Γενικές φοιτητικές απορίες

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξερει κανενας τι γινεται με το προγραμμα <<δες την ψηφιακα>>?? εχει ακουστει τιποτα ή παει και αυτο φετος λογω της....κρισης?!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σχετικά με το θέμα μπορείς να ενημερώνεσαι απο εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=65922 , καθώς και από κανά 2 όμοια θέματα. Δεν έχει βγει πάντως κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga17

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά,τα πανεπιστημια της επαρχιας κλεινουν για διακοπες των Χριστουγεννων 1 εβδομαδα πριν απο αυτα της Αθηνας,δηλαδη γυρω στις 15-16? ετσι εχω ακουσει,ισχυει κατι τετοιο η εξαρταται απο το πανεπιστημιο ξεχωριστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Από το κάθε πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marie!!!!

Νεοφερμένος

Η marie!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδιά πότε επιστρέφουμε από διακοπές Χριστουγέννων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ανάλογα τη σχολή νομίζω είναι.
Όπως τα σχολεία λογικά, τότε υπολόγησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ανάλογα τη σχολή νομίζω είναι.
Όπως τα σχολεία λογικά, τότε υπολόγησε.
Ανάλογα το ίδρυμα είναι. Τα σχολεία έχουν διακοπές από 24/12 μέχρι και 07/01. Εγώ όμως στη σχολή έχω διακοπές από 23/12 μέχρι και 06/01. Οπότε θα πρέπει να ρωτήσετε στις σχολές σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Κοιταξτε και στον οδηγο σπουδων σας,εμας εκει το αναφερει παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Φέτος στα σχολεία επιστρέφουμε στις 10:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Ειχα τελειώσει λύκειο το 2009 και ειχα συγκεντρώσει 7600 μόρια αμα θυμάμαι καλά.Δεν με ενδιέφερε τότε να περάσω σε κάποια σχολή-γιατί σκόπευα να πάω στο εξωτερικό αλλα λόγω οικονομικών,δεν πήγα- γιαυτο το λόγο δεν προσπάθησα και πολύ στο διάβασμα.Οπότε γράφτηκα σε δημόσιο ΙΕΚ .(Οκτωβρης 2010).
Δυστυχώς το μετάνιωσα γιατι μαθημα γίνεται κατα 20 % και χαβαλέ 80 %:/:.Το κλίμα είναι χειρότερο και απο το λύκειο.
Διάβαζα τώρα για τις βάσεις 10% του 2010 και τραβάω τα μαλλιά μου πως δεν τις πρόσεξα όταν έπρεπε.Πάρα πολλές σχολές έπεσαν υπερβολικά κάτω!
Οπότε σκέφτομαι να κάνω μηχανογραφικό με το 10% για να μπω σε κάποια απο αυτές τις σχολές με βάση κατω του 10%.
Εχω τις εξής απορίες
1η και βασική,με το 10% εννοούμε οτι κανουμε μηχανογραφικό όποτε θέλουμε χωρίς να ξαναδώσουμε μολις ανακοινωθόυν οι βάσεις, έτσι ?:redface:
2η.Αυτές οι σχολές που εχουν πέσει τόσο πολύ αναμένεται να κυμανθούν περίπου στα ίδια όρια του χρόνου π.χ απο 5000 να παει 5500 ή θα εκτοξευθούν πάλι στα ύψη την επόμενη χρονιά ?π.χ απο 5000 να πάει 15000 ?
3η.Μια σχολή εχει βάση π.χ 9000 , και έγω έχω 7600 μόρια,θα με δεχτούν εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις ?
ίσως σας φαίνονται λίγο noob οι ερωτήσεις αλλα δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα των σχολών...
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
1: κάνεις μηχανογραφικό μόνο 2 χρονιές από τοτε που έδωσες πανελ. και το παραδίδεις πρις τις βάσεις, μαζί με το 90%
3: Βάση= μόρια αυτού που εισείχθησε (?) τελευταίος στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Αρα το 2011 μπορω να κανω μηχανογραφικο ετσι ?
Αλλα πως γινεται τοσες σχολες να επεσαν μεχρι και 10,000 μορια ή εχει ξαναγινει (ή γινεται συχνα) και απλα δεν το προσεξα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Τελευταια σου ευκαιρια φετος να καταθεσεις μηχ/κο 10%

1. Ναι δεν χρειαζεται να εξεταστεις πανελλαδικως ξανα,συμπληρωνεις απλως το μηχ/κο και το καταθετειες
Αν επιθυμεις να δηλωσεις στρατιωτικες,εκκλησιαστικες σχολες,ΤΕΦΑΑ θα πρεπει να πας καπου στις αρχες φεβρουαριου στο λυκειο να συμπληρωσεις μια αιτηση,αλλιως συμπληρωνεις απλα το μηχ/κο και το καταθετεις στην διορια ημερων που θα οριστει απτο Υπουργειο...
2.κανεις δεν ξερει,αλλα αρκετες σχολες ισως κυμανθουν στα ιδια επιπεδα με του '10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Επιτρεπεται καποιος φοιτητης να ξαναδωσει καποιο μαθημα στο οποιο δεν εχει γραψει καλο βαθμο και να κρατησει τον καλυτερο?Δεν εννοω αμα βαλεις τη λεγομενη ρητρα,αλλα αν για παραδειγμα γραψεις σε ενα μαθημα 5 και θες να ανεβασεις το βαθμο του πτυχιου να ξαναγραψεις το μαθημα και αν γραψεις 7 να κρατησεις το βαθμο.Αυτο επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται από τον οδηγό σπουδών του κάθε τμήματος και σχολής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,843 μηνύματα.
φέτος παίζει να χαθεί το εξάμηνο; τι έχετε ακούσει;

έχουμε πήξει στις εβδομαδιαίες καταλήψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν αληθεύει η φήμη ότι δεν μπορούν να γίνουν αναπληρώσεις...μάλλον την πατήσαμε....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,843 μηνύματα.
Αν αληθεύει η φήμη ότι δεν μπορούν να γίνουν αναπληρώσεις...μάλλον την πατήσαμε....!!!

Για πες. Δηλαδή, παίζει τέτοιο ενδεχόμενο;
Δεν έχει ξαναγίνει ποτέ να χαθεί το εξάμηνο..
Αν χαθεί το εξάμηνο, τότε πότε θα αναπληρωθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άκουσα τον δικό μας τον πρόεδρο να λέει ότι επιτρέπεται από τον νέο νόμο συγκεκριμένος αριθμός αναπληρώσεων. Αν λοιπόν αυτός ο αριθμός δεν επαρκεί για να συμπληρωθούν οι βδομάδες, χάνεται το εξάμηνο. Επειδή δεν ήμουν και δίπλα του, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά ξέρω ότι σε εμάς σφίγγονται πάρα πολύ για να μη χαθούν μαθήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,843 μηνύματα.
Άκουσα τον δικό μας τον πρόεδρο να λέει ότι επιτρέπεται από τον νέο νόμο συγκεκριμένος αριθμός αναπληρώσεων. Αν λοιπόν αυτός ο αριθμός δεν επαρκεί για να συμπληρωθούν οι βδομάδες, χάνεται το εξάμηνο. Επειδή δεν ήμουν και δίπλα του, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά ξέρω ότι σε εμάς σφίγγονται πάρα πολύ για να μη χαθούν μαθήματα..

Αν χαθεί το εξάμηνο, τότε πότε θα αναπληρωθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top