Γενικές φοιτητικές απορίες

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ξέρω πως είναι αυστηρή η επιλογή όσων δικαιούνται σίτιση. Ούτε ο αδερφός μου έχει τη δυνατότητα να τρώει στη λέσχη του Τ.Ε.Ι. Κρήτης. Εγώ βέβαια θα ήθελα πολύ, γιατί δεν μπορώ να μαγειρεύω καθημερινά!

Όπως και να 'χει, σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση και περιμένω από κάποιον Παντειακό να με ενημερώσει. :)

Διαφέρουν τα κριτήρια από πόλη σε πόλη κι από σχολή σε σχολή...Εμάς θεωρητικά υπάρχει κάρτα σίτισης για όσους πηγαίνουν στη λέσχη της πόλης,αλλά υπάρχει και η λέσχη που βρίσκεται έξω,στις εστίες,η οποία είναι πολύ καλύτερη και μπαίνουν όλοι χωρίς έλεγχο...Όχι ότι αυτό είναι σωστό,αλλά τουλάχιστον δεν έχει κανείς θέμα σίτισης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EviMv

Νεοφερμένος

Η EviMv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδια με βλεπω για ΔΕΣ Παντειου..Ωστοσο ξερει κανεις πως παμε εκει;
Ξερω σιγουρα οτι σταματαμε Συγγρου-Φιξ..
Και μετα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EviMv

Νεοφερμένος

Η EviMv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ποτε ειναι συνηθως οι ωρες διδασκαλιας στο πανεπιστημιο;Εννοω πρωι ή απογευμα;
Και επισης απο την στιγμη που βγαινουν οι βασεις και βλεπεις οτι εχεις περασει στη σχολη που θελεις τι κανεις;
Πρεπει να πας να εγγραφεις;
Κι αν ναι ποτε συνηθως πανε για τις εγγραφες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Παιδια ποτε ειναι συνηθως οι ωρες διδασκαλιας στο πανεπιστημιο;Εννοω πρωι ή απογευμα;
Και επισης απο την στιγμη που βγαινουν οι βασεις και βλεπεις οτι εχεις περασει στη σχολη που θελεις τι κανεις;
Πρεπει να πας να εγγραφεις;
Κι αν ναι ποτε συνηθως πανε για τις εγγραφες;
Για όλα βγαίνουν ανακοινώσεις. Στη πρώτη περίπτωση αναρτάται το πρόγραμμα μαθημάτων απο τη σχολή με τις ώρες και τα μαθήματα. Πολλά τμήματα έχουν και πρωί και απόγευμα, δεν είναι σαν το σχολείο. Στη δεύτερη περίπτωση αν δεν εγγραφείς, δεν θεωρείσαι φοιτητής του τμήματος. Γι'αυτό βγαίνει ανακοίνωση απο το υπουργείο με τις προθεσμίες και τα δικαιολογητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EviMv

Νεοφερμένος

Η EviMv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για όλα βγαίνουν ανακοινώσεις. Στη πρώτη περίπτωση αναρτάται το πρόγραμμα μαθημάτων απο τη σχολή με τις ώρες και τα μαθήματα. Πολλά τμήματα έχουν και πρωί και απόγευμα, δεν είναι σαν το σχολείο. Στη δεύτερη περίπτωση αν δεν εγγραφείς, δεν θεωρείσαι φοιτητής του τμήματος. Γι'αυτό βγαίνει ανακοίνωση απο το υπουργείο με τις προθεσμίες και τα δικαιολογητικά.
Thanks!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betty@5

Νεοφερμένος

Η betty@5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας! φετος εδωσα πανελληνιες για δευτερη φορα και το αποτελεσμα ηταν χειροτερο απο περυσι. ως τελευταια επιλογη εχω την σχολη που περασα περυσι(οπου εχω ηδη εγγραφει) αλλα με την προοπτικη μιας μετεγγραφης του χρονου λογω οικονομικων. ξερει κανεις εαν μπορω να διαγραφω και να επανεγγραφω στην ιδια σχολη(την οποια πιανω και με τα φετινα δεδομενα) ετσι ωστε να εχω το δικαιωμα μεταγραφης του χρονου? heelp!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Και ενα αλλο παιδι ειχε ρωτησει ακριβως αυτο πριν λιγες μερες.

Τι νεο κολπο ειναι αυτο? :eek: Αν θυμαμε καλα στις οδηγιες μηχανογραφικου, λεει δεν δηλωνουμε σχολη στην οποια ηδη ειμαστε.

