Γαλλικά Επίπεδο C2

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ευχαριστωωωωωωωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ευχαριστω!επισης καλα αποτελεσματα σε ολους οσους δινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
αντε να δουμε τι γραψαμε! παμε για προφορικά σορμπόν τώρα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Je vous en prie toutes les deux!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

Βγήκαν τα αποτελέσματα του Sorbonne!!!! Πέρασα αλλά δεν ξέρω αναλυτικά τα αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
συγχαρητηρια!ευχομαι καλα αποτελεσματα και στα προφορικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!! Άντε και στα δικά μας:P
Να ρωτήσω κάτι, γίνεται C2 να δώσω sorbonne ενώ όμως δεν έχω το C1 του sorbonne?
Γιατί έδωσα το C1 DALF και επειδή είναι δυσκολούτσικο λέω μήπως να δώσω το sorbonne του χρόνου αν γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά! Άντε να βγουν και του Νταλφ! Στο ιφα λέει ότι μετά τις 13 Ιουλίου θα βγουν..

Κοίτα, για να δώσεις Σορμπόν C2 νομίζω πρέπει να έχεις υποχρεωτικά το S C1. Αλλά αν έχεις ήδη το Νταλφ μπορείς να απαλλαγείς από τις γλωσσικές ασκήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Να ξαναδώσω δηλαδή απ'την αρχή τα sorbonne? δηλαδή και το 1 και το 2??? Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω:P
πάλι στο DALF θα πάω και είδομεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kikoula

Νεοφερμένος

Η kikoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βοnjour tous les enfants!!
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι εξετάσεις του C2 είναι τόσο δύσκολες, όσο ακούγεται. Σκέφτομαι να ξεκινήσω σοβαρή προετοιμασία το Σεπτέμβριο για να δώσω στην εξεταστική του επόμενου καλοκαιριού. Τι λέτε?? Μπορώ να τα καταφέρω σε 9 μήνες??Σημειωτέον έχω ήδη το Β2 από το .... 2006..., έκανα συνολικά 3 χρόνια μαθήματα (ως μαθήτρια και φοιτήτρια) και θέλω πολύ να αποκτήσω επάρκεια στα Γαλλικά, όχι επειδή μου αρέσουν αλλά επειδή την χρειάζομαι.
Je vous merci!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καταρχήν δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν δεν σου αρέσει μια γλώσσα είναι πολύ μα πολύ δύσκολο να φτάσεις σε ένα τέτοιο επίπεδο. Δεν θα κερδίσεις τίποτα αν πάρεις την επάρκεια μόνο και μόνο για να έχεις ένα χαρτί παραπάνω. Ειδικά τα γαλλικά είναι αρκετά δύσκολη γλώσσα και συγκεκριμένα η μορφή και οι απαιτήσεις των εξετάσεων είναι τέτοιες που δεν αρκεί να έχεις μόνο γνώσεις. Χωρίς παρεξήγηση το λέω από προσωπική εμπειρία 5 χρόνια τώρα που διδάσκομαι τη γλώσσα.

Αλλά θα απαντήσω σε αυτό που ρώτησες...Αν κάνεις ενταντικά ναι μπορείς να δώσεις C2. δεν είναι τόσο δύσκολες. Κυρίως αυτό που εξετάζουν είναι οι γνώσεις (σε μια ευρύτερη γκάμα θεμάτων) και η άνεση με τη γλώσσα (παραγωγή λόγου, έκφραση ιδεών). Α...επίσης, να μην περιοριστείς μόνο σε βιβλία ή τεστ. Δίαβασε εφημερίδες και βιβλία κι αν μπορείς άκου και ράδιο μέσω ίντερνετ. Πίστεψέ με βοηθάει πολύ! :)

Για ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε πολλά παιδιά που δίνουν και έδωσαν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Να ξαναδώσω δηλαδή απ'την αρχή τα sorbonne? δηλαδή και το 1 και το 2??? Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω:P
πάλι στο DALF θα πάω και είδομεν...

τι εννοείς απ'την αρχή; απο το c1 θα έχεις μόνο λογοτεχνία.

Πάντως, αν θες να εμπλουτίσεις τις γλωσσικές σου ικανότητες και όχι απλά να έχεις ένα χαρτί παραπάνω το sorbonne νομίζω κάνει περισσότερη δουλειά από το Dalf. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kikoula

Νεοφερμένος

Η kikoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταρχήν δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν δεν σου αρέσει μια γλώσσα είναι πολύ μα πολύ δύσκολο να φτάσεις σε ένα τέτοιο επίπεδο. Δεν θα κερδίσεις τίποτα αν πάρεις την επάρκεια μόνο και μόνο για να έχεις ένα χαρτί παραπάνω. Ειδικά τα γαλλικά είναι αρκετά δύσκολη γλώσσα και συγκεκριμένα η μορφή και οι απαιτήσεις των εξετάσεων είναι τέτοιες που δεν αρκεί να έχεις μόνο γνώσεις. Χωρίς παρεξήγηση το λέω από προσωπική εμπειρία 5 χρόνια τώρα που διδάσκομαι τη γλώσσα.

Αλλά θα απαντήσω σε αυτό που ρώτησες...Αν κάνεις ενταντικά ναι μπορείς να δώσεις C2. δεν είναι τόσο δύσκολες. Κυρίως αυτό που εξετάζουν είναι οι γνώσεις (σε μια ευρύτερη γκάμα θεμάτων) και η άνεση με τη γλώσσα (παραγωγή λόγου, έκφραση ιδεών). Α...επίσης, να μην περιοριστείς μόνο σε βιβλία ή τεστ. Δίαβασε εφημερίδες και βιβλία κι αν μπορείς άκου και ράδιο μέσω ίντερνετ. Πίστεψέ με βοηθάει πολύ! :)




Για ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε πολλά παιδιά που δίνουν και έδωσαν.:P






Δυστυχως Έφη μου, στη ζωή μας κάνουμε πράγματα τα οποία μπορεί και να μην μας αρέσουν. Αλλά είσαι μικρή και το καταννοώ πλήρως. Χαίρομαι πάρα πολύ, που μου απάντησες με αυτό τον τρόπο. Σ ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
τι εννοείς απ'την αρχή; απο το c1 θα έχεις μόνο λογοτεχνία.

Πάντως, αν θες να εμπλουτίσεις τις γλωσσικές σου ικανότητες και όχι απλά να έχεις ένα χαρτί παραπάνω το sorbonne νομίζω κάνει περισσότερη δουλειά από το Dalf. ;)
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά όχι δεν θα πάρω... :P Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία των εξετάσεων ξανά και εφόσον έδωσα το dalf c1, ας πάω και στο 2 τώρα να τελειώνει η υπόθεση. Φεύγω για εράσμους του χρόνου οπότε θα κάνω και εκεί εξάσκηση πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
@kikoula

όντως. έχεις δίκιο.

@iwanna

τυχερή! σε ζηλεύω! ναι σίγουρα θα σε βοηθήσει πολύ και η πρακτική έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ναι το ξέρω ότι είμαι τυχερή χαχα:P
Για αυτό και δεν με ενδιαφέρει ποιο πτυχίο θα πάρω, ίσα ίσα να έχω το c2 θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται... Οπότε πάω για του χρόνου το Μάιο στο dalf...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
παιδια τα αποτελεσματα C2 13 ιουλιου βγαινουν ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
παιδια τα αποτελεσματα C2 13 ιουλιου βγαινουν ετσι?
ναι στις 13 του μηνα.κι εγω τα περιμενω πως και πως!καλα αποτελεσματα σε ολους μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top