[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Να κάνω μία ερώτηση(κυρίως απευθύνομαι σε όσους πάνε Γ'):Στη θεωρία του Συντακτικού,δίνετε βαρύτητα και σε προτάσεις και τρόπους εισαγωγής-εκφοράς,από προτάσεις που δεν υπάγονται στα κείμενα;Ρωτάω,γιατί ενώ στο φροντιστήριο δεν τις έχουμε αγγίξει καν,στο σχολείο επικεντρωνόμαστε σ' αυτές...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξωτικουλι

Νεοφερμένος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εγω κ στο σχολειο που πηγαινα κ στο ιδιαιτερο που κανω μονο τις προτασεις των κειμενων εντος υλης δουλευουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια! εχω μπερδευτει λιγο με την απαρεμφατικη ,οταν εχουμε υποκειμενο ego (ε3αρτηση) τοτε βαζουμε se σωστα? η βαζουμε το υποκειμενο σε αιτιατικη?(3ερω πως οταν εχουμε ταυτοπροσωπια βαζουμε se ενω οταν εχουμε ετεροπροσωπια βαζουμε το υ σε αιτιατικη αλλα εχω μπερδευτει με το ego)

και μπορει καποιοσ να μου ε3ηγησει τι γινεται με το revertor (αποθετικο και ημηαποθετικο)και το devertor(ημιαποθετικο και ομαλο) αν μας ζητησουν χρονικη αντικατασταση 8α βαλουμε και τουσ δυο τυπους ?και αν ειναι σε ασκηση?

thanks!!!!

παιδια εχω μεγαλο προβλημα με την καθηγητρια μου στο φροντιστηριο επειδη εχω την αισθηση οτι βαριεται να απανταει ερωτησεις το κανει με μιση ψυχη και μου εχει κανει τη ζωη δυσκολη!!!δεν 3ερω τι να :hmm:κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα ηθελα βοηθεια!

  • τι γνωριζετε για τις χρονικες προτάσεις που δηλωνουν την αοριστη επαναληψη




  • να΄απομνημονευσετε τη θεωρια για τον ιστορικο διηγηατικο cum. Τι σημαινει ιδιομορφη ακολουθια χρονων



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
στις λεγομενες BEST(βουλητικες , ενδοιαστικες ,συμπερασματικες ,τελικες )υπαρχει ιδιομορφια στην ακολουθια των χρονων δηλαδη δεν κανουμε κανονικη ακολουθια οπως στισ αλλες προτασεις αλλα γραφουμε ενα κειμενακι που το εχουμε μα8ει παπαγαλια δηλαδη
εχουμε ιδομορφια στην ακολου8ια των χρονων γιατι ο (φοβος κλπ)ειναι ιδωμενος τη στιγμη που εμανιζεται στο μυαλο του ομιλιτη (συγχρονισμος κυριας δευτερευουσας )και οχι τη στιγμη της πιθανης πραγαμτοποιησης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panazo

Νεοφερμένος

Η panazo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια!Έχω μία απορία που με ταλαιπωρεί εδώ και καιρό..... Στις προτάσεις που έχουν ιδιομορφία ως προς την ακολουθία των χρόνων (τελικές, βουλητικές κτλ.) γράφουμε τον κανόνα της ιδιομορφίας, Ο.Κ..... αλλά ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ????????? Βοηθήστε, παρακαλώ!!!!:worry: Βασικά το ρωτάω γιατί στο σχολείο μας λένε να τα βάζουμε και τα δύο και στο φροντιστήριο όχι....Ποιόν να ακούσω επιτέλους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Αφου υπαρχει ιδιομορφια στην ακολουθια χρονων, εξ ορισμου δεν εφαρμοζουμε την κανονικη ακολουθια χρονων. Παντως κι εγω ειχα αυτο το προβλημα. Στο σχολειο ακομα και στην ιδιομορφια οι καθηγητες εφαρμοζαν ακολουθια χρονων, ενω στο φροντ. ποτε δεν το καναμε. Ουτε το βοηθημα που ειχα (Μεταιχμιο-Παπαθανασιου Αχιλλεας) εφαρμοζει ακολουθια χρονων σε περιπτωση ιδιομορφιας. Εγω προσωπικα ακολουθουσα τη γραμμη του φροντ.

