Γενικές φοιτητικές απορίες

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ θα δώσω για πρώτη φορά προφορικά σ' αυτό το εξάμηνο και δε σας κρύβω ότι έχω ήδη αγχωθεί αρκετά. Μπορείτε να μου δώσετε μία εικόνα όσοι έχετε δώσει προφορικά για αυτόν τον τρόπο εξέτασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν, να μπεις όσο νωρίτερα γίνεται που είναι ξεκούραστος ο καθηγητής...
Επίσης, μην κωλώσεις να απαντήσεις ακόμα και αν δεν είσαι σίγουρη, να δείξεις ότι έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου!

Τα καλύτερα είναι τα προφορικά! Σε 10 λεπτά έχεις τελειώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν, να μπεις όσο νωρίτερα γίνεται που είναι ξεκούραστος ο καθηγητής...
Επίσης, μην κωλώσεις να απαντήσεις ακόμα και αν δεν είσαι σίγουρη, να δείξεις ότι έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου!

Τα καλύτερα είναι τα προφορικά! Σε 10 λεπτά έχεις τελειώσει!

Πόσα άτομα μπαίνουν μαζί; Πόσες ερωτήσεις κάνει ο καθηγητής στον καθένα; Αν με ρωτήσει κάτι κι εγώ ζητήσω λίγο χρόνο να το σκεφτώ, θα θεωρηθεί κατά μου; Θα μπορώ κατά την εξέταση να κρατάω και σημειώσεις για την καλύτερη δυνατή συγκρότηση της σκέψης μου;

(Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά για κάποιον άγνωστο λόγο τα προφορικά τα έχω πάρει από φόβο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε τίποτα με σιγουριά, καθώς είναι καθαρά στο θέμα του καθηγητή. Θα σου πω τη δική μου εμπειρία:

Μπαίναμε 5-5, όπως θέλαμε, μπορούσαμε να κρατήσουμε σημειώσεις και έκανε στον κάθε ένα διαφορετική ερώτηση. Μόνο αν δεν απαντούσε κάποιος, ρωτούσε το ίδιο στον επόμενο. Χρόνο έδινε, αλλά μην φανταστείς κανά δεκάλεπτο!

Γενικά, είναι ανέκφραστοι, δεν σου δίνουν να καταλάβεις αν είπες σωστό ή λάθος. Και επίσης, αν δει ότι το κατέχεις το θέμα, το πιθανότερο είναι να σε διακόψει, μην το πάρεις προσωπικά ότι τα σκάτωσες...Εκτός πλέον αν είσαι τελείως εκτός. Σε αυτές τις περιπτώσεις, σε εμάς, ρωτούσαν τον ίδιο άλλη ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες! Είναι πραγματικά πολύ βοηθητικές! Και πάλι ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Προφορικα δινουν μονο στις σχολες οπως ειναι φιλολογια και ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίποτα Τζώρτζια, να είσαι καλά!
Παντού υπάρχουν προφορικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Τίποτα Τζώρτζια, να είσαι καλά!
Παντού υπάρχουν προφορικά! :)
Παντου υπαρχουν προφορικα?? ακομα και στο τμημα μου?? :worry::worry: πωπω δεν τα παω καθολου καλα με τα προφορικα.Με πιανουν τα γελια οταν βλεπω ατομα με σοβαρο βλεμα απεναντι μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παντου υπαρχουν προφορικα?? ακομα και στο τμημα μου?? :worry::worry: πωπω δεν τα παω καθολου καλα με τα προφορικα.Με πιανουν τα γελια οταν βλεπω ατομα με σοβαρο βλεμα απεναντι μου:P

ε δεν εννοεί παντού παντού..αλλά όχι και μόνο στις φιλολογίες:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
ε δεν εννοεί παντού παντού..αλλά όχι και μόνο στις φιλολογίες:P:P
Την τελευταια που εκανα αυτο σε προφορικη μορφη ηταν στην ΣΣΕ οταν μας εκαναν ψυχομετρικα τεστ και μας ρωτησαν κατι και εγω γελουσα.Αλλα δεν με εκοψαν για καποιο περιεργο λογο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παντού μπορεί να υπάρχουν. Ξέρω ότι υπάρχουν σίγουρα στο Πολυτεχνείο ας πούμε, είναι καθαρά στο θέμα του καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πόσα άτομα μπαίνουν μαζί; Πόσες ερωτήσεις κάνει ο καθηγητής στον καθένα; Αν με ρωτήσει κάτι κι εγώ ζητήσω λίγο χρόνο να το σκεφτώ, θα θεωρηθεί κατά μου; Θα μπορώ κατά την εξέταση να κρατάω και σημειώσεις για την καλύτερη δυνατή συγκρότηση της σκέψης μου;

(Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά για κάποιον άγνωστο λόγο τα προφορικά τα έχω πάρει από φόβο.)

