Γενικές φοιτητικές απορίες

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Εγώ που τελικά πήρα αναστολή σπουδών για 1 έτος, αν αποφασισω να γυρήσω του χρόνου για σπουδες, γνωρίζει κανείς ποια η διαδικασία?

Θέλω να πω.. Θα ξεκινήσω κανονικά από το πρώτο έτος, σαν πρωτοετής? Ή πρέπει να παρακολουθώ μαθήματα του δεύτερου+του πρώτου και να δώσω εξετάσεισ και για τα 2 έτη τις ίδιες περιοδους? Ή είμαι απλά θα χρωστάω όλα τα μαθηματα του πρώτου, ενω θα παρακολουθω και θα δινω εξετασεις μονο για το δευτερο και του πρώτου επιλεκτικά?

ναι, θα ρωτήσω την γραμματεί ΑΝ το κανω.. απλα να'χω μια ιδέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγώ που τελικά πήρα αναστολή σπουδών για 1 έτος, αν αποφασισω να γυρήσω του χρόνου για σπουδες, γνωρίζει κανείς ποια η διαδικασία?

Θέλω να πω.. Θα ξεκινήσω κανονικά από το πρώτο έτος, σαν πρωτοετής? Ή πρέπει να παρακολουθώ μαθήματα του δεύτερου+του πρώτου και να δώσω εξετάσεισ και για τα 2 έτη τις ίδιες περιοδους? Ή είμαι απλά θα χρωστάω όλα τα μαθηματα του πρώτου, ενω θα παρακολουθω και θα δινω εξετασεις μονο για το δευτερο και του πρώτου επιλεκτικά?

ναι, θα ρωτήσω την γραμματεί ΑΝ το κανω.. απλα να'χω μια ιδέα!
θα ξεκινησεις κανονικα απο το πρωτο ετος χωρις να χρωστας κανενα μαθημα...θα εισαι πρωτοετακι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Σε πανεπιστημιακη εργασια, ποιο μεγεθος γραμματοσειρας μπορουμε να χρησιμοποιησουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε πανεπιστημιακη εργασια, ποιο μεγεθος γραμματοσειρας μπορουμε να χρησιμοποιησουμε?
12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ βάζω και 11!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Calibri, 11 με κενό 1.3! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μάλιστα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Οι υποχρεωτικες εργασιες πριμοδοτουνται με προσθετη βαθμολογια ή οχι;Μηπως επαφιεται στη θεληση του διδασκοντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται τι σας έχει πει ο καθηγητής. Σας το δηλώνει από την αρχή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εξαρτάται τι σας έχει πει ο καθηγητής. Σας το δηλώνει από την αρχή..
Αρα,κατα πασα πιθανοτητα θα πριμοδοτηθουμε τελικα...:D
με 0 βαθμους:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:P
Εγώ έχω συναντήσει τις εξής κατηγορίες εργασιών:
1. Απαλλακτική: μετράει μόνο ο βαθμός της εργασίας-δεν δίνεις εξεταστική (δεν είναι απαραίτητο να είναι υποχρεωτική-όποιος θέλει κάνει)
2. Υποχρεωτική εργασία: πρέπει να την κάνεις για να δώσεις εξεταστική και δεν μετράει καθόλου στο βαθμό
3. Υποχρεωτική εργασία: μετράει το 50% του βαθμού
4. Υποχρεωτική εργασία: μετράει το 30% του βαθμού μαζί με άλλα, όπως παρουσίες σε εργαστήρια κλπ κλπ
5. Προαιρετική εργασία: μετράει το 50% του βαθμού
6. Προαιρετική εργασία: μετράει το 30% του βαθμού

(έχω κάνει πολλέεεεεες εργασίες!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ όσες εργασίες έχω κάνει είναι το νο2 στην λίστα της Ρεβέκκας.
Κορόιδα τελείως! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εμείς είχαμε αρκετές τέτοιες...
Μάλιστα είχαμε έναν συνδυασμό όπου πήγαινες με την εργασία στο χέρι στα προφορικά και ΑΝ περνούσες, τότε σε άφηνε να δώσεις γραπτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
:P
Εγώ έχω συναντήσει τις εξής κατηγορίες εργασιών:
1. Απαλλακτική: μετράει μόνο ο βαθμός της εργασίας-δεν δίνεις εξεταστική (δεν είναι απαραίτητο να είναι υποχρεωτική-όποιος θέλει κάνει)
2. Υποχρεωτική εργασία: πρέπει να την κάνεις για να δώσεις εξεταστική και δεν μετράει καθόλου στο βαθμό
3. Υποχρεωτική εργασία: μετράει το 50% του βαθμού
4. Υποχρεωτική εργασία: μετράει το 30% του βαθμού μαζί με άλλα, όπως παρουσίες σε εργαστήρια κλπ κλπ
5. Προαιρετική εργασία: μετράει το 50% του βαθμού
6. Προαιρετική εργασία: μετράει το 30% του βαθμού

(έχω κάνει πολλέεεεεες εργασίες!!)
Μαλλον ταιριαζει η περιπτωση 2 σε αυτο που ανεφερα παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Υπάρχει και μια 5η κατηγορία (για μας τουλάχιστον) :P

Προαιρετική/Υποχρεωτική εργασία που δίνει 10% στον τελικό βαθμό.:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
10%....;
Έλεος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κι όμως... (και στις περισσότερες περιπτώσεις σου βγαίνει η πίστη για να πάρεις αυτό το καταραμένο 10% ) :redface:

Κάτι άσχετο...
Τι είναι το GMAT/GRE Test; Εχω διαβάσει ότι το θέλουν πιο πολύ στις Οικονομικές σχολές και σχολές διοίκησης και είναι απαραίτητο για την εισαγωγή φοιτητών στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.
Κάποιος του θεωρητικού κλάδου μπορεί να ανταπεξέλθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι πτυχία Αγγλικών αλλά προσανατολισμένα στα οικονομικά. Μπορεί, αλλά θέλει προσπάθεια και να το έχεις με τα μαθηματικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top