Γενικές φοιτητικές απορίες

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
στην αδερφή μου δεν έδωσαν κάτι σαν τρίπτυχο που έχω εγω θα της δώσουν ή δεν δίνουν πλεον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
ρε σεις εμαθα κατι κ με ανυσηχησε στην εγγραφη μας εδωσαν ενα χαρτι που λεει βεβαιωση εγγραφης στο ταδε τμημα αυτο λοιπον πρεπει να παμε να το δωσουμε,αφου βγαλουμε φωτοτυπια, στην στρατολογια για να παρουμε αναβολη απο τον στρατο γιατι αλλιως θα μας καλεσουν!δεν το ειχα παρει χαμπαρι

Η στρατολογία θέλει βεβαίωση σπουδών όχι εγγραφής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Μα εμενα δεν μου εδωσαν καμια βεβαιωση εγγραφης μονο βεβαιωση σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariospaok4

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι ...Εγω τη δευτερα ξεκιναω στις 24 και το site του παμακ εχει αυτο το ωρολογιο προγραμμα για το τμημα μου.... Επειδη δεν ξερω μπορει να με απαντησει κανεις , πως γινεται να εχω 5 ωρες συνεχομενες μαθηματικα τη δευτερα ??https://www.uom.gr/orologia/dt/DT-orologio-xeimerino-2012-2013.pdf...Σας ευχαριστω !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Τι εννοεις πως γινεται. Εκει που θα μπεις δεν ειναι σχολιο. :)
Καθε μια ωρα ενος διορου μαθηματος κανεις διαλειμα (ηθιστε) και καθε τελος μαθηματος δεν ξεκινατε αμεσως. Εμεις ξεκιναμε και τεταρτο και οχι ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι ...Εγω τη δευτερα ξεκιναω στις 24 και το site του παμακ εχει αυτο το ωρολογιο προγραμμα για το τμημα μου.... Επειδη δεν ξερω μπορει να με απαντησει κανεις , πως γινεται να εχω 5 ωρες συνεχομενες μαθηματικα τη δευτερα ??https://www.uom.gr/orologia/dt/DT-orologio-xeimerino-2012-2013.pdf...Σας ευχαριστω !!! :)
Απο την στιγμή που δεν λέει κατι για διαχωρισμό τμημάτων, έχεις 5 συνεχόμενες ώρες μάθημα. Σου φαινεται παράξενο οι συνεχομενες ώρες ή οτι ειναι μονο ένα μάθημα;
Υπάρχουν και πολυ χειροτερα φιλε μου, τα πρωτα ετη ειχα και εγω μερικες μερες μαθηματα 9-14 και 15-20. Πως σου φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsimtsikestisi

Νεοφερμένος

Ο tsimtsikestisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά πώς γίνετε οι εγγραφές να τελειώνουν στις 28 και κάτι παιδιά να μου λένε πως ξεκινάμε στις 24???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
παιδια.. ξεκινάω μαθηματα τη Δευτερα και έχω 3 τρίωρα. Δηλαδή τυπικα έχω μάθημα 9-6!! Τα μαθηματα αυτά θα είναι συνεχόμενα ή θα μεσολαβεί κάποιο διαλειμμα αναμεσα τους? :hmm: Επίσης, οι καθηγητες παραδίδουν επί ένα τρίωρο ασταμάτητα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
παιδια.. ξεκινάω μαθηματα τη Δευτερα και έχω 3 τρίωρα. Δηλαδή τυπικα έχω μάθημα 9-6!! Τα μαθηματα αυτά θα είναι συνεχόμενα ή θα μεσολαβεί κάποιο διαλειμμα αναμεσα τους? :hmm: Επίσης, οι καθηγητες παραδίδουν επί ένα τρίωρο ασταμάτητα???
Συνηθως καθε ωρα γινεται ενα διαλλειμα 15 λεπτων.Εξαρταται και απο τον διδασκοντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Συνηθως καθε ωρα γινεται ενα διαλλειμα 15 λεπτων.Εξαρταται και απο τον διδασκοντα

