Γενικές φοιτητικές απορίες

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
οι ιατρικές εξετάσεις ισχύουν για όλες τις σχολές ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
οι ιατρικές εξετάσεις ισχύουν για όλες τις σχολές ?
Οχι σε ολες,γιαυτο θα πρεπει ο καθενας να παρει τηλ τη γραμματεια της σχολης του να του πουνε ακριβως τι χρειαζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Και νομίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος),ότι κάθε τμήμα έχει τη δική του γραμματεία.Οπότε λογικά εκεί γίνονται οι εγγραφές :)

Όντως η κάθε σχολή έχει την γραμματεία της.

οι ιατρικές εξετάσεις ισχύουν για όλες τις σχολές ?

Νομίζω πως ακτινογραφία θώρακος χρειάζονται όλες οι σχολές. Πάρε τηλέφωνο την γραμματεία του τμήματός σου για σιγουριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πλέον δεν είναι σε όλες τι σχολές απαραίτητες οι εξετάσεις!
Θα σας πουν με την εγγραφή και θα έχετε περιθώριο να τις πάτε, μην σας αγχώνει αυτό!

Αν μπείτε στα site των σχολών, θα τα βρείτε όλα παιδιά!Και στις ανακοινώσεις έχουν λεπτομέρειες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
H υποτροφια ποσα χρηματα ειναι και ποτε τα παραλαμβανεις?

εξαρταται την υποτροφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

vasianna45400

Νεοφερμένος

Η vasianna45400 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την εισαγωγή σου και την επιλογή σου!
Εντόπισα άλλους 2 πρωτοετείς στο Φυσικό και έχουμε και κάποια ακόμα παλιά μέλη. Δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50749.

Καταρχάς έχε υπόψη σου ότι θα γίνουν όλες οι εγγραφές εντός μία μόνο ημέρας. Οι εγγραφές δεν έχω ιδέα πότε ακριβώς γίνονται φέτος (δεν έχει βγει ακόμη ανακοίνωση), αλλά συνήθως γίνονται περίπου στις 24-28 Σεπτεμβρίου (πέρυσι 27).
Τα μαθήματα ξεκίνησαν τα τελευταία δύο έτη στις 6 Οκτωβρίου. Κάπως έτσι θα γίνει και φέτος.

Τέλος έχε υπόψη σου ότι ο οδηγός σπουδών που υπάρχει στο διαδίκτυο ΔΕΝ ισχύει από φέτος. Θα ακολουθήσετε ελαφρώς διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών (δε γνωρίζω τις τελικές αλλαγές).
Καλή σταδιοδρομία!
Σε ευχαριστώ πολύ! Απλά αγχώθηκα λίγο γιατί έβγαλα εισιτήρια για τις 15 σεπτεμβρίου και δεν ήξερα αν προλαβαίνω την εγγραφή. Αφού όμως μιλάς για μετά τις 20 σεπτεμβρίου νομίζω είμαι μια χαρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoula:-)

Νεοφερμένος

Η Antoula:-) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την εγγραφη μου στο τει αθηνας. Μηπως ξερεται τι χαρτια χρειαζονται και τι εξετασεις? Help me ψαρι ειμαι ακομα!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννααα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Απορώ πως και δεν υπάρχει ήδη ένα θέμα γενικών αποριών σχετικά με φοιτητικά θέματα. Τεσπα ας αρχίσω...

1) Φέτος ισχύει το πρόγραμμα "Δες την ψηφιακά"?

2) Αν ναι πότε παραλαμβάνουμε τον κωδικό για να αγοράσουμε τα λαπτοπ?

3) Επίσης, μπορούμε να πάρουμε όποιο λαπτοπ θέλουμε ή κάποια συγκεκριμένα που δίνουν τα καταστήματα (όπως π.χ. το πλαίσιο εδώ https://www.plaisio.gr/Campaign/foititiko-laptop.htm)?

4) Αφού κάνω αίτηση για μεταγραφή, πότε ολοκληρώνονται και γίνομαι επίσημα φοιτητής του νέου τμήματος?

5) Μέχρι τότε τι παίζει με τα μαθήματα, τα εργαστήρια και τα βιβλία?

