Γενικές φοιτητικές απορίες

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Είναι πτυχία Αγγλικών αλλά προσανατολισμένα στα οικονομικά. Μπορεί, αλλά θέλει προσπάθεια και να το έχεις με τα μαθηματικά..

:whistle::whistle::whistle::(:(:(
Κατάλαβα....

Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Προαιρετική εργασία, η οποία μόνο αν είναι καλή (και η παρουσιάση της κ.λ.π) θα υπάρξει βελτίωση στον βαθμό του εξαμήνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
το αλλο το κουφο στο δικο μας τμημα ειναι το εξης: οτι σε σεμιναριο τωρα οπου υποτιθεται οτι δινεις μονο εργασια και τελειωνεις, η εργασια πιανει το 20%, 70% η προφορικη εξεταση, και ενα ακομα 10% η συμμετοχη/παρακολουθηση του μαθηματος..!! μετα απο που πας να φουνταρεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εμείς έχουμε τέτοιο μάθημα.
Είναι εργαστηριακό, και είναι 50% η εργασία, και από κει και πέρα, σε 10 μαθήματα έχεις 10 ασκήσεις που η κάθε μία πιάνει μισό βαθμό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ναι μονο που σ'αυτη την περιπτωση δεν ειναι δικαιο...!! π.χ καποιος μπορει να εχει ξεσκιστει να κανει μια τελεια εργασια 30+ σελιδων και στο τελος τι θα βαθμολογηθει μονο με 20%? οπως επισης κακως δινεται και τοσο μεγαλο βαρος στην προφορικη αξιολογηση. στο συγκεκριμενο μαθημα που λεω ειναι 70%, καποιος μπορει να μην ειναι στην μερα του, να κολλησει και αλλα χιλια δυο, θα πρεπει να κριθει ετσι? μιλαμε τρελα πραγματα..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έκανα δηλώσεις κανονικά στο my-studies και μου εμφανίζει Για την τρέχουσα περίοδο έχετε κάνει δήλωση μαθημάτων. (5 Μαθήματα και 5 Συγγράμματα)

Τα μαθήματα που έχετε δηλώσει εμφανίζονται σημειωμένα. Εάν θέλετε, μπορείτε να κάνετε αλλαγές και στη συνέχεια να υποβάλετε νέα δήλωση. Η γραμματεία θα λάβει υπόψη της μόνο τη τελευταία.
Πήγα στο μενού προφίλ,ιστορικό και στην αρχή μου εμφάνιζε κανονικότατα τα μαθήματα όμως τώρα δεν μου τα εμφανίζει,επίσης πάω στο ιστορικό δηλώσεων αλλά μου εμφανίζει ότι δεν βρέθηκαν δηλώσεις μαθημάτων....Μήπως δεν έχω κάνει κάτι σωστό;
Ξανά προσπάθησα σήμερα και μου εμφανίζονται στο ιστορικό αλλά δεν μου εμφανίζει τις επιλογές το ιστορικό δηλώσεων και τα συγγράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ρε παιδια λυστε μου σας παρακαλω μια απορια.Πηρα ενα συγγραμμα για μαθημα που ομως τελικα δε θα δωσω στην εξεταστικη γιατι ηδη εχω 8 μαθηματα, οποτε και δε το δηλωσα στο mystudies. Τι κανω με το συγγραμμα και πως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ρε παιδια λυστε μου σας παρακαλω μια απορια.Πηρα ενα συγγραμμα για μαθημα που ομως τελικα δε θα δωσω στην εξεταστικη γιατι ηδη εχω 8 μαθηματα, οποτε και δε το δηλωσα στο mystudies. Τι κανω με το συγγραμμα και πως?
Μιλάς με Εύδοξο για να το επιστρέψεις. Διευθέτησέ το, αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με τις δηλώσεις στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μην περιμένεις ο Ευδοξος να σου στείλει mail, έπαθα το ίδιο πέρσι (αν και εγώ έδωσα τα μαθηματα κανονικά) και μου ζητησαν να επιστρέψω τα συγγράμματα ένα μήνα μετά την εξεταστική! :P
Οπότε επικοινώνησε εσυ πρώτα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Μην περιμένεις ο Ευδοξος να σου στείλει mail, έπαθα το ίδιο πέρσι (αν και εγώ έδωσα τα μαθηματα κανονικά) και μου ζητησαν να επιστρέψω τα συγγράμματα ένα μήνα μετά την εξεταστική! :P
Οπότε επικοινώνησε εσυ πρώτα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Έκανα κι εγώ βλακεία. Πήρα τα συγγράμματα από 2 Υποχρεωτικά κατ' επιλογήν, τα οποία δε θα δώσω τελικά, και απ' ό,τι κατάλαβα θα μου αφαιρεθούν αυτά τα δύο από το συνολικό αριθμό των συγγραμμάτων των οποίων μπορώ να πάρω, ο οποίος αριθμός είναι ίσος με τον αριθμό μαθημάτων που είναι απαραίτητα για τη λήψη πτυχίου.