ααα.. Ευχαριστώ! Με καθησύχασες κάπως γιατι τρομαξα αρχικα στη θέα του προγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι ...Εγω τη δευτερα ξεκιναω στις 24 και το site του παμακ εχει αυτο το ωρολογιο προγραμμα για το τμημα μου.... Επειδη δεν ξερω μπορει να με απαντησει κανεις , πως γινεται να εχω 5 ωρες συνεχομενες μαθηματικα τη δευτερα ??https://www.uom.gr/orologia/dt/DT-orologio-xeimerino-2012-2013.pdf...Σας ευχαριστω !!! :)

Μου φαίνεται λίγο ύποπτο 5 ώρες μαθηματικά..Ψάξε το μήπως είναι διαφορετικά τμήματα.
Εγώ στη σχολή μου στο πρώτο έτος είχα μαθηματικά 3 φορές τη βδομάδα πχ ήταν 8-12 αλλά παρακολουθούσες ένα 2ώρο είτε 8-10 είτε 10-12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι ...Εγω τη δευτερα ξεκιναω στις 24 και το site του παμακ εχει αυτο το ωρολογιο προγραμμα για το τμημα μου.... Επειδη δεν ξερω μπορει να με απαντησει κανεις , πως γινεται να εχω 5 ωρες συνεχομενες μαθηματικα τη δευτερα ??https://www.uom.gr/orologia/dt/DT-orologio-xeimerino-2012-2013.pdf...Σας ευχαριστω !!! :)

Μήπως χωρίζεστε σε τμήματα? 5ωρο υπερβολή μου φαίνεται :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι ...Εγω τη δευτερα ξεκιναω στις 24 και το site του παμακ εχει αυτο το ωρολογιο προγραμμα για το τμημα μου.... Επειδη δεν ξερω μπορει να με απαντησει κανεις , πως γινεται να εχω 5 ωρες συνεχομενες μαθηματικα τη δευτερα ??https://www.uom.gr/orologia/dt/DT-orologio-xeimerino-2012-2013.pdf...Σας ευχαριστω !!! :)

Λοιπον ακου τι θα κανεις..Θα μπεις στον οδηγο σπουδων του τμηματος σου(σιγουρα θα τον εχει το σαιτ της σχολης σου) και θα δεις ποσες ωρες την εβδομαδα,ειναι το καθε μαθημα για αυτο το εξαμηνο...Αν λεει πχ μαθηματικα 2 ωρες,τοτε λογικα θα διαλεξεις σε ποια διαλεξη θα πας...Αν λεει μαθηματικα 5 ωρες,θα πας σε ολες.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδια.. ξεκινάω μαθηματα τη Δευτερα και έχω 3 τρίωρα. Δηλαδή τυπικα έχω μάθημα 9-6!! Τα μαθηματα αυτά θα είναι συνεχόμενα ή θα μεσολαβεί κάποιο διαλειμμα αναμεσα τους? :hmm: Επίσης, οι καθηγητες παραδίδουν επί ένα τρίωρο ασταμάτητα???
μπορει να εχεις και 5 ωρες μαθματικα.και ενα αλλο παιδι απο αλλη σχολη μου ειχε πει πως ειχε 5 ωρες μαθηματικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Συγγραματα ποτε δηλωνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
5ωρο αποκλειεται να κανει καποιος.Το πολυ μεχρι 3ωρο και ΑΝ.Εγω εχω την αλλη δευτερα 2ωρο Χημεια.Λογικα θα παμε ολοι εκεινη την μερα και θα μας χωρισουν σε τμηματα.Η πρωτη εβδομαδα θα παει ετσι λογικα.Επισης δευτερα μας ειπαν οτι θα δηλωσουμε και ομαδες για τα εργαστηρια οποτε ολα κομπλε.

