Γενικές φοιτητικές απορίες

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

Μιας και είμαστε στο ίδιο, σου λέω εγγυημένα ότι το πρώτο, δεύτερο και τέταρτο έτος έχουν πολύ εύκολα μαθήματα. Στο τρίτο είναι που θα ζοριστείς λίγο και -κλασσικά- στη φωνητική. Επίσης, να ενημερωθείς σχετικά με τους καθηγητές και να αλλάζεις κλιμάκιο αν έχεις κάποιον/α από τους "απαγορευμένους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΆδειοΨυγείο

Νεοφερμένος

Η ΆδειοΨυγείο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μιας και είμαστε στο ίδιο, σου λέω εγγυημένα ότι το πρώτο, δεύτερο και τέταρτο έτος έχουν πολύ εύκολα μαθήματα. Στο τρίτο είναι που θα ζοριστείς λίγο και -κλασσικά- στη φωνητική. Επίσης, να ενημερωθείς σχετικά με τους καθηγητές και να αλλάζεις κλιμάκιο αν έχεις κάποιον/α από τους "απαγορευμένους".

Τωρα σοβαρα? Δηλαδη εσυ ως πρωτοετης δεν δυσκολευτηκες καθολου να ανταποκριθεις στις απαιτησεις των μαθηματων? :O
Οταν λες απαγορευμενους? Ενδιαφερον...για ενημερωσε με! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Τι ιατρικές εξετάσεις ζητούν όταν κάνεις την εγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι ιατρικές εξετάσεις ζητούν όταν κάνεις την εγγραφή;

Σε αρκετά τμήματα έχουν καταργηθεί αλλά συνήθως ζητάνε ακτινογραφία θώρακος, παθολόγο και δερματολόγο.
(Αυτές ζητούσαν σε εμάς πριν τις καταργήσουν!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τωρα σοβαρα? Δηλαδη εσυ ως πρωτοετης δεν δυσκολευτηκες καθολου να ανταποκριθεις στις απαιτησεις των μαθηματων? :O
Οταν λες απαγορευμενους? Ενδιαφερον...για ενημερωσε με! :P

Μπες στο φόρουμ της φιλοσοφικής και στο sub-forum του Αγγλικού έχει γνώμες για όλους τους καθηγητές από πολλά άτομα. Εγώ δεν σου λέω δικές μου για να μην σε επηρεάσω, καλύτερα δες για ποιούς ακούγονται πολλά άσχημα. Μετά διαλέγεις...υπάρχουν δηλαδή αυστηροί στην βαθμολογία αλλά καλοί στο μάθημα και το αντίστροφο. Αλλά αυτοι που είναι χάλια στο μάθημα και χάλια στην βαθμολογία, είναι οι απαγορευμένοι.
Εγώ δεν πάτησα καθόλου τα πρώτα 3 χρόνια, αλλά ειδικά από μαθήματα πρώτου έτους σοκαρίστηκα με το πόσο απλά είναι. Δεν ξέρω τι έχεις πάρει στα επιλεγόμενα, αλλά Ιστορία και Λογοτεχνία περνιούνται χωρίς καθόλου διάβασμα και παρακολούθηση. Πεζογραφία θέλει ελάχιστο διάβασμα (να ξέρεις τα κείμενα) και Ακαδημαικός δεν ξέρω τι θέλει γιατί δεν πήγα ποτέ και δεν ασχολήθηκα αλλά το πέρασα έτσι. Η γλωσσολογία θέλει λίγο διάβασμα αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον και μαθαίνεται εύκολα.
Από δεύτερο εξάμηνο, Μαθησιακές, Εξελικτική και Μεταφραση περνιούνται για πλάκα. Γλωσσολογία 2 και Αμερικάνικη θέλουν να ασχοληθείς λίγο. Και του χρόνου μια από τα ίδια είναι (πλην φωνητικής). Οπότε ηρέμησε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΆδειοΨυγείο

