Βουλευτικές εκλογές 2012: Συμπεράσματα

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποτε σκεφτόμουν τι ωραίος που θα ήταν ο κόσμος αν δεν υπήρχε το χρήμα και μετά κάποιος με ξύπνησε και μου είπε μην ανησυχείς, αν δεν ήταν το χρήμα θα ήταν τα φασόλια.
Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Αdele, ξέρεις τι με ενοχλεί σ' αυτήν την χώρα; Πού όλοι λένε ότι ψηφίζουν για το κοινό συμφέρον και ότι έχουν πάντα δίκιο στην πολιτική τους επιλογή. Έλεος. Βάλε μου όσα μείον θέλεις..:hmm:

Επιλογές κάποιων "σοφών" νέων πληρώνουμε και τώρα sozi. Mήπως εσείς είστε ειδική κατηγορία νέων; Μήπως κάνετε το θαύμα του αιώνα; ε;

Το κοινο συμφερον δε μπορεις να το ξερεις. Ψηφιζεις με τη λογικη σου ή δεν ξερω και γω με τι αλλο. Αλλα σιγουρα οχι για να σε βολεψει καποιος στο δημοσιο ή για να σου δωσει ο,τι αλλο ζητησεις. Δεν θα το δεχομουν ποτε αυτο κι ας κοιμομουν στο δρομο.
Οσο για τις επιλογες των νεων..και οι νεοι ανθρωποι ειναι και κανουν λαθη. Το αν ειχαν δικιο στις επιλογες τους το δειχνει η ιστορια και κανεις αλλος. Και οσο για την ειρωνεια δεν την καταλαβα. Ποιοι ειμαστε "εμεις οι νεοι" που ανηκουμε σε ειδικη κατηγορια και καναμε το θαυμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Τα λάθη παλαιότερων νέων πληρώνουμε adele. Δεν ειρωνεύομαι. Γιατί πιστεύεις ότι είσαι διαφορετική ή ότι έχεις ορθή πολιτική σκέψη; Με βάση ποια επιχειρήματα το στηρίζεις; Επειδή έγινες φοιτήτρια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Anyway,τι βλέπω ότι θα γίνει τώρα:
Δεν θα καταφέρει κανείς να σχηματίσει κυβέρνηση,οπότε σε κανά μήνα θα πάμε σε εκλογές ξανά,και ο κόσμος,τρομοκρατημένος απ'την ακυβερνησία,θα ξαναψηφίσει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ,οπότε είτε με αυτοδυναμία,είτε με κυβέρνηση συνεργασίας θα συνεχίσουν την ίδια πολιτική.Εναλλακτικά αλλά πιο απίθανο,ο ΣΥΡΙΖΑ θα καταφέρει να σχηματίσει κυβέρνηση ή θα κερδίσει τις επόμενες εκλογές,οπότε θα θελήσει να επαναδιαπραγματευτεί τους όρους των δανειστών,οι οποίοι βέβαια θα του θέσουν το δίλημμα "ή θα κάτσεις στ'αυγά σου,ή τον πούλο απ'την ΕΕ",οπότε θα κάτσει και αυτός στ'αυγά του και θα εφαρμόσει τα ίδια μέτρα.
[...] Το δεύτερο σενάριο είναι η διεξαγωγή νέων εκλογών τον Ιούνιο, χωρίς καν να ορκιστεί αυτή που προκύπτει από τις σημερινές εκλογές , όπως λένε στην Ιπποκράτους.

Υπό αυτό το πρίσμα φαίνεται να αποκτά νόημα η αινιγματική δήλωση του Ευάγγελου Βενιζέλου, αμέσως μετά την άσκηση του εκλογικού δικαιώματός του για «ένα γύρο εκτόνωσης και ένα γύρο απόφασης». Συνεργάτης του προέδρου του Κινήματος προέβλεπε επιπροσθέτως ότι «αυτή η βουλή δεν πρόκειται να ορκιστεί ποτέ». Τι εκτιμούν οι επιτελείς του ΠΑΣΟΚ; Ότι το εκλογικό αποτέλεσμα της 6ης Μαΐου και το πολιτικό αδιέξοδο, θα προκαλέσουν ντόμινο αρνητικών εξελίξεων από το εξωτερικό, που θα θέσουν την πορεία της χώρας στο ευρώ σε αμφιβολία. Αυτές με τη σειρά τους θα προκαλέσουν πανικό και φόβο στο εσωτερικό, με αποτέλεσμα να επικρατήσει χάος στο τραπεζικό σύστημα και στην οικονομία.