γεια! εχω μπερδευτει λιγο με την απαρεμφατικη ,οταν εχουμε υποκειμενο ego (ε3αρτηση) τοτε βαζουμε se σωστα? η βαζουμε το υποκειμενο σε αιτιατικη?(3ερω πως οταν εχουμε ταυτοπροσωπια βαζουμε se ενω οταν εχουμε ετεροπροσωπια βαζουμε το υ σε αιτιατικη αλλα εχω μπερδευτει με το ego)

και μπορει καποιοσ να μου ε3ηγησει τι γινεται με το revertor (αποθετικο και ημηαποθετικο)και το devertor(ημιαποθετικο και ομαλο) αν μας ζητησουν χρονικη αντικατασταση 8α βαλουμε και τουσ δυο τυπους ?και αν ειναι σε ασκηση?

thanks!!!!

παιδια εχω μεγαλο προβλημα με την καθηγητρια μου στο φροντιστηριο επειδη εχω την αισθηση οτι βαριεται να απανταει ερωτησεις το κανει με μιση ψυχη και μου εχει κανει τη ζωη δυσκολη!!!δεν 3ερω τι να :hmm:κανω
Στην απαρεμφατικη ας σου δωσω ενα πολυ απλο παραδειγμα.
Ego imperator sum. (εγω ειμαι στρατηγος)
Αν το εξαρτησω απο το Is dicit, η προταση θα γινει "Is dicit se imperatorem esse" (αυτος λεει οτι ειναι στρατηγος). Οπως και να εχει, επειδη στην απαρεμφατικη συνταξη το απαρεμφατο ειναι ειδικο, απαραιτητα το υποκειμενο ειναι σε αιτιατικη ειτε εχουμε ταυτοπροσωπια ειτε ετεροπροσωπια (αυτο συμβαινει γενικα στα λατινικα οταν εχουμε ειδικο απαρεμφατο). Επομενως, το ego θα μπει σε αιτιατικη. Εφοσον ομως δεν μιλαει ο ιδιος ο ομιλητης -αυτος που ειπε Ego imperator sum- αλλα καποιος αλλος σε τριτο προσωπο -αοριστα δηλαδη- , δε θα γινει me αλλα se. Aν βαζαμε me, τοτε θα επρεπε να πω Ego dicit και οχι Is dicit. Ολα δηλαδη μεταφερονται σε τριτο προσωπο(se), επειδη εχουμε εξαρτηση απο τριτο προσωπο(is dicit). Kαι φυσικα σε αυτην την περιπτωση εχουμε ταυτοπροσωπια.

Οσο για τα ρηματα revertor και devertor, που αλλοτε ειναι αποθετικα και αλλοτε ημιαποθετικα, αυτο ειναι αναλογα με το κειμενο. Αν στο κειμενο χρησιμοποιειται ως αποθετικο, τοτε στη χρονικη αντικατασταση θα βαλεις τους τυπους που εχει ως αποθετικο. Αν χρησιμοποιειται ως ημιαποθετικο, τοτε θα βαλεις τους τυπους ως ημιαποθετικο.
Για παραδειγμα σου ζητειτε το reversus est (παρακειμενος οριστικης) να το μεταφερεις στον υπερσυντελικο οριστικης. Φυσικα θα δωσεις τον τυπο reversus erat.

