Γενικές φοιτητικές απορίες

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
αυτό δεν το ξέρω....
Δεν έχω τύχει ποτέ σε κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Χαίρετε!
Πριν λίγο πήγα να μπω στη σελίδα του ΤΕΙ Αθηνών για να εκτυπώσω μια βεβαίωση σπουδών και διαπίστωσα οτι έχω ξεχάσει τον κωδικό πρόσβασης φοιτητή κάτι που σημαίνει οτι δεν μπορώ να μπω στο συστημα αλλά ούτε κ να κάνω εγγραφή στο εαρινό εξάμηνο όταν αρχίσει.:wall:
Επίσης δεν έχει κάποιο λινκ που να σου λέει τι να κάνεις σε περίπτωση που ξεχάσεις τον κωδικό σου...Τι να κάνω τώρα; θα πρέπει πάλι να τραβιέμαι στις γραμματείες για να βγάλω άκρη;:(
Υπάρχει τρόπος να χακάρουμε το σύστημα; (νταξει πλακίτσα..:P)


Κανείς ομοιοπαθείς που να έχει κάτι να προτείνει;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε ποιο τμήμα είσαι;
Σε μία βιβλιοθήκη που είδα στο ΤΕΙ Αθήνας ζητάει username και ηλεκτρονική διεύθυνση.
Σε εμάς τουλάχιστον, το username και τον κωδικό τα βάζουμε εμείς, δεν έχει σχέση η γραμματεία.

Άκυρο, δεν λέει κάτι στην πλατφόρμα σας και θυμάμαι ότι όταν γράφτηκα έλεγε να το εκτυπώσω, είχε πάνω τα στοιχεία μου. Δεν το έχεις εκτυπώσει;
Αν είναι θα ψάξω να βρω το χαρτί μήπως λέει κάτι για επαναφορά κωδικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Το ξέρω εγώ τον είχα βάλει..βασικά το συστημα απαιτεί να αλλάξεις τον έτοιμο κωδικό που σου δίνει η γραμματεία κ να βάλεις νεο δικό σου.Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ο κωδικός έπρεπε να έχει κεφαλαία-πεζα, αριθμούς κ νομίζω και κενά. Συνήθως βάζω παντού τον ίδιο κωδικό αλλά εδώ με τα τόσα κέρ@τα που θέλανε να έχει ο κωδικός άντε να τον θυμηθώ.:(

Στο τμήμα οπτικής και οπτομετρίας είμαι αλλα δεν νομίζω να παίζει ρόλο.

https://estudy.teiath.gr/unistudent/


όχι δεν τον εκτύπωσα και δεν θυμάμαι να τον σημείωσα κάπου...πόσο ούφο παίζει να είμαι.:wall::wall:

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για έλεγξε λίγο εδώ, το είδα λίγο βιαστικά βέβαια οπότε δεν είμαι σίγουρη αν κάνει κάτι.
https://www.teiath.gr/sgtks/photography/docs/eudoxos/eudoxosInfo.pdf

Δυστυχώς, το χαρτί δε λέει κάτι, είχα κάνει pr screen και μέχρι το εμφανές σημείο δεν ανέφεραι τίποτα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
παιδιά,αν χαθει το εξαμηνο,τοτε απ'οσο εχω καταλάβει ή δεν αναπληρώνεται ή αναπληρώνεται μες το καλοκαίρι.
Το δεύτερο μου φαίνεται λίγο απίθανο,μια και κανέναν δε συμφέρει να συμβεί αυτό.
όσο για το πρώτο,κάτι τέτοιο δεν είχε συμβει Νίκο το '06 '07 με τις καταλήψεις; Δεν είχες πει ότι είχες χάσει χρονιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
όσο για το πρώτο,κάτι τέτοιο δεν είχε συμβει Νίκο το '06 '07 με τις καταλήψεις; Δεν είχες πει ότι είχες χάσει χρονιά?

