Βουλή των Εφήβων 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Georgekaterini

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πέτρα (Πιερία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχει κανείς υπόψη του καμία έκθεση με αυτό το θέμα;
Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ! :);):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
διευκρινισε το καπως...αν θες ετοιμη δουλεια ,ξεχασε το καλυτερα:P ..απο κει και περα αν εχεις να ρωτησεις κατι αλλο ή να ζητησεις αλλες πληροφοριες πες μας να βοηθησουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
θα γραψω και εγω στη βουλη και διαλεξα να γραψω για την κατασταση που επικρατει σημερα στα μμε.επειδη φοβαμαι πως θα κολλησω και δεν θα γραψω τιποτα παρολο που εχω ιδεες μπορει καποιος να μου προτεινει μερικες?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
(Δεν ηξερα αν ταιριαζει καλυτερα εδω η καπου αλλου)

Λοιπον, την Παρασκευη καλουμαστε, οσοι θελουμε, να γραψουμε μια εκθεση με ελευθερο θεμα, οτι μας προβληματιζει, για την βουλη των εφηβων. Απο τα γραπτα αυτα θα επιλεχθουν 300 (απο τον νομο μου 4), τα οποια και θα εισαγουν τους εφηβους βουλευτες. Εγω δηλωσα συμμετοχη, και θα παω να γραψω. Απο την αλλη ομως, ποτε δεν θα ηθελα να γινω πολιτικος. Οχι οτι με αυτο γινεσαι πολιτικος, αλλα δεν απεχει πολυ....
Επισης, αν κρινω απο οσα παιδια ξερω που εχουν επιλεγει, εγω εκει μεσα θα βγαλω μεγαλα πρασινα σπυρια σε ολο μου το σωμα... Παιζει να πλακωθω και στο ξυλο με κανεναν αμα ειναι να ειμαι μαζι τους 3-4 μερες.
Αρχικα το ειδα σαν ευκαιρια να χασω μαθημα και να εκφρασω καποιους απο τους προβληματισμους μου, αλλα δεν νομιζω οτι αυτος θα ητανε ο καλυτερος χωρος για εμενα, οχι βεβαια οτι θα περασω οπωσδηποτε, πιο πολλες ειναι οι πιθανοτιτες να μην περασω, αλλα αν τυχει και με επιλεξουν; Δεν θα ηθελα απλος να παω και να γραψω βλακιες μονο και μονο για να χασω μαθημα, αλλα απο την αλλη φοβαμαι οτι αν εκφραστω οπως θελω πολυ πιθανο να με παρουν.
Απο την αλλη βεβαια, αν εξαιρεσουμε τα παιδια, ισως να ειναι μια εμπειρια που να εχει να μου προσφερει καποια πραγματα, ισως βεβαια και να μην μου προσφερει τιποτα απολυτος...

Ξερει κανεις τι παιζει εκει περα γενικα; Καμια προταση/γνωμη ως προς το τι θα ητανε καλυτερο να κανω; Λογοι υπερ ή κατα του να παω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μμμμ, νομίζω πως ξέρω τι εννοείς...

Λοιπόν, αρχικά να σου πω ότι εγώ είχα γράψει αυτή την έκθεση και είχα επιλεγεί όταν ήμουν στην πρώτη λυκείου. Ο λόγος που την έγραψα, ήταν μάλλον ότι έχω μία έμφυτη ροπή προς τον γραπτό λόγο- λατρεύω να τον χρησιμοποιώ ως το μέσο για να εκφράσω τις σκέψεις μου. :) Μπαίνει π λες μια μέρα η υπεύθυνη καθηγήτρια (για το όλο εγχείρημα), μέσα στην τάξη μου, και μας λέει κάποια πράγματα για τη διαδικασία επιλογής. Εκεί που επιτέλους μου τράβηξε την προσοχή ήταν όταν είπε ότι αυτά
θα τα διαβάσουν οι βουλευτές και ενδεχομένως να εξεταστούν ως προτάσεις,
και ότι ...δεν έχει περάσει ποτέ κανείς από το σχολείο μας στη βουλή των εφήβων, και
"μην περιμένετε να περάσετε! αλλά κάντε μια προσπάθεια"
Φοβερή εμψύχωση δεν το συζητώ... :worry::D