Επειδη ομως υπαρχουν καποιοι τυποι που ειναι κοινοι και ως αποθετικα και ως ημιαποθετικα(πχ το revertor στον ενεστωτα ειναι το ιδιο και ως αποθετικο και ως ημιαποθετικο), θα βαλεις και τους δυο τυπους και ως αποθετικο και ως ημιαποθετικο στην χρονικη αντικατασταση. Και αυτο επειδη δεν ξερουμε αν ειναι το αποθετικο ή το ημιαποθετικο ρημα.
Για παραδειγμα εχουμε το revertor στην οριστικη ενεστωτα. Σου ζητειτε η οριστικη παρακειμενου. Θα βαλεις και τον τυπο reverti (απο το ημιαποθετικο) και τον τυπο reversus sum(απο το αποθετικο).

Eλπιζω να βοηθησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Socratis

Νεοφερμένος

Ο Socratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια το quaereret πως κανει υπερσυντελικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αφου υπαρχει ιδιομορφια στην ακολουθια χρονων, εξ ορισμου δεν εφαρμοζουμε την κανονικη ακολουθια χρονων. Παντως κι εγω ειχα αυτο το προβλημα. Στο σχολειο ακομα και στην ιδιομορφια οι καθηγητες εφαρμοζαν ακολουθια χρονων, ενω στο φροντ. ποτε δεν το καναμε. Ουτε το βοηθημα που ειχα (Μεταιχμιο-Παπαθανασιου Αχιλλεας) εφαρμοζει ακολουθια χρονων σε περιπτωση ιδιομορφιας. Εγω προσωπικα ακολουθουσα τη γραμμη του φροντ.


Στην απαρεμφατικη ας σου δωσω ενα πολυ απλο παραδειγμα.
Ego imperator sum. (εγω ειμαι στρατηγος)
Αν το εξαρτησω απο το Is dicit, η προταση θα γινει "Is dicit se imperatorem esse" (αυτος λεει οτι ειναι στρατηγος). Οπως και να εχει, επειδη στην απαρεμφατικη συνταξη το απαρεμφατο ειναι ειδικο, απαραιτητα το υποκειμενο ειναι σε αιτιατικη ειτε εχουμε ταυτοπροσωπια ειτε ετεροπροσωπια (αυτο συμβαινει γενικα στα λατινικα οταν εχουμε ειδικο απαρεμφατο). Επομενως, το ego θα μπει σε αιτιατικη. Εφοσον ομως δεν μιλαει ο ιδιος ο ομιλητης -αυτος που ειπε Ego imperator sum- αλλα καποιος αλλος σε τριτο προσωπο -αοριστα δηλαδη- , δε θα γινει me αλλα se. Aν βαζαμε me, τοτε θα επρεπε να πω Ego dicit και οχι Is dicit. Ολα δηλαδη μεταφερονται σε τριτο προσωπο(se), επειδη εχουμε εξαρτηση απο τριτο προσωπο(is dicit). Kαι φυσικα σε αυτην την περιπτωση εχουμε ταυτοπροσωπια.

Οσο για τα ρηματα revertor και devertor, που αλλοτε ειναι αποθετικα και αλλοτε ημιαποθετικα, αυτο ειναι αναλογα με το κειμενο. Αν στο κειμενο χρησιμοποιειται ως αποθετικο, τοτε στη χρονικη αντικατασταση θα βαλεις τους τυπους που εχει ως αποθετικο. Αν χρησιμοποιειται ως ημιαποθετικο, τοτε θα βαλεις τους τυπους ως ημιαποθετικο.
Για παραδειγμα σου ζητειτε το reversus est (παρακειμενος οριστικης) να το μεταφερεις στον υπερσυντελικο οριστικης. Φυσικα θα δωσεις τον τυπο reversus erat.

Επειδη ομως υπαρχουν καποιοι τυποι που ειναι κοινοι και ως αποθετικα και ως ημιαποθετικα(πχ το revertor στον ενεστωτα ειναι το ιδιο και ως αποθετικο και ως ημιαποθετικο), θα βαλεις και τους δυο τυπους και ως αποθετικο και ως ημιαποθετικο στην χρονικη αντικατασταση. Και αυτο επειδη δεν ξερουμε αν ειναι το αποθετικο ή το ημιαποθετικο ρημα.
Για παραδειγμα εχουμε το revertor στην οριστικη ενεστωτα. Σου ζητειτε η οριστικη παρακειμενου. Θα βαλεις και τον τυπο reverti (απο το ημιαποθετικο) και τον τυπο reversus sum(απο το αποθετικο).