Ναι. Κάναμε μέσα στο καλοκαίρι μάθημα από 1 Ιουνίου μέχρι 25 Ιουλίου και δώσαμε εξεταστική 20 Αυγούστου μέχρι 15 Νοεμβρίου. Βέβαια τώρα έχει αλλάξει ο νόμος. Ισχύει ο νόμος του 2007.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μια ερώτηση.
Τα συγγράμματα για ένα μάθημα δεν τα επιλέγει ο καθηγητής;
Συγκεκριμένα για ένα μάθημα είχαμε μία επιλογή που είχε 2 βιβλία και η καθηγήτρια αναρωτιώταν αν το ένα εκ των δύο βιβλίων είναι για το μάθημά της. :kill:
Παίζει να βάλει θέματα από εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ Θεοδώρα!

Εψαξα και τελικά βρήκα ελπίζω την λύση οπότε την παραθέτω σε περίπτωση που πάθει κάποιος κάτι παρόμοιο :
https://www.noc.teiath.gr/?cat=5


Εχω πρόβλημα με το σύστημα της γραμματείας..Τι να κάνω;
Τρίτη, Μαρτίου 4th, 2008
Οι υπηρεσίες Γραμματειακής Υποστήριξης των Σπουδαστών, δεν αποτελει υπηρεσία του Κέντρου Διαχείρισης Δικτύου του ΤΕΙΑ. Για οποιεσδήποτε πληροφορίες/υποστήριξη μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους αρμόδιους τεχνικούς μέσω της διεύθυνσης ηλεκτρονικής αλληλογραφίας : grammsys@teiath.gr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
όχι απαραίτητα.
Μπορεί να τα επιλέξει ένας εκ των καθηγητών που διδάσκουν αυτό το μάθημα,μπορεί αυτή να είναι καινούργια και να μην ξέρει...
Έτσι όπως το λες ,το πιο πιθανό είναι να μην βάλει από κει θέματα.Εκτός και αν υπάρχουν κ αλλοι καθηγητές που διδάσκουν το ίδιο μάθημα,οπότε δεν ξέρεις ποιος βάζει θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παιδιά,αν χαθει το εξαμηνο,τοτε απ'οσο εχω καταλάβει ή δεν αναπληρώνεται ή αναπληρώνεται μες το καλοκαίρι.
Το δεύτερο μου φαίνεται λίγο απίθανο,μια και κανέναν δε συμφέρει να συμβεί αυτό.
όσο για το πρώτο,κάτι τέτοιο δεν είχε συμβει Νίκο το '06 '07 με τις καταλήψεις; Δεν είχες πει ότι είχες χάσει χρονιά?

Στις κινητοποιήσεις των ετών '05- '07 δεν ίσχυε ο τωρινός νόμος οπότε απλά γίνονταν αναπληρώσεις με τον πλέον πρόσφορο τρόπο βάσει των συνθηκών.
Τώρα με τον νέο νόμο το εξάμηνο έχει διάρκεια 13 εβδομάδων και σε περίπτωση μη συμπλήρωσης των παραδόσεων χάνεται οριστικά. Όμως στην πράξη απλά θα πάρει παράταση και θα ξεκινήσει πιο αργά η εξεταστική, δηλαδή ότι συνέβαινε μέχρι τώρα γιατί αν εφαρμοστεί ο νόμος θα ξεσηκωθούν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Τώρα με τον νέο νόμο το εξάμηνο έχει διάρκεια 13 εβδομάδων και σε περίπτωση μη συμπλήρωσης των παραδόσεων χάνεται οριστικά. Όμως στην πράξη απλά θα πάρει παράταση και θα ξεκινήσει πιο αργά η εξεταστική, δηλαδή ότι συνέβαινε μέχρι τώρα γιατί αν εφαρμοστεί ο νόμος θα ξεσηκωθούν όλοι.