Ο προφανής φόβος, που θα επικρατήσει, κατά την Ιπποκράτους, στην ελληνική κοινωνία για το μέλλον της χώρας θα χαρακτηρίσει και το κλίμα των επόμενων εκλογών, που αναπόφευκτα θα γίνουν εντός του Ιουνίου και θα προκηρυχθούν αμέσως μόλις διαπιστωθεί από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας – περίπου σε δέκα ημέρες – η αδυναμία συγκρότησης κυβέρνησης, με βάση τις εκλογές της 6ης Μαΐου. Τουλάχιστον από την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ εκφράζεται η εκτίμηση – προσδοκία, ότι σε ένα τέτοιο πολιτικό, κοινωνικό και οικονομικό κλίμα, οι πολίτες θα ψηφίσουν τελικά υπέρ των δυνάμεων του μνημονίου και της ευρωπαϊκής πορείας.
https://www.tnsite.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=21659:2012-05-07-13-12-03&catid=41:2011-08-04-20-00-36
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Τα λάθη παλαιότερων νέων πληρώνουμε adele. Δεν ειρωνεύομαι. Γιατί πιστεύεις ότι είσαι διαφορετική ή ότι έχεις ορθή πολιτική σκέψη; Με βάση ποια επιχειρήματα το στηρίζεις; Επειδή έγινες φοιτήτρια; :confused:

Εγραψα πουθενα οτι ειμαι διαφορετικη ή οτι εχω ορθη πολιτικη σκεψη; Απλως εχω αρχες και ιδανικα. Και δεν τις απεκτησα οταν μπηκα στο πανεπιστημιο, αλλα απο παλιοτερα. Ετσι μεγαλωσα. Αν ειμαι διαφορετικη, επειδη δεν θα προδιδα ποτε τις αξιες μου και τα ιδανικα μου για μια θεση ή για χρηματα ή για σπιτια ή για αυτοκινητα ή για ο,τι αλλο υλικο θελεις, τοτε ναι ειμαι διαφορετικη αν αυτος ειναι ο ορισμος σου. Και οσο για την ορθη πολιτικη σκεψη..δεν ξερω αν εχω. Πιστευω αυτα που πιστευω και ακομα δεν τα εχω δει πραξη, ωστε να με διαψευσουν ή να με επιβεβαιωσουν. Αντιθετως, εχω δει πραξη πολιτικες σκεψεις αλλων ανθρωπων. Εκεινοι σιγουρα δεν ειχαν ορθη πολιτικη σκεψη.

Τα λάθη παλαιότερων νέων πληρώνουμε adele. Δεν ειρωνεύομαι. Γιατί πιστεύεις ότι είσαι διαφορετική ή ότι έχεις ορθή πολιτική σκέψη; Με βάση ποια επιχειρήματα το στηρίζεις; Επειδή έγινες φοιτήτρια; :confused:

Και να συμπληρωσω οτι δεν πληρωνουμε λαθη των νεων αλλα κυριως των παλαιων και των βολεψακηδων και η λιστα δεν εχει τελειωμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Όλες οι νέες κοπέλες μιλούν για μια διαφορετικότητα στις προτιμήσεις, στις επιλογές ειδικά όταν γίνονται φοιτήτριες..που αγγίζει πλέον τα όρια της ηλιθιότητας. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Όχι άλλο διαφορετικότητα. Ξέρουμε πλέον τι σημαίνει ο όρος "διαφορετικός" στην Ελλάδα. Διαφορετικός όσο πληρώνει ο γονιός. ;) Μετά για λόγους επιβίωσης πάει περίπατο η φιλοσοφημένη αντίληψη της ζωής διότι το στομάχι γουργουρίζει. Ναι adele, και οι νέοι πριν μια 4ετία ή και 10ετίες τα ίδια με σένα πίστευαν. Τώρα που μεγάλωσαν..τους βρίζουμε ως πολιτικά «ανώριμους» (το θέτω κομψά) για τις λανθασμένες πολιτικές επιλογές τους. Προσωπικά νιώθω άσχημα, που τα παιδιά μου θα κάνουν το ίδιο με μένα λάθος (α). να βρίζουν τους προγενέστερους νέους και (β). να ψηφίζουν με την λογική που έχεις *. Όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή είναι νέοι.