Στο άκουσμα του πρώτου γύρισα και την κοίταξα, στο άκουσμα του δεύτερου ..πείσμωσα- και έτσι κάθισα και έγραψα την τελευταία μέρα της προθεσμίας -κλασικά τελευταία στιγμή :D (τότε μας δίναν ένα χρονικό διάστημα να το γράψουμε, στο σπίτι μόνοι μας- μα επειδή πολλοί έδιναν τις εκθέσεις και τους τις έγραφαν οι φιλόλογοί τους, άλλαξαν το σύστημα τελικώς)- 8 σελίδες για όλα τα στραβά που υπάρχουν στην εκπαίδευση, όπως τα βίωνα εγώ. Με είχε συνεπάρει τόσο πολύ αυτό που έγραφα, που τα έχωνα κανονικά! Και μάλλον γι αυτό με επέλεξαν, τώρα που το σκέφτομαι- γιατί τα έγραψα σαν σφαλιάρα, χωρίς πραγματικά να έχω στο μυαλό μου ποιος θα τα διάβαζε και τι θα σκεφτόταν... Τα έγραψα όπως ήθελα εγώ. Και μόνο γι αυτό άξιζε Κρόνε μου - γιατί το μάθημα της έκθεσης στο σχολείο σε περιορίζει και βάζει τη σκέψη σου σε τέτοια καλούπια, που φτάνεις στο σημείο να μισείς το γράψιμο, ενώ τα θέματα σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον!


Η διαδικασία που λες είναι πολύ απλή. Σου δίνουν ένα τετραδιάκι, σου καλύπτουν τα στοιχεία (όπως στις Πανελλήνιες) και ξεκινάς...
Γράφεις ό,τι θέλεις και για ό,τι θέλεις. Γράφεις όσο θέλεις (ακόμα και μία σελίδα είναι οκ- αν εσένα σε καλύπτει!), και δε δίνουν σημασία σε στίξη, παραγραφοποίηση ή ορθογραφία- δίνουν σημασία σε αυθεντικότητα του κειμένου και στις προτάσεις σου.
Είμαι σίγουρη πως έχεις πολλά να πεις Κρονάκο! Και νομίζω πως είναι μοναδική ευκαιρία :)


Λοιπόν, όταν σε επιλέγουν, κατ αρχάς δηλώνεις αν θα πας. (γιατί μπορεί να δηλώσεις ότι δεν θες, ή ότι δεν μπορείς τελικά- οπότε παίρνουν κάποιον αναπληρωματικό) Εγώ το σκεφτόμουν να σου πω την αλήθεια, αφ ενός επειδή όλοι εκεί περα ήταν μεγαλύτεροι από μενα, αφ ετέρου επειδή ...δεν ήξερα τι πάω να κάνω εκεί! Δεν είχα κανέναν απολύτως σκοπό να ασχοληθώ με την πολιτική (!), οπότε σκεφτόμουν ότι θα είμαι σαν τη μύγα μες στη γάλα. :worry:
Έπεσαν πάνω μου όλοι και μου είπαν να πάω (επειδή με προόριζαν για Νομική, βασικά :p) ε και τελικώς με έπεισαν. Και πολύ καλά έκαναν :)