Τελικά πήραμε παράταση εξαμήνου και αρχίζουμε εξεταστική αρχές Φεβρουαρίου...:)
Φυσικά, η παράταση εξαμήνου, ισχύει με δεδομένο ότι δεν θα ξαναγίνουν μέχρι 31/1/2011 ξανά καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Το 2011 θα συμπληρωσω μηχανογραφικο με το 10%.Ειχα τελειωσει το 2009 ΓΕΛ απο Θεωρητικη κατευθυνση.Απ ότι διαβασα μπορω μονο στο 1ο και 5ο πεδιο να επιλεξω σχολες.Δηλαδη αν βαλω αλλες σχολες που ανηκουν σε αλλα πεδια π.χ νοσηλευτικη που με ενδιαφερει θεωρειται ακυρο το μηχανογραφικο ή η σχολη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το 2011 θα συμπληρωσω μηχανογραφικο με το 10%.Ειχα τελειωσει το 2009 ΓΕΛ απο Θεωρητικη κατευθυνση.Απ ότι διαβασα μπορω μονο στο 1ο και 5ο πεδιο να επιλεξω σχολες.Δηλαδη αν βαλω αλλες σχολες που ανηκουν σε αλλα πεδια π.χ νοσηλευτικη που με ενδιαφερει θεωρειται ακυρο το μηχανογραφικο ή η σχολη ?
Απλά δεν θα σε αφήσουν να υποβάλλεις μηχανογραφικό.

Τι μάθημα γενικής παιδείας έδωσες; ΑΟΘ έδωσες; Πρέπει να έχεις δώσει Μαθηματικά Γενικής + ΑΟΘ για να δηλώσεις 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το 2011 θα συμπληρωσω μηχανογραφικο με το 10%.Ειχα τελειωσει το 2009 ΓΕΛ απο Θεωρητικη κατευθυνση.Απ ότι διαβασα μπορω μονο στο 1ο και 5ο πεδιο να επιλεξω σχολες.Δηλαδη αν βαλω αλλες σχολες που ανηκουν σε αλλα πεδια π.χ νοσηλευτικη που με ενδιαφερει θεωρειται ακυρο το μηχανογραφικο ή η σχολη ?
1o πεδίο βάζεις οπωσδήποτε
5ο πεδίο βάζεις αν έδωσες ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ + ΑΟΘ
2ο και 4ο πεδίο μπορείς να βάλεις αν έδωσες ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ
3ο πεδίο μπορείς να βάλεις αν έδωσες ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ
-- Πρέπει οπωσδήποτε το 1 από τα 2 πεδία που θα δηλώσεις να είναι το 1ο
-- Για τα πεδία 2ο, 3ο, 4ο, μην ξεχνάς την απώλεια μορίων

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Βιολογια ειχα δωσει αρα μιλαμε για 1ο και 3ο πεδιο...
Τι ακριβως ειναι η απωλεια μοριων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άρα δηλώνεις από 1ο και 3ο, όχι 5ο που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Βιολογια ειχα δωσει αρα μιλαμε για 1ο και 3ο πεδιο...
Τι ακριβως ειναι η απωλεια μοριων ?
Εδώ μπορείς να δεις τους συντελεστές βαρύτητας των μαθημάτων ανά κατεύθυνση. Στο πεδία 2,3 και 4 θα έχεις απώλειες μορίων γιατί η βαθμολογία σου στα πεδία αυτά προκύπτει από μαθήματα με μικρότερο συντελεστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Τα μαθηματα που εγραψα σχετικα καλα ειναι η βιολογια και η Νεοελληνικη Γλωσσα που ανηκουν στο 3ο πεδιο,σε σχεση με τα αρχαια και την ιστορια (που εχουν βαρυτητα στο 1ο πεδιο) που εγραψα κατω απο το μετριο.

Να ρωτησω επιπλεον κατι.Στο μηχανογραφικο δηλωνεις τις σχολες μαζι με την πολη που σε ενδιαφερει Π.Χ λογιστικης Λαρισας ή απλα γραφεις λογιστικη και σε οπου τυχεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλώνεις και πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top