6) Αληθεύει ότι όποιος φοιτητής οποιουδήποτε τμήματος καταφέρει να περάσει όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους με την πρώτη παίρνει 1000 Ευρώ?

7) Επειδή το τμήμα που πέρασα είναι στην Σάμο και δεν έχω την άνεση να πάω να κάτσω μέρες, όλη η διαδικασία της εγγραφής μαζί με ότι χρειαστώ για την μεταγραφή γίνεται να μου πάρει μία μόνο ημέρα?

8) Όταν εγγραφώ στην τελική σχολή θα πάρω καινούργιο πάσο?

Αυτά. Το ξέρω ότι οι ερωτήσεις είναι λίγο άκυρες μεταξή τους, λίγο πολλές αλλά όποιος μου τις απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμον.


1)Νομιζω πως ναι..ισχυει κανονικα..ωστοσο δεν ειναι για ολους τους φοιτητες αλλα μονο για οσους ειναι στις πρωτες θεσεις των σχολων κ σε καποιες ειδικες κατηγοριες..επισης δινεται κ αντιστοιχο ποσο των 600Ε για πτυχιο υπολογιστων πανω στο Office

2)H διαδικασια νομιζω πως ειναι λιγο πριν τον Δεκεμβρη....

3)επιλεγεις εσυ το λαπτοπ της επιλογης σου...ακομα κ αν ειναι μεγαλυτερης αξιας μπορεις εσυ να βαλεις το επιπλεον ποσο...

4)χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρη...τα ατομα με μεταγγραφη εγγραφονται κατα το νεο ετος στη σχολη..ή στο 2 εξαμηνο..

5)Τουλαχιστον στη δικη μου σχολη..οι μεταγγραφες γινονται στα μεσα Ιανουαριου,κ παιρνουν κανονικα τα παιδια συγγραμματα απο οσο εχω δει στις ανακοινωσεις..κ δινουν κανονικα τον Φλεβαρη.(αυτο για Νομικη Αθηνας..για αλλες σχολες δε ξερω τι παιζει..μπορεις να ενημερωθεις απο τη γραμματεια της σχολης σου)

6)Ισχυει αυτο!τωρα για το ποσο δε ξερω ποσο ειναι...Επισης νομιζω πως δεν ειναι ολα...ειναι 8/10??αυτο επισης πρεπει να το δεις απο τον οδηγο σπουδων!επισης αν ψαχνεσαι με υποτροφιες..να ξερεις πως οταν περασεις τα μαθηματα αντιστοιχα του ετους με πολυ υψηλους βαθμους..γινεται συγκριση μεταξυ των φοιτητων..κ ο πρωτος του ετους σου παιρνει επισης υποτροφια!!

7)Απο οσο γνωριζω η εγγραφη σου θα γινει μολις βγαλει σχετικη ανακοινωση η γραμματεια οπου θα πρεπει να παρευρεθεις...ωστοσο περι μεταγγραφης δε το γνωριζω αλλα σιγουρα θα γινεται αμεσα η διαδικασια αυτη ή θα μπορεις εστω κ με φαξ να καταβαλεις καποια εγγραφα αν σου χρειαστουν επιπλεον...!Οποτε πριν κανεις τον κοπο να πας Σαμο..ηδη απο τωρα αρχες Σεπτεμβρη που θα ανοιξει η γραμματεια παρε τηλ. κ ρωτα οχι μονο αν ειναι εφικτη η διαδικασια αλλα και τι χαρτια θα χρειαστεις για τη μεταγγραφη σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Πλέον δεν είναι σε όλες τι σχολές απαραίτητες οι εξετάσεις!
Θα σας πουν με την εγγραφή και θα έχετε περιθώριο να τις πάτε, μην σας αγχώνει αυτό!

