Γενικές φοιτητικές απορίες

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ξερετε αν οι εγγραφες θα γινονται κανονικα απο αυριο κυριως ενδιαφερομαι για την νομικη κομοτηνης γιατι λογω των απεργιων που λενε ισως οι γραμματεια ειναι κλειστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
:hello:
ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ
ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ
ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ
(6) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (η δικη μου σχολη θελει 4 τυπου αστυνομικης ταυτοτητας)
Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία ο εισαγόμενος δηλώνει ότι δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα
ευχαριστώ! αν και επικοινώνησα με την γραμματεία και μου είπαν απλά να έχω ταυτότητα μαζί όχι φωτοαντίγραφο.

ξερετε αν οι εγγραφες θα γινονται κανονικα απο αυριο κυριως ενδιαφερομαι για την νομικη κομοτηνης γιατι λογω των απεργιων που λενε ισως οι γραμματεια ειναι κλειστη
σε εμένα είπαν να πάρω τηλέφωνο το πρωι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naio

Νεοφερμένος

Ο naio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά το ΑΠΘ ξέρετε αν θα κάνει απεργία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Παιδιά το ΑΠΘ ξέρετε αν θα κάνει απεργία?
ΑΠΘ: εγγραφές πρωτοετών φοιτητών

Εξαιτίας των επαναλαμβανόμενων 48ωρών απεργιών του Διοικητικού Προσωπικού του ΑΠΘ, οι γραμματείες των Τμημάτων βρίσκονται σε αδυναμία διεκπεραίωσης των εγγραφών των πρωτοετών φοιτητών. Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να παρακολουθούν τις ανακοινώσεις του ΑΠΘ προκειμένου να ενημερωθούν σχετικά.
Από την Πρυτανεία του ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Βρε παιδιά,να ρωτήσω : θα υπάρξει κάποια παράταση όσον αφορά την εγγραφή πρωτοετών;
Ξέρω,είναι ανόητο,μα έχω αγχωθεί μήπως γίνει χαμός και πέσουν όλοι μαζί να γραφτούν και δεν προλάβω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Βρε παιδιά,να ρωτήσω : θα υπάρξει κάποια παράταση όσον αφορά την εγγραφή πρωτοετών;
Ξέρω,είναι ανόητο,μα έχω αγχωθεί μήπως γίνει χαμός και πέσουν όλοι μαζί να γραφτούν και δεν προλάβω. :P

μερικα τμηματα δινουν καμοια φορα αλλα μην το δενεις και κομπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini9595

Νεοφερμένος

Η eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ευχαριστώ! αν και επικοινώνησα με την γραμματεία και μου είπαν απλά να έχω ταυτότητα μαζί όχι φωτοαντίγραφο.
καλυτερα να ξεμπερδευεις!! 8) σε ποια σχολη περασες;;:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
καλυτερα να ξεμπερδευεις!! 8) σε ποια σχολη περασες;;:thumbup:
Να σε ρωτησω κάτι άσχετο, το τμήμα "Ιστορία Ιονίου" είναι το ίδιο με το Ιστορικό Αρχαιολογικό της Κέρκυρας ή διαφορετικό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Τι χρειαζομαστε για την εγγραφη


1. 4 εγχρωμες φωτογαρφιες ταυτοτητας (εννοουμε τετοιου μεγεθους, γι'αυτο τις αποκαλουμε ετσι)

2. Αντιγραφο του απολυτηριου επικυρωμενο. -> Στο λυκειο συνηθως σου δινουν μαζι με το πρωτοτυπο 1 ή παραπανω αντιγραφα. Τα αντιγραφα εχουν μια σφραγιδα που λεει ''ΓΝΗΣΙΟ ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ''. Αν δεν εχετε αντιγραφο, πηγαινετε σε μια υπηρεσια (οπως στα ΚΕΠ , αλλα και στο διοικητηριο κανω εγω τη δουλεια μου) μαζι με το πρωτοτυπο και μια φωτοτυπια. Καλο ειναι οποτε πηγαινετε σε μια υπηρεσια να κουβαλατε την ταυτοτητα σας.

Εν ολιγοις, Επικυρωση = Παιρνω το πρωτοτυπο + Μια φωτοτυπια, το πηγαινω σε δημοσια υπηρεσια και αυτοι αφου δουν οτι τα 2 χαρτια ειναι το ιδιο εγγραφο, βαζουν στο αντιγραφο σφραγιδα που το βεβαιωνει αυτο.

3. Βεβαιωση Προσβασης : Επισης εχει δοθει απο το λυκειο και πιθανοτατα σας εχει δοθει και αντιγραφο. Αν οχι, θα βγαλετε ενα αντιγραφο και θα το επικυρωσετε (οπως στο απολυτηριο)

4.,5. ειναι η υπευθυνη δηλωση και η αιτηση. Αυτα θα μας τα δωσουνε εκει, θα τα συμπληρωσουμε και θα υπογραψουμε μπροστα τους r so they told me.