Αυτό που κάνεις αυτές τις 4 ημέρες είναι βασικά να είσαι όλο το 24ωρο σχεδόν, εκεί. Σε βάζουν σε μία επιτροπή, που έχει σχέση με το θέμα που έγραψες στην έκθεσή σου (εγώ ήμουν στη Μορφωτικών Υποθέσεων, τμήμα β) και κάνετε συνεδριάσεις στις αίθουσες της Βουλής και συζητάτε για τα προβλήματα τις χώρας στον συγκεκριμένο τομέα. Μπορείς να μιλήσεις, όπως οι βουλευτές οι κανονικοί, για κάποιο θέμα που θα ήθελες να ακουστεί, πάλι σε σχέση με τα θέματα που ασχολείται η επιτροπή σου. :) πχ. στη δική μας, για το εκπαιδευτικό σύστημα και την παιδεία εν γένει
Δεν πρόκειται να βαρεθείς, γιατί και τα άλλα τα παιδιά εκεί θα είναι ακριβώς όπως εσύ. Αααα τώρα που το είπα αυτό- χμ, μην φανταστείς ότι θα είναι τίποτα τύποι κοντοί με γυαλιά και σπυράκια ή τίποτα τύπισσες με κοτσίδες και δεν ξέρω τι!
Εκεί είδα απλά τα πάντα- από μίνι και τακούνια, μέχρι έναν τυπά να φοράει σαγιονάρες με μαργαρίτες πάνω. :p Οπότε μη σε αγχώνει ούτε αυτό, είναι μια χαρά νορμαλ όλοι :)
Υπάρχουν, για να σπάει η μονοτονία, και κάποιες εκδηλώσεις που σας πάνε- συνήθως μία συναυλία στο Ηρώδειο και μία δεξίωση στον κήπο της Βουλής.
Γενικά είχα περάσει πολύ καλά θυμάμαι, γνώρισα παρα πολλά παιδιά από όλη την Ελλάδα, αλλά και από το εξωτερικό που είχαν έρθει (ομογενείς- επιλέγουν 50 από τους Έλληνες που φοιτούν στο εξωτερικό σε κάποιο Ελληνικό σχολείο :)) και ήταν σαν μία μεγάλη 5ήμερη. Ήμασταν όλη μέρα μαζί και ζούσαμε κάτι που το ζουν λίγοι και αυτό μας έδεσε αρκετά- θυμάμαι είχαμε κρατήσει στενές επαφές τουλάχιστον 3 χρόνια μετά και ακόμα μιλάω με κάποιους...

Χμ, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω- είναι εκπληκτική εμπειρία και θα ακούσεις πολλά εκεί και σωστά, γιατί θα προέρχονται από παιδιά σαν εσένα. Και τα παιδιά είναι αληθινά και ειλικρινή και βλέπουν τα πάντα με μία αισιόδοξη ματιά και δεν μπορούν να περιμένουν για να αλλάξουν τον κόσμο!
Να πας Κρονάκο- θα καταλάβεις πως υπάρχουν πολλοί που τους νοιάζει... Περισσότεροι από όσους νομίζεις :)

Ό,τι θέλεις με ρωτάς!

Καλή επιτυχία στην έκθεσή σου- να γράψεις μία έκθεση με τη δική σου προσωπική σφραγγίδα και να ξέρεις πως αυτό θα εκτιμηθεί... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από το σχολείο. Επιχείρησα και εγώ να γράψω μία έκθεση για την βουλή των εφήβων, μιας και πάω Β'Λυκείου και είχα αυτή την δυνατότητα.

Έγραψα για την σχέση θρησκείας-Κράτους, και τα "έχωσα" κανονικότατα. Μίλησα για την εκμίσθωση των κληρικών, για το μάθημα των θρησκευτικών, για τον γάμο, για το άρθρο 3 του Συντάγματος (που υποστηρίζει πως "επίσημη θρησκεία του Ελληνικού κράτους είναι η Ορθόδοξια" κτλ), για την ναοδομία κ.α.

Ευτυχώς είχα κάνει κάποια έρευνα χτες το βράδυ, και ήξερα που περίπου έπρεπε να κινηθώ.

Για να δούμε...

Είχα παρόμοιες απορίες με τον Κρόνο, αρά ευτυχώς η Καλυψώ με 'κάλυψε' πλήρως :)! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μμμμ, νομίζω πως ξέρω τι εννοείς...

Λοιπόν, αρχικά να σου πω ότι εγώ είχα γράψει αυτή την έκθεση και είχα επιλεγεί όταν ήμουν στην πρώτη λυκείου. Ο λόγος που την έγραψα, ήταν μάλλον ότι έχω μία έμφυτη ροπή προς τον γραπτό λόγο- λατρεύω να τον χρησιμοποιώ ως το μέσο για να εκφράσω τις σκέψεις μου. :) Μπαίνει π λες μια μέρα η υπεύθυνη καθηγήτρια (για το όλο εγχείρημα), μέσα στην τάξη μου, και μας λέει κάποια πράγματα για τη διαδικασία επιλογής. Εκεί που επιτέλους μου τράβηξε την προσοχή ήταν όταν είπε ότι αυτά
θα τα διαβάσουν οι βουλευτές και ενδεχομένως να εξεταστούν ως προτάσεις,
και ότι ...δεν έχει περάσει ποτέ κανείς από το σχολείο μας στη βουλή των εφήβων, και
"μην περιμένετε να περάσετε! αλλά κάντε μια προσπάθεια"
Φοβερή εμψύχωση δεν το συζητώ... :worry::D

