Γενικές φοιτητικές απορίες

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Γεια! Μια ερώτηση και από μένα. Τα μαθήματα δηλώνονται με την εγγραφή?

Εμενα σημερα που πηγα για εγγραφη μου εδωσαν ενα προγραμμα προπτυχιακων σπουδων ακαδημαικου ετους 2010-2011
και μου ειπαν οτι στις 4 οκτωβριου που αρχιζουμε θα δηλωσουμε και μαθηματα!!!:worry::worry:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TINAPO

Νεοφερμένος

Η TINAPO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εμενα σημερα που πηγα για εγγραφη μου εδωσαν ενα προγραμμα προπτυχιακων σπουδων ακαδημαικου ετους 2010-2011
και μου ειπαν οτι στις 4 οκτωβριου που αρχιζουμε θα δηλωσουμε και μαθηματα!!!:worry::worry:
:)


Σ'ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ρε παιδια αν στη σχολη οι εγγραφες ειναι ονοματικα και καθυστερησεις μια μερα υπαρχει προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ποτε αρχιζουν τα μαθηματα στα τει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Άκυρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
παιδια η φιλη μου ειναι σε διλλημα ανμεσα στις σχολεσ δομικων εργων στο ηρακλειο και διακοσμητικη στην αθηνα, εχει γραφτει μονο στη διακοσμητικη στην αλλη ακομα .. πιστευω οτι της αρεσει ποιο πολυ η διακοσμητικη ,αλλα δεν θελει να φυγει απο το ηρακλειο που μενει .. εσεισ τι θα θα επιλεγατε κ΄ τι θα της προτεινατε; ποια σχολη θεωρειτε οτι εχει καλυτερη προοπτικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εχει γραφτει και στισ 2 σχολες απλως ειναι αναποφασιστη
:confused:Είναι παρανομο αυτο,πως το έκανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εχει γραφτει τελικα μονο στη διακοσμητικη στην αλλη ακομα τωρα μου το ειπε δεν το ηξερα παραπληροφορηση ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σημερα εβγαλε ανακοινωση η γραμματεια της σχολης μου οτι τα μαθηματα του χειμερινου εξαμηνου ξεκινουν στις 20/09
Μπορει καποιος να μου εξηγησει με ποιο ακριβως σκεπτικο ανακοινωνουν την εναρξη των μαθηματων 5 μερες πριν?Εγω δεν προλαβαινω να παω στη σχολη.Οχι μονο δεν εχουμε υπογραψει ακομη συμβολαια για το σπιτι που βρηκαμε αλλα δεν εχω βρει ΚΑΝ επιπλα!Ουτε στρωμα να κοιμηθω δεν προλαβαινω να αγορασω!
Απο τα ανωθεν πιστευω καταλαβαινετε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εγκατασταθω στο Βολο(την πολη που περασα) τουλαχιστον μεχρι τις 27 !

Και ιδου η πραγματικη ερωτηση:Τι ακριβως κανουμε εμεις που σιγουρα θα χασουμε τις πρωτες 2 βδομαδες μαθηματων?Οι καθηγητες θα αντιδρασουν "περιεργα" που ως πρωτοετεις δε μας ειδαν καθολου αυτο το διαστημα?
Και εγω που εχω εργαστηρια πώς γλιτωνω τις απουσιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Σημερα εβγαλε ανακοινωση η γραμματεια της σχολης μου οτι τα μαθηματα του χειμερινου εξαμηνου ξεκινουν στις 20/09
Μπορει καποιος να μου εξηγησει με ποιο ακριβως σκεπτικο ανακοινωνουν την εναρξη των μαθηματων 5 μερες πριν?Εγω δεν προλαβαινω να παω στη σχολη.Οχι μονο δεν εχουμε υπογραψει ακομη συμβολαια για το σπιτι που βρηκαμε αλλα δεν εχω βρει ΚΑΝ επιπλα!Ουτε στρωμα να κοιμηθω δεν προλαβαινω να αγορασω!
Απο τα ανωθεν πιστευω καταλαβαινετε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εγκατασταθω στο Βολο(την πολη που περασα) τουλαχιστον μεχρι τις 27 !

Και ιδου η πραγματικη ερωτηση:Τι ακριβως κανουμε εμεις που σιγουρα θα χασουμε τις πρωτες 2 βδομαδες μαθηματων?Οι καθηγητες θα αντιδρασουν "περιεργα" που ως πρωτοετεις δε μας ειδαν καθολου αυτο το διαστημα?
Και εγω που εχω εργαστηρια πώς γλιτωνω τις απουσιες?

