Γενικές φοιτητικές απορίες

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αφου εμεις στο Πτδε χανουμε το μαθημα της επομενης Παρασκευης,και της Δευτερας,πώς το Π.Κ ειναι κλειστο μονο τη Δευτερα;Θα ξαναρωτησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αφου εμεις στο Πτδε χανουμε το μαθημα της επομενης Παρασκευης,και της Δευτερας,πώς το Π.Κ ειναι κλειστο μονο τη Δευτερα;Θα ξαναρωτησω.

Δε σας έστειλαν την ανακοίνωση; :/:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Κρήτης στην 300η/26-04-2012
συνεδρίασή της, αποφάσισε, λόγω των βουλευτικών εκλογών, την
αναβολή των μαθημάτων της Δευτέρας 7 Μαΐου και τη σχετική
αναπλήρωσή τους.
Από την Πρυτανεία

Μας έχει έρθει από τις 27/4 στο mail μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τελικά το κάθε πανεπιστημιο θα ακολουθησει διαφορετικη πολιτικη ως προς το κλεισιμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα πανεπιστημια φετος ποτε θα ανοιξουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
παντα οκτωβριο ξεκινανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή κανά δυό μαθήματα που χρωστάω δε μπορώ να τα περάσω τα έχω δώσει πολλές φορές, σκέφτομαι να πάω σε φροντιστήριο. Ξέρετε μήπως πού περίπου κυμαίνονται οι τιμές? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
25 με 40 ευρώ την ώρα, ανάλογα την πόλη, την σχολή, την δυσκολία του μαθήματος, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosFin

Νεοφερμένος

Ο SteliosFin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πως γινεται? Ειναι οπως το λυκειο που επιλεγεισ τι μαθηματα θα δωσεις ή πρεπει να δωσεις ολα οσα διδασκεσαι?
Βλεπω συνεχεια ολους τους φοιτητες εδω μεσα να γραφουν 'ωραια το περασα κι'αυτο' ή 'μακαρι να το εχω περασει' κα .. Το μονο σημαντικο δηλαδη ειναι να περασεις το μαθημα? Δεν παιζει ρολο το αν θα το περασεις με ψηλη βαθμολογια ή χαμηλη?
Πρεπει να περασεις ολα τα μαθηματα που δινεις για να περασεις στο επομενο ετος? Πχ. δινεις 5 μαθηματα. Πρεπει να τα περασεις και τα 5 ή μονο τα 3-4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Πως γινεται? Ειναι οπως το λυκειο που επιλεγεισ τι μαθηματα θα δωσεις ή πρεπει να δωσεις ολα οσα διδασκεσαι?
Βλεπω συνεχεια ολους τους φοιτητες εδω μεσα να γραφουν 'ωραια το περασα κι'αυτο' ή 'μακαρι να το εχω περασει' κα .. Το μονο σημαντικο δηλαδη ειναι να περασεις το μαθημα? Δεν παιζει ρολο το αν θα το περασεις με ψηλη βαθμολογια ή χαμηλη?
Πρεπει να περασεις ολα τα μαθηματα που δινεις για να περασεις στο επομενο ετος? Πχ. δινεις 5 μαθηματα. Πρεπει να τα περασεις και τα 5 ή μονο τα 3-4?


Στην αρχη καθε εξαμήνου κάνεις δήλωση μαθηματων, εκεί μπορεις να δηλώσεις όσα θες με 1 το λιγοτερο. :P
Αυτα τα μαθήματα θα διδαχθείς και θα τα δώσεις στην εξεταστικη!
Από εκεί και πέρα μπορεί για τον χ, ψ λογο να μην μπορείς να δωσεις καποιο, δε πειράζει!
Το δίνεις το Σεπτέμβρη στην επαναληπτική εξεταστική! Ή στο επόμενο αντίστοιχο εξάμηνο!
(Στα ΤΕΙ παίζει κάτι με διπλές εξεταστικές κάθε εξάμηνο, δε τα πολυξέρω :hmm: )

Τώρα οι βαθμοί είναι ανάλογα τι πτυχίο θες! Άμα σου αρκεί το 5 σε νοιάζει μόνο να τα περάσεις με την βάση!