Τι να κάνω, για να διευθετηθεί;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Έκανα κι εγώ βλακεία. Πήρα τα συγγράμματα από 2 Υποχρεωτικά κατ' επιλογήν, τα οποία δε θα δώσω τελικά, και απ' ό,τι κατάλαβα θα μου αφαιρεθούν αυτά τα δύο από το συνολικό αριθμό των συγγραμμάτων των οποίων μπορώ να πάρω, ο οποίος αριθμός είναι ίσος με τον αριθμό μαθημάτων που είναι απαραίτητα για τη λήψη πτυχίου.

Τι να κάνω, για να διευθετηθεί;:worry:
Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι. Απο τη στιγμη που εχεις δηλωσει τα μαθηματα και παρελαβες τα συγγραματα, δεν προβλεπεται να τα γυρισεις πισω. Μπορεις ομως να τα δωσεις μεσω του ευδοξος+.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι. Απο τη στιγμη που εχεις δηλωσει τα μαθηματα και παρελαβες τα συγγραματα, δεν προβλεπεται να τα γυρισεις πισω. Μπορεις ομως να τα δωσεις μεσω του ευδοξος+.

Δεν έχω δηλώσει τα μαθήματα αυτά. Έχω δηλώσει άλλο μάθημα, αλλά είχα τη δυνατότητα να πάρω τα συγγράμματα για όλα τα επιλογής - πράγμα που έκανα, χωρίς να ξέρω εκ των προτέρων ότι αυτό θα μου στοιχίσει σε επόμενα μαθήματα, αφού ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω!

Το πρόγραμμα «Εύδοξος+» τι είναι; Είναι το πρόγραμμα ανταλλαγής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Δεν έχω δηλώσει τα μαθήματα αυτά. Έχω δηλώσει άλλο μάθημα, αλλά είχα τη δυνατότητα να πάρω τα συγγράμματα για όλα τα επιλογής - πράγμα που έκανα, χωρίς να ξέρω εκ των προτέρων ότι αυτό θα μου στοιχίσει σε επόμενα μαθήματα, αφού ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω!
Κατσε, αν δεν εχεις δηλωσει καποιο μαθημα, δεν δικαιουσαι συγγραμμα. Οποτε μολις κανουν συγκριση της δηλωσης μαθηματων και της δηλωσης συγγραματων απο τον Ευδοξο, θα σου ζητηθει να τα επιστρεψεις. Εκτος αν εννοεις κατι αλλο που δεν το πιασα.


