Γενικές φοιτητικές απορίες

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δεν γίνεται αυτό ... Αφού στην εγγραφή σε βάζουν υποχρεωτικά να υπογράψεις τη δήλωση μαθημάτων του πρώτου εξαμήνου .
Οπότε αφού είσαι ακόμα ενεργός θα πρέπει να πάρεις διαγραφή !!!
Δεν ισχύει παντού αυτό...Σ' εμάς η δήλωση μαθημάτων έγινε αρκετό καιρό μετά τις εγγραφές και μετά την έναρξη των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλη απορία...πέρασα πέρυσι στη σχολή στην οποία φοιτω κανονικά και δεν ξαναέδωσα Πανελλήνιες...τώρα το Σεπτέμβρη με την εγγραφή των πρωτοετών θα πρέπει να γραφτώ και εγω σα να λεμε για το 2ο ετος σπουδων; ή δεν ισχυει κατι τετοιο; εχω ακουσει πολλα και ανησυχω..
Θα αποκαλούμαι πρωτοετής σε λίγους μήνες , και όπως κάθε <<πρωτάρης>> έχω απορίες !

1)Καταρχάς , τα βιβλία στα δίνουν δωρεάν στο πανεπιστήμιο;
2)Πότε γίνονται συνήθως οι εγγραφές;
3)Πότε αρχίζουν συνήθως τα μαθήματα;
4)ήμουν σε μια ενημέρωση του ΑΠΘ , και ειπώθηκε από καθηγήτρια οτι θα παίρνονται απουσίες απο εδώ και στο εξής , ισχύει;
5)Έχω ακούσει οτι μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα άλλων σχολών , άσχετα άμα δεν είσαι φοιτητής εκεί ! Ισχύει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
1)Αυτό ίσχυε μεχρι και φετος...για το επόμενο εξάμηνο δεν ξερουμε τι παιζει γιατι εχει ακουστει ότι θα τα αγοράζουμε τα βιβλία και οι τιμες θα ειναι αρκετα βαρβατες....βλεπε οτι σε καθε εξαμηνο να εχεις 5-6 μαθηματα που το καθε ενα θα χρειαζεται τουλαχιστον ενα βιβλιο στην τιμη των 30-50Ε
2)Εξαρτάται καθαρα απο τη σχολή αλλά συνήθως είναι αρχές-μέσα Σεπτέμβρη
3)Κανονικά στις αρχες Οκτωβρη...εμεις περυσι 1 Οκτωβριου αλλα μετα αμα γινουν καταλήψεις ειναι σαν να ξεκινας μεσα Νοεμβρη
4)Εξαρτάται και απο τη σχολή και κυριως απο τον καθηγητη....
5)Μπορείς....βσκ κανενας καθηγητης δεν ξερει ποιος εισαι, που περασες και αν παρακολουθεις τα μαθηματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλη απορία...πέρασα πέρυσι στη σχολή στην οποία φοιτω κανονικά και δεν ξαναέδωσα Πανελλήνιες...τώρα το Σεπτέμβρη με την εγγραφή των πρωτοετών θα πρέπει να γραφτώ και εγω σα να λεμε για το 2ο ετος σπουδων; ή δεν ισχυει κατι τετοιο; εχω ακουσει πολλα και ανησυχω..

στο απθ σιγουρα ισχυει οτι καθε ακαδημαικο ετος πρεπει να γραφτεις σου βαζουν μια σφραγιδα στο βιβλιοαριο σπουδων καθε αρχη της χρονιας . τωρα λογικα αυτο πρεπει να ισχυει παντου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
ΟΚ! Ευχαριστω. Αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι προεκυψε ενα προβλημα. Εβαλα Λαρισα τει για να μπει η αδερφη μου σε ειδικη κατηγορια επειδη ηεξερα οτι θα ξαναδωσω πανελληνιες. Τωρα η αδερφη μου που εδωσε και αυτη ειναι σε ειδικη κατηγορια με αδερφο που σπουδαζει σε διαφορετικη πολη απο την κατοικια των γονεων μας. Αν παω και ξεγραφτω απο τωρα, στην ουσια δεν θεωρουμε φοιτητης και εχω την υποψια οτι η αδερφη μου θα βγει απο την ειδικη κατηγορια. Γνωριζει κανεις για αυτο? Λεω να περιμενω κιολας οπως ειπες να ξεγραφτω πριν παω να γραφτω στην αλλη σχολη που περναω.

Ναι τότε περίμενε να περάσει και η αδερφή σου με την ειδική κατηγορία και μετά ξεγράψου από τη σχολή ... Γιατί μάλλον θα χρειαστεί βεβαίωση σπουδών (από την παλιά σχολή που πέρασες) κατά την εγγραφή της .

Δεν ισχύει παντού αυτό...Σ' εμάς η δήλωση μαθημάτων έγινε αρκετό καιρό μετά τις εγγραφές και μετά την έναρξη των μαθημάτων.

ΟΚ δεν το ήξερα ... Νόμιζα σε όλες τις σχολές το ίδιο γίνεται ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
στο απθ σιγουρα ισχυει οτι καθε ακαδημαικο ετος πρεπει να γραφτεις σου βαζουν μια σφραγιδα στο βιβλιοαριο σπουδων καθε αρχη της χρονιας . τωρα λογικα αυτο πρεπει να ισχυει παντου

Μερικές δεν έχουν καν βιβλιάριο σπουδών (WTF!!? :p), απλά δηλώνεις μαθήματα κι ανανεώνεσαι αυτόματα.

Καλύτερα ρώτα τη γραμματεία για να 'σαι σίγουρος όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελληνιες και βασει του βαθμου μου και του μηχανογραφικου που θα κανω,κατα πασα πιθανοτητα θα ειμαι ή στην πατρα ή στον βολο(η πολιτικων μηχανικων ή φαρμακευτικη).μενω ροδο και αναγκαστικα θα πρεπει να πηγαινω μεσω αθηναςθα ηθελα να ρωτησω ποση ωρα ειναι αθηνα -πατρα με το λεωφορειο και αθηνα-βολος ?εκτος αυτου,ισχυει οτι στο πανεπιστημιο της πατρας κοντα δεν υπαρχουν αρκετα ΄΄φοιτητικα΄΄ σπιτια?κατα τα αλλα,απο πολεις τι λενε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Σπουδάζω Βόλο(παιδαγωγικο)..Νομίζω Αθήνα-Βόλος είναι 4μιση ώρες..πολύ ωραία πόλη:)τα πολυτεχνεία είναι στην αρχή της πόλης ξεχωριστά από τις άλλες σχολές..γενικά έχει πολλούς φοιτητές καθως έχει 12 σχολές..έχει μέρη να βγεις,οχι πάρα πολλά..εύκολη πόλη,την μαθαίνεις εύκολα ..είναι επίπεδη και οι περισσότεροι κινουνται με ποδήλατα.τι άλλον θέλεις να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Σπουδάζω Βόλο(παιδαγωγικο)..Νομίζω Αθήνα-Βόλος είναι 4μιση ώρες..πολύ ωραία πόλη:)τα πολυτεχνεία είναι στην αρχή της πόλης ξεχωριστά από τις άλλες σχολές..γενικά έχει πολλούς φοιτητές καθως έχει 12 σχολές..έχει μέρη να βγεις,οχι πάρα πολλά..εύκολη πόλη,την μαθαίνεις εύκολα ..είναι επίπεδη και οι περισσότεροι κινουνται με ποδήλατα.τι άλλον θέλεις να μάθεις;

εχει ποδηλατοδρομο ομως η κως?υπαρχουν αρκετα σπιτια κοντα στη σχολη?εννοεις 4,5 με λεωφορειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
εχει ποδηλατοδρομο ομως η κως?υπαρχουν αρκετα σπιτια κοντα στη σχολη?εννοεις 4,5 με λεωφορειο?
ποδηλατοδρομο δεν εχεί αλλά βολεύει να έχεις ποδήλατο..ναι κόντα στο πολυτεχνείο μπορείς να βρείς καλά σπίτια και ναι με λεωφορείο..τρένο δεν έχει απευθείας,πρώτα πας Λάρισα και εκει αλλάζεις για Βόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
ποδηλατοδρομο δεν εχεί αλλά βολεύει να έχεις ποδήλατο..ναι κόντα στο πολυτεχνείο μπορείς να βρείς καλά σπίτια και ναι με λεωφορείο..τρένο δεν έχει απευθείας,πρώτα πας Λάρισα και εκει αλλάζεις για Βόλο.

στο ριο ειναι το πολυτεχνειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
στο ριο ειναι το πολυτεχνειο?
Δεν ξέρω απο Πάτρα αλλά νομίζω είναι έξω από την πόλη..Στο Βόλο μέσα στην πόλη είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πότε διαγράφεται ένας φοιτητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marialicious

Νεοφερμένος

Η Marialicious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η Πάτρα είναι πολύ πιο κοντά από Βόλο....Αθήνα-Πάτρα = 2 ώρες και 30 λεπτά....ίσως και λιγότερο στα βραδινά δρομολόγια που δεν έχει κίνηση.....

Επίσης το Παν/μιο Πατρών είναι έξω από την πόλη..προς το Ρίο...σε κάθε περίπτωση νοικιάζεις στο κέντρο της πόλης και παίρνεις λεωφορείο για την σχολή σου....Εξάλλου όλα τα υπόλοιπα είναι στο κέντρο της πόλης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πότε διαγράφεται ένας φοιτητής;
Aπο οσο ξερω αν για ενα 6μηνο δε πατησεις και δεν κανεις ανανεωση εγγραφης το Σεπτεμβρη τοτε αυτοματα διαγραφεσαι.Η αλλιως πηγαινεις στη γραμματεια και το κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
2 συνεχόμενα εξάμηνα θες, να μην κάνεις ανανέωση για 2, όχι 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Στο Πάντειο υπάρχει Λέσχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Στο Πάντειο υπάρχει Λέσχη;

Απ' ό,τι ακούω από μια φίλη μου στην Πάντειο,υπάρχει και είναι και πολύ καλή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Απ' ό,τι ακούω από μια φίλη μου στην Πάντειο,υπάρχει και είναι και πολύ καλή :)

Μήπως ξέρεις και το εισοδηματικό κριτήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μήπως ξέρεις και το εισοδηματικό κριτήριο;

Όχι,αυτό δεν το γνωρίζω...Στη δική μου σχολή ξέρω ότι είναι γύρω στις 35.000.
Αλλά λογικά κάποιος φοιτητής από την Πάντειο θα υπάρχει κι εδώ για να σου πει σίγουρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Όχι,αυτό δεν το γνωρίζω...Στη δική μου σχολή ξέρω ότι είναι γύρω στις 35.000.
Αλλά λογικά κάποιος φοιτητής από την Πάντειο θα υπάρχει κι εδώ για να σου πει σίγουρα.:)

Ξέρω πως είναι αυστηρή η επιλογή όσων δικαιούνται σίτιση. Ούτε ο αδερφός μου έχει τη δυνατότητα να τρώει στη λέσχη του Τ.Ε.Ι. Κρήτης. Εγώ βέβαια θα ήθελα πολύ, γιατί δεν μπορώ να μαγειρεύω καθημερινά!

Όπως και να 'χει, σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση και περιμένω από κάποιον Παντειακό να με ενημερώσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top