[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ανηκει στην γ κλιση!!!mos-moris κτλ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Στο βιβλίο έλεγε μόνο την ονομαστική πληθυντικού που κάνει mores και δεν ήξερα πώς θα είναι στην ονομαστική ενικού!! :/

It's okay now! :) Thank you!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
να εισαι καλα!!! πού θεσ να περασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantina Bam

Νεοφερμένος

Η Konstantina Bam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
νομιζω η χειροτερη ασκηση με διαφορα ειναι η μεταφορα απο πλαγιο λογο σε ευθυ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
νομιζω η χειροτερη ασκηση με διαφορα ειναι η μεταφορα απο πλαγιο λογο σε ευθυ...:(

:iagree::iagree::iagree:συμφωνώ απόλυτα! ακόμα και πριν γράψω πάλι λάθος το έκανα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
υπαρχει βιβλιο για το συντακτικο των λατινικων που να το παιρνετε απο το σχολειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Mια απάντηση νομίζω πως αρκεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια! Απλα ενας καθηγητης με ρωτησε εαν εχω το βιβλιο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αχ, αλήθεια λες?... Δεν ξέρω αλλα έχω αγχωθεί έτσι λίγο που ακούω να μιλάτε για τον πλάγιο- ευθύ λόγο! Και να φανταστείτε ότι δεν έχω ακόμα διδαχτεί αυτό το συντακτικό φαινόμενο! δεν πιστεύω να μου βγάλει την πίστη...! Ουτε είναι και σχετικά αργά!! έτσι? οι περισσότεροι έχετε κάνει την μετατροπή ευθυ -πλάγιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Πλαγιο-Ευθυ και τα συναφη μπαζω κι εγω αρκετα :P Αλλα θα τα μαθω σιγα σιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μπορεί αν μου πει κάποιος πώς κάνουν τα παραθετικά κ οι 3ις βαθμοί τοθ επιρρήματος libenter...επίσης και πως κλίνεται σε ενικό κ πληθυντικό!!:thanks:
libenter- libentius- libentissime

libens (-ntis)- libentior,ior,ius- libentissimus,a,um

Singularis
Masc/Fem
libens-libentis-libenti-libentem-libens-libenti
Neut
libens-libentis-libenti-libens-libens-libenti

Pluralis
Masc/fem
libentes-libentium-libentibus-libentes-libentes-libentibus
Neut
libentia-libentium-libentibus-libentia-libentia-libentibus

Singularis
libentior-libentioris-libentiori-libentiorem-libentior-libentiore
libentius-libentioris-libentiori-libentius-libentius-libentiore

Pluralis
libentiores-libentiorum-libentioribus-libentiores-libentiores-libentioribus
libentiora-libentiorum-libentioribus-libentiora-libentiora-libentioribus

Στον υπερθετικό είναι απλό δευτερόκλιτο επίθετο.
-----------------------------------------
νομιζω η χειροτερη ασκηση με διαφορα ειναι η μεταφορα απο πλαγιο λογο σε ευθυ...:(
Συμφωνώ! Ειδικά αυτό με τα υποκείμενα και λατινισμούς και ACI ή NCI.

Athanasoulini, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω κάνει ακόμα αναλυτικά μετατροπή. Μόνο τα βασικά, ότι δηλ. το ρήμα μετατρέπεται σε απαρέμφατο, το υποκείμενό του σε αιτιατική (και εδώ μπερδεύομαι με τις ταυτο/ετεροπροσωπίες), οι προσδιορισμοί του υποκειμένου επίσης σε αιτιατική και οι δευτερεύουσες προτάσεις σε υποτακτική, με προσοχή στην ακολουθία χρόνων. Αν και δε νομίζω πως είναι καυτό θέμα, περισσότερο παίζει η μετατροπή ενεργητικής σε παθητική σύνταξη. Για να μη μιλήσω για τη μετατροπή μετοχών σε προτάσεις, που όλοι σκοτώνονται και έχει πέσει μια φορά κι αυτή μισή! Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΠΑΛΤΣ.

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
To γεγονός ότι δεν έχω διδαχτεί ακόμα μετατροπή πλαγίου λόγου σε ευθύ, πόσο θα έπρεπε να με ανησυχεί;; Σημ.: στα αρχαία η ίδια διαδικασία με δυσκολεύει αρκετά! Ειδικά όταν πρόκειται για εξαρτημένους πλάγιους λόγους κτλ. γίνεται ένας πανικός στο κεφάλι μου! Και λογικά και στα λατινικά θα έχει αντίστοιχους σιχαμένους εξαρτημένους πλάγιους λόγους...Τρέμω κ στην ιδέα!
-----------------------------------------
libenter- libentius- libentissime

libens (-ntis)- libentior,ior,ius- libentissimus,a,um

Singularis
Masc/Fem
libens-libentis-libenti-libentem-libens-libenti
Neut
libens-libentis-libenti-libens-libens-libenti

Pluralis
Masc/fem
libentes-libentium-libentibus-libentes-libentes-libentibus
Neut
libentia-libentium-libentibus-libentia-libentia-libentibus

Singularis
libentior-libentioris-libentiori-libentiorem-libentior-libentiore
libentius-libentioris-libentiori-libentius-libentius-libentiore

Pluralis
libentiores-libentiorum-libentioribus-libentiores-libentiores-libentioribus
libentiora-libentiorum-libentioribus-libentiora-libentiora-libentioribus

Στον υπερθετικό είναι απλό δευτερόκλιτο επίθετο.

Είναι σίγουρο ότι το libenter έχει αντίστοιχο επίθετο;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τώρα να ρωτήσω κάτι και εγώ:
Το omnis-ιs- e κάνει στη γενική πληθυντικού omnium?
To inops κάνει αιτιατικη ενικού inopem?
H μετοχή iens (Από το ρήμα eo) κάνει στη γενική πληθυντικού euntium ή euntum ?

:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τώρα να ρωτήσω κάτι και εγώ:
Το omnis-ιs- e κάνει στη γενική πληθυντικού omnium?
To inops κάνει αιτιατικη ενικού inopem?
H μετοχή iens (Από το ρήμα eo) κάνει στη γενική πληθυντικού euntium ή euntum ?

:jumpy:

omnium κάνει ναι!
νομίζω πως ειναι ουδέτερο δηλαδή inops
euntium κάνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
1)omnium κάνει ναι!
2)νομίζω πως ειναι ουδέτερο δηλαδή inops
3)euntium κάνει:)
1):iagree:
2)αν ειναι ουδετερο κανει inops,αν ειναι αρσ/θηλ inopem.κλινεται κανονικα οπως τα γ'κλιτα μονοκαταληκτα επιθετα με τη μονη διαφορα οτι γενικη πληθυντικου κανει σε -um κι οχι σε -ium
3)δγ/δα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
euntium κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
1):iagree:
2)αν ειναι ουδετερο κανει inops,αν ειναι αρσ/θηλ inopem.κλινεται κανονικα οπως τα γ'κλιτα μονοκαταληκτα επιθετα με τη μονη διαφορα οτι γενικη πληθυντικου κανει σε -um κι οχι σε -ium
3)δγ/δα

Σε ευχαριστώ πολύ!!! :PΤι ακριβώς εννοείς με το δγ/δα?
-----------------------------------------
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας !!! Τώρα είμαι σίγουρη!!! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top