Βουλή των Εφήβων 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδή πήγες και έκανες χαβαλέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δηλαδή πήγες και έκανες χαβαλέ;

Έλα ρε όχι, πήγα έγραψα κανονικά την έκθεση την έστειλα, σοβαρά, ωραία, αλλά δεν περίμενα να με διαλέξουν κιόλας! (δε με διάλεξαν τελικά :S)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
να σε ρωτησω κατι;;;;; τι εγραψες σε αυτο το θεμα;
-----------------------------------------
τι να σου πω?φετος φετος εκλεχτηκα να παω στη βουλη
θα σου προτεινω κατι και μην το παρεξηγησεις
τα θεματα που διαλεξες ειναι αρκετα επικαιρα αλλα και τετριμμενα,δηλαδη πολλοι μαθητες γραφουν για αυτα
εγω εγραψα για το μαθημα των κειμενων,κατι πρωτοτυπο και η εκθεση εκλεχτηκε
το ιδιο εκαναν και αλλα παιδια που περασαν
και πανω απο ολα μη χρησιμοποιεις ετοιμες φρασεις απο βοηθηματα το καταλαβαινουν οι διορθωτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ω,τώρα το είδα.Καλά,ακόμα δεν μπορώ να ξεπαράσω πως τέλειωσε η φετινή βουλή των εφήβων και ετοιμάζεστε για την επόμενη;:PΠάντως αυτό που λέει ο blacksheep στην αρχή περί τετριμένων θεμάτων δεν ισχύει.Τα περισσότερα παιδιά με τέτοια θέματα είχαν ασχοληθεί και μάλιστα με πολύ αόριστο τρόπο.Όσο για τη σύνδεση...μια κοπέλα είχε συνδιάσει στην έκθεσή της τα ναρκωτικά με την ανεργία και το ρατσισμό.:P
Σε γενικές γραμμές,αυτό που εκτιμάται κυρίως είναι οι ιδέες,δε δίνεται ιδιαίτερα βάση στη δομη και στις εντυπωσιακές εκφράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γράψτε απ΄την καρδιά σας and let the show begin.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοντός123

Νεοφερμένος

Ο Κοντός123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά !

Είμαι ο Πέτρος και βρήκα το Site στο google ! :)

Μεθαύριο (Πεμπτη) γράφω και εγώ έκθεση για την βουλή , δεν ενδιαφέρομαι και πάααααρααα πολύ να πάω αλλά θα μου άρεσε σαν ιδέα να πω την γνώμη μου και τις απόοψεις μου και να τις συζητήσω με άλλα άτομα της ηλικίας μου !

Εχω ψιλοαγχωθεί αν και δεν το περίμενα αυτό γιατί δεν ξέρω τι να γράψω :P

Εννοώ δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο θέμα ...Αν και σκέφτομαι να γράψω για την (μη υπαρκτή) παιδεία στα σχολεία .

Αλλά και πάλι κάτι δεν μου κολλάει , δεν νιώθω ότι " οκ θα γράψω για αυτό . Τελος "

Θα μπορούσε κανείς να μου πει τι περίπου να γράψω , ποια σημεία να τονίσω πιο πολύ και τίποτα άλλο για να με βοηθήσει ?

Edit : Να προσθέσω ότι η έκθεση θα γραφτεί σε υπολογιστή στην τάξη των υπολογιστών του σχολείου μας !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
7. Μπορεί στο ίδιο γραπτό ο μαθητής να ασχοληθεί με περισσότερα από ένα θέματα;
Ναι, αφού η υποβαλλόμενη γραπτή εργασία δεν προσεγγίζεται από τους καθηγητές-αξιολογητές ως έκθεση ιδεών αλλά ως έκθεση βιωμάτων και επισημάνσεων για τυχόν κακώς κείμενα, που ο έφηβος θα ήθελε να εξωτερικεύσει και να μοιραστεί με άλλους.
8. Είναι η γραπτή εργασία που παραδίδεται μία συνηθισμένη έκθεση ιδεών;
Η βασική οδηγία της Επιτροπής του προγράμματος προς τους αξιολογητές είναι ότι οι εργασίες δεν πρέπει να προσεγγίζονται ως εκθέσεις ιδεών. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ελευθερία για τους συμμετέχοντες ως προς τα θέματα διαπραγμάτευσης, καθώς και όσον αφορά τους τρόπους έκφρασής τους.