* Πέραν των διαφωνιών μας, έχω την ίδια άποψη με σένα στο θέμα της ψήφου και της πολιτικής σκέψης. Απλά ξέμεινα από ελπίδες. Πλέον ελπίζω σε όσα "δημιουργώ" μέσα από τη δουλειά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Όλες οι νέες κοπέλες μιλούν για μια διαφορετικότητα στις προτιμήσεις, στις επιλογές ειδικά όταν γίνονται φοιτήτριες..που αγγίζει πλέον τα όρια της ηλιθιότητας. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Όχι άλλο διαφορετικότητα. Ξέρουμε πλέον τι σημαίνει ο όρος "διαφορετικός" στην Ελλάδα. Διαφορετικός όσο πληρώνει ο γονιός. ;) Μετά για λόγους επιβίωσης πάει περίπατο η φιλοσοφημένη αντίληψη της ζωής διότι το στομάχι γουργουρίζει. Ναι adele, και οι νέοι πριν μια 4ετία ή και 10ετίες τα ίδια με σένα πίστευαν. Τώρα που μεγάλωσαν..τους βρίζουμε ως πολιτικά «ανώριμους» (το θέτω κομψά) για τις λανθασμένες πολιτικές επιλογές τους. Προσωπικά νιώθω άσχημα, που τα παιδιά μου θα κάνουν το ίδιο με μένα λάθος (α). να βρίζουν τους προγενέστερους νέους και (β). να ψηφίζουν με την λογική που έχεις *.

* Πέραν των διαφωνιών μας, έχω την ίδια άποψη με σένα στο θέμα της ψήφου και της πολιτικής σκέψης. Απλά ξέμεινα από ελπίδες. Πλέον ελπίζω σε όσα "δημιουργώ" μέσα από τη δουλειά μου.

Δεν εξηγεις ακριβως τι εννοεις με τη "διαφορετικοτητα". Επισης δεν καταλαβα αυτο το "διαφορετικος οσο πληρωνει ο γονιος" και ποια ακριβως ειναι η "λογικη μου", την οποια γνωριζεις κιολας.
Μιλας ομως μονο για τους νεους λες και οι υπολοιποι δεν εχουν ευθυνες, μονο οι νεοι φταινε, οι νεοι οδηγησαν την χωρα εδω. Τι να σου πω, δεν ξερω ποσον χρονων εισαι και γιατι εχασες την ελπιδα σου, αλλα δικαιωμα σου. Δεν χρειαζεται, ομως, να τα εκμηδενιζεις ολα και να μιλας ετσι απολυτα. Βλεπουν και μικροτεροι αλλωστε, ας μη χασουν ολοι την ελπιδα τους.
Ενα θα πω και θα κλεισω το κομματι μου, γιατι νομιζω πως δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε επι του θεματος.
Κριμα στον αθρωπο που καταπαταει τις αξιες του και τα ιδανικα του και που στο βωμο του "κατι" (ανεξαρτητως του τι ειναι αυτο) χανει το εγω του. Εγω δεν ειμαι ετσι, ουτε οι γονεις μου ηταν και τα παιδια που θα φερω στον κοσμο θα τα μαθω να ζουν ετσι, να εχουν ελπιδα γιατι πολυ απλα ΜΠΟΡΟΥΝ να αλλαξουν τον κοσμο, μπορουν να κανουν τα παντα. Προτιμω να ειμαι ηθικη στη ζωη μου, ωστε να μπορεσω να "κουνησω το δαχτυλο" σε ολους τους ανηθικους διπλανους μου. Γιατι οταν εισαι ανηθικος δε μπορεις να κανεις μαθηματα ηθικης.
Οσο για τη λογικη μου, στην οποια αναφερεσαι, δεν ξερω ποια ειναι, εσυ θα ξερεις καλυτερα.
Αυτα ειχα να πω, μπορεις να κοροιδεψεις και να χαρακτηρισεις τις αποψεις μου ουτοπικες, σαχλες και παροδικες αλλα δεν αλλαξαν μεχρι τωρα και ουτε προκειται. Και επειδη πιθανον αλλαξαν οι δικες σου (ή γνωστων σου ή δεν ξερω και γω τι) αυτο δεν σημαινει πως γινεται σε ολους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κάποτε σκεφτόμουν τι ωραίος που θα ήταν ο κόσμος αν δεν υπήρχε το χρήμα και μετά κάποιος με ξύπνησε και μου είπε μην ανησυχείς, αν δεν ήταν το χρήμα θα ήταν τα φασόλια.
Καληνύχτα.