Νεοφερμένος

Η ΆδειοΨυγείο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μπες στο φόρουμ της φιλοσοφικής και στο sub-forum του Αγγλικού έχει γνώμες για όλους τους καθηγητές από πολλά άτομα. Εγώ δεν σου λέω δικές μου για να μην σε επηρεάσω, καλύτερα δες για ποιούς ακούγονται πολλά άσχημα. Μετά διαλέγεις...υπάρχουν δηλαδή αυστηροί στην βαθμολογία αλλά καλοί στο μάθημα και το αντίστροφο. Αλλά αυτοι που είναι χάλια στο μάθημα και χάλια στην βαθμολογία, είναι οι απαγορευμένοι.
Εγώ δεν πάτησα καθόλου τα πρώτα 3 χρόνια, αλλά ειδικά από μαθήματα πρώτου έτους σοκαρίστηκα με το πόσο απλά είναι. Δεν ξέρω τι έχεις πάρει στα επιλεγόμενα, αλλά Ιστορία και Λογοτεχνία περνιούνται χωρίς καθόλου διάβασμα και παρακολούθηση. Πεζογραφία θέλει ελάχιστο διάβασμα (να ξέρεις τα κείμενα) και Ακαδημαικός δεν ξέρω τι θέλει γιατί δεν πήγα ποτέ και δεν ασχολήθηκα αλλά το πέρασα έτσι. Η γλωσσολογία θέλει λίγο διάβασμα αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον και μαθαίνεται εύκολα.
Από δεύτερο εξάμηνο, Μαθησιακές, Εξελικτική και Μεταφραση περνιούνται για πλάκα. Γλωσσολογία 2 και Αμερικάνικη θέλουν να ασχοληθείς λίγο. Και του χρόνου μια από τα ίδια είναι (πλην φωνητικής). Οπότε ηρέμησε...:)


απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αλλων παιδιων δεν μπορω να συμφωνησω... εκτος αν το επιπεδο των αγγλικων σου ειναι τοσο υψηλο και γι αυτο σου φαινονται ολα τοσο απλα... εγω που εχω απλως το proficiensy και παρολο που εχω παρακολουθησει σχεδον ολα τα μαθηματα, στον ακαδ λογο και την πεζογραφια τα βρισκω πολυ σκουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Παιδια, δε ξερω αν σε αλλες σχολες ειναι διαφορετικο, αλλα στη δικη μου , που εχουμε και παρα πολλα εργαστηρια , για να περαστει ενας βαθμος καποιου μαθηματος στη γραμματεια πρεπει να εχουν περαστει επιτυχως και το εργαστηριο και η θεωρια του μαθηματος (βγαινει ο Μ.Ο και στελνεται στη γραμματεια) . Αυτο που ξερω εγω τοσα χρονια στη σχολη μου ειναι οτι οταν περναω το 1 απο τα 2 , ο καθηγητης το κραταει και περιμενει να περασω και το αλλο για να κλεισει το μαθημα και να το στειλει στη γραμματεια ως περασμενο .Σε αυτη την εξεταστικη λοιπον εδωσα 2 μαθηματα και τα περασα αλλα τα εργαστηρια των οποιων τα χρωσταω ακομα .Ειχα ξεχασει να κανω δηλωση ομως σε αυτη την εξεταστικη , για αυτο ειπα , δινω μονο τις θεωριες ωστε να μη σταλει κατι στη γραμματεια ετσι κι αλλιως και να ειμαι καλυμμενος . Πηγα στους καθηγητες για να το επιβεβαιωσω , ο ενας μου ειπε αυτο που εξηγω παραπανω (οτι δε μπορει να στειλει βαθμο δηλαδη μεχρι να δωσω και να περασω και το εργαστηριο) αλλα ο αλλος μου ειπε οτι εχω θεμα και επρεπε να κανω δηλωση ακομα και για το 1 απο τα 2 που εδωσα .Και το χειροτερο ειναι , οτι στα 4 χρονια σχολης πρωτη φορα ερχομαι στη θεση να ζητησω να μου κρατηθει βαθμος επειδη ξεχασα να κανω δηλωση και τρωω και ακυρο...Θα αναγκαστω να παω να ξαναδωσω δυσκολο μαθημα το καλοκαιρι δηλαδη...
Ξαναλεω, πως γνωριζω οτι ειναι πολυ πιθανο να διαφερουν απο σχολη σε σχολη αυτα, απλα ρωταω αμα εχει κανεις εμπειρια απο κατι παρομοιο η γνωριζει γενικα κατι παραπανω ωστε να με διαφωτισει πριν φτασω στην εσχατη λυση να παω στη γραμματεια μου...
Ευχαριστω και sorry για το σεντονι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
καλά πόσο μαλάκας μπορεί να είναι ο καθηγητής για να μην σου κρατήσει το βαθμό ;
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το πιέσεις κι άλλο, δεν είναι δυνατόν να ξαναδώσεις το μάθημα ενώ το έχεις περάσει, έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
καλά πόσο μαλάκας μπορεί να είναι ο καθηγητής για να μην σου κρατήσει το βαθμό ;
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το πιέσεις κι άλλο, δεν είναι δυνατόν να ξαναδώσεις το μάθημα ενώ το έχεις περάσει, έλεος.

ελα ντε κι εγω αυτο λεω...Κι οταν μαλιστα ακουω τοσο καιρο απο συμφοιτητες μου να πηγαινουν σε καθηγητες για να τους κρατησουν βαθμο αλλα τη πρωτη φορα που εχω εγω την αναγκη τρωω ακυρο ε μου ερχεται καπως...Λες και του ειναι κανενας μεγαλος κοπος δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μερικοί που δεν δηλώνουν τα μαθήματα λόγω του ότι είναι στα @@@@ τους, καλά κάνουν και την πατάνε.
(Δεν αναφέρομαι φυσικά στην παρούσα περίπτωση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Είχα σήμερα μια συζήτηση με έναν τελειόφοιτο φοιτητη και μου είπε ότι ενώ τυπικα τον Ιούνιο ή τον Σεπτέμβριο πέρνει πτυχίο κατά πάσα πιθανότητα θα ορκιστέι το 2015 :confused: όταν θα έχουν μαζευτέι αρκετά άτομα. Με προβλημάτισε λοιπόν πάρα πολύ αυτό. Δηλαδή συγνώμη, αν το παιδί αυτό (και κάθε αλλος φοιτητής σε παρόμοια θεση) θέλει να φύγει έξω για μεταπτυχιακά ή για δουλεία θα πάει μετά τα 30? οκει είναι κατανοητό να περιμένεις κάποιους μήνες αλλα όχι και 3 ολόκληρα χρόνια!!!
Οι τωρινόι φοιτητές έχουν ακούσει ή βιώνουν κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν έχει ολοκληρώσει τα μαθήματα και μένει μόνο να γίνει η ορκομωσία, μπορεί να πάρει βεβαίωση περάτωσης σπουδών. Με αυτό δεν θα έχει θέμα για αιτήσεις σε μεταπτυχιακά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αν έχει ολοκληρώσει τα μαθήματα και μένει μόνο να γίνει η ορκομωσία, μπορεί να πάρει βεβαίωση περάτωσης σπουδών. Με αυτό δεν θα έχει θέμα για αιτήσεις σε μεταπτυχιακά κλπ.
Δηλαδή δεν θεωρείσαι μη πτυχιούχος αν δεν έχεις ορκιστέι επίσημα και πάρει το κανονικό πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είσαι πτυχιούχος τυπικά, είσαι όμως ουσιαστικά. Γι αυτό και η βεβαίωση αυτή μπορεί να αντικαταστήσει το επίσημο πτυχίο για κάποιο χρονικό διάστημα. Σκέψου ότι εγώ πήγα το επίσημο χαρτί μου στο μεταπτυχιακό στη μέση του έτους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν είσαι πτυχιούχος τυπικά, είσαι όμως ουσιαστικά. Γι αυτό και η βεβαίωση αυτή μπορεί να αντικαταστήσει το επίσημο πτυχίο για κάποιο χρονικό διάστημα. Σκέψου ότι εγώ πήγα το επίσημο χαρτί μου στο μεταπτυχιακό στη μέση του έτους!:)
Α μάλιστα! Εντάξει τοτε.. Τρομοκρατήθηκα μπορώ να πω! Λέω : τι θα γίνει ρε παιδιά εγώ πτυχίο δεν θα παρω πριν το 2020??
Ουυφ! Να 'σαι καλά για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση!:P
Ευχαριστώ πολύ! :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Α μάλιστα! Εντάξει τοτε.. Τρομοκρατήθηκα μπορώ να πω! Λέω : τι θα γίνει ρε παιδιά εγώ πτυχίο δεν θα παρω πριν το 2020??
Ουυφ! Να 'σαι καλά για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση!:P
Ευχαριστώ πολύ! :D:D:D

Τίποτα! Έπεσες στην περίπτωση που το έχω πάθει και εγώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Τα καλά απόψε ξεκινάνε...!!!




εΧΩ μια ερωτηση, το σαββατοκύριακο των εκλογων τα υ\ιδρυματα τα πανεπιστημιακα θα παραμεινουν κλειστα απο παρασκευη εως δευτερα οπως τ ασχολια??? :)




Ευχαριστω εκ των νυστερων :)

-Ντένια_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ναι,ετσι μου ειπαν εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Τα καλά απόψε ξεκινάνε...!!!
εΧΩ μια ερωτηση, το σαββατοκύριακο των εκλογων τα υ\ιδρυματα τα πανεπιστημιακα θα παραμεινουν κλειστα απο παρασκευη εως δευτερα οπως τ ασχολια??? :)




Ευχαριστω εκ των νυστερων
:)

-Ντένια_

Μήπως εννοείς εκ των προτέρων; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
εΧΩ μια ερωτηση, το σαββατοκύριακο των εκλογων τα υ\ιδρυματα τα πανεπιστημιακα θα παραμεινουν κλειστα απο παρασκευη εως δευτερα οπως τ ασχολια??? :)

Το πανεπιστήμιο Κρήτης, πάντως είναι κλειστό μόνο τη Δευτέρα.
Κόίτα τις ανακοινώσεις τις σχολής σου καλύτερα για το αν κλείνει την Παρασκευή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top