Οποτε, στην ουσια τα εχουμε ολα. Τα δυο τελευταια χαρτια εκει μας τα δινουν. Η υπευθυνη δηλωση μπορει να κατεβει και τυπωθει ηλεκτρονικα και να τη συμπληρωσετε. Δεν υπαρει κανενας λογος γιατι στο τελος υπογραφη ΜΠΡΟΣΤΑ τους πρεπει να βαλουμε, για να δουν οτι ειμαστε οντως εμεις (ισως βαλουν και σφραγιδα που πιστοποιει το γνησιο τς υπογραφης). Συνεπως, τζαμπα κοπος και μελανι.

6. Εχετε και την ταυτοτητα μαζι γιατι συνηθως τη ζητανε. Γενικα, τονιζουμε πως οποτε παμε σε μια υπηρεσια, εχουμε μαζι την ταυτοτητα.


Σημειωση: ΠΟΤΕ δεν δινουμε σε κανεναν τα πρωτοτυπα, ειτε προκειται για απολυτηριο ειτε για βεβαιωση προσβασης ειτε για πτυχια καθε ειδους ειτε για τιποτα. ( Φανταζει αυτονοητο, αλλα πραγματικα τιποτα δεν εννοειται).

Σημείωση 2: Ειδικα αν μενετε σε μεγαλη πολη οπου οι μετακινησεις ειναι δυσκολοτερες και οι αποστασεις μεγαλυτερες, μια καλη ιδεα ειναι να εχετε 3-4 φωτοτυπιες της ταυτοτητας, του απολυτηριου, του ΑΦΜ (οταν βγαλετε) , και γενικα εγγραφων που ζητουνται συχνα και αφου τα επικυρωσετε να τα εχετε σε ενα φακελο για οποτε χρειαστουν. Καποια ισως και να μην χρειασοτυν (αμεσα τουλαχιστον), αλλα βολευει πολυ.

Αυτα!:D

Αναφορικα με τις απεργιες, σκεφτηκα αυριο να τηλεφωνησω στην γραμματεια της σχολης μου γιατι μαλλον μεθαυριο θα επιχειρησω να παω. Στο γενικο σαιτ του ΑΠΘ, αλλα και στης σχολης μου δεν αναφερουν τιποτα συγκεκριμενο. Θα μπορουσαν δηλαδη να λενε οτι οι γραμματειες ταδε και ταδε σχολων θα απεργουν ταδε ημερες. Βεβαια, υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να μην γνωριζουν ουτε οι ιδιοι ποτε ακριβως θα απεργησουν, οποτε τοτε δεν μπορει να γινει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eirini9595

Νεοφερμένος

Η eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κάτι άσχετο, το τμήμα "Ιστορία Ιονίου" είναι το ίδιο με το Ιστορικό Αρχαιολογικό της Κέρκυρας ή διαφορετικό;:)
Δεν υπαρχει Ιστορικο-Αρχαιολογικο στην Κερκυρα μονο τμημα Ιστοριας υπαρχει!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν υπαρχει Ιστορικο-Αρχαιολογικο στην Κερκυρα μονο τμημα Ιστοριας υπαρχει!! ;)
Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που χαθεί η βεβαίωση πρόσβασης τί γίνεται?μπορεις να ζητήσεις νέα απο το σχολείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που χαθεί η βεβαίωση πρόσβασης τί γίνεται?μπορεις να ζητήσεις νέα απο το σχολείο?

Δε γνωριζω, αλλα παρε τηλεφωνο και ρωτα τους. Λογικα θα εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που χαθεί η βεβαίωση πρόσβασης τί γίνεται?μπορεις να ζητήσεις νέα απο το σχολείο?

ναι υπαρχουν αρχεια δεν νομιζω να εχεις προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Κάποιον λόγο θα έχουν πάντως που σου λένε ότι την βεβαίωση δεν την δίνει ΠΟΤΕ πρωτότυπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Η διαγραφή μέσω ΚΕΠ υφίσταται ακόμα ή έχει καταργηθεί;
Ποιός άλλος τρόπος υπάρχει να διαγραφεί κάποιος αν δεν μπορεί να πάει στην πόλη που είναι η σχολή; Μόνο να εξουσιοδοτήσει κάποιον άλλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κάποιον λόγο θα έχουν πάντως που σου λένε ότι την βεβαίωση δεν την δίνει ΠΟΤΕ πρωτότυπη...

Εσάς την πρωτότυπη σας είχαν δώσει μαζί με αντίγραφο, γτ αν είναι έτσι μάλλον την έβαψαν...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τι χρειαζομαστε για την εγγραφη


1. 6 εγχρωμες φωτογαρφιες ταυτοτητας (εννοουμε τετοιου μεγεθους, γι'αυτο τις αποκαλουμε ετσι)
Σίγουρα είναι 6 οι φωτογραφίες που ζητάνε? Εγώ άκουσα για 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ααα δικιο εχετε! Καπου αλλου εξι ελεγε, γιατι θυμαμαι το λεγαμε και με την μαμα και με την αδερφη μου! >.<
4 it is!
Το διορθωσα και παραπανω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top