Άρα θα υπήρχε ακόμα χρήμα,που απλά θα άλλαζε όνομα.For the record,είναι μεγάλη κατάκτηση του ανθρώπινου πολιτισμού,που έφτασε στη χρηματική οικονομία,απ'την ανταλλακτική οικονομία.

Εναλλακτικές στο σήμερα βρίσκουμε με ορθολογισμό και σοβαρή μελέτη,όχι με μπακάλικες αμπελοφιλοσοφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε,μ'έχει κουράσει η καραμέλα σχετικά με το "πόσο ηλίθιοι" είναι όσοι ψήφισαν ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ.Ηλίθιους λες π.χ. τους ψηφοφόρους της Χ.Α.Ηλίθιους,ανάλογα με τα κριτήρια που βάζεις,μπορείς να πεις τους ψηφοφόρους κάθε κόμματος,εκτός απ'το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ.Let me explain myself.Το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ το στήριξαν δύο κατηγορίες:άνθρωποι μεγάλης ηλικίας,οι οποίοι έτσι έμαθαν και έτσι κάνουν,και οι βολεμένοι.Μια χαρά συνειδητά ψήφισαν οι ψηφοφόροι του δικομματισμού.Αφού οι "ηλίθιοι" που τους στήριζαν τόσα χρόνια διασκορπίστηκαν προς μικρότερα κόμματα,δεξιά ή αριστερά ανάλογα με τις πεποιθήσεις τους,έμεινε ο σκληρός πυρήνας των κομμάτων,και αυτό πήραν στις εκλογές:οι συγγενείς των πολιτικών,οι βολεμένοι συνδικαλιστές τους,όσοι χάρη σ'αυτούς μπήκαν στο δημόσιο,όσοι απολαμβάνουν επιδόματα ή φοροδιαφεύγουν χάρη σ'αυτούς,οι κρατικοδίατοι επιχειρηματίες κλπ.Γι'αυτό,μην τους θεωρείται "ηλίθιους",σας παρακαλώ:μια χαρά ξέρουν τι κάνουν,κοιτάζουν τον ευατούλη τους και παρασιτούν στην κοινωνία όπως έκαναν τόσα χρόνια.


Όχι είναι ηλίθιοι. Γιατί ακόμη και ο βολεμένος που ψηφίζει με κριτήριο το βόλεμά του δε βλέπει μακροπρόθεσμα. Οι περισσότεορι απ αυτούς είναι συνταξιούχοι χορτασμένοι από την εποχή του Αντρέα. Αλλά και νέοι να είναι όταν περάσει ο καιρός και τους πάρει και αυτούς η μπάλα θα καταλάβουν τη μαλακία τους.
Επίσης βολεμένος ή όχι αυτός που ψηφίζει κάτι επειδή το έκανε τόσα χρόνια και τώρα αδυνατεί να σκεφτεί διαφορετικά εγώ τον λέω... ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όχι είναι ηλίθιοι. Γιατί ακόμη και ο βολεμένος που ψηφίζει με κριτήριο το βόλεμά του δε βλέπει μακροπρόθεσμα. Οι περισσότεορι απ αυτούς είναι συνταξιούχοι χορτασμένοι από την εποχή του Αντρέα. Αλλά και νέοι να είναι όταν περάσει ο καιρός και τους πάρει και αυτούς η μπάλα θα καταλάβουν τη μαλακία τους.
Επίσης βολεμένος ή όχι αυτός που ψηφίζει κάτι επειδή το έκανε τόσα χρόνια και τώρα αδυνατεί να σκεφτεί διαφορετικά εγώ τον λέω... ηλίθιο.