Παιδιά πώς γίνετε οι εγγραφές να τελειώνουν στις 28 και κάτι παιδιά να μου λένε πως ξεκινάμε στις 24???
Γιατι ζεις στο Ελλαδισταν.Που ολα γινονται αντιθετα απο την λογικη του ανθρωπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν έχετε καταλάβει κάτι.
Το Υπουργείο δίνει ΓΕΝΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ, για όλα τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, 11 με 28.
Αν μία σχολή γουστάρει να τις κάνει όλες στις 11 του μηνός και δεν έχει εξεταστική (τρελό σενάριο, αλλά για να δείξω τι εννοώ) μπορεί 12 να ξεκινήσει τα μαθήματα.
Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δεν έχετε καταλάβει κάτι.
Το Υπουργείο δίνει ΓΕΝΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ, για όλα τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, 11 με 28.
Αν μία σχολή γουστάρει να τις κάνει όλες στις 11 του μηνός και δεν έχει εξεταστική (τρελό σενάριο, αλλά για να δείξω τι εννοώ) μπορεί 12 να ξεκινήσει τα μαθήματα.
Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο πλέον;
Γιατι μερικα παιδια μπορει να θελουν η να εχουν την δυνατοτητα να πανε για εγγραφη στις 28 του μηνος η στις 25 26 27.Δηλαδη αυτα τα παιδια θα χασουν τα μαθηματα τους επειδη αυτοι ειναι τουρλουμπουμπου?? εκτος και αν βιαζονται τοσο να ξεκινησουν στις 24 που η 1η οκτωμβρη ειναι τοσο μακρια για λογικη ημερομηνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν η σχολή σου δίνει ημερομηνίες, συγκεκριμένες, για εγγραφή δεν υπάρχει θέλω/βαριέμαι/ξύνομαι/κοιμάμαι. Θα πας εκείνες τις μέρες. Οι άλλοι μ*** είναι που πάνε όταν πρέπει;

Σπανίως σχολές αφήνουν όλο το διάστημα ανοιχτό, να πάει ο καθένας όποτε θέλει. Συνήθως δίνουν μαξ μία βδομάδα και είναι και αλφαβητικά, γιατί αλλιώς γίνεται πανικός, άρα ξέρει ο φοιτητής πολύ καλά πότε πρέπει να πάει.

Όσο έχει ακόμα εγγραφές, λογικά δεν γίνονται μαθήματα. Το να υπάρχει βιασύνη να ξεκινήσουν όμως, είναι απόλυτα λογικό. Στην πρώτη κατάληψη/απεργία θα το καταλάβεις και εσύ, όταν δεν θα βγαίνουν οι ημερομηνίες και οι εβδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εστω οτι το πανεπιστημιο Α κανει την εξεταστικη Β'εξαμηνου τον Ιουλη και τελειωνει τελη Ιουλη, δηλαδη αργησει να τελειωσει το ετος (συνηθως λογω καταληψεων). Το υπουργειο μετα την εμφανιση των βασεων θελει να βαλει εγγραφες μεσα Σεπτεμβρη. Το πανεπιστημιο, τοτε θα πρεπει σε περιπου εναμιση μηνα να βγαλει αποτελεσματα εξεταστικη Ιουλη, να διοργανωσει εξεταστικη Σεπτεμβριου γι αυτους που χρωστανε μαθηματα ή θα πανε σε βελτιωση βαθμου και να βγαλει και τα αποτελεσματα της τελευταιας εξεταστικη. Πραγμα δυσκολο.

Τα μαθηματα αυτου του πανεπιστημιου Α πιθανως θα ξεκινησουν πολυ μετα το περας των εγγραφων. Παλι παραλογο να τελιωσουν οι εγγραφες και 20 μερες μετα να αρχισουν τα μαθηματα.
Το ιδιο συμβαινει και στην αντιθετη περιπτωση, οταν δηλαδη ξεκιναμε πιο νωρις απο το τελος εγγραφων. Δυσκολο το ημερολογιο του εκαστοτε ιδρυματος να συμβαδισει με τις ημερομηνιες που βαζουν τα σχετικα υπουργεια.

Παραλογο ολο αυτο; Ισως.
Ωστοσο τα ακαδημαικα εκπαιδευτικα ιδρυματα κανουν κουμαντο στα προγραμματα τους (και σε αλλες λειτουργιες τους) . Σε αντιθεση με τα σχολεια που στηριζονται παντα σε ημερομηνιες και εγκυκλιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top