Όχι δεν είναι απαραίτητο να τα περάσεις όλα! Εκτός αν έχει προαπαιτούμενα η σχολή! Εκεί την έβαψες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Στην αρχη καθε εξαμήνου κάνεις δήλωση μαθηματων, εκεί μπορεις να δηλώσεις όσα θες με 1 το λιγοτερο. :P
Αυτα τα μαθήματα θα διδαχθείς και θα τα δώσεις στην εξεταστικη!
Από εκεί και πέρα μπορεί για τον χ, ψ λογο να μην μπορείς να δωσεις καποιο, δε πειράζει!
Το δίνεις το Σεπτέμβρη στην επαναληπτική εξεταστική! Ή στο επόμενο αντίστοιχο εξάμηνο!
(Στα ΤΕΙ παίζει κάτι με διπλές εξεταστικές κάθε εξάμηνο, δε τα πολυξέρω :hmm: )

Τώρα οι βαθμοί είναι ανάλογα τι πτυχίο θες! Άμα σου αρκεί το 5 σε νοιάζει μόνο να τα περάσεις με την βάση!

Όχι δεν είναι απαραίτητο να τα περάσεις όλα! Εκτός αν έχει προαπαιτούμενα η σχολή! Εκεί την έβαψες!:P
βλεπε τα δικτυα στον βολο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Linda123

Νεοφερμένος

Η Linda123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!:)Είμαι μαθήτρια της α λυκείου προς β λυκείου και έχω κάποιες απορίες.Θέλω να περάσω αγγλική φιλολογία αλλα άκουσα ότι αν γράψω καλά και μπορώ να περάσω στην σχολη μπορεί να μην με δεχτούν...γιατί γίνεται αυτό?Επιπλέον,σκέφτομαι να πάρω το ρίσκο και να βάλω μονο τις 2 σχολες που υπάρχουν για αγγλική φιλολογία,της αθηνας και της θεσσαλονίκης.Εσείς τι λέτε να πάρω αυτό το ρίσκο?:hmm:Δεν μ αρέσει κάποια άλλη σχολη.Είμαι μαθήτρια του 19 και πολύ καλή στα αγγλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αυτο που λες δεν το εχω ξανακουσει...:hmm:Ξερω οτι για να περασεις αγγλικη φιλολογια δινεις πανελλαδικα τα μαθηματα της θεωρητικης μετα εξεταζεσαι στα αγγλικα κ προκυπτει ο τελικος βαθμος απο τον οποιο εξαρταται αναλογα με τις βασεις αν θα εισαχθεις στη σχολη!Τωρα αν θα δηλωσεις μονο αγγλικη φιλολογια αυτο ειναι πολυ νωρις για να αποφασισεις...Γραψε πρωτα κ μετα αποφασισε..Γι' αυτο πρωτα παιρνουμε τις βαθμολογιες κ μετα υποβαλουμε το μηχανογραφικο αλλωστε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!:)Είμαι μαθήτρια της α λυκείου προς β λυκείου και έχω κάποιες απορίες.Θέλω να περάσω αγγλική φιλολογία αλλα άκουσα ότι αν γράψω καλά και μπορώ να περάσω στην σχολη μπορεί να μην με δεχτούν...γιατί γίνεται αυτό?Επιπλέον,σκέφτομαι να πάρω το ρίσκο και να βάλω μονο τις 2 σχολες που υπάρχουν για αγγλική φιλολογία,της αθηνας και της θεσσαλονίκης.Εσείς τι λέτε να πάρω αυτό το ρίσκο?:hmm:Δεν μ αρέσει κάποια άλλη σχολη.Είμαι μαθήτρια του 19 και πολύ καλή στα αγγλικά:)
Οχι βρε τι λες;:confused:Εφοσον γραψεις οσο η βαση της την χρονια που θα δωσεις ή παραπανω,(με βαθμο μεγαλυτερο ή ισο του 10 στα αγγλικα),τοτε εισαι δεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημ7