Το πρόγραμμα «Εύδοξος+» τι είναι; Είναι το πρόγραμμα ανταλλαγής;
Με τον Ευδοξο+ μπορεις να ανταλλαξεις συγγραματα που δεν θες με μοναδες. Με αυτες τις μοναδες μπορεις να παρεις αλλα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν τα δηλώσες στην ηλεκτρονική γραμματεία του τμήματός σου, όταν ξεκινήσει ο ευδοξος τον έλεγχο ταυτοποιησης (αν πήραμε τα συγγράμματα των μαθημάτων που δηλώσαμε δηλαδή), θα λάβεις mail από την υπηρεσία όπου θα σου λέει ότι εντοπίστηκε αναντιστοιχία και είτε
1. να επιστρέψεις τα βιβλία σε συγκεκριμένα σημεία παραλαβής, είτε
2. (αν τελικά εξεταστείς στα μαθηματα όπως εγώ και περαστούν στη δήλωση μαθημάτων) να τους στείλεις με φαξ τη δήλωση.

Εγώ επειδή τα δικαιουμουν, τα παρακολούθησα, εξετάστηκα κανονικά και τα πέρασα, έκανα το 2ο. Αν δεν σου χρειάζονται κάνεις το 1ο και ξεμπερδεύεις.
Απλώς επειδή όπως προείπα αργούν ΠΟΛΥ, καλύτερα να μην περιμένετε να σας το πουν οι ίδιοι και να επικοινωνήσετε πρώτοι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν τα δηλώσες στην ηλεκτρονική γραμματεία του τμήματός σου, όταν ξεκινήσει ο ευδοξος τον έλεγχο ταυτοποιησης (αν πήραμε τα συγγράμματα των μαθημάτων που δηλώσαμε δηλαδή), θα λάβεις mail από την υπηρεσία όπου θα σου λέει ότι εντοπίστηκε αναντιστοιχία και είτε
1. να επιστρέψεις τα βιβλία σε συγκεκριμένα σημεία παραλαβής, είτε
2. (αν τελικά εξεταστείς στα μαθηματα όπως εγώ και περαστούν στη δήλωση μαθημάτων) να τους στείλεις με φαξ τη δήλωση.

Εγώ επειδή τα δικαιουμουν, τα παρακολούθησα, εξετάστηκα κανονικά και τα πέρασα, έκανα το 2ο. Αν δεν σου χρειάζονται κάνεις το 1ο και ξεμπερδεύεις.
Απλώς επειδή όπως προείπα αργούν ΠΟΛΥ, καλύτερα να μην περιμένετε να σας το πουν οι ίδιοι και να επικοινωνήσετε πρώτοι! :)

Μάλιστα. Ευχαριστώ.
Εγώ θέλω να διαβάσω το ένα σύγραμμα, οπότε θα περιμένω να με ειδοποιήσουν εκείνοι.:)

Άρα, αν τα επιστρέψω, δε θα στερηθώ συγγράμματα για τα επιλογής σε άλλα εξάμηνα, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν νομίζω και δεν μου φαίνεται και λογικό. Αφού δεν θα έχεις παραπάνω βιβλία στην κατοχή σου, πώς θα σου πουν ότι δεν δικαιούσαι άλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Eπειδή το πρόβλημα είναι με τα επιλογής θα σας πω τι ισχύει σε μας.ΓΙα να πάρουμε πτυχίο πρέπει να χουμε 12 μαθήματα επιλογής.
Η δικιά μου κατεύθυνση δε δίνει βιβλία παρά μόνο σε 4 μαθήματα από τα 12 που χρειάζομαι,επομένως δήλωσα μερικά μαθήματα από άλλες κατευθύνσεις γιατί το βιβλίο που δίναν χρειαζόταν του χρόνου σε κάποια από τα υποχρεωτικά που έχω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν μοιραζόμαστε τις προσωπικές μας εμπειρίες από τα μαθηματα επιλογής, αλλά οκ, καλά έκανες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Το ξέρω χριστιαννα κούκλα μου απλά επειδή σε μερικές σχολές υπάρχει σύστημα με κατ' επιλογή μαθήματα και όχι υποχρεωτικά επιλογής,θεωρησά σωστό να πω τι ισχύει σε τέτοια περίπτωση επειδή πολλά γράφονται..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου βρει τον ορισμο της φρασης ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΑΡΡΑΓΩΓΗ? ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση μου αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα, και τον χρειαζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top