Να κάνω την προφανή ερώτηση... Δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα από το υπουργείο ότι οι εγγραφές γίνονται μέχρι και τις 30 Σεπτεμβρίου; Πώς γίνεται να ξεκινήσει μαθήματα κάποιος πριν καλά καλά εγγραφεί;
Ελπίζω πως δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με απουσίες και εργαστήρια...

Καλή επιτυχία στη σχολή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
ελα ρε Ναντιν ...τι εγινε χαθηκαμε!!!
τελικα νοσηλευτική πήγες???????
Εγώ Καρδίτσα.
για ολες τισ σχολες το ιδιο διαστημα ειναι 13-30/9/10.

Έλα βρε Κτηνίατρε!!Νοσηλευτική,ναι!Είσαι ήδη Καρδίτσα;Γράφτηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πώς γίνεται να ξεκινήσει μαθήματα κάποιος πριν καλά καλά εγγραφεί;
Γιατί πολύ απλά δε χρειάζεται να είσαι εγγεγραμένος για να παρακολούθησεις μάθημα.Όσο για τα εργαστήρια,νομίζω πως δεν αρχίζουν αμέσως.
Πάντως,τελευταία στιγμή περιμένατε κι εσείς να τα κάνετε όλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά δε χρειάζεται να είσαι εγγεγραμένος για να παρακολούθησεις μάθημα.Όσο για τα εργαστήρια,νομίζω πως δεν αρχίζουν αμέσως.
Πάντως,τελευταία στιγμή περιμένατε κι εσείς να τα κάνετε όλα;
Tο θέμα δεν είναι να πάει ο καθένας να παρακολουθήσει μάθημα... Το θέμα είναι πως από μόνο του αυτό που γίνεται είναι παράλογο... Και ξαναλέω, αν δημιουργείται πρόβλημα με απουσίες κλπ, τότε οι μόνοι που δε φταίνε είναι οι φοιτητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ειχαν επαγγελματικες υποχρεωσεις οι γονεις μου και αλλα σχετικα τρεχαματα

την επομενη βδομαδα θα το εφτιαχνα,ή μαλλον θα το φτιαξω,ωστε να μπω τελη της βδομαδας και να παρακολουθησω απο 27
ασε που μου ειχαν πει οτι 27 θα αρχιζαμε!anyway,ειναι σιγουρο οτι δεν αρχιζουν αμεσως τα εργαστηρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
@koum
Γιατί είναι παράλογο;Δες το αλλιώς.
Έχει περάσει ένας σε μια σχολή,δίνει με 10% και περνάει σε μια άλλη.Για να εγγραφεί στη δεύτερη πρέπει πρώτα να ξεγραφτεί άπό την πρώτη.Του δίνεται λοιπόν η δυνατότητα να παρακολουθήσει την καινούρια του σχολή για λίγο,κι αν δεν του αρέσει να την αφήσει και να μη χάσει άδικα την αρχικη.
Οπότε πού το έχετε το πρόβλημα;Αφού μπορείτε να παρακολουθείτε μαθήματα χωρίς να έχετε εγγραφεί,και μάλλον δε γίνονται εργαστήρια την πρώτη εβδομάδα,δεν υπάρχει καμία επίπτωση.
Νομίζω όμως πως η απάντηση σου δεν προήλθε μετά από κατανόηση του τι έγραψα εγώ.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
@koum
Γιατί είναι παράλογο;Δες το αλλιώς.
Έχει περάσει ένας σε μια σχολή,δίνει με 10% και περνάει σε μια άλλη.Για να εγγραφεί στη δεύτερη πρέπει πρώτα να ξεγραφτεί άπό την πρώτη.Του δίνεται λοιπόν η δυνατότητα να παρακολουθήσει την καινούρια του σχολή για λίγο,κι αν δεν του αρέσει να την αφήσει και να μη χάσει άδικα την αρχικη.
Οπότε πού το έχετε το πρόβλημα;Αφού μπορείτε να παρακολουθείτε μαθήματα χωρίς να έχετε εγγραφεί,και μάλλον δε γίνονται εργαστήρια την πρώτη εβδομάδα,δεν υπάρχει καμία επίπτωση.
Νομίζω όμως πως η απάντηση σου δεν προήλθε μετά από κατανόηση του τι έγραψα εγώ.:worry:

