[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω δε τις χαρακτηριζα ετσι, ειχα βρει δικο μου τροπο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Aστο εγω ελεγα τη ιστορια της ζωης μου στο χαρακτηρισμο, δε το συστηνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Το 17,8, όμως, απέχει μίλια από το 19,8 - το οποίο επιδιώκουν οι περισσότεροι μαθητές - και απαιτεί απείρως λιγότερη προσπάθεια, οπότε δε μπορούμε να πούμε κάτι.
γνωριζω παιδια που στοχευαν στο 20 και εγραψαν 18... εγω στοχευα στο 17 και εγραψα οσο εγραψα... γι' αυτο επαναλαμβανω... μην τρελενεστε!! ριλαξ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
γνωριζω παιδια που στοχευαν στο 20 και εγραψαν 18... εγω στοχευα στο 17 και εγραψα οσο εγραψα... γι' αυτο επαναλαμβανω... μην τρελενεστε!! ριλαξ :)

Mάλλον δεν έγινα σαφής. Θεώρησα αυτονόητο ότι, όταν στοχεύεις σε κάτι, προσπαθείς ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :D

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποια "tricks" για τα ουσιαστικά!

Για παράδειγμα, το ουσιαστικά με κατάληξη -men (π.χ nomen) έχουν την γενική τους σε -minis και είναι ουδέτερα...
Τα ουσιαστικά με καταλήξεις -or (π.χ honor) έχουν την γενική τους σε -oris και είναι αρσενικά...

Με ενδιαφέρει κυρίως το να μπορώ να ξεχωρίζω τα αρσενικά & τα θηλυκά από τα ουδέτερα!

Έχετε κάποια παρόμοια μεθοδολογία; Γενικά τα Λατινικά τα λατρεύω, απλά το συγκεκριμένο πρόβλημα πάντα με δυσκόλευε!
Ξέρω ότι πολλοί θα συνιστούσαν την πλήρη αποστήθιση, αλλά είναι κάπως δύσκολο, εκτός από κάποια τελείως εμφανή, να μαθαίνονται όλα έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :D

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποια "tricks" για τα ουσιαστικά!

Για παράδειγμα, το ουσιαστικά με κατάληξη -men (π.χ nomen) έχουν την γενική τους σε -minis και είναι ουδέτερα...
Τα ουσιαστικά με καταλήξεις -or (π.χ honor) έχουν την γενική τους σε -oris και είναι αρσενικά...

Με ενδιαφέρει κυρίως το να μπορώ να ξεχωρίζω τα αρσενικά & τα θηλυκά από τα ουδέτερα!

Έχετε κάποια παρόμοια μεθοδολογία; Γενικά τα Λατινικά τα λατρεύω, απλά το συγκεκριμένο πρόβλημα πάντα με δυσκόλευε!
Ξέρω ότι πολλοί θα συνιστούσαν την πλήρη αποστήθιση, αλλά είναι κάπως δύσκολο, εκτός από κάποια τελείως εμφανή, να μαθαίνονται όλα έτσι!

Αποστήθιση θέλει δυστυχώς αλλά στο 80% αν στη μετάφραση είναι θηλυκό, τότε και στα λατινικά θηλυκό θα είναι.
Μπορείς να βλέπεις αν έχουν δίπλα κάποιον επιθετικό προσδιορισμό, και να καταλαβαίνεις απο εκεί το γένος. Αν πχ έχει δίπλα μια λέξη ως επιθετικό προσδιορισμό σε θηλυκό (πχ immena), τότε και τη λέξη που προσδιορίζει (το ουσιαστικό) θα είναι το ίδιο γένος. :) :worry:
(Αυτό ισχύει στα επίθετα Β κλίσεις που έχουν ξεκάθαρες καταλήξεις... Στα επίθετα της Γ... γάμ..σε τα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὰ Λατινικὰ στὸ λύκειο ἀλλὰ καὶ στὸν παν/μιο διδάσκονται τελείως λάθος. Οὐσιαστικὰ εὐνοοῦνται οἱ καλοὶ παπαγάλοι. Ἔχω ξεκινήσει τελευταῖα μὲ ἕνα φίλο μου ἰδιαίτερα μαθήματα Λατινικῶν ἀπὸ τὴν ἀρχὴ μὲ τὴ μέθοδο τοῦ παν/μίου τοῦ Cambridge. Οἱ συγγραφεῖς αὐτοῦ τοῦ βιβλίου γνωρίζουν πῶς νὰ διδάξουν Λατινικὰ καὶ ξεκινοῦν ἀπὸ τὸ μηδέν. Ὁ κ. Πασχάλης καὶ ὁ κ. Σαββαντίδης ῥίχνουν τοὺς μαθητὲς τῆς Β΄ Λυκείου νὰ κολυμπήσουν ἀπὸ τὴν ἀρχὴ στὰ βαθειά, πρᾶγμα τὸ ὁποῖο θεωρῶ ἀνεπίτρεπτο. Μέχρι νὰ γίνω ὑπουργὸς παιδείας καὶ νὰ ἀναθεωρήσω ἐκ βάθρων τὸν τρόπο διδασκαλίας τοῦ μαθήματος, παπαγαλίστε ὅσο πιὸ καλὰ γίνεται γιὰ νὰ γράψετε ὑψηλὸ βαθμό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σε μια σύμπτυξη? Γιατί νομίζω πως την έχω λάθος..
Κείμενο 23: conduxit piscatoriam naviculam --> navicula conducta ή Arria conducta? (Γρήγορα αν γίνεται γιατί γράφω διαγώνισμα σήμερα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
navicula conducta
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

SilverLining

Νεοφερμένος

Η SilverLining αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :D

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποια "tricks" για τα ουσιαστικά!

Για παράδειγμα, το ουσιαστικά με κατάληξη -men (π.χ nomen) έχουν την γενική τους σε -minis και είναι ουδέτερα...
Τα ουσιαστικά με καταλήξεις -or (π.χ honor) έχουν την γενική τους σε -oris και είναι αρσενικά...

Με ενδιαφέρει κυρίως το να μπορώ να ξεχωρίζω τα αρσενικά & τα θηλυκά από τα ουδέτερα!

Έχετε κάποια παρόμοια μεθοδολογία; Γενικά τα Λατινικά τα λατρεύω, απλά το συγκεκριμένο πρόβλημα πάντα με δυσκόλευε!
Ξέρω ότι πολλοί θα συνιστούσαν την πλήρη αποστήθιση, αλλά είναι κάπως δύσκολο, εκτός από κάποια τελείως εμφανή, να μαθαίνονται όλα έτσι!

Αρσενικά:
  • -o--> onis
  • -or-->oris
  • -os--> ostis
  • -er--> tris
  • -es--> itis
  • -is--> etis/itis

Θηλυκά:
  • -io--> ionis
  • -do--> dinis
  • -go--> ginis
  • -as--> atis
  • -us--> utis
  • -x--> cis/ctis/gis
  • -(n)s--> ntis
  • -es--> is
  • -is--> is

Ουδέτερα:
  • -c--> ctis
  • -l--> lis
  • -(i)n--> inis
  • -a--> atis
  • -t--> itis
  • -e--> is
  • -ar--> aris
  • -ur--> uris
  • -us--> oris/eris

Τον πίνακα αυτό είχα να μάθω στη β' και οφείλω να ομολογήσω πως με βοήθησε πολύ. Βέβαια δεν ισχύει πάντοτε˙και άλλες καταλήξεις βλέπουμε φέτος ( π.χ laus-dis) και ιδιομορφία στα γένη (όπως το adulescens που είναι αρσενικό και θηλυκό), τις οποίες πρέπει να μάθεις παπαγαλία, αλλά στο εγγυώμαι μαθαίνοντάς τον θα βοηθηθείς πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πινακας,διοτι υπαρχουν πολλες εξαιρεσεις στην γενικη ασχετα αμα δεν χαρακτηριζεται ως ''ανωμαλο'' το ουσιαστικο.Εγω ειχα μαθει την ονομαστικη και την γενικη του ενικου,απο καθε κειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilverLining

Νεοφερμένος

Η SilverLining αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πινακας,διοτι υπαρχουν πολλες εξαιρεσεις στην γενικη ασχετα αμα δεν χαρακτηριζεται ως ''ανωμαλο'' το ουσιαστικο.Εγω ειχα μαθει την ονομαστικη και την γενικη του ενικου,απο καθε κειμενο.

Δε διαφωνώ, αλλά ο παραπάνω πίνακας μπορεί να λειτουργήσει ως "μπούσουλας". Εννοείται πως πρέπει να μαθαίνονται όλες οι ιδιομορφίες είτε αφορούν στην κλίση (plurare/singulare tantum) είτε σε πτώσεις (γεν-αιτ-κλητ. συνήθως) είτε σε σημασία (ετερόσημα) είτε είτε είτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CARINAKI

Νεοφερμένος

Η CARINAKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Παλάτια (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας είναι εύκολο αν μου αποκαλύψετε τον τρόπο που μαθαίνετε και ....θυμόσαστε το συντακτικό του κάθε κειμένου στα λατινικά;; πώς το διαβάζετε. σημειώνετε τι είναι η κάθε λέξη συντακτικά πάνω στο βιβλίο σας; μαθαίνοντας την μετάφραση μαθαίνετε και τον συντακτικό;;[FONT=&quot] [/FONT] Κι επίσης πόσες περίπου ώρες αφιερώνετε στο φροντιστήριο στο κάθε κείμενο;; πώς κάνετε το μάθημα εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Σας είναι εύκολο αν μου αποκαλύψετε τον τρόπο που μαθαίνετε και ....θυμόσαστε το συντακτικό του κάθε κειμένου στα λατινικά;; πώς το διαβάζετε. σημειώνετε τι είναι η κάθε λέξη συντακτικά πάνω στο βιβλίο σας; μαθαίνοντας την μετάφραση μαθαίνετε και τον συντακτικό;; Κι επίσης πόσες περίπου ώρες αφιερώνετε στο φροντιστήριο στο κάθε κείμενο;; πώς κάνετε το μάθημα εκεί;

Εγω το γραφω σε βιβλιο του φροντ. γιατι του σχολειου ειναι πολυ μικρο δεν χωραει,πρωτα μαθαινω την μεταφραση και μετα αρχιζω και λεει η καθε λεξη τι ειναι 2-3 φορες ετσι το μαθαινω,φροντ αφιερωνουμε περιπου 2 ωρες στο καθε κειμενο με ασκησεις ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Σας είναι εύκολο αν μου αποκαλύψετε τον τρόπο που μαθαίνετε και ....θυμόσαστε το συντακτικό του κάθε κειμένου στα λατινικά;; πώς το διαβάζετε. σημειώνετε τι είναι η κάθε λέξη συντακτικά πάνω στο βιβλίο σας; μαθαίνοντας την μετάφραση μαθαίνετε και τον συντακτικό;;[FONT=&quot] [/FONT] Κι επίσης πόσες περίπου ώρες αφιερώνετε στο φροντιστήριο στο κάθε κείμενο;; πώς κάνετε το μάθημα εκεί;

δεν ειναι κάτι δύσκολο. Πχ εμένα τα αρχαία μ έχουν βοηθήσει αρκετά στο να θυμάμαι το συντακτικό των λατινικών. Πχ έχουμε ρήματα, υποκείμενο ρημάτων, αντικείμενο ρημάτων, μετά στα απαρέμφατα υποκείμενο σε αιτιατική(ετεροπροσωπία), αντικείμενο του απαρεμφάτου, στα ουσιαστικά έχει αρκετούς επιθετικούς προσδιορισμούς...
Απλή λογική είναι. Τώρα για κάτι χαζο-εμπρόθετους(πχ γενική γερουνδίου ως... γενική ως συμπλήρωμα...), απλά τους μαθαίνεις. Αλλά η μετάφραση θα σε βοηθήσει αρκετά σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_-dreamer-_

Νεοφερμένος

Η _-dreamer-_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με μια άσκηση;

Samnitium divitias contempsit et Samnites paupertatem eius mirati sunt

Πρέπει να μετατρέψω την πρόταση σε μετοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Divitiae contemptae

Όταν σου δίνουν ρήμα ενεργητικού παρακειμένου ή υπερσυντελίκου ακολουθείς την ίδια διαδικασία αλλά επειδή ουσιαστικά η ενεργητική σύνταξη μετατρέπεται σε παθητική, μετατρέπεις το αντικείμενο του ρήματος σε υποκείμενο μετοχής και το ρήμα σε μετοχή παθητικού παρακειμένου. Το υποκείμενο του ρήματος γίνεται ποιητικό αίτιο που δηλώνεται μόνο αν δεν ταυτίζεται με το υποκείμενο ή το αντικείμενο της άλλης πρότασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,252 μηνύματα.
Νομίζω ότι χρειάζεται αφαιρετική απόλυτη, επειδή το υποκείμενο του mirati sunt (Samnites) δεν είναι και υποκείμενο του contempsit. Δηλαδή, θα γίνει divitiis contemptis.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top