Νεοφερμένος

Η Δημ7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδες καλησπέρα.. έδωσα φέτος πανελλάδικες και περνάω (λογικά πάντα) ΤΕΙ λογιστικης και ΤΕΙ διοικησης επιχειρήσεων σε Χαλκίδα και Πάτρα.. Μένω Αθήνα και σκεφτόμουν καλύτερα για Χαλκίδα, για να πηγαινοέρχομαι...οι πιο έμπειροι τι λέτε;; συμφέρει να πηγαινοερχομαι;; η λογιστική ναι μεν δεν εχει πολλα εργαστήρια αλλα μήπως ειναι κουραστικο;; (εδώ να σημειώσω πως οι γονείς μου δεν έχουν προβλημα με το να πιασω σπίτι..απλώς εγώ το σκέφτηκα έτσι, να πηγαινοέρχομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωση να ολοκληρώσει κάποιος τις σπουδές του νωρίτερα απο τα εξάμηνα που ορίζονται;; ακούω απο μερικούς να το κάνουν αυτό..πχ αντί για 4 χρόνια ( 8 εξάμηνα) να πάρει ένας φοιτητής πτυχίο σε 3 χρόνια ( 6 εξάμηνα)
η διαναντοπούλου δεν πρότεινε ένα τέτοιο νομοσχέδιο το 2011 ;; ξέρετε αν εφαρμόστηκε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωση να ολοκληρώσει κάποιος τις σπουδές του νωρίτερα απο τα εξάμηνα που ορίζονται;; ακούω απο μερικούς να το κάνουν αυτό..πχ αντί για 4 χρόνια ( 8 εξάμηνα) να πάρει ένας φοιτητής πτυχίο σε 3 χρόνια ( 6 εξάμηνα)
η διαναντοπούλου δεν πρότεινε ένα τέτοιο νομοσχέδιο το 2011 ;; ξέρετε αν εφαρμόστηκε ;

ειναι ανάλογα με τη σχολη και τα εργαστήρια.δηλαδή αν ειναι αλυσίδες τα μαθήματα!παντως δεν νομιζω οτι υσχύει κάτι τέτοιο.σιγουρα μπορει κάποιος να τελίωσει λίγο νωρίτερα αλλα όχι και σε 6 εξάμηνα...εκτός αν δεν έχει εργαστήρια και μαθήματα αλυσίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
γενικα , αν και δεν ειμαι σιγουρη μπορεις να βγαλεις τα μαθηματα της σχολης στα 3,5 χρονια αναλογα βεβαια με το μεγιστο αριθμο μαθηματων που σου επιτρεπει η σχολη να παρεις καθε εξαμηνο.
Απ οσο ξερω καποιες σχολες επιτρεπουν 6 και καποιες αλλες 9 η και παραπανω , απο εκει και περα ακομα και αν βγαλεις ολα τα μαθηματα θα πρεπει να περιμενεις να τελειωσουν και τα 8 εξαμηνα για να παρεις πτυχειο , μαλακια αλλα νομιζω ετσι γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εχω μια απορια (Πολυ φοβαμαι οτι ειναι μαλακια :P ) Λοιπον σε πανεπιστημια του εξωτερικου ξερω οτι μολις περνας σου δινουν ενα e-mail. Ας πουμε αν σπουδαζεις στην κολοπετινιτσα σου δινουν ενα προσωπικο e-mai: Μπαμπης@κολοπετινιτσα.edu Στην Ελλαδα παιζει τιποτα τετοιο ή ζω σε αλλο κοσμο?? (κρητη θα περασω θα χω κανενα @uoc.edu :P ας πουμε ή @@@?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ναι , θα εχεις,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εχω μια απορια (Πολυ φοβαμαι οτι ειναι μαλακια :P ) Λοιπον σε πανεπιστημια του εξωτερικου ξερω οτι μολις περνας σου δινουν ενα e-mail. Ας πουμε αν σπουδαζεις στην κολοπετινιτσα σου δινουν ενα προσωπικο e-mai: Μπαμπης@κολοπετινιτσα.edu Στην Ελλαδα παιζει τιποτα τετοιο ή ζω σε αλλο κοσμο?? (κρητη θα περασω θα χω κανενα @uoc.edu :P ας πουμε ή @@@?)
Ναι θα έχεις και πολλές φορές θα το χρησιμοποιείς για την σχολή π.χ για την ηλεκτρονική γραμματεία αν υπάρχει-καμια δήλωση μαθημάτων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top