Γαλλικά Επίπεδο C2

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
του Σορμπόν πάντως βγήκαν! :jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

69,25/100 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
αχ αντε να βγουν και τα δικα μας =( συγχαρητηρια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ΒΓΗΚΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ ΤΟ ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!11
ειμαι πολυ χαρουμενηηηηηηηη
C2 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ΒΓΗΚΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ ΤΟ ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!11
ειμαι πολυ χαρουμενηηηηηηηη
C2 :)
Συγχαρητηρια!!!!!!κι εγω το περασα!!!!!!!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μπραβο ρεεεεεεεεεεεε δε λεω και εις ανωτερα γιατι απλα δεν υπαρχει!!!!
με 66/100 εγωωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
και εγώ το πήρα!!! μπραβοοο κορίτσια!!! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charouli

Νεοφερμένος

Η charouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά βγήκαν και του DALF!!!!!!!!!! 69%! Γιούπιιιιιιι!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
συγχαρητηρια σε ολους μας :):D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

Perifanos

Νεοφερμένος

Ο Perifanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια ειμαι 33 ετων και ασχετος με τα γαλλικα. Θελω να μαθω γαλλικα σε επιπεδο C2 sorbonne ή dalf μικρη σημασια εχει για μενα μεσα σε διαστημα 5 ετων. Αυτο που θα μπορω να αφιερωσω ειναι 1 ωρα διαβασμα καθημερινα. Γινεται να το πετυχω; Γνωριζω ηδη Αγγλικα σε επιπεδο C2 αν αυτο ωφελει καπου.
Αν δεν γινεται να το πετυχω τοτε ποια ειναι η καλυτερη λυση στο προβλημα μου; Ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ποια πιστευεται οτι ειναι η καταλληλη ηλικια για C2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
δινω σε τρεις εβδομαδες κ ειμαι κ εγω α λυκειου. ομως κουραζομαι και δεν εχω πολυ χρονο να ασχολουμαι με γαλλικα. δεν το εχω μετανιωσει,αλλα ισως και να ειναι καλυτερα να ασχοληθεις με C2 μετα τα 18(που θα εισαι κ πιο χαλαρη..)
Δινεις φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
παιδια εγω δινω στις 30 απριλιου Sorbonne C2(3 εβδομαδες ακομα!!!) αλλα δεν εχω ορεξη να στρωθω για διαβασμα....
δινει κανενας τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ δίνω DALF κάπου μες στο Μάιο, δεν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνία. Αλλά το χω πάρει χαλαρά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Έδωσα Β2 αλλα επειδή ενδιαφέρομαι ήθελα να ρωτήσω σε ποιά ηλικία τα παιδιά πάνε στο C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Συνηθως πανε φοιτητες και γενικα 20+
Αλλα εσυ οποτε θελεις να πας να δωσεις, μη σε νοιαζει ποτε δινουν οι αλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Espoir

Νεοφερμένος

Η Espoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μετά από ώριμη σκέψη 2 ημερών (:P), αποφάσισα να δώσω Sorbonne C2 αντί για Dalf.
Η βιβλιογραφία είναι η παρακάτω:
LITTÉRATURE
*
Programme 2011 et 2012
*
Marguerite YOURCENAR *- LES MÉMOIRES D’HADRIEN
Et carnet de notes, édition Gallimard, Folio n°921*
*
Patrick MODIANO *- LA RONDE DE NUIT
Édition Gallimard Folio N° 835
*
Bibliographie
**Sur YOURCENAR, Les Mémoires d’Hadrien*
*
• Henriette Levillain commente Mémoires d’Hadrien de Marguerite Yourcenar, Paris, * * Gallimard, Foliothèque n°17.
• Alain Trouvé, Leçon littéraire sur Mémoires d’Hadrien de Marguerite Yourcenar, Paris, Puf, collection Major, 1998.
• Caroline Guslevic, Étude sur Marguerite Yourcenar, Mémoires d’Hadrien, épreuves de Français, Paris, Ellipses, Résonances, 1999.
• Pour allez plus loin : Josyane Savigneau, Marguerite Yourcenar ou l’invention d’une vie, Folio *Gallimard 1990.
*
Sur MODIANO, La ronde de nuit*
*
• Bruno Blanckeman, Lire Patrick Modiano, biographie, Paris, Armand Collin, 2009.
• Denise Cima, Étude sur la Ronde de nuit, Paris, Éditions Ellipses, coll. *« Résonances », 2000.
• Pour allez plus loin : Baptiste Roux, Figures de l’Occupation dans l’œuvre de Patrick *Modiano, Paris, l’Harmattan, coll. « Critiques littéraires », 1999.*
Une étude à la fois historique, littéraire et parfois philosophique des livres de Modiano. *

Και επειδή είμαι τελείως άσχετη σε ό,τι αφορά τα Sorbonne, έχω τις εξής απορίες:
1. Πού μπορώ να βρω αυτά τα βιβλία; Μονάχα σε μεγάλα βιβλιοπωλεία κατόπιν παραγγελίας;
2. Υπάρχει συμπληρωματικό υλικό στα Ελληνικά ώστε να βοηθηθώ περισσότερο;
3. Κάπου στο προγραμμα γράφει ως επιλογη "ευρωπαϊκούς θεσμούς". Αυτο σημαίνει πως διαλέγουμε έναν απο τις διαθέσιμες επιλογές ή ότι είναι προαιρετικό;
4. Άραγε είναι δυνατο να προετοιμαστεί κάποιος μόνος του κι αν όχι πόσες ώρες μαθήματος χρειάζεται περίπου;
Ευχαριστώ! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μετά από ώριμη σκέψη 2 ημερών (:P), αποφάσισα να δώσω Sorbonne C2 αντί για Dalf.
Η βιβλιογραφία είναι η παρακάτω:
LITTÉRATURE
*
Programme 2011 et 2012
*
Marguerite YOURCENAR *- LES MÉMOIRES D’HADRIEN
Et carnet de notes, édition Gallimard, Folio n°921*
*
Patrick MODIANO *- LA RONDE DE NUIT
Édition Gallimard Folio N° 835
*
Bibliographie
**Sur YOURCENAR, Les Mémoires d’Hadrien*
*
• Henriette Levillain commente Mémoires d’Hadrien de Marguerite Yourcenar, Paris, * * Gallimard, Foliothèque n°17.
• Alain Trouvé, Leçon littéraire sur Mémoires d’Hadrien de Marguerite Yourcenar, Paris, Puf, collection Major, 1998.
• Caroline Guslevic, Étude sur Marguerite Yourcenar, Mémoires d’Hadrien, épreuves de Français, Paris, Ellipses, Résonances, 1999.
• Pour allez plus loin : Josyane Savigneau, Marguerite Yourcenar ou l’invention d’une vie, Folio *Gallimard 1990.
*
Sur MODIANO, La ronde de nuit*
*
• Bruno Blanckeman, Lire Patrick Modiano, biographie, Paris, Armand Collin, 2009.
• Denise Cima, Étude sur la Ronde de nuit, Paris, Éditions Ellipses, coll. *« Résonances », 2000.
• Pour allez plus loin : Baptiste Roux, Figures de l’Occupation dans l’œuvre de Patrick *Modiano, Paris, l’Harmattan, coll. « Critiques littéraires », 1999.*
Une étude à la fois historique, littéraire et parfois philosophique des livres de Modiano. *

Και επειδή είμαι τελείως άσχετη σε ό,τι αφορά τα Sorbonne, έχω τις εξής απορίες:
1. Πού μπορώ να βρω αυτά τα βιβλία; Μονάχα σε μεγάλα βιβλιοπωλεία κατόπιν παραγγελίας;
2. Υπάρχει συμπληρωματικό υλικό στα Ελληνικά ώστε να βοηθηθώ περισσότερο;
3. Κάπου στο προγραμμα γράφει ως επιλογη "ευρωπαϊκούς θεσμούς". Αυτο σημαίνει πως διαλέγουμε έναν απο τις διαθέσιμες επιλογές ή ότι είναι προαιρετικό;
4. Άραγε είναι δυνατο να προετοιμαστεί κάποιος μόνος του κι αν όχι πόσες ώρες μαθήματος χρειάζεται περίπου;
Ευχαριστώ! :):)

Λοιπον εγω εδωσα φετος. Πιστευω πως ολα αυτα τα βιβλια που αναφερει δεν χρειαζονται ή τουλαχιστον εγω δεν τα πηρα. Το μονο που αγορασα ηταν τα πρωτοτυπα και το βιβλιο με την αναλυση της λογοτεχνιας απο τις V.Louri-Limniati και E.Vlachou. Τωρα οσον αφορα καποιο συμπληρωματικο υλικο στα ελληνικα δεν εχω κατι υποψιν,παντως το βιβλιο με την αναλυση θα σε καλυψει. Ουτε για τους ευρωπαικους θεσμους εχω ακουσει κατι...:whistle: Μπορεις να προετοιμαστεις κ μονη σου,αλλα καλυτερα θα σε προσανατολισει μια καθηγητρια. Εγω εκανα σχεδον δυο ωρες την εβδομαδα λογοτεχνια κ μια ωρα compte rendu - commentaire. Δεν χρειαζονται πανω απο δυο ωρες την εβδομαδα(αν αρχισεις απο φθινοπωρο φυσικα). Ελπιζω να βοηθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω σκεφτομαι για dalf c2 τον δεκεμβρη,αν και δεν πιστευω να το παρω,εν τοθτοις θα ηθελα να το ρισκαρω πρωτα ο θεος να μαστε καλα!θα κανω 1 μηνα το καλοκαιρι και μετα απο σεπτεμβρη μεχρι να δωσω!και ο θεος βοηθος!αλλα ετσι σκεφτομαι δεν ξερω και 100% σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Espoir

Νεοφερμένος

Η Espoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τελικά κι εγώ Dalf θα δώσω, αλλα το Μάιο. ;)
Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top