Μέχρι τώρα όμως,μια χαρά κράτησαν τα προνόμιά τους,και μάλιστα εν μέσω κρίσης.Όσο βγαίνουν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ,αυτοί δεν κινδυνεύουν,αφού απ'ότι φαίνεται φόροι μπαίνουν μόνο στους μισθωτούς και τους συνταξιούχους,και η διαφθορά μένει ανέγγιχτη.Συνεπώς,μια χαρά το βλέπουν.Άσε που με οποιοδήποτε άλλο κόμμα,θα έχαναν σίγουρα τα προνόμιά τους,οπότε θα ήταν ακόμα πιο ηλίθια επιλογή.
Δεν ψηφίζουν επειδή αδυνατούν να σκεφτούν διαφορετικά,ψηφίζουν επειδή αυτή η κατάληξη τους βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μέχρι τώρα όμως,μια χαρά κράτησαν τα προνόμιά τους,και μάλιστα εν μέσω κρίσης.Όσο βγαίνουν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ,αυτοί δεν κινδυνεύουν,αφού απ'ότι φαίνεται φόροι μπαίνουν μόνο στους μισθωτούς και τους συνταξιούχους,και η διαφθορά μένει ανέγγιχτη.Συνεπώς,μια χαρά το βλέπουν.Άσε που με οποιοδήποτε άλλο κόμμα,θα έχαναν σίγουρα τα προνόμιά τους,οπότε θα ήταν ακόμα πιο ηλίθια επιλογή.
Δεν ψηφίζουν επειδή αδυνατούν να σκεφτούν διαφορετικά,ψηφίζουν επειδή αυτή η κατάληξη τους βολεύει.

Θεωρώ ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα, το πράγμα όλο και χοντραίνει, και θυμήσου δεν περνάνε όλα από το χέρι της κυβέρνησης αυτοί εντολές εκτελούν, κάποια στιγμή και αυτά τα όποια περιθώρια θα εκλείψουν. Άλλα όταν έλεγα αυτό δεν αναφερόμουν μόνο εκεί. Μια πολιτική ακόμη κι αν δε σε αγγίζει άμεσα, διαμορφώνει μια γενική εικόνα για το κράτος που ζεις. Όσα προνόμια και να χεις, κανείς δε θέλει να ζει σε ένα κράτος που η πλειονότητα ζει στην εξαθλίωση, οι δημόσιες υπηρεσίες είναι κατεστραμένες και γενικά φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα. Δε λέω βέβαια ότι θα γίνουμε Πακιστάν αλλά προς τα κει πάει το πράγμα. Και με βάση αυτή τη λογική δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είναι καλύτερο το να έχεις προνόμια αλλα να ζεις μες στο βόθρο ή να έχεις ίσες ευκαιρείες με τους υπόλοιπους μέσα σε μια ευήμερη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγώ απογοητεύτηκα με την τεράστια αποχή. δεν μπορώ να την δικαιολογήσω.
είμαστε στην πιο κρίσιμη φάση, και δεν πας να ψηφίσεις?
και δεν μπορώ να δεχτώ την απογοήτευση σαν δικαιολογία, πήγαινε και ψήφισε κάτι μικρό, ρίξε άκυρο.. δεν με νοιαζει τι.. αλλά πήγαινε να δείξεις ότι σε νοιάζει..!!!