Αν μπείτε στα site των σχολών, θα τα βρείτε όλα παιδιά!Και στις ανακοινώσεις έχουν λεπτομέρειες!!
\
Η δική μου δεν γράφει τίποτα :redface:
Και δεν καταλαβαίνω,γιατί δεν βάζουν στο σάιτ της σχολής τι εξετάσεις χρειάζεται να κάνουμε αντί να πρέπει να απαντάνε σε άπειρα τηλεφωνήματα στις ίδιες ερωτήσεις? Δεν είναι πιο λογικό?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την εγγραφη μου στο τει αθηνας. Μηπως ξερεται τι χαρτια χρειαζονται και τι εξετασεις? Help me ψαρι ειμαι ακομα!:worry:
To τι χαρτιά χρειάζεται νομίζω το λέει στο site κάθε σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε, θα σας τα πουν στις εγγραφές!!!!!
Δεν είναι ανάγκη να τις πάτε με το που κάνετε την εγγραφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαλεσι

Νεοφερμένος

Η βαλεσι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπον στα τει απο φετος θα εισαχθουν ολοι στο πτωτο εξαμηνο??κατι τετοιο δημοσιευτηκε σε ενα site στο ιντερνετ αλλα δεν υπαρχει καποιοσ να το διαβεβαιωνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rockas

Νεοφερμένος

Ο rockas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πλέον δεν είναι σε όλες τι σχολές απαραίτητες οι εξετάσεις!
Θα σας πουν με την εγγραφή και θα έχετε περιθώριο να τις πάτε, μην σας αγχώνει αυτό!

Αν μπείτε στα site των σχολών, θα τα βρείτε όλα παιδιά!Και στις ανακοινώσεις έχουν λεπτομέρειες!!

κι εγω ετσι ξερω τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
λοιπον στα τει απο φετος θα εισαχθουν ολοι στο πτωτο εξαμηνο??κατι τετοιο δημοσιευτηκε σε ενα site στο ιντερνετ αλλα δεν υπαρχει καποιοσ να το διαβεβαιωνει....
Έτσι λένε. https://esos.gr/index.php?option=com...----&catid=336:2009-12-02-06-42-26&Itemid=674
Αν πέρασες σε ΤΕΙ και δεν αναφέρει κάτι η φόρμα του υπουργείου τότε σίγουρα δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαλεσι

Νεοφερμένος

Η βαλεσι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ολοι λενε δεν τους εχει σταλει τιποτα απο το υπουργειο....αρα αηδιες ειναι αυτα...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stamataras

Νεοφερμένος

Ο stamataras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ρε παιδια θα μου πει καποιος τι ακριβως πέζει με τα λαπτοπ να πχ εγω που ειμαι πρωτοετης φετος θα πάρω λεφτα ?Η θα μου δώσουν καποιο κουπόνι για να το παρω απο καποιο κατάστημα ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ρε παιδια θα μου πει καποιος τι ακριβως πέζει με τα λαπτοπ να πχ εγω που ειμαι πρωτοετης φετος θα πάρω λεφτα ?Η θα μου δώσουν καποιο κουπόνι για να το παρω απο καποιο κατάστημα ?:hmm:

Από όσα γνωρίζω αν είσαι στο 25% των πρώτων στη σχολή δικαιούσαι μία επιδότηση για λαπτοπ (περίπου 400 ευρώ)..Λεφτά δν παίρνεις φυσικά...Η επιδότηση αυτή (νομίζω πάντα) πως καθυστερεί και θα τη δικαιούσαι από Νοέμβρη-Δεκέμβρη...Καλύτερα όμως να ψάξεις ο ίδιος στο google για περισσότερες και πιο σίγουρες πληροφορίες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stamataras

Νεοφερμένος

Ο stamataras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Από όσα γνωρίζω αν είσαι στο 25% των πρώτων στη σχολή δικαιούσαι μία επιδότηση για λαπτοπ (περίπου 400 ευρώ)..Λεφτά δν παίρνεις φυσικά...Η επιδότηση αυτή (νομίζω πάντα) πως καθυστερεί και θα τη δικαιούσαι από Νοέμβρη-Δεκέμβρη...Καλύτερα όμως να ψάξεις ο ίδιος στο google για περισσότερες και πιο σίγουρες πληροφορίες...;)

Αρα εγω που ηρθα 9ος δεν προκειται να πάρω τπτ ! Πφφ:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αρα εγω που ηρθα 9ος δεν προκειται να πάρω τπτ ! Πφφ:/::/:

πόσα άτομα παίρνει η σχολή στην οποία πέρασες? αν δν ξέρεις πες μου απλά τη σχολή να σου πω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top