Ποιος ο λόγος να ξεκινήσουν τα μαθήματα πριν το τέλος των εγγραφών; Και στο κάτω - κάτω, αφού το υπουργείο μου λέει μπορείς να εγγραφείς μέχρι και τις 30 Σεπτέμβρη, εγώ γουστάρω να εγγραφώ 30. Και όχι μόνο εγώ, όλοι. Τότε τί γίνεται;
Ελπίζω η απάντησή σου να προέλθει κατόπην ωρίμου σκέψεως...
LOL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
[ quote = Pennylane ? 2416716 ] Γεια σου ! :)
Εγω πηγα σημερα πρωι πρωι :P εννια η ωρα και ειχε ηδη κοσμο ! οχι τοοοσο πολυ οσο περιμενα αλλα ειχε ...
Μπαινεις λοιπον μεσα και σκοτωνονται καμια δεκαρια ατομα ( ναι ναι παραταξεις ) για να σε βοηθησουν ... να ναι καλα:P:P
Σου τα πρηζουν λιγο αλλα μεχρι να ερθει η σειρα σου μιλα μαζι τους να περασει η ωρα ! Εμενα με πηραν πρωτα σε μια αιθουσα να συμπληρωσω τρια χαρτια ... αιτηση και αλλα δυο ( δεν θυμαμαι τι ηταν συγγνώμη :P) και μετα με πηρανε στην γραμματεια και περιμενα να ερθει η σειρα μου ! ! ( εκει πλακωσανε αλλοι δυο τρεις απο παραταξεις να με ενημερωσουν :P)
Παλι καλα ειχα τον αριθμο 4 στην σειρα προτεραιοτητας οποτε πηγαινε απο το πρωι ... Μετα στην γραμματεια παιρνουν τα δικαιολογητικα και οτι χρειαζεσαι τελοσπαντων για την εγγραφη και σε στελνουν να κανεις μια αιτηση ( στο απεναντι γραφειο ηταν τ δικο μου ) για την δωρεαν σιτιση και αφου συμπληρωσεις αυτο πας στην βιβλιοθηκη να κανεις και εκει μια αιτησουλα ...
Το φοιτητικο πασο εμας ακομα δεν ηταν ετοιμο ειπαν .. θα μας ενημερωσουν ...
Συνολικα .. εμμμ καπου στην μια ωρα μου πηρε η ολη διαδικασια ...
Αυταααα :D:D:D[ / quote]



Tι χαρτια ακριβως χρειαστηκε να εχεις μαζι σου για την εγγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skountouflis

Νεοφερμένος

Ο κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
μια ερωτηση...
ποτε και πως δηλωνουμε τα μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ρωτησα τελικα ενα φιλο μου που σπουδαζει στην ιδια σχολη και με καθησυχασε...

@skountouflis
νομιζω οτι το μονο μαθημα που δηλωνεις ειναι η ξενη γλωσσα,δηλαδη αν θα κανεις αγγλικα,ιταλικα,γαλλικα κτλ
το δηλωνεις τη στιγμη της εγγραφης,αλλα ενταξει δεν ειναι κατι που θελει ιδιαιτερη σκεψη.σκεψου μονο αν θα παρεις πχ αγγλικα γιατι εισαι πολυ καλος και θα εχεις ευκολα καλο βαθμο ή αν θα παρεις ιταλικα,ας πουμε,γιατι ειναι μια γλωσσα που θες παρα πολυ να μαθεις

διορθωστε με αν κανω λαθος,δεν ειμαι και expert...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jokerman

Νεοφερμένος

Ο Πασχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είμαι ομογενής και έδωσα εξετάσεις προχθές και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα. Είναι όμως αρκετά σίγουρο ότι θα περάσω και επειδή ίσως χρειαστώ χαρτιά από το εξωτερικό είπα να ρωτήσω για να μην καθυστερώ μετά και περάσουν προθεσμίες.

1) Κατ' αρχήν ξέρει κανείς πότε ανακοινώνονται τα αποτελέσματα;
2) Για την εγγραφή τι χαρτιά θα χρειαστώ; Θα χρειαστώ κάποιο χαρτί από το λύκειο που φοιτούσα στο εξωτερικό;
3) Στην υποτροφία και στο δες την ψηφιακά έχουμε ειδική κατηγορία; και κάθε κατηγορία ομογενών είναι χώρια (δλδ και οι 5 κατηγορίες)
4) Απ' ότι είδα οι σχολές κρατάνε το 1% των εστιών για τους ομογενείς. Είναι επαρκείς αριθμός αυτός για την Θεσσαλονίκη; και τι ακριβώς θα χρειαστώ; τι είναι το πιστοποιητικό ομογένειας; Διαφορετικά να αρχίσω να κοιτάω για σπίτι από τώρα πριν ανακοινωθούν τα αποτελέσματα και ψάχνουν πιο πολλοί.

Αν πιστεύετε ότι αξίζει να γνωρίζω κάτι άλλο ως ομογενής γράψτε το.

Σόρρυ αν έχουν απαντηθεί αλλά δεν μπορούσα να διαβάσω 42 σελίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top