Ειδαμε και αυτους που αποφασισαν να ψηφισουν κατι μικρο και στο τελος μπηκε η χρυση αυγη στη Βουλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Θεωρώ ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα, το πράγμα όλο και χοντραίνει, και θυμήσου δεν περνάνε όλα από το χέρι της κυβέρνησης αυτοί εντολές εκτελούν, κάποια στιγμή και αυτά τα όποια περιθώρια θα εκλείψουν. Άλλα όταν έλεγα αυτό δεν αναφερόμουν μόνο εκεί. Μια πολιτική ακόμη κι αν δε σε αγγίζει άμεσα, διαμορφώνει μια γενική εικόνα για το κράτος που ζεις. Όσα προνόμια και να χεις, κανείς δε θέλει να ζει σε ένα κράτος που η πλειονότητα ζει στην εξαθλίωση, οι δημόσιες υπηρεσίες είναι κατεστραμένες και γενικά φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα. Δε λέω βέβαια ότι θα γίνουμε Πακιστάν αλλά προς τα κει πάει το πράγμα. Και με βάση αυτή τη λογική δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είναι καλύτερο το να έχεις προνόμια αλλα να ζεις μες στο βόθρο ή να έχεις ίσες ευκαιρείες με τους υπόλοιπους μέσα σε μια ευήμερη χώρα.

Για την ακρίβεια,το πράγμα χοντραίνει για τις μεσαίες και χαμηλές τάξεις,επειδή η κυβέρνηση παρακούει τις εντολές της.Τι έλεγε το μνημόνιο?Εξυγίανση δημοσίου τομέα,πάταξη της φοροδιαφυγής,αποκρατικοποίηση των ζημιογόνων ΔΕΚΟ.Τι έκανε η κυβέρνηση ΝΔ/ΠΑΣΟΚ?Τίποτε απ'όλα αυτά,για να μην θίξουν τον κομματικό τους στρατό.
Δεν έχουμε διέξοδο για ευημερία,ποτέ δεν είχαμε απ'τη στιγμή που μπήκαμε στην κρίση.Όλες οι διέξοδοί μας είναι δύσκολοι και προβλέπουν περιόδους βαθιάς εξαθλίωσης.Είτε εντός ευρώ,εκτός ευρώ,εντός μνημονίου,εκτός μνημονίου,θα περάσουμε πολλές άσχημες μέρες.Ε,τι συμφέρει σε μια γενικευμένη εξαθλίωση πιστεύεις,να έχεις προνόμια,ή "ίσες ευκαιρίες" (sic)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ειδαμε και αυτους που αποφασισαν να ψηφισουν κατι μικρο και στο τελος μπηκε η χρυση αυγη στη Βουλη..

αυτοι που ειπαν να ψηφισουν κατι μικρο δεν ψηφισαν χ.α. αλλοι τους ψηφισαν αυτους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για την ακρίβεια,το πράγμα χοντραίνει για τις μεσαίες και χαμηλές τάξεις,επειδή η κυβέρνηση παρακούει τις εντολές της.Τι έλεγε το μνημόνιο?Εξυγίανση δημοσίου τομέα,πάταξη της φοροδιαφυγής,αποκρατικοποίηση των ζημιογόνων ΔΕΚΟ.Τι έκανε η κυβέρνηση ΝΔ/ΠΑΣΟΚ?Τίποτε απ'όλα αυτά,για να μην θίξουν τον κομματικό τους στρατό.
Δεν έχουμε διέξοδο για ευημερία,ποτέ δεν είχαμε απ'τη στιγμή που μπήκαμε στην κρίση.Όλες οι διέξοδοί μας είναι δύσκολοι και προβλέπουν περιόδους βαθιάς εξαθλίωσης.Είτε εντός ευρώ,εκτός ευρώ,εντός μνημονίου,εκτός μνημονίου,θα περάσουμε πολλές άσχημες μέρες.Ε,τι συμφέρει σε μια γενικευμένη εξαθλίωση πιστεύεις,να έχεις προνόμια,ή "ίσες ευκαιρίες" (sic)?