Eλπιζω να βοηθησα. :)


1000 ευχαριστω !!!!

απλα στο φροντιστηριο μας εχουμε πει γενικα να θυμομαστε οτι οταν εχουμε ταυτοπροσωπια βαζουμε το υποκειμενο της κυριας σε αιτιατικη ενω οταν εχουμε ετεροπροσωπια χρησιμοποιουμε se(η γυναικα που μου κανει λατινικα ειναι ...τι να λεμε τεσπα δεν ειναι καλη ευννοει αυτουσ που συμπαθει κλπ και εχω φτασει σε σημειο να φοβαμαι να την ρωταω επειδη απανταει αποτομα και τις περισσοτερες φορες επειδη βαριεται λεει λαθος πραγματα!!!!!!!(οπως εκανε και στα 2 αποθετικα που μου ειπε πως οτι και να βαλουν να γραψω και τους 2 τυπους) εχω απελπηστει ...γιατι δεν ειναι η μονη(χαλια καθηγητρια που εχω) και προσπαθω πολυ αλλα οταν οι ιδιοι μου οι καθηγητες βαριουνται να απαντησουν και ειναι τοσο ψυχροι μου ειναι δυσκολο να συνεχισω,τ α χω παιξει επειδη δεν μ αρεσει να εχω κενα αλλα με τετοιουσ καθηγητες.....ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν:(

thanks thanous!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω εχω ενα αλλο προβλημα. Αν και την γραμματικη εχω να τν διαβασω πολυ καιρο την θυμαμαι μια χαρα, αλλα αυτο το ριμαδι το συντακτικο δεν μαθαινεται με τιποτα. Τι λετε να κανω???
να υπογραμμισεις αυτα που σε δυσκολευουν και να διαβασεις μονο αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
1000 ευχαριστω !!!!

απλα στο φροντιστηριο μας εχουμε πει γενικα να θυμομαστε οτι οταν εχουμε ταυτοπροσωπια βαζουμε το υποκειμενο της κυριας σε αιτιατικη ενω οταν εχουμε ετεροπροσωπια χρησιμοποιουμε se(η γυναικα που μου κανει λατινικα ειναι ...τι να λεμε τεσπα δεν ειναι καλη ευννοει αυτουσ που συμπαθει κλπ και εχω φτασει σε σημειο να φοβαμαι να την ρωταω επειδη απανταει αποτομα και τις περισσοτερες φορες επειδη βαριεται λεει λαθος πραγματα!!!!!!!(οπως εκανε και στα 2 αποθετικα που μου ειπε πως οτι και να βαλουν να γραψω και τους 2 τυπους) εχω απελπηστει ...γιατι δεν ειναι η μονη(χαλια καθηγητρια που εχω) και προσπαθω πολυ αλλα οταν οι ιδιοι μου οι καθηγητες βαριουνται να απαντησουν και ειναι τοσο ψυχροι μου ειναι δυσκολο να συνεχισω,τ α χω παιξει επειδη δεν μ αρεσει να εχω κενα αλλα με τετοιουσ καθηγητες.....ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν:(

thanks thanous!!
πφφφ καταλαβαινω.. υπαρχουν και τετοιοι καθηγητες που δεν ειναι καθηγητες.. κουραγιο τι να πω..