Αρα, νομιζω απλως δεν γραφεσε στην καινουργια σχολη αμα δεν θες και πας σε αυτη που περασες περσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betty@5

Νεοφερμένος

Η betty@5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ναι αλλα αν παραμεινω στη σχολη μου ως εχει, δεν εχω δικαιωμα μετεγγραφης του χρονου για αλλη πολη που χρειαζομαι..! (αφου δεν θεωρουμαι πλεον φοιτητρια α εξαμηνου..) αρα για να παρω τη μεταγραφη πρεπει πρακτικα να περασω φετος! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Την ίδια σχολή μπορείς να την επιλέξεις, στην ίδια όμως πόλη όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Γιατι πρεπει να δηλωσεις το ιδιο τμημα που εισαι τωρα? Δηλωσε τη σχολη σου σε αλλη πολη και παρε μεταγραφη στην πολη που θες (αν εχεις σιγουρη τη μεταγραφη)...Αλλιως δηλωσε καποια αλλη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betty@5

Νεοφερμένος

Η betty@5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δεν εχω σιγουρη τη μεταγραφη γι αυτο..... :confused: οποτε απ το να βρεθω αλλου και οχι αθηνα(που ειναι ο στοχος της μεταγραφης) καλυτερα να μεινω εκει που ειμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Πηγαινε ρωτα στη σχολη...Απ'οτι καταλαβα θες να ξαναπαρακολουθησεις το 1ο ετος...
Στο μηχανογραφικο δηλωσε και καμια αλλη σχολη προτιμησης σου και αμα γινεται να το ξαναπαρακολουθησεις μην πας να γραφτεις καθολου τον Οκτωβρη....Αλλα για καλο και για κακο δηλωσε και αλλες σχολες...Για αυτο το λογο ξαναδωσες αλλωστε....Ασε που θα πεσουν και οι βασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria_95

Νεοφερμένος

Η Maria_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλες απορίες και αν υπάρχει κάποιος που σπουδάζει Ναυτιλιακά στο ΠαΠει θα με βοηθούσε πολύ.

-Πόσες ώρες καθημερινά διαρκούν τα μαθήματα στο περίπου? Δηλαδή κάποιος έχει την άνεση να δουλεύει 6ωρο και να παρακολουθεί αρκετά από τα μαθήματα της σχολής;
-Και κάτι άλλο που ίσως ακουστεί χαζό... Πως είναι το κτίριο που γίνονται τα μαθήματα;
(απ'ότι διάβασα είναι το μόνο τμήμα που δε στεγάζεται στο κεντρικό κτίριο :hmm: )
Γενικά πείτε τις εντυπώσεις σας και σε μας τα πρωτάκια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
τα μαθηματα στο απθ τμημα φιλολογιας ποτε περιπου ξεκινανε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
τελη σεπτεβρη με αρχες οκτωβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
γεια σας, θα ηθελα να μου απαντησει καποιος στα εξης:
1) τα μαθηματα στο οικονομικο απθ ποτε ξεκινανε και
2) στις φοιτητικες εστιες ποτε ανακοινωνουν οτι σε δεχονται?
Δηλαδη μεχρι να αρχισουν τα μαθηματα θα μπορεσω να μενω στην εστια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
γεια σας, θα ηθελα να μου απαντησει καποιος στα εξης:
1) τα μαθηματα στο οικονομικο απθ ποτε ξεκινανε και
2) στις φοιτητικες εστιες ποτε ανακοινωνουν οτι σε δεχονται?
Δηλαδη μεχρι να αρχισουν τα μαθηματα θα μπορεσω να μενω στην εστια?

1)θα βγει σχετικη ανακοινωση απο την γραμματεια
2)συνηθως τελη αυγουστου
Μπορει να χασεις την πρωτη βδομαδα μαθηματων ,διοτι λογω γραφειοκρατιας αργουν λιγακι συνηθως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Bemanos ευχαριστω για την απαντηση.
Ειναι σιγουρα τελη αυγουστου? Καπου ειχα δει οτι οι αιτησεις ξεκινανε απο σεπτεμβριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Bemanos ευχαριστω για την απαντηση.
Ειναι σιγουρα τελη αυγουστου? Καπου ειχα δει οτι οι αιτησεις ξεκινανε απο σεπτεμβριο

Αναλογα την σχολη αυτο , εγω ηξερα για τελη αυγουστου , τωρα η δικια σου σχολη μπορει να βγαλει πιο μετα , σε καθε περιπτωση να κοιτας το σαιτ της σχολης σου ,ή μπορεις να παρεις τηλ την γραμματεια να σου πουνε πιο σιγουρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μαλλον θα εννοεις για αυτους που ειναι ηδη φοιτητες, εγω απο φθηνοπωρο θα 'μαι πρωτοετης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top