Προδιαθέτεις το μέλλον. Και αυτό κάνουν και όσοι τους στηρίζουν. Δεν καταλήγουν όλοι οι δρόμοι στο ίδιο σημείο. Υπάρχουν χώρες που αμφισβήτησαν ξεκάθαρα την πολιτική λιτότητας της ΕΕ και βγήκαν κερδισμένες.
Θεωρώ ότι και οι βολεμένοι σιγά σιγά χάνουν τα προνόμιά τους, είτε άμεσα είτε έμμεσα. Όταν πχ ιδιοτικοποιείς έναν οργανισμό ή κόβεις από κονδύλια όλοι την πληρώνουν. Και τώρα είναι και πιο δύσκολο να βολέψεις κάποιον εκεί δηλαδή που τον έχωνες μόνιμο σε κάνα υπουργείο τώρα τον βάζεις με 5μηνη σύμβαση. Απλά εκεί που τσιμπάνε πολλοί είναι στην τρομολαγνεία. Λένε ξανά και ξανά ότι αν ανατρέψουμε το μνημόνιο ή βγούμε τελείως από ΕΕ και ευρώ δε θα χουμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις, γελειότητες που έχουν απαντηθεί πολλές φορές. Αλλά όσο ο κόσμος τσιμπάει σε τέτοια διλημματα τόσο θα ενισχύεται ο δικομματισμός. Άκουσα μέχρι και επιχείρημα "ψήφισα ΠΑΣΟΚ γιατί θελω να μείνουμε στην Ευρώπη", δηλαδή οκ ο ορισμός της άγνοιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μόλις βρήκα τη συγκεκριμένη φωτογραφία στο fb. Παίζει να βγει κάτι καλό αν γίνει?:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
...Οι οποιοι μπορει να πανε με ΝΔ, μπορει και οχι. Το σιγουρο ομως ειναι ενα: Θα συνεχισουν ακαθεκτοι και αυτοι την εφαρμογη του μνημονιου, αυτο προτασσουν! Για μενα λυση ειναι ενα ενιαιο αντιμνημονιακο μετωπο για να δωσουμε την απαντηση που αξιζουν καποιοι...

Επισης:
Στήριξη του Μίκη Θεοδωράκη στην προσπάθεια του Αλέξη Τσίπρα:
Συνάντηση με τον Μίκη Θεοδωράκη είχαν, στο σπίτι του μουσικοσυνθέτη, ο Αλέξης Τσίπρας και ο Μανώλης Γλέζος, παρουσία του καθηγητή συνταγματολόγου κ. Κασσιμάτη.

Μετά το τέλος της συνάντησης ο Μίκης Θεοδωράκης προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

«Υποστηρίζω με όλες μου τις δυνάμεις την προσπάθεια του Αλέξη Τσίπρα να σχηματίσει μία κυβέρνηση που θα καταγγείλει το μνημόνιο και θα επιδιώξει την ανάκτηση της εθνικής κυριαρχίας της πατρίδας μας. Καλώ όλους τους πατριώτες και δημιουργικούς Έλληνες να βοηθήσουν ώστε να οδηγηθεί η Ελλάδα στο δρόμο της αυτοδυναμίας, της προόδου και της αναγέννησης.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ που πήγα να ψηφίσω και δε μου δόθηκε το ψηφοδέλτιο που ήθελα ;;; εεεχ γκαντεμιά , σαν πρώτη φορά δεν ήξερα τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις και έριξα λευκό . Τουλ, να μην πάει πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ που πήγα να ψηφίσω και δε μου δόθηκε το ψηφοδέλτιο που ήθελα ;;; εεεχ γκαντεμιά , σαν πρώτη φορά δεν ήξερα τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις και έριξα λευκό . Τουλ, να μην πάει πουθενά!

τι εννοείς; δε σου έδωσαν για όλα τα κόμματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Εγώ που πήγα να ψηφίσω και δε μου δόθηκε το ψηφοδέλτιο που ήθελα ;;; εεεχ γκαντεμιά , σαν πρώτη φορά δεν ήξερα τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις και έριξα λευκό . Τουλ, να μην πάει πουθενά!

Τι εννοείς με αυτό;
Υποχρεωτικά δίδονται τα ψηφοδέλτια όλων των κομμάτων που κατέρχονται στις εκλογές.

Το λευκό "δεν πάει πουθενά", αλλά ακριβώς επειδή δεν προσμετράται κατεβάζει αντίστοιχα τον πήχη της αυτοδυναμίας και άρα ευνοεί τα "μεγάλα" κόμματα που επιδιώκουν επανεκλογή.

Αυτά γενικά και ακαδημαϊκά, για όσους δεν το γνωρίζουν.
Αν και από τα αποτελέσματα της Κυριακής κατέστη σαφές ότι επιτέλους αποφασίσαμε να ψηφίζουμε με μία κάποια στρατηγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top