Βουλευτικές εκλογές 2012: Συμπεράσματα

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Μήπως δεν υπήρχαν υποψήφιοι από αυτό το κόμμα στην εκλογική σου περιφέρεια; [ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο; :worry:]
Γιατί ούτε εμένα μου έδωσαν το ψηφοδέλτιο του κόμματος πειρατών και υπέθεσα ότι δεν κατέβηκε κανείς από εδώ με αυτούς. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ που πήγα να ψηφίσω και δε μου δόθηκε το ψηφοδέλτιο που ήθελα ;;; εεεχ γκαντεμιά , σαν πρώτη φορά δεν ήξερα τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις και έριξα λευκό . Τουλ, να μην πάει πουθενά!
αν θέλεις πες μου για ποιο κόμμα μιλάς, να σου πω αν όντως έγινε λάθος ή δεν είχαμε υποψήφιους στην Ημαθία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το λευκο νομιζω πάει υπέρ του πρώτου κόμματος οπότε έμμεσα έδωσες ψήφο στη ΝΔ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το λευκο νομιζω πάει υπέρ του πρώτου κόμματος οπότε έμμεσα έδωσες ψήφο στη ΝΔ :P
Αν είχες διαβάσει τον εκλογικό νόμο, τώρα δε θα έλεγες ανοησίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αν είχες διαβάσει τον εκλογικό νόμο, τώρα δε θα έλεγες ανοησίες.

Κάτι ακόμη σημαντικότερο: Αν όλοι γνωρίζαμε τον εκλογικό νόμο θα ψηφίζαμε διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ενα πραγμα μονο ρε παιδια!Οχι αλλη προπαγανδα απο τα μμε!
Αυτος ο ιορδανης χασαποπουλος απο το μεγκα με αντικαταθλιπτικα ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess18

Νεοφερμένος

Η princess18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ενα πραγμα μονο ρε παιδια!Οχι αλλη προπαγανδα απο τα μμε!
Αυτος ο ιορδανης χασαποπουλος απο το μεγκα με αντικαταθλιπτικα ειναι;

Μόνο αυτός?? όλοι τους είναι κάπως.. Πλέον μόνο ίντερνετ για ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,922 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά πάρα πολλά παιδιά λένε ότι είναι οι μόνοι που είναι κοντά στο λαό... Ε θα ξεράσω με τις μαλακίες που ακούω....

Από το υπάρχον πολιτικό σύστημα, ποιος κομματικός εθνοπατέρας είναι κοντά στο λαό; :confused: Μην μου αναφέρεις τυχοδιώκτες αεριτζήδες πολιτικάντηδες των ΜΜΕ που λένε στον λαό λογάκια που θέλει να ακούει..:hmm:

Ναφασκατά, ως ηλικιακά μεγαλύτερός σου γνωρίζω καλύτερα τα έργα και ημέρες αυτών που κατηγορώ. Δόξα τω θεώ, διαβάζω αρκετά και όντας πτυχίουχος Πανεπιστημίου (και λόγω συγκεκριμένης επιστήμης) έχω καλύτερη κριτική σκέψη από σένα. Ποτέ δεν χειροκρότησα πολιτικό της μεταπολίτευσης στο διάστημα μετά το 2000 όπου άρχισα να καταλαβαίνω τον εαυτό μου ως κοινωνικό ον.

Δυστυχώς, η χώρα μας μαστίζεται από έντονο λαϊκισμό μιας πεθαμένης πολιτικής τάξης η οποία βασίλευσε ελέω θεώ σοβιέτ με καπιταλιστικές επιλογές, τα τελευταία 30 χρόνια με έμφαση την δεκαετία που διανύουμε. Όσοι δεν προσπάθησαν να ανήκουν στο "σύστημα" ήταν στην απέξω. Σημασία είχε η κοινωνική εξέλιξη μέσω αδιαφάνειας. Η συγκεκριμένη πολιτική κατάσταση πραγμάτων (νομιμότητα του φασιστικού κομματισμού) προσαρμόστηκε στις πελατειακές απαιτήσεις του Έλληνα χειροκροτητή-ψηφοφόρου-τηλεθεατή. Προσέφερε πράγματα που ήθελε ο ακροατής-ψηφοφόρος ασχέτως αν υποθήκευε το μέλλον του. Γενικώς έλεγε πράγματα που όπως λέει ο Σουρής, μόνο οι φρόνιμοι και οι τρελοί τα πιστεύουν. Δηλαδή πράγματα με όμορφο περιτύλιγμα αλλά κούφιο περιεχόμενο. Τώρα που έπεσαν οι μάσκες, σαν θεατής της Ελληνικής κενονίας, θα ήθελα να δω τι μάσκες θα πάνε να βρούν να (μας) φορέσουν..