Στο άκουσμα του πρώτου γύρισα και την κοίταξα, στο άκουσμα του δεύτερου ..πείσμωσα- και έτσι κάθισα και έγραψα την τελευταία μέρα της προθεσμίας -κλασικά τελευταία στιγμή :D (τότε μας δίναν ένα χρονικό διάστημα να το γράψουμε, στο σπίτι μόνοι μας- μα επειδή πολλοί έδιναν τις εκθέσεις και τους τις έγραφαν οι φιλόλογοί τους, άλλαξαν το σύστημα τελικώς)- 8 σελίδες για όλα τα στραβά που υπάρχουν στην εκπαίδευση, όπως τα βίωνα εγώ. Με είχε συνεπάρει τόσο πολύ αυτό που έγραφα, που τα έχωνα κανονικά! Και μάλλον γι αυτό με επέλεξαν, τώρα που το σκέφτομαι- γιατί τα έγραψα σαν σφαλιάρα, χωρίς πραγματικά να έχω στο μυαλό μου ποιος θα τα διάβαζε και τι θα σκεφτόταν... Τα έγραψα όπως ήθελα εγώ. Και μόνο γι αυτό άξιζε Κρόνε μου - γιατί το μάθημα της έκθεσης στο σχολείο σε περιορίζει και βάζει τη σκέψη σου σε τέτοια καλούπια, που φτάνεις στο σημείο να μισείς το γράψιμο, ενώ τα θέματα σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον!


Η διαδικασία που λες είναι πολύ απλή. Σου δίνουν ένα τετραδιάκι, σου καλύπτουν τα στοιχεία (όπως στις Πανελλήνιες) και ξεκινάς...
Γράφεις ό,τι θέλεις και για ό,τι θέλεις. Γράφεις όσο θέλεις (ακόμα και μία σελίδα είναι οκ- αν εσένα σε καλύπτει!), και δε δίνουν σημασία σε στίξη, παραγραφοποίηση ή ορθογραφία- δίνουν σημασία σε αυθεντικότητα του κειμένου και στις προτάσεις σου.
Είμαι σίγουρη πως έχεις πολλά να πεις Κρονάκο! Και νομίζω πως είναι μοναδική ευκαιρία :)


Λοιπόν, όταν σε επιλέγουν, κατ αρχάς δηλώνεις αν θα πας. (γιατί μπορεί να δηλώσεις ότι δεν θες, ή ότι δεν μπορείς τελικά- οπότε παίρνουν κάποιον αναπληρωματικό) Εγώ το σκεφτόμουν να σου πω την αλήθεια, αφ ενός επειδή όλοι εκεί περα ήταν μεγαλύτεροι από μενα, αφ ετέρου επειδή ...δεν ήξερα τι πάω να κάνω εκεί! Δεν είχα κανέναν απολύτως σκοπό να ασχοληθώ με την πολιτική (!), οπότε σκεφτόμουν ότι θα είμαι σαν τη μύγα μες στη γάλα. :worry:
Έπεσαν πάνω μου όλοι και μου είπαν να πάω (επειδή με προόριζαν για Νομική, βασικά :p) ε και τελικώς με έπεισαν. Και πολύ καλά έκαναν :)

Αυτό που κάνεις αυτές τις 4 ημέρες είναι βασικά να είσαι όλο το 24ωρο σχεδόν, εκεί. Σε βάζουν σε μία επιτροπή, που έχει σχέση με το θέμα που έγραψες στην έκθεσή σου (εγώ ήμουν στη Μορφωτικών Υποθέσεων, τμήμα β) και κάνετε συνεδριάσεις στις αίθουσες της Βουλής και συζητάτε για τα προβλήματα τις χώρας στον συγκεκριμένο τομέα. Μπορείς να μιλήσεις, όπως οι βουλευτές οι κανονικοί, για κάποιο θέμα που θα ήθελες να ακουστεί, πάλι σε σχέση με τα θέματα που ασχολείται η επιτροπή σου. :) πχ. στη δική μας, για το εκπαιδευτικό σύστημα και την παιδεία εν γένει
Δεν πρόκειται να βαρεθείς, γιατί και τα άλλα τα παιδιά εκεί θα είναι ακριβώς όπως εσύ. Αααα τώρα που το είπα αυτό- χμ, μην φανταστείς ότι θα είναι τίποτα τύποι κοντοί με γυαλιά και σπυράκια ή τίποτα τύπισσες με κοτσίδες και δεν ξέρω τι!
Εκεί είδα απλά τα πάντα- από μίνι και τακούνια, μέχρι έναν τυπά να φοράει σαγιονάρες με μαργαρίτες πάνω. :p Οπότε μη σε αγχώνει ούτε αυτό, είναι μια χαρά νορμαλ όλοι :)
Υπάρχουν, για να σπάει η μονοτονία, και κάποιες εκδηλώσεις που σας πάνε- συνήθως μία συναυλία στο Ηρώδειο και μία δεξίωση στον κήπο της Βουλής.
Γενικά είχα περάσει πολύ καλά θυμάμαι, γνώρισα παρα πολλά παιδιά από όλη την Ελλάδα, αλλά και από το εξωτερικό που είχαν έρθει (ομογενείς- επιλέγουν 50 από τους Έλληνες που φοιτούν στο εξωτερικό σε κάποιο Ελληνικό σχολείο :)) και ήταν σαν μία μεγάλη 5ήμερη. Ήμασταν όλη μέρα μαζί και ζούσαμε κάτι που το ζουν λίγοι και αυτό μας έδεσε αρκετά- θυμάμαι είχαμε κρατήσει στενές επαφές τουλάχιστον 3 χρόνια μετά και ακόμα μιλάω με κάποιους...

Χμ, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω- είναι εκπληκτική εμπειρία και θα ακούσεις πολλά εκεί και σωστά, γιατί θα προέρχονται από παιδιά σαν εσένα. Και τα παιδιά είναι αληθινά και ειλικρινή και βλέπουν τα πάντα με μία αισιόδοξη ματιά και δεν μπορούν να περιμένουν για να αλλάξουν τον κόσμο!
Να πας Κρονάκο- θα καταλάβεις πως υπάρχουν πολλοί που τους νοιάζει... Περισσότεροι από όσους νομίζεις :)

Ό,τι θέλεις με ρωτάς!

Καλή επιτυχία στην έκθεσή σου- να γράψεις μία έκθεση με τη δική σου προσωπική σφραγγίδα και να ξέρεις πως αυτό θα εκτιμηθεί... :)


Το οτι θα διαβασει ενας βουλευεις το τι θα γραψω δεν με συγκινει καθολου... Μην σου πω οτι με ξενερωνει κιολας...
Και οσο για την παροτρινση απο την καθηγιτρια... "Καθε χρονο περναει απο το σχολειο μας τουλαχιστων ενας, συνιθος δυο, για αυτο κανονιστε" και καθε αλλο απο το να θελω να περασω με κανει...

Συζιτησεις και τετια, μαλλον θα πεθανω στην βαρεμαρα... Δεν κολαω στην εμφανιση των παιδιων... Δεν περιμενω να ειναι ολοι μακρυμαλιδες με μουσια για να ειμαι ενταξη, αλλα απο οτι βλεπω γυρο μου, ειτε θα εισαι εντελος στα @@ σου, ειτε θα εισαι το γνωστο-κλασικο-πολυφορεμενο "κουλτουριακο", "πολιτικοποιημενο" "ευαιστιοτοποιημενο" ων,κ που εχει γινει τοσο της μοδας που εχει χωθει παντου.. Και οχι απλα εχουν χωθει παντου, αποτελουν και την πλειοψηφια παντου...

Δεν ξερω... δεν με ενθουσιαζει η ιδεα... Θα γραψω αυριο, και αααααααααν περασω, θα το σκευτω αν θα παω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το οτι θα διαβασει ενας βουλευεις το τι θα γραψω δεν με συγκινει καθολου... Μην σου πω οτι με ξενερωνει κιολας...
Και οσο για την παροτρινση απο την καθηγιτρια... "Καθε χρονο περναει απο το σχολειο μας τουλαχιστων ενας, συνιθος δυο, για αυτο κανονιστε" και καθε αλλο απο το να θελω να περασω με κανει...

Συζιτησεις και τετια, μαλλον θα πεθανω στην βαρεμαρα... Δεν κολαω στην εμφανιση των παιδιων... Δεν περιμενω να ειναι ολοι μακρυμαλιδες με μουσια για να ειμαι ενταξη, αλλα απο οτι βλεπω γυρο μου, ειτε θα εισαι εντελος στα @@ σου, ειτε θα εισαι το γνωστο-κλασικο-πολυφορεμενο "κουλτουριακο", "πολιτικοποιημενο" "ευαιστιοτοποιημενο" ων,κ που εχει γινει τοσο της μοδας που εχει χωθει παντου.. Και οχι απλα εχουν χωθει παντου, αποτελουν και την πλειοψηφια παντου...

Δεν ξερω... δεν με ενθουσιαζει η ιδεα... Θα γραψω αυριο, και αααααααααν περασω, θα το σκευτω αν θα παω...

Αντε βρε Κρόνε- αμα το κάνεις να το κάνεις για σενα! :)
Αν δεν σε ενθουσιάζει η ιδέα ούτε λιγάκι, μην πας... Δεν χρειάζεται να πιεστείς για κάτι που ούτως ή άλλως είναι προαιρετικό και που αν δεν το έχεις καθόλου στο μυαλό σου, δεν γίνεται να σου αρέσει με το ζόρι.

Μην ακούς κανέναν, εσύ ό,τι θες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα γραψω απλος επειδη γουσταρω να τα γραψω. Απο εκει και περα βλεπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joannito

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω παντως πιστευω οτι για να γραψουμε μια καλη εκθεση θα ηταν καλο να αποφυγουμε τα: πρεπει, τους πλατιασμους, τα μπορει καλο θα ηταν να χρησιμοποιουμε: θα ηταν σημαντικο κτλπ. επισης να γραφουμε αυθορμητα να νοιωθουμε το θεμα και να ειναι σαν να εχουμε μια συζητηση χρειαζονται πολλες ιδεες αυθορμητες αλλα ουσιαστικες και παραλληλα με καυστικο τροπο διατυπωμενες η μορφη ειναι σημαντικη οσο και το υφος
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ να χρησιμοποιησουμε την δομη της εκθεσης!
ενα ''ευχαριστω για την προσοχη σας'' στο τελος θα ηταν καλο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έγραψα για το περιβάλλον...όταν λέμε ελεύθερα...πολύ ελεύθερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Η καταστροφή του περιβάλλοντος δεν περνάει εξ'ορισμού, εκτός κι αν τη γράψεις μπαμπινιώτικα. Τόση αναφορά που γίνεται στα περιβαλλοντικά, το θεματάκι έχει καταντήσει κάτι παραπάνω από γραφικό.
Ωστε αυτά είναι τα κριτήρια με τα οποία επιλέγουμε θέμα.Τι είναι πιο ''πιασάρικο''.Υπέροχα.
εγώ θα ήθελα πολύ να τους γράψω ένα ''@ιντε στο δι@λο'' αλλά οι καθηγητές μάλλον δε θα το στείλουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τελικα εγραψα. Αργισα ομως να παω στο σχολειο (πηγα την τεταρτη ωρα, ξεκινισαμε να γραφουμε απο την 2η) και ειχα μονο μια ωρα για να γραψω. Βρηκα ευκαιρια λοιπον, αφου δεν ειχα χρονο να το περιποιηθω, να γραψω πραγματικα οτι μου εβγαινε... Ξεκινισα με αφορμη τα επεισοδια του δεκεμβριου, το πηγα στο οτι απο την μια οι περισσοτεροι που πανε στην αστυνομια ειναι κομπλεξικοι, και απο την αλλη ολου τους βριζουμε για αυτο αλλα αν ενα παιδακι θελει να γινει αστυνομικος (και οχι μπατσος) οχι μονο δεν το στιριζει κανεις, αλλα αρχιζουν τα "γιατι καλε να γινεις μπατσος μια χαρα παιδακι;" και τετια, το πηγα και στον στρατο και οτι και εκει ολοι ειναι αρνιτικοι και τελικα πανε μονο οι κομπλεξικοι στρατοκ@υλοι, το πηγα στους ψευτοκουλτουριαριδες, ψευτοψαγμενος, ψευτοπροβληματισμενους που μονο να κατακρινουν χωρις να ξερουν καν για τι πραγμα μιλανε, και μην εχοντας καπιες λυσεις να προτινουν και οτι ναι μεν θα ητανε ιδανικος ενας κοσμος χωρις στρατο και αστυνομια, αλλα ειναι αδυνατων να υπαρξει, και ουτε που καταλαβα πως, εφτασα στο οτι οσα συμβενουν σε πολιτικο, οικονομικο και κοινωνικο επιπεδο ειναι η απλη ροη της φυσισης, και οτι τελικα δεν ειμαστε τιποτα παρα ενας οργανισμος, και δεν ειμαστε τιποτα αν συγκριθουμε με τυχων εξωγηινους

Και ξεχασα και να βαλω τιτλο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εγώ έγραψα μία με θέμα: "Η Ελλάδα στο επίκεντρο της οικονομικής κρίσης" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Gief me ideas.
Εγω σκεφτομαι να γραψω για τον ερασιτεχνικο εθνικισμο στη χωρα, τον ταξικο και κυριως φυλετικο ρατσισμο, οπως επισης τα σαθρα υποβαθρα που λαμβανει ενα παιδι απο την οικογενεια του οταν καλειται να αντιμετωπισει διαφορα γεγονοτα που αφορουν την πολιτικη. (βλ κληρονομικη ψηφος-η μαμα μου ψηφιζει πασοκ, ψηφιζω κι εγω)
Μια καλη ευκαιρια να πεσει χωσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προτάσεις έκανεεεεςς;; :P

Τίτλος νομίζω δεν είναι απαραίτητος. Εγώ τουλαχ δεν θυμάμαι αν είχα βάλει...

πς. Μπράβο σου Κρονάκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
εγω παντως πιστευω οτι για να γραψουμε μια καλη εκθεση θα ηταν καλο να αποφυγουμε τα: πρεπει, τους πλατιασμους, τα μπορει καλο θα ηταν να χρησιμοποιουμε: θα ηταν σημαντικο κτλπ. επισης να γραφουμε αυθορμητα να νοιωθουμε το θεμα και να ειναι σαν να εχουμε μια συζητηση χρειαζονται πολλες ιδεες αυθορμητες αλλα ουσιαστικες και παραλληλα με καυστικο τροπο διατυπωμενες η μορφη ειναι σημαντικη οσο και το υφος
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ να χρησιμοποιησουμε την δομη της εκθεσης!
ενα ''ευχαριστω για την προσοχη σας'' στο τελος θα ηταν καλο.;)

Η δομή του γραπτού μας είναι (όπως έγραφε στο εισαγωγικό κείμενο του τετραδίου) ένα δοκίμιο.
Ενώ δεν έχουμε γράψει ποτέ δοκίμια, τί βλακείες... Τελοσπάντων, εγώ έγραψα μια έκθεση περίπου σαν αυτές που γράφουμε στο σχολείο, αλλά με περισσότερο λογοτεχνικό ύφος, ειδικά στο τέλος.

Εγώ έγραψα μία με θέμα: "Η Ελλάδα στο επίκεντρο της οικονομικής κρίσης" :D

Εγώ έγραψα για την κρίση που περνά ο κοινοβουλευτισμός και για την αναγκαιότητα της άμεσης δημοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Προσωπικά το βρίσκω μεγάλη βλακεία όλον αυτόν το θεσμό για 2 λόγους:
1) οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, προετοιμάζουν (για να μην πω ετοιμάζουν σκέτο) την έκθεση στα φροντιστήρια, την μαθαίνουν απ'έξω και πάνε, γράφουν, έπειτα απο...αξιοκρατικές διαδικασίες επιλέγονται για τη βουλή των εφήβων και σου πουλάν και μούρη από πάνω.
2) οι βουλευτές ακούν τις απόψεις των μαθητών (οι οποίες μπορεί να μην είναι καν δικές τους), τους λένε "Ναι, έχετε δίκιο, θα λάβουμε σοβαρά υπ'όψιν τις απόψεις σου..." και στο τέλος τους γράφουν κανονικότατα όπως άλλωστε και την υπόλοιπη χώρα.
Είναι ένα καραγκιοζιλίκι της εκάστοτε κυβέρνησης για να δείξει ότι συμπάσχει με τους νέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia1992

Νεοφερμένος

Η Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σκεφτομαι να γραψω θεμα για τα ελληνικα παμεπιστημια. Αληθεια πως φανταζεστε το ιδανικο πανεπιστημιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top