Βοηθήματα για τη Φυσική Προσανατολισμού

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
και εγω το εχω παρει ειχα μια επιστροφη σε $$$ απο ενα βιβλιοπωλειο και το πηρα το παλιο (ροζ) αλλα δεν το εχω ανοιξει ακομα εχω του Μαθιουδακη-Παναγιωτακοπουλο και στους 2 τομους αρα γτ να το ανοιξω..?? δεν μ αρεσει να πω την αληθεια οσο του αλλου αλλα δεν ειναι χαλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Παιδιά σήμερα πήγα στο βιβλιοπωλείο και είχαν την καινούρια έκδοση του παραπάνω βοηθήματος φυσικής που είναι της χρονιάς 2008.Εγώ είχα δει την έκδοση του 2006 που είναι σε δύο μεγάλους τόμους και μάλιστα πολύ αναλυτικά και δίστασα να αