Γενικές φοιτητικές απορίες

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Το εχω διαβασει αυτο απλα δεν μπορω να καταλαβω αυτο :
Γ) οι απόφοιτοι – κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης των ετών 2009 ή 2010 ημερήσιου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων των ημερησίων ΓΕΛ χωρίς νέα εξέταση για εισαγωγή στις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, στις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και στα ΤΕΦΑΑ.

Κανουν αιτηση 10% δηλαδη τωρα μονο οσοι θελουν για τις στρατιωτικες κτλ σχολες ή γενικα ολοι οσοι θελουν να εισαχθουν με το 10% ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι απλά συμπληρώνεις το χαρτι μέσα στο Φεβρουάριο και λες ότι θα είσαι υποψήφιος για τις εν λόγω σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αφού τελειώσουν οι εξετάσεις του Ιανουαρίου/Φεβρουαρίου ,δίνουν αρκετό χρόνο ''διακοπές'' μέχρι να ξαναρχίσει το εαρινο εξαμηνο?
για παραδειγμα,για τη σχολη μου,η τελευταια ημερομηνια εξεταστικης ειναι 11 Φεβρουαριου(εννοω ολοι,ειτε πρωτοετεις ειτε δευτεροτεις κλπ εχουμε τελειωσει μεχρι τοτε) και στο facebook,στη σελιδα της σχολης οπου την διαχειριζονται φοιτητες,αναφερει οτι το επομενο εξαμηνο ξεκινα 28 Φεβρουαριου..στην σελιδα της σχολης(εκτος facebook) δεν έχει ανακοινωθει κατι ακομα..τι στο καλο,μας δινουν 17 μερες να ξεκουραστουμε? εγω νομιζα οτι το πολυ μια βδομαδα να μας δωσουν κι αν..:P ξερω βεβαια οτι εξαρταται απο την καθε σχολη τι θα πραξει,αλλά και παλι λιγο περιεργο μου φαινεται..
Εγω μαζι με την επαναληπτικη (ευχομαι να μην παρευρεθω) τελειωνω στις 20 Φεβρουαριου και ομως αρχιζουμε στις 1 Μαρτιου τα μαθηματα. Αν παλι δεν χρειαστει να παω σε καποιο μαθημα στην επαναληπτικη τοτε απο τις 7 Φεβρουαριου μεχρι 1 Μαρτιου θα καθομαι.:P

Παιδια,θέλω να ρωτήσω:στο β εξαμηνο της σχολης μου θα εχουμε ενα μαθημα εργαστηριου..σε αυτο,λογω του οτι ειμαστε πανω απο 200 άτομα,θα μας χωρισουν σε τμηματα? επισης,πως ελεγχει ο καθηγητης τις απουσιες(εχω ακουσει οτι στις 2 κοβεσαι απο το μαθημα:worry:)? γιατι εαν ειμαστε πολλοι σε μια αιθουσα,δεν νομιζω να φωναζει τα ονοματα μας οπως γινοταν στο σχολειο...αν ξερει καποιος,ας μου απαντησει;)
Ναι θα σας χωρισουν. Καθε εργαστηριο το πολυ να αντεξει 30 ατομα, παραπανω οχι. Εμεις ειμαστε περιπου 20 σε καθε εργαστηριο.
Αυτο με τις αππουσιες ισχυει. Στις 3 κοβεσαι, δλδ μονο 2 μπορεις να κανεις σε καθε εργαστηριο. Δεν ξεφευγεις, μην ελπιζεις σε θαυματα.:P Υπαρχουν καθηγητες που σου δινουν λιστα και υπογραφεις διπλα στο ονομα σου ωστε να ξερει οτι ησουν στο μαθημα, αλλα υπαρχουν και καθηγητες που σε φωναζουν κανονικα με το ονομα σου και σηκωνεις το χερακι και σε σημειωνουν:P. Εμας μας κανουν και τα δυο:P
Τις απουσιες τις δικαιολογεις μονο με χαρτι νοσοκομειου, πληροφοριακα.

Παιδια,θέλω να ρωτήσω:στο β εξαμηνο της σχολης μου θα εχουμε ενα μαθημα εργαστηριου..σε αυτο,λογω του οτι ειμαστε πανω απο 200 άτομα,θα μας χωρισουν σε τμηματα? επισης,πως ελεγχει ο καθηγητης τις απουσιες(εχω ακουσει οτι στις 2 κοβεσαι απο το μαθημα:worry:)? γιατι εαν ειμαστε πολλοι σε μια αιθουσα,δεν νομιζω να φωναζει τα ονοματα μας οπως γινοταν στο σχολειο...αν ξερει καποιος,ας μου απαντησει;)

Eίναι αλήθεια ότι έχει αλλάξει διάταξη, και αν δεν περάσεις σε ΤΕΙ ένα υποχρεωτικό μάθημα δεν περνάς αυτομάτως και όλο το εξάμηνο;
Οχι καλε, τι ειναι αυτα?
Μηπως μπερδευεσαι με τις αλυσιδες? Τι ειναι η αλυσιδα? Υπαρχουν καποια μαθηματα που ονομαζονται "αλυσιδα" γιατι αν δεν τα περασεις δεν θα μπορεις να παρεις καποια συγκεκριμενα μαθηματα στο επομενο εξαμηνο.
Καποιος ηθελε να σας ψαρεψει προφανως.:P

υ.γ. εξηγηστε μου καποιος πως γινεται η πολλαπλη παραθεση

Ισχυει μηπως , αν περασουμε ολα τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου να μπορουμε να παρουμε μεταγραφη σε μια αλλη σχολη ;
Νομιζω παιζει ρολο και το εισοδημα των γονιων σου. Αν παλι εισαι πολλυτεκνος μπορουσες να παρεις εξαρχης. Παντως ναι, αν δεν ειναι ολα τα μαθηματα του εξαμηνου αυτα που πρεπει να περασεις σιγουρα θα πρεπει να ειναι ενας συγκεκριμενος αριθμος.

thanks για την απαντηση;) τις ομαδες που λες τις επιλεγει ο καθηγητης ή οι μαθητες μπορουν να επιλεξουν μονοι τους σε ποια ομαδα θα ναι?
Στο ΤΕΙ δεν γινονται τετοιες χαρες.:) Δλδ οχι δεν μπορεις να εισαι με την κολλητη σου.:P
Οι καθηγητες επιλεγουν τα τμηματα και συνηθως πηγαινει κατα αλφαβητικη σειρα ο διαχωρισμος των τμηματων. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις μονος σου καποιο τμημα γτ π.χ. δεν σε βολευει η ωρα του δικου σου εργαστηριο (δλδ ψεμα:P) αν και αυτη την δικαιολογεια δεν την δεχονται τοσο ευκολα οι καθηγητες. Γινεται ομως και το αλλο, της ανταλλαγης. Δλδ μπορεις να βρεις ενα ατομο απο το τμημα που θες να πας εσυ και αυτο να θελει να ερθει στο δικο σου οποτε να ανταλλαξετε. Υπαρχουν αρκετοι προθυμοι, οποτε μπορεις να ελπιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Παιδιά σε αυτήν την εξεταστική, στο Τμήμα μου, μηδενίζουν κόλλες φοιτητών που αντιγράφουν εν ώρα εξέτασης χωρίς προειδοποίηση. Την αρμοδιότητα αυτή την έχει και ο επιτηρητής. Ξέρω πολλούς φίλους μου έχασαν το μάθημα από μαλακία επειδή "πιάστηκαν" με σκονάκια. Τόσα χρόνια που είμαι φοιτητής δεν έχει ξαναγίνει. Γινόταν απλή σύσταση. Σας το λέω να έχετε το νου σας, μην βρεθείτε προ εκπλήξεων. Ο μηδενισμός κόλλας (μονογράψιμο) γίνεται αμείλικτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται προειδοποίηση για μηδενισμό, από τη στιγμή που πιάνεσαι με σκονάκι. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να μηδενιστεί η κόλλα, μπορεί να κοπεί και με 4 αν σημειωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Και στη δικη μου σχολη εγινε αυτο. Σε μια κοπελα που αντεγραφε της μηδενισαν την κολλα και σε μια αλλη που προσπαθουσε να αντιγραψει και την καταλαβανε οι καθηγητες εγινε ολοκληρο ζητημα. Αν και γενικα ειναι πολυ δυσκολο να αντιγραψεις δε νομιζω οτι αν το κανεις δε θα σε καταλαβουν απο τη στιγμη που εχουμε ενα σορο επιτηρητες που περνανε μεχρι και αναμεσα μας απο τις κενες σειρες.Αλλα και με τους μεταπτυχιακους φοιτητες που κανουν επιτηρηση δεν ειναι πιο χαλαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο καθηγητής έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει αν το πάρει χαμπάρι.Κι ο μαθητής έχει δικαίωμα να προσπαθήσει να αντιγράψει,κι αν δεν τον πιάσουν,μαγκιά του.Αν τον πιάσουν όμως το σκασμό,δε βγαίνεις κι από πάνω.Χαλάς τον κόσμο κι ενοχλείς αυτούς που διάβασαν για να γράψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και δεν σπας και τα νεύρα και σε μας!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
απλά Ρεβέκκα μου έκανε εντύπωση...δεν είχα ξαναδεί ποτέ μηδενισμό γραπτού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εμάς έχει πέσει γραμμή Νίκο, γιατί έχει ξεφύγει τελείως το θέμα...Πάρτε σκονάκια και σημειώστε κόλλες (το οποίο είναι χειρότερο γιατί ο φοιτητής θεωρεί ότι το έσωσε και μόλις το παραδίδει σκάει το "δωράκι")
Χτες μου έτυχε το κορυφαίο, τύπισσα να έχει βγάλει τις σημειώσεις ΠΑΝΩ στο έδρανο και να αντιγράφει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δε ξερω πως ηταν αλλα χρονια πρωτη φορα εδωσα αλλα ηταν αυστηρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
έχουν αλλάξει ΖΕΤΑΧΑ...
εδώ και 5 έτη δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δηλαδη τετοια γραμμη εδωσαν οι πρυτανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τους πρυτάνεις, δεν ασχολούνται κιόλας, αλλά οι καθηγητές αυτό είπαν να κάνουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
όποιος καθηγητής ενδιαφέρεται για το μάθημά του ας έρθει ο ίδιος να επιτηρήσει την εξέταση.

μία φορά στη ζωή μου έχω κάνει επιτήρηση και τους άφηνα όλους να αντιγράφουν. το ίδιο θα κάνω αν ξανατύχει (που δε νομίζω) να μπω επιτήρηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο καθηγητής είναι πάντα μέσα σε εμάς, και αν έχει δύο αίθουσες πηγαινοέρχεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ναι και σε εμας ετσι κανουν ολοι πηγαινοερχονται σε 5 αιθουσες περιπου καθε φορα που γραφουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εμάς έχει πέσει γραμμή Νίκο, γιατί έχει ξεφύγει τελείως το θέμα...Πάρτε σκονάκια και σημειώστε κόλλες (το οποίο είναι χειρότερο γιατί ο φοιτητής θεωρεί ότι το έσωσε και μόλις το παραδίδει σκάει το "δωράκι")
Χτες μου έτυχε το κορυφαίο, τύπισσα να έχει βγάλει τις σημειώσεις ΠΑΝΩ στο έδρανο και να αντιγράφει....

Σόρι τώρα αυτό δεν είναι θράσος?
Δηλαδη τετοια γραμμη εδωσαν οι πρυτανεις?

Και γιατί παρακαλώ να μην το κάνουν?Ντάξει αν μου ζητήσει κι εμένα συμφοιτητής να του πω κάτι αν μπορέσω ευχαρίστως,αλλά από ένα σημείο χάνουμε το νόημα.

όποιος καθηγητής ενδιαφέρεται για το μάθημά του ας έρθει ο ίδιος να επιτηρήσει την εξέταση.

μία φορά στη ζωή μου έχω κάνει επιτήρηση και τους άφηνα όλους να αντιγράφουν. το ίδιο θα κάνω αν ξανατύχει (που δε νομίζω) να μπω επιτήρηση. :)

Εμάς είναι υποχρεωμένοι.Ποτέ δεν έλειψε κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είμαστε οι μεταπτυχιακοί και οι διδακτορικοί ψυχάκια και τύραννοι, ίσα ίσα που για εμάς είναι ο απόλυτα χαμένος χρόνος. Απλά όλα έχουν ένα όριο.
Αν μπορείς να αντιγράψεις και να μη σε πάρουν πρέφα, μαγκιά σου. Αλλά πλέον είναι πολύ δύσκολο..Προχτές για 105 άτομα ήμασταν 5 επιτηρητές!
Αν όμως σε πιάσουν, έχεις και τις ανάλογες κυρώσεις, αυτό το ξέρεις από πριν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αντε απο Δευτερα ξεκιναμε παλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top