Επειδή όπως είπε κι η Revekka δεν υπάρχει συγκεκριμένο μοντέλο εξέτασης, σ'εμάς τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά:

Ο καθηγητής μας επέλεξε τη μέθοδο της ανακύκλωσης, δηλαδή: έμπαινε ο πρώτος εξεταζόμενος στο γραφείο του, του δίνονταν 2 ερωτήσεις από τις οποίες επέλεγε τη μία, προετοίμαζε την απάντησή του για 10' (με σημειώσεις) και όσο έδινε την απάντηση, έμπαινε ο επόμενος φοιτητής και προετοιμαζόταν αντίστοιχα.

Αν η απάντηση ήταν πλήρης, τον σταματούσε και του έλεγε πως είναι αρκετά. Αν ήταν ελλιπής, έκανε περισσότερες ερωτήσεις ο καθηγητής. Επίσης σε όσους κόβονταν το έλεγε κατευθείαν.

Τα προφορικά κι εμένα μ'αγχώνουν, επειδή θέλω να τα ξέρω όλα τέλεια όταν πάω, δεν μπορώ να σκέφτομαι πως θα κολλήσω και δεν θα έχω τι να απαντήσω.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pka

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά η σχολή μου έβγαλε ανακοίνωση ότι τα μαθήματα ξεκινούν γενικά στις 24 όμως εμένα μου είπαν ότι στο πρώτο έτος πάει αρχές Οκτώβρη. Τι ισχύει; Βγαίνει ξεχωριστή ανακοίνωση για το πρώτο έτος ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά η σχολή μου έβγαλε ανακοίνωση ότι τα μαθήματα ξεκινούν γενικά στις 24 όμως εμένα μου είπαν ότι στο πρώτο έτος πάει αρχές Οκτώβρη. Τι ισχύει; Βγαίνει ξεχωριστή ανακοίνωση για το πρώτο έτος ή οχι;

σε εμάς τα ανέφεραν στην ίδια ανακοίνωση..πάρε ένα τηλέφωνο στην γραμματεία καλύτερα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pka

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παίρνω αλλά δεν απαντάνε....και σε μας λέει αυτό ακριβώς και τίποτε άλλο : "Τη Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2012 είναι η έναρξη των μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους.Θα ακολουθήσει ανακοίνωση με το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθήματων." Έχω καταγχωθεί γιατί γίνεται όλο το πρόγραμμά μου κουλουβάχαρτα αν ξεκινάω τότε :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSrch

Νεοφερμένος

Ο GeoSrch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
κατα την εγγραφη μου με βοηθησε μια κοπελα η οποια μ εκανε και τα χαρτια για την σιτηση πέρνοντάς μου το αντιγραφο φορογικης δηλωσης που ειχα.
1.πως ξέρω αν ολοκληρωθηκε η διαδικασια?πρεπει να παρω καποιο χαρτι?
2.τι ειναι το φοιτιτικο πασο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
κατα την εγγραφη μου με βοηθησε μια κοπελα η οποια μ εκανε και τα χαρτια για την σιτηση πέρνοντάς μου το αντιγραφο φορογικης δηλωσης που ειχα.
1.πως ξέρω αν ολοκληρωθηκε η διαδικασια?πρεπει να παρω καποιο χαρτι?
2.τι ειναι το φοιτιτικο πασο?
Η διαδικασια ολοκληρωνεται οταν σου δινουν την βεβαιωση σπουδων

φοιτητικο πασο η αλλιως ΝΕΑ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ειναι μια καρτουλα που θα την χρησιμοποιεις στα ΜΜΜ και σε αλλα μερη για να εχεις μισοτιμες καποια εισητηρια και προιοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSrch

Νεοφερμένος

Ο GeoSrch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Η διαδικασια ολοκληρωνεται οταν σου δινουν την βεβαιωση σπουδων

φοιτητικο πασο η αλλιως ΝΕΑ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ειναι μια καρτουλα που θα την χρησιμοποιεις στα ΜΜΜ και σε αλλα μερη για να εχεις μισοτιμες καποια εισητηρια και προιοντα.
την βεβαιωση σπουδων μου την πηραν οταν εκανα αιτηση για τις εστιες....μπορω να βγαλω αλλη?
πασο και ΝΕΑ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ειναι το ιδιο πραγμα??απο το ιντερνετ το βγαζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
την βεβαιωση σπουδων μου την πηραν οταν εκανα αιτηση για τις εστιες....μπορω να βγαλω αλλη?
πασο και ΝΕΑ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ειναι το ιδιο πραγμα??απο το ιντερνετ το βγαζεις?
Ναι απο το ιντερνετ την βγαζουμε στις 24 σεπτεμβρη μπαινεις στην ιστοσελιδα του υπουργειου και βρισκεις το αναλογο link για να το κανεις.Την βεβαιωση σπουδων σου πηραν την πρωτοτυπη η σου εβγαλαν καποιο αντιγραφο?? γιατι εμενα μου πηραν αντιγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSrch

Νεοφερμένος

Ο GeoSrch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
τι να σου πω δεν ξερω..οταν ολοκληρωθηκε η εγγραφη πηρα ενα χαρτι με κωδικους και ενα αλλο που ελεγε βεβαιωση σπουδων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top