[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πολύ καλό, έχει πλάκα!!!:P:no1:

Πάντως, οκ, για τα λατινικά δεν τίθεται και μεγάλο θέμα. το καλό είναι δηλαδη ότι είναι στανταρ πράγματα, και με λίγο πρακτική τα καταφέρνεις και με αξιοπρεπέστατο βαθμό μάλιστα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
ναι απλά χρειάζονται πολύ διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
επαναληψη παιδια γιατι ξεχνιουνται ευκολα τα ατιμα...οπως και τα αρχαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
:lock:Αφού λύθηκε η απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παρακαλώ μπορεί κανείς να μου δείξει τη κατά λέξη μετάφραση στα Λατινικά γ λυκείου , παρακαλώ είναι επείγον ιδιαίτερα από κεφάλαιο 30 και μετά .?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

messibarca

Νεοφερμένος

Ο messibarca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο?

Πως λύνεται η άσκηση:Να μετατρέψετε τον ευθύ λόγο σε πλάγιο με εξάρτηση Livius scripsit.
a)Bello Latino T.Manlius consul nobili genere natus exercitui Romanorum praefuit.
b)Paulo post filius eius castra hostium praeterequitavit et a duce hostium his verbis proelio cacessitus est.
Επίσης:Να μετατραπεί η ενεργητική σύνταξη σε παθητική,όπου είναι δυνατόν

Sed paulo post filius a duce hostium his verbis proelio lacessitus est.

Αν ξέρει κάποιος και θέλει,ας μου απαντήσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυδωνιάτης

Νεοφερμένος

Ο Κυδωνιάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
a) Livius scripsit bello Latino T.Manlium consulem nobili genere natum exercitui Romanorum praefuisse.
b) Livius scripsit Paulo post filium eius castra hostium praeterequitavisse et a duce hostium his verbis proelio lacessitum esse.

Είναι μετατροπή από παθητική σε ενεργητική και όχι αυτό που εκ παραδρομής προφανώς αναφέρεις.Γίνεται λοιπόν:
Sed paulo post filium dux hostium his verbis proelio lacessivit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να θέσω μια μικρή ερώτηση και να μου δώσατε μια σίγουρη απάντηση...:
Λοιπόν, τα επίθετα eximius-a-um (στο μάθημα 48 με το ελάφι του Σερτώριου: Cerva alba eximiae...) και nomius-a-um (στο 27) κάνουν στους άλλους βαθμούς: eximior- ior- ius// eximissimus-a-um και nomior-ior-ius// nomissimus-a-um αντίστοιχα, ήήή magis eximius-a-um//maxime eximius-a-um και magis nomius-a-um// maxime nomius-a-um (επειδή πριν από την καταληξη προηγείται φωνήεν (i)??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
το δευτερο ειναι το σωστο.!!!magis eximius κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει κάτι σίγουρο και επιβεβαιωμένο σε αυτό?:::
Πώς σχηματίζουν παραθετικά τα επιθετα nomius-a-um και eximius-a-um?
Δεν παίζει ρόλο το ότι πριν από την κατάληξη υπάρχει φωνήεν (i)? Επηρεαζει κάτι?
ευχαριστώ...;)
-----
Σε ευχαριστώ!!! :Pετσι νομίζω κάνει!... Βέβαια ακόμη το ψάχνω να επιβεβαιωθώ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ξωτικουλι

Νεοφερμένος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
σχηματιζουν περιφραστικά τα παραθετικα τους οσα επίθετα ληγουν σε -us -a -um αλλα ΠΡΙΝ ΕΧΟΥΝ ΦΩΝΗΕΝ..
συγκριτικος: magis + Θετικος
υπερθετικος: maxime + θετικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει κάτι σίγουρο και επιβεβαιωμένο σε αυτό?:::
Πώς σχηματίζουν παραθετικά τα επιθετα nomius-a-um και eximius-a-um?
Δεν παίζει ρόλο το ότι πριν από την κατάληξη υπάρχει φωνήεν (i)? Επηρεαζει κάτι?
ευχαριστώ...;)
-----
Σε ευχαριστώ!!! :Pετσι νομίζω κάνει!... Βέβαια ακόμη το ψάχνω να επιβεβαιωθώ...!

Επειδη τα εκανα χτες σε ασκηση για το φροντιστηριο :

Πχ.
eximiae (αυτός ηταν ο τύπος απ ότι θυμάμαι)
magis eximiae
maxime eximiae
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ!!!
να ρωτησω ομως και κατι άλλο: Το navis- navis (γ κλιση ) - κανει γενικη πληθ navium (Το ξερω καλα αυτο..!)
ωστόσο κανει και στην κλητικη ενικου ως εξής: navi/ nave?
Ως 3κλιτο σχηματιζει nave λογικά! Εχει επιπλέον και τον άλλο τύπο (navi)
Mήπως έχει κι άλλους τύπους επιπλέον??:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όλα τα -is κάνουν αφαιρετικη ενικου -i και -e.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω εχω ενα αλλο προβλημα. Αν και την γραμματικη εχω να τν διαβασω πολυ καιρο την θυμαμαι μια χαρα, αλλα αυτο το ριμαδι το συντακτικο δεν μαθαινεται με τιποτα. Τι λετε να κανω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξωτικουλι

Νεοφερμένος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Παρε ενα βοήθημα και κάνε απο εκεί επιπλεον ασκήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οταν λεω συντακτικο δεν εννοω τον πλαγιο λογο και τα άλλα, αλλά των κειμενων το συντακτικο δεν μπορω να θυμαμαι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω εχω ενα αλλο προβλημα. Αν και την γραμματικη εχω να τν διαβασω πολυ καιρο την θυμαμαι μια χαρα, αλλα αυτο το ριμαδι το συντακτικο δεν μαθαινεται με τιποτα. Τι λετε να κανω???

να λυσεις πολλες φορες τις ιδιες ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top