Πανυως μην μπερδευεσαι. Αυτα που ανεφερα πιο πανω ισχυουν σε περιπτωση ταυτοπροσωπιας. Στην ετεροπροσωπια δε χρειαζεται να βαλω se αλλα το υποκειμενο που μου δινεται. Για παραδειγμα εχω την προταση Caesar Gallos vicit.(o Καισαρας νικησε τους Γαλατες) Το εξαρτω απο το Sallustius tradit. Εδω τα υποκειμενα ειναι διαφορετικα, αρα εχω ετεροπροσωπια. Sallustius tradit Caesarem Gallos vicisse.

ουπς.. στο προηγουμενο ποστ εκανα ενα λαθακι.. δεν ειναι ego dicit αλλα ego dico. :P
και παλι τοσα που θυμαμαι ακομα θαυμα ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
SOS

παιδια βοηθεια!!!!!!!!στην απαρεμφατικη οταν εχουμε ρημα χρονου παρατατικου το κανουμε απαρεμφατο ενεστωτα η παρακειμενου????(εγω ξερω οτι γινεται ενεστωτα αλλα η καθηγητρια μου μου ειπε παρακειμενου αλλα ρωτησα και αλλον καθηγητη και μου ειπε ενεστωτα):/:

thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos27

Νεοφερμένος

Ο nasos27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
απαρεμφατο ενεστώτα θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
SOS

παιδια βοηθεια!!!!!!!!στην απαρεμφατικη οταν εχουμε ρημα χρονου παρατατικου το κανουμε απαρεμφατο ενεστωτα η παρακειμενου????(εγω ξερω οτι γινεται ενεστωτα αλλα η καθηγητρια μου μου ειπε παρακειμενου αλλα ρωτησα και αλλον καθηγητη και μου ειπε ενεστωτα):/:

thanks
Συνφωνα με τα λατινικα του λυκειου θα γινει απαρεμφατο ενεστωτα. Σε καμια περιπτωση παρακειμενου. Το ιδιο συμβαινει και οταν μας ζητειτε ενα ρημα παρατατικου να το κανουμε μετοχη, επειδη ο παρατατικος δεν εχει ουτε απαρεμφατο ουτε μετοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ρε θα με τρελανει αυτη η γυναικα αληθεια λεω μου ειπε οτι γινεται παρακειμενος και μαλιστα οταν της ειπα οτι εγω ξερω για παρατατικο γουρλωσε τα ματια και νευριασε κι ολας ....τι να πει κανεις

thanks guys (ευτυχως που εχω και σας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ρε θα με τρελανει αυτη η γυναικα αληθεια λεω μου ειπε οτι γινεται παρακειμενος και μαλιστα οταν της ειπα οτι εγω ξερω για παρατατικο γουρλωσε τα ματια και νευριασε κι ολας ....τι να πει κανεις

thanks guys (ευτυχως που εχω και σας)
Μην της δινεις σημασια. Τρελοι υπαρχουν πολλοι και παντου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε στη παρακάτω πρόταση από παθητική σε ενεργητική;;; Μ' έχει κολλήσει αφάνταστα... :S

Ab Antonio, altero consuli, Catilina ipse cum exercitu suo, proelio victus, interfectus est.

Κι η μετάφραση: Από τον Αντώνιο, τον άλλο ύπατο, ο ίδιος ο Κατιλίνας με το στρατό του, αφού νικήθηκε στη μάχη, σκοτώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις κάνει λάθος στην πρόταση, εκεί που λέει νικήθηκε δεν έπρεπε να είναι victus est για παράδειγμα? Εσύ γραφείς μονό το victus…Βασικά που ειναί αυτή η προτασή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Είναι από το μάθημα 19 της Β' λυκείου. Η πρόταση είναι Ab Antonio, altero consule, Catilina ipse cum exercitu suo, proelio victus, interfectus est. Στην Ε.Σ. θα γίνει Antonius, alter consul, Catilinam ipsum cum exercitu suo, proelio victum, interfecit. Το victus δεν χρειάζεται το est γιατί δεν είναι ρήμα αλλά χρονική μετοχή. Ελπίζω να βοήθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ωχ.... ήταν τόσο εύκολο τελικά!! :worry:....... Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top