πηγή 1

πηγή 2


μπορείς να γράψεις οτιδήποτε θες , αρκεί να επισημαίνεις ένα (τουλάχιστον) φαινόμενο που αφορά τους συμπολίτες και την χώρα σου και μία (τουλάχιστον) πρόταση που εσύ σκέφτεσαι ώστε αυτό το φαινόμενο να καλυτερέψει . Μπορείς να θίξεις ένα πρόβλημα ή να επισημάνεις κάτι θετικό που όμως οι τωρινές συνθήκες το περιορίζουν στο να έχει τα θεμιτά αποτελέσματα . Όσο περισσότερη όρεξη για γράψιμο έχεις αλλά λιγότερη διάθεση να μείνεις σε ένα συγκεκριμένο θέμα , τόσο πιο πιθανόν είναι να πας στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων (η πιο ανθρωπιστική εκ των επιτροπών) . Μπορείς να γράψεις όσο ελεύθερα θέλεις και με όσο ανορθόδοξη δομή γουστάρεις . Αρκεί το πρόβλημα που θέτεις να προσπαθήσεις να το δεις από μία νέα πλευρά και οι λύσεις που θα προτείνεις να είναι πέρα από πρωτότυπες και ρεαλιστικές . καλή επιτυχία


π.σ. την μάρω κοντού τι την έχεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοντός123

Νεοφερμένος

Ο Κοντός123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αχα !

Είναι βέβαια πως θα μου έρθει εκείνη την ώρα και το πόσο καλά θα μου βγουν !

Την Μαρω Κοντού , ακουστά !

Το Ονομα μου βγήκε απο έναν φίλο μου που επειδή ήταν ψηλότερος απο εμένα με έλεγε κοντό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
και 123 είναι οι φάπες που του έδινες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο αυτα που εχω ακουσει να λενε οι εφηβοι στη βουλη..τουλαχιστον αυτα που δειχνουν τα καναλια..νομιζω οτι πρεπει να εισαι πολιτικα ορθος σε πολλα πραγματα στην εκθεση σου ..κοινως αν ειναι πολυ αυθορμητη και εξω απο τα δοντια ...μικρες οι πιθανοτητες..

τα καλουπια ζουν και βασιλευουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
σοβαρεύομαι 8)

όχι άγγελε δεν ισχύει . σίγουρα κάποιοι από τα τόσα παιδιά έχουνε αυθόρμητα πολιτικώς ορθές απόψεις . Αλλά αυτοί που συντηρούν τον θεσμό έχουνε δώσει σημασία στην εκπροσώπηση όλων των απόψεων , τσεκαρισμένο και μάλιστα σε βαθμό που θα ακούσεις εκεί από παιδιάστικα επιχειρήματα μέχρι ακραίες πολιτικές απόψεις . Το όλο θέμα δεν χωλαίνει καθόλου σε θεωρητικό επίπεδο (αλλά στο ότι τα πρακτικά της εφηβοβουλής , οι κανονικοί βουλευταί τα έχουνε για
χαρτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοντός123

Νεοφερμένος

Ο Κοντός123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το 123 βγαίνει απο το , όταν είχα πάει να κάνω εγγραφή σε ένα Σαητ , το κοντός το είχε άλλος και έβαλα 123 για να διαφέρω ;)

Πιστεύω και εγώ πως ακριβώς επειδή μερικοί είναι κομπλεξικοί δεν θα ήθελαν άτομα που να λένε έξω απο τα δόντια την άποψη τους .

Αλλά απο όσα σχόλια είδα οι πιο πολλοί έγραψαν έκθεση στην οποία τα έχωναν , πράγμα που αυθόρμητα το κάνουμε όλοι μας , άλλοι πολύ άλλοι λίγο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μερικές φορές σκαλίζοντας τα πράγματα μου έχω βρει εκθέσεις είχα γράψει στο Λύκειο. Φρίκη :sick::sick::sick:

Έχουμε υποτιμήσει πόσο επικίνδυνη είναι η πλύση εγκεφάλου που κάνει το μάθημά της Έκθεσης.

Η επιχειρηματολογία στη Βουλή των Εφήβων δεν έχει ουσιαστικές διαφορές με αυτή των βουλευτών.

Η παρακολούθηση των ομιλιών είναι το ίδιο θανατηφόρα βαρετή, απλά μερικές φορές αναρωτιέσαι πως γίνεται να μην έχει αρθριτικά ο ομιλητής. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κοντός123

Νεοφερμένος

Ο Κοντός123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εχω μια απορεία !

Μιλούσα με έναν φίλο εχθές απο Αλεξ/πόλη και μου είπε ότι πριν γράψουνε τους είπε η καθηγήτρια να μην γράψουν για τα συνιθισμένα θέματα,Παιδεία , Οικονομική κρίση και τέτοια αλλά για κάτι πιο πιασάρικο !Κατι που να μην το εχουν γράψει όλοι !

Οπως ένα προσωπικό συμβάν , που βίωσα στο φιλικό ή σχολικό περιβάλλον !

Πχ,ρατσισμός απο το σχολικό περιβάλλον ..Πιστεύετε να έχω περισσότερες πιθανότητες αν γράψω κάτι προσωπικό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γραψε για οτι εχεις να πεις κατι δικο σου... Το να καθεσε να γραφεις αποψης αλλων που βρηκες στο ιντερνετ για ενα "πιασαρικο" θεμα το μονο αποτελεσμα που θα εχει θα ειναι να διαβασουν αυτα που περιμεναν και να σε αποριψουν... Και ακομα και αν δεν σε αποριψουν, θα σε παρουν και θα σε καλεσουν να μιλισεις για ενα θεμα το οπιο δεν το νιωθεις...
Γραψε λοιπον κατι με το οπιο εχεις μια οικιοτιτα, κατι που εχεις ζησει, κατι για το οπιο εχχεις την δικη σου γνωμη, και ασε τι ειναι πιασαρικο, τι πιανει και με πιο θα μπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοντός123

Νεοφερμένος

Ο Κοντός123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γραψε για οτι εχεις να πεις κατι δικο σου... Το να καθεσε να γραφεις αποψης αλλων που βρηκες στο ιντερνετ για ενα "πιασαρικο" θεμα το μονο αποτελεσμα που θα εχει θα ειναι να διαβασουν αυτα που περιμεναν και να σε αποριψουν... Και ακομα και αν δεν σε αποριψουν, θα σε παρουν και θα σε καλεσουν να μιλισεις για ενα θεμα το οπιο δεν το νιωθεις...
Γραψε λοιπον κατι με το οπιο εχεις μια οικιοτιτα, κατι που εχεις ζησει, κατι για το οπιο εχχεις την δικη σου γνωμη, και ασε τι ειναι πιασαρικο, τι πιανει και με πιο θα μπεις...





Σε ευχαριστώ πολύ, δεν το είχα σκεφτεί έτσι !!

Με αυτά που είδα αλλά και μου είπατε με κάνατε να χαλαρώσω και να μην είμαι αγχωμένος με το τι και το πως θα γράψω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν γραψεις κατι κοντρα στην "ισοτητα των δυο φυλων" ή κατα της ομοφυλοφιλιας κατα διαφορων πολιτικως ορθων θεματων ρατσισμου ,ανεκτικοτητας κλπ.. (ή αμα γραψεις πχ τα πολλα οικονομικα καλα που εκανε η Χουντα στη χωρα) δεν προκειται να σε δεχτουν για βυλευτη εφηβων με τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν προκειται να σε δεχτουν για βυλευτη εφηβων με τιποτα..
Που το ξέρεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Btw, αυτό είχα γράψει εγώ
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=3091

Y.γ.: Δεν με δέχτηκαν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Που το ξέρεις;
υποθετω οτι ειναι πολυ χαμηλες οι πιθανοτητες..εδω τα λεω εδω -σε ενα νεανικο φορουμ-και μου ορμανε πολλοι και τελικα τρωω και καμια ποινη ή και μπαν..φαντασου να τα γραψω σε εκθεση ή να τα πω στη βουλη....:P

Μερικές φορές σκαλίζοντας τα πράγματα μου έχω βρει εκθέσεις είχα γράψει στο Λύκειο. Φρίκη :sick::sick::sick:

Έχουμε υποτιμήσει πόσο επικίνδυνη είναι η πλύση εγκεφάλου που κάνει το μάθημά της Έκθεσης.

Η επιχειρηματολογία στη Βουλή των Εφήβων δεν έχει ουσιαστικές διαφορές με αυτή των βουλευτών.
εχεις δικιο..και εγω τα ειδα πριν καποιον καιρο και μου φανηκαν τοσο ξενα..καλα εγω εγραφα ετσι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top