Το κράτος της διαπλοκής και της ανομίας, του ρουσφετιού και τις στρατευμένης είδησης, της επί χρήμασι εισαγωγής στα κομματικά διαλυμμένα Πανεπιστήμια του δημοσίου των ελλειμμάτων, της μίζας και της επιλεκτικής δικαιοσύνης, των κομμουνιστών γιαλατζί,...είναι μερικά αποτελέσματα της άλογης νοοτροπίας όσων σχετίζονται έμμεσα ή άμεσα με αυτά (σε ή και όχι, θέσεις ευθύνης).

Νιώθω πνευματικά καθυστερημένος που ζω στην Ελλάδα και υπομένω τέτοιο βασανιστήριο στρατευμένης κοινωνικής επιμόρφωσης, παραπληροφόρησης από τα ΜΜΕ και από άλλους «ξερόλες της καραμέλας»..τα τελευταία χρόνια.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Ο Μιχαλολιάκος για τη Χρυσή Αυγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Από το υπάρχον πολιτικό σύστημα, ποιος κομματικός εθνοπατέρας είναι κοντά στο λαό; :confused: Μην μου αναφέρεις τυχοδιώκτες αεριτζήδες πολιτικάντηδες των ΜΜΕ που λένε στον λαό λογάκια που θέλει να ακούει..:hmm:
Όχι δεν είπα ότι υπάρχει κάποιος κοντά στο λαό απλά είπα ότι αυτό το έκαναν για κάποιο σκοπό.. δηλαδή πάτησαν πάνω στην ανικανότητα του κράτους( ε δεν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να έχει πρόβλημα και η αστυνομία να λέει συνέχεις δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ο σύριζα είναι κόμμα που δρα χρόνια στην βουλή. Δεν θα έλεγα ότι του επιτίθενται. Αντιθέτως, προβάλλουν τα αποτελέσματα των εκλογών ως μεγάλη νίκη για την αριστερά (καθώς 3/7 κόμματα της βουλής είναι αριστερά).
Σε σχέση με το ΣΥΡΙΖΑ πάντως, η ΔΗΜΑΡ μού φαίνεται πιο αξιοπρεπές κόμμα.



Ωστόσο, όπως έγραψα και στο άλλο θέμα, προσπαθούν να σπείρουν το φόβο λέγοντας πως θα βγούμε από το ευρώ και την ΕΕ, ώστε ο κόσμος να ψηφίσει ξανά πασοκ-νδ στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών.

Συνεχιζεις να εκφερεις την ιδια αποψη;

Ο κουβελης τελικα απογοητευσε.Ως αλλη ναντια κομανετσι εκανε κωλοτουμπα.Αντε και εις κατωτερα,θλιβερα ανθρωπαρια γαντζωμενα στην εξουσια.Το κατεστημενο να δουμε θα νικησει;

Και οχι δεν ειμαι ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
...Ναφασκατά, ως ηλικιακά μεγαλύτερός σου γνωρίζω καλύτερα τα έργα και ημέρες αυτών που κατηγορώ. Δόξα τω θεώ, διαβάζω αρκετά και όντας πτυχίουχος Πανεπιστημίου (και λόγω συγκεκριμένης επιστήμης) έχω καλύτερη κριτική σκέψη από σένα. Ποτέ δεν χειροκρότησα πολιτικό της μεταπολίτευσης στο διάστημα μετά το 2000 όπου άρχισα να καταλαβαίνω τον εαυτό μου ως κοινωνικό ον...

Τα πιστεύεις αυτά που λες; :confused:
Σε παρακαλώ, απάντησέ μου ειλικρινά.
Εσύ ο ίδιος κράζεις το ελληνικό κομματικοποιημένο-διεφθαρμένο κλπ πανεπιστήμιο, και τώρα μου λες ότι σου έχει διαμορφώσει κριτική σκέψη καλύτερη -στην προκειμένη- από εμένα (που δεν με ξέρεις καν), και περιαυτολογείς;
Θεωρείς ότι το σημερινό πανεπιστήμιο διαμορφώνει κριτικές ικανότητες;
Λυπάμαι (?) που θα διαφωνήσω, αλλά ζώα (προσπαθεί να) διαμορφώνει. Σου έδωσε καμία κοινωνική διέξοδο;
Η ηλικιακή διαφορά δεν μου λέει κάτι... Ξέρεις, υποθέτω, πόσοι "μορφωμένοι", "πτυχιούχοι" καθηγητές (μαθηματικοί, φιλόλογοι, και κάθε είδους) δεν έχουν ιδέα, αδιαφορούν -δεν θέλησαν ποτέ να μάθουν, να μορφωθούν ιστορικά/πολιτικά, ε; Πόσοι "μορφωμένοι" έγιναν φασίστες, και "δολοφόνοι" δασκαλίσκοι (π.χ.);

Ωστόσο, άσε με να κρίνω από προσωπικές εμπειρίες τους "πτυχιούχους" και τους "φοιτητές", και όχι μόνο, σχετικά με το πολιτικό τους αισθητήριο...

ΑΥΤΑΠΆΤΕΣ. ( ; )

Τίποτα πιο πειστικό -που να σχετίζεται (ή μη) με το μορφωτικό, ανεπτυγμένο κοινωνικό και συνειδησιακό επίπεδο ενός πτυχιούχου (καλή ώρα);


Για τα υπόλοιπα που θέτεις, δεν προλαβαίνω να αφιερώσω χρόνο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Ναφασκατά, ως ηλικιακά μεγαλύτερός σου γνωρίζω καλύτερα τα έργα και ημέρες αυτών που κατηγορώ. Δόξα τω θεώ, διαβάζω αρκετά και όντας πτυχίουχος Πανεπιστημίου (και λόγω συγκεκριμένης επιστήμης) έχω καλύτερη κριτική σκέψη από σένα. Ποτέ δεν χειροκρότησα πολιτικό της μεταπολίτευσης στο διάστημα μετά το 2000 όπου άρχισα να καταλαβαίνω τον εαυτό μου ως κοινωνικό ον.

Κατεβα το καλαμι.ξερω πολλους αμορφωτους που τελειωσαν ενα πανεπιστημιο.Το οτι εχεις ενα χαρτι στα χερια σου δε μας λεει τιποτα.Στο θεμα μας τωρα,υπηρχαν αξιολογοι πολιτικοι στην Ελλαδα,αλλα αλλους τους εφαγε το συστημα κι αλλοι ανηκουν σε κομματα μικροτερου μεγεθους.Μια απ τις καλυτερες πολιτικους ειναι η Λιανα Κανελη για παραδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κατεβα το καλαμι.ξερω πολλους αμορφωτους που τελειωσαν ενα πανεπιστημιο.Το οτι εχεις ενα χαρτι στα χερια σου δε μας λεει τιποτα.Στο θεμα μας τωρα,υπηρχαν αξιολογοι πολιτικοι στην Ελλαδα,αλλα αλλους τους εφαγε το συστημα κι αλλοι ανηκουν σε κομματα μικροτερου μεγεθους.Μια απ τις καλυτερες πολιτικους ειναι η Λιανα Κανελη για παραδειγμα.

ναι αλλα κι αυτη λαϊκιζει οσο δεν παει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Κατεβα το καλαμι.ξερω πολλους αμορφωτους που τελειωσαν ενα πανεπιστημιο.Το οτι εχεις ενα χαρτι στα χερια σου δε μας λεει τιποτα.Στο θεμα μας τωρα,υπηρχαν αξιολογοι πολιτικοι στην Ελλαδα,αλλα αλλους τους εφαγε το συστημα κι αλλοι ανηκουν σε κομματα μικροτερου μεγεθους.Μια απ τις καλυτερες πολιτικους ειναι η Λιανα Κανελη για παραδειγμα.
Μακαρι να ταν ετσι φιλε. Κανενας απο τα κομματα της βουλης δεν προτεινει σοβαρες λυσεις.Επισης κανεις δεν φαινεται ετοιμος να αλλαξει πραγματικα το τραγικο οικονομικο και κοινωνικο κρατος που εχει διαμορφωθει.Να τα βαλει με τους εργατοπατερες,τους συνδικαλιστες,αυτους που φοροδιαφευγουν κλπ.

Ολα τα κομματα της αντιπολιτευσης εχουν βρει τον ευκολο δρομο να σκουζουν για το μνημονιο λες και πριν ηταν ολα μια χαρα.Αλλωστε το 90% των πολιτικων αρχηγων καποτε ηταν κομματοσκυλα των δυο μεγαλων κομματων και συμμετειχαν ευχαριστα στην καταστροφη και τη κλοπη της ελλαδας.
Καλα στην κανελλη δε θα αναφερθω.Μια ζωη απο το ΚΚΕ τα ιδια ξυλινα λογια ακουμε.Καμια διαθεση να βγει μπροστα και να προσφερει ουσιαστικα.Ζουμε σε καπιταλιστικη κοινωνια και καποια στιγμη πρεπει να το παρουν αποφαση.

Τεσπα, αυτη ειναι μονο η προσωπικη μου αποψη.Σιγουρα πρεπει καποιος να δοκιμαστει στην εξουσια για να κριθει σωστα.Και αν δεν αλλαξει αμεσα η πολιτικη ηγεσια ,ειμαστε χαμενοι απο χερι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Τα πιστεύεις αυτά που λες; :confused:
Σε παρακαλώ, απάντησέ μου ειλικρινά.
Εσύ ο ίδιος κράζεις το ελληνικό κομματικοποιημένο-διεφθαρμένο κλπ πανεπιστήμιο, και τώρα μου λες ότι σου έχει διαμορφώσει κριτική σκέψη καλύτερη -στην προκειμένη- από εμένα (που δεν με ξέρεις καν), και περιαυτολογείς;
Θεωρείς ότι το σημερινό πανεπιστήμιο διαμορφώνει κριτικές ικανότητες;
Λυπάμαι (?) που θα διαφωνήσω, αλλά ζώα (προσπαθεί να) διαμορφώνει. Σου έδωσε καμία κοινωνική διέξοδο;
Η ηλικιακή διαφορά δεν μου λέει κάτι... Ξέρεις, υποθέτω, πόσοι "μορφωμένοι", "πτυχιούχοι" καθηγητές (μαθηματικοί, φιλόλογοι, και κάθε είδους) δεν έχουν ιδέα, αδιαφορούν -δεν θέλησαν ποτέ να μάθουν, να μορφωθούν ιστορικά/πολιτικά, ε; Πόσοι "μορφωμένοι" έγιναν φασίστες, και "δολοφόνοι" δασκαλίσκοι (π.χ.);

Ωστόσο, άσε με να κρίνω από προσωπικές εμπειρίες τους "πτυχιούχους" και τους "φοιτητές", και όχι μόνο, σχετικά με το πολιτικό τους αισθητήριο...

ΑΥΤΑΠΆΤΕΣ. ( ;
Man αν είσαι 18 χρονών έχεις μικρότερη λιγότερη κριτική σκέψη από έναν απόφοιτο Πανεπιστημιου εκ των πραγμάτων.
Ούτε την σκέψη έχεις ούτε την εμπειρία για να κρίνεις καταστάσεις όπως οι μεγαλύτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
ναι αλλα κι αυτη λαϊκιζει οσο δεν παει...

Συμφωνω σ αυτο,αλλα ειδαμε και τους αλλους που δε λαικιζουν καθολου τι εχουν καταφερει:PΓενικα το πολιτικο συστημα στην Ελλαδα και ειδικα αυτοι που ειναι σ αυτο δεν ειναι πλεον αποδεκτοι στον Ελληνικο λαο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Man αν είσαι 18 χρονών έχεις μικρότερη λιγότερη κριτική σκέψη από έναν απόφοιτο Πανεπιστημιου εκ των πραγμάτων.
Ούτε την σκέψη έχεις ούτε την εμπειρία για να κρίνεις καταστάσεις όπως οι μεγαλύτεροι.

Μan, δεν θέλεις να κρίνω την δική σου πολιτική σκέψη-κριτήριο (??), που ισχυρίζεσαι ότι είσαι και πτυχιούχος κ.τ.λ., ... Ασ' το. Είδα πολύ καλά τι έγραφες προεκλογικά, και ποιες είναι οι απόψεις σου!

Υ.Γ. Εσύ δεν είχες πει ότι δεν θα ξαναέγραφες :) στο forum; Τι έγινε τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Μan, δεν θέλεις να κρίνω την δική σου πολιτική σκέψη-κριτήριο (??), που ισχυρίζεσαι ότι είσαι και πτυχιούχος κ.τ.λ., ... Ασ' το. Είδα πολύ καλά τι έγραφες προεκλογικά, και ποιες είναι οι απόψεις σου!

Υ.Γ. Εσύ δεν είχες πει ότι δεν θα ξαναέγραφες :) στο forum; Τι έγινε τώρα;
Δε θα εγραφα για έναν λόγο τώρα γράφω γιατί αυτός ο λόγος δεν υφίσταται πλέον.

Το ότι δε έχω αριστερές απόψεις δε σημαίνει ότι αυτά που λέω δεν έχουν λογική. Βρίκσω πιο λογικό να κάνουμε υπομονή λίγα χρονια με μια μνημονιακή κυβέρνηση παρά να τα υποβαθμιστόυμε μια για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βρίκσω πιο λογικό να κάνουμε υπομονή λίγα χρονια με μια μνημονιακή κυβέρνηση παρά να τα υποβαθμιστόυμε μια για πάντα.

lol wtf.

Η μνημονιακή κυβέρνηση είναι ότι χειρότερο αυτήν την στιγμή για την χώρα και θα μας ρίξει για πάντα σε λήθαργο. Ελπίζω, για το μέλλον μου και για το μέλλον του λαού, να βγει μια πραγματικά αντιμνημονιακή κυβέρνηση με καρύδια μπας και σωθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
:clapup: ΕΔΩ: "Οι καλύτερες λύσεις" ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΕΜΦΥΛΙΟ :clapup:
Αποφασισμένοι να βάλουν χέρι στις καταθέσεις!
12/05/2012 16:01 | Κατηγορίες: Featured,Πολιτική & Κοινωνία Αποστολή με email |
Print
PDF
Με επιχειρηματολογία επιπέδου δημοτικού σχολείου στην καλύτερη των περιπτώσεων, στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και μάλιστα προβεβλημένα και καθόλα σεβαστά όπως ο Μανώλης Γλέζος, επιμένουν στο να βάλουν χέρι στις καταθέσεις των πολιτών και μάλιστα θεωρώντας υψηλόμισθους αυτούς των οποίων το εισόδημα είναι ακόμα και 20.000 ευρώ το χρόνο!!!
Εάν μάλιστα κανείς υπολογίσει ότι το 20.000 ευρώ εισόδημα είναι το μικτό εισόδημα από το οποίο έχουν ήδη αποδοθεί στο κράτος… μπόλικα για τις ανύπαρκτες υπηρεσίες υγείας αλλά και φορολογία, η επιδρομή θα ωχριά μπροστά σε όσα καταλογίζαμε τόσα χρόνια στα δύο παραδοσιακά «κόμματα εξουσίας» αφού στον ΣΥΡΙΖΑ είναι αποφασισμένοι να κινηθούν ως «ταύροι εν υαλοπωλείο»! Μιλάνε για… «υποχρεωτικό δάνειο» 100 ευρώ το μήνα (…), οπότε δεν μπορούμε παρά να παρατηρήσουμε δύο πράγματα:

Αφενός ότι κανείς δεν θα τους εμποδίζει να πουν στο μέλλον «δεν αναγνωρίζουμε χρέος», όπως λένε και σήμερα, άρα δανεικά και αγύριστα και αφετέρου το ίδιο είναι να παίρνεις άλλα 1.200 ευρώ ετησίως από αυτόν με τις 20.000 και το ίδιο από αυτόν με τις 100.000; Πόσοι συμπολίτες μας με οικογένειες και 20.000 ευρώ είναι στο όριο της χρεοκοπίας σήμερα, έχουν καμιά ιδέα, ή ζουν στον δικό τους μαγικό κόσμο; Επίσης, πόσα λεφτά νομίζουν ότι θα μείνουν στις ελληνικές τράπεζες με την αρπακτική μανία (για ταξικό μίσος μιλούν κάποιοι μεταξύ τους, νέος εμφύλιος!!!) που τους έχει κυριεύσει;

Αφήνοντας τα εκπληκτικά που λένε στελέχη τους για τα θέματα ασφαλείας στην Ελλάδα υπονομεύοντας όσα με τόσο κόπο και τη βοήθεια της γεωπολιτικής συγκυρίας έχει πετύχει ο Ελληνισμός, μέρος των οποίων βλέπουμε στην υπόθεση των υδρογονανθράκων στην Κύπρο, αντί να αφήσουν την πρωτοβουλία σε μερικούς σοβαρούς ανθρώπους κι επιστήμονες που διαθέτουν, όπως ο Γιάννης Δραγασάκης και την… προβολή των θέσεών τους την αφήνουν σε ΑΣΧΕΤΟΥΣ με αποτέλεσμα να τρέμει ο μέσος ψηφοφόρος, στοιχειωδώς γνώστης των οικονομικών, για το τι θα ακολουθήσει από τους μαθητευόμενους μάγους της… κυβερνητικής…
Ο Γιάννης Δραγασάκης σε συνέντευξη που παραχώρησε στον Νίκο Χατζηνικολάου στον ραδιοφωνικό σταθμό REAL FM (97,8) αν μη τι άλλο έδειξε να έχει γνώση των δεδομένων και γνώση, παρουσιάζοντας τουλάχιστον ένα σοβαρό επιχείρημα επί του οποίου να μπορεί να διεξαχθεί σοβαρή συζήτηση. Όταν όμως σκέφτεσαι ότι ο άνθρωπος αυτός αν κληθεί «να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά» θα είναι περιστοιχισμένος από ανθρώπους που με νεφελώδη ιδεολογήματα στο μυαλό θα του κάνουν τη ζωή δύσκολη, ενώ θα είναι αναγκασμένος να εξηγεί και τα στοιχειώδη, χωρίς πάλι καμία εγγύηση ότι οι σύντροφοί του θα κατανοήσουν τι τους λέει.
Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό, σοβαρότερο από όσο φαινόταν στην αρχή, καθότι αποδεικνύεται ότι η ανέξοδη πολυετής ρητορική σε όλα τα θέματα από τα έδρανα της αντιπολίτευσης οδήγησε πολλούς – ενίοτε ανεπάγγελτους – επίδοξους σωτήρες του έθνους στο να πιστέψουν αυτά τα οποία έλεγαν για σκοπούς αντιπολίτευσης.
Οφείλουμε δε να ξεκαθαρίσουμε προς αποφυγήν παρεξηγήσεων ότι η κριτική μας δεν στηρίζεται καν στην επιθυμία μας για παραμονή εντός της ζώνης του ευρώ, αφού ευχαρίστως θα συμμετείχαμε σε συζήτηση για το αν την Ελλάδα την συμφέρει κάποιος εναλλακτικός δρόμος, αφού η συμπεριφορά των εταίρων μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση μας έχει προβληματίσει τόσο σε οικονομικό όσο και σε γεωπολιτικό επίπεδο.
Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να διασφαλιστεί ότι η χώρα δεν θα κινείται «στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα», αλλά συντεταγμένα, με σχέδιο για την επόμενη ημέρα, εντός ή εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και προϋπόθεση γι’ αυτό είναι η καλή γνώση του διεθνούς περιβάλλοντος στο οποίο καλούμαστε να κινηθούμε και αν επιβιώσουμε και όχι το να λέει ο καθένας «το μακρύ του και το κοντό του» δίνοντας διεθνώς την εντύπωση… καλύτερα να αποφύγουμε τους χαρακτηρισμούς…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top