Γενικές φοιτητικές απορίες

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στη σχολή όταν λέμε φροντιστήριο εννοούμε πρόσθετες ασκήσεις στη διδαγμένη ύλη προς κατανόησή της. Οι φροντιστηριακές ασκήσεις θα είναι τυχόν ασκήσεις που ίσως έλυσε ο καθηγητής στο μάθημα.

** χωρίς να είμαι νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
στο site της νομικής αθηνών λέει κατι για φροντιστηριακές ασκήσεις μπορεί κάποιος να το κάνει λιανα ? :fool:

Χμμμ, εμείς όταν λέμε φροντιστήρια, εννοούμε παράδοση ύλης σε κλειστό τμήμα (δηλαδή όχι στο αμφιθέατρο, οπότε είναι και υποχρεωτικά τις περισσότερες φορές). Π.χ. στο 1ο εξάμηνο που είχαμε Βιολογία, είχαμε και 5 φροντιστήρια, ήμασταν χωρισμένοι σε καμιά 20ρια τμήματα, και κάθε φορά σε κάθε τμήμα μια ομάδα φοιτητών παρουσίαζε εργασίες (υποχρεωτικά). Ήταν βασισμένες σε ύλη του βιβλίου αλλά πιο εξειδικευμένες και αποτελούσαν κομμάτι της εξεταστέας ύλης στην εξεταστική μας.
Στην στατιστική που είχαμε φροντιστήρια, κάναμε τις ασκήσεις που δεν κάναμε στις παραδόσεις του αμφιθεάτρου (όχι γιατί ήταν πιο δύσκολες, απλά ήταν αυτές που δεν προλαβαίναμε:P).

Ναι, βασικά γάμα το είμαστε τόσο ό.τι να 'ναι σχολή που μάλλον σε μπέρδεψα περισσότερο. :P

έχει το κυλικείο τράπουλα tichu ? :worry:
Εγώ μόνο για τάβλι ξέρω

Όχι το κυλικείο της κεντρικής Βιβλιοθήκης, της Ιατρικής λέω εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια, στη δική μου σχολή τουλάχιστον, είναι απλά υποχρεωτικές θεωρίες. Συνήθως, μιλάμε για συμπληρωματική θεωρία για την κατανόηση του κανονικού μαθήματος και η παρουσία είναι υποχρεωτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ το παιδί πάει για νομική και έχουμε μιλήσει φοιτητές όλων των τμημάτων πλην της νομικής. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ το παιδί πάει για νομική και έχουμε μιλήσει φοιτητές όλων των τμημάτων πλην της νομικής. :hehe:

Κοντά πέσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
παιδιά.. στο βαθμό πτυχίου συνυπολογίζονται όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα ή κάποια έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
παιδιά.. στο βαθμό πτυχίου συνυπολογίζονται όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα ή κάποια έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα??
Νομίζω πως παίζουν ρόλο οι πιστωτικές μονάδες που έχει κάθε μάθημα.
Πχ ψάχνοντας στο google βρήκα αυτό: https://www.eled.uowm.gr/Τρόπος υπολογισμού του βαθμού πτυχίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Νομίζω πως παίζουν ρόλο οι πιστωτικές μονάδες που έχει κάθε μάθημα.
Πχ ψάχνοντας στο google βρήκα αυτό: https://www.eled.uowm.gr/Τρόπος υπολογισμού του βαθμού πτυχίου


ααα.. ευχαριστωώ.. πάντως αυτό λογικά διαφερει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστήμιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδιά.. στο βαθμό πτυχίου συνυπολογίζονται όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα ή κάποια έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα??
Nαι κάθε μάθημα είναι διαφορετικής βαρύτητας..δες στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Nαι κάθε μάθημα είναι διαφορετικής βαρύτητας..δες στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής σου:)

ναι, το έχω ψάξει.. και η βαρυτητα σχετίζεται με τις πιστωττικες μονάδες...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ναι με τις ΔΜ νομίζω..μερικά μαθύματα έχουν συντελεστή βαρύτητας 1,άλλα 1,5 και άλλα 2...αυτό ξέρω πως ισχύει γενικά, αν σε κάποια σχολή δεν ισχύει θα στο πει κάποιος φοιτητής της σχολής! Συγκεκριμένα αυτά που έχουν 2Δμ έχουν βαρύτητα 1, αυτά που έχουν 3-4 βαρύτητα 1,5 και από 5 και πάνω βαρύτητα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ναι με τις ΔΜ νομίζω..μερικά μαθύματα έχουν συντελεστή βαρύτητας 1,άλλα 1,5 και άλλα 2...αυτό ξέρω πως ισχύει γενικά, αν σε κάποια σχολή δεν ισχύει θα στο πει κάποιος φοιτητής της σχολής! Συγκεκριμένα αυτά που έχουν 2Δμ έχουν βαρύτητα 1, αυτά που έχουν 3-4 βαρύτητα 1,5 και από 5 και πάνω βαρύτητα 2.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
απαραιτητο εφοδιο για καθε φοιτητη?
Όχι για κάθε φοιτητή, ας μην είμαστε υπερβολικοί...για κάθε παρέα φοιτητών ας πούμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Προς φοιτητές νομικής:
Το κόστος των συγγραμάτων και όσων βιβλίων χρειάζονται για το συγκεκριμένο αντικείμενο (πχ κώδικες) είναι υψηλό? Η βιβλιοθήκη βοηθά στο να μειωθεί τυχόν τέτοιο κόστος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι φρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joanna_17

Νεοφερμένος

Η joanna_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια πως μπορω να μαθω ποιεσ σχολες ξεκινουν το 2ο εξαμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ολες μαζι ξεκινανε πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top