Το θέμα είναι οτι έχω χάσει το χαρτί με το username και το password.
Αν παω στη γραμματεία, θα μου δώσουν ξανά τους κωδικούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Παιδιά εμείς απο σήμερα δηλώνουμε μαθήματα και συγγράμματα για τη σχολή. Το θέμα είναι οτι έχω χάσει το χαρτί με το username και το password.
Αν παω στη γραμματεία, θα μου δώσουν ξανά τους κωδικούς;
κοιτα ετσι οπως το βλεπω δεν εχεις καμια αλλη επιλογη απο το να πας στη γραμματεια:D
τωρα για το τι θα κανουν
ισως να εχουν ξυπνησει απο το αλλο πλευρο
who knows?....
ναι πιθανοτατα θα στο δωσουν μην ανησυχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
κοιτα ετσι οπως το βλεπω δεν εχεις καμια αλλη επιλογη απο το να πας στη γραμματεια:D
τωρα για το τι θα κανουν
ισως να εχουν ξυπνησει απο το αλλο πλευρο
who knows?....
ναι πιθανοτατα θα στο δωσουν μην ανησυχεις

Οχι, στάνταρ θα με εξυπηρετήσουν. Είναι μια καλή κυρία στη γραμματεία και πάντα σε ότι θέλουμε μας βοηθάει.
Το θέμα είναι χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο; Μια κοπελιά μου είχε πει οτι πρέπει να κάνω υπεύθυνη δήλωση οτι έχω χάσει τους κωδικούς, μια άλλη μου είπε οτι δεν ισχύει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Οχι, στάνταρ θα με εξυπηρετήσουν. Είναι μια καλή κυρία στη γραμματεία και πάντα σε ότι θέλουμε μας βοηθάει.
Το θέμα είναι χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο; Μια κοπελιά μου είχε πει οτι πρέπει να κάνω υπεύθυνη δήλωση οτι έχω χάσει τους κωδικούς, μια άλλη μου είπε οτι δεν ισχύει αυτό
γραμματεια και ξερο ψωμι σε αυτες τις περιπτωσεις
θα εχουν εκει υπευθυνες δηλωσεις εαν θελεις παρε και μια απο το βιβλιοπωλειο (οχι)

θα σου πουν ο,τι χρειαζεται να κανεις εκει don't worry be sunny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzwrtzinakwst

Νεοφερμένος

Η Tzwrtzinakwst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια!μολις εδωσα πανελληνιες και περασα διακοσμητικη αθηνας!Το ονειρο μου ομως ειναι να σπουδας αρχιτεκτονικη! σκεφτομαι ειτε να δωσω ξανα πανελληνιες ειτε να παω στο εξωτερικο!Τι λετε;και επισης πια ειναι η αποψη σας για τα πανεπιστιμια της κυπρου;το πτυχιο ειναι ισχυρο σε περιπτωση που θα θελω να εργαστω στο εξωτερικο;κοιταξα για σπουδες στην αγγλια αλλα ενημερωθηκα πως ενα ισαξιο πτυχιο με το ελληνικο διαρκει 7 χρονια περιπου (riba 2) και ενα σωρο λεφτα!Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα καταλαβαινεται πρεπει να 'δρασω' γρηγορα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!μολις εδωσα πανελληνιες και περασα διακοσμητικη αθηνας!
https://www.teiath.gr/userfiles/eadsa_web_admin/documents/FEK-227-19_10_2006.pdf
Άρθρο 4
1. Μετονομάζονται :
α. Το Τμήμα Διακοσμητικής του Τ.Ε.Ι. Αθήνας σε Τμήμα
Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης και Σχεδια−
σμού Αντικειμένων.

Το 2006 άλλαξε όνομα οπότε εσύ ή το 2005 πέρασες εκεί ή πιο παλιά?

κοιταξα για σπουδες στην αγγλια αλλα ενημερωθηκα πως ενα ισαξιο πτυχιο με το ελληνικο διαρκει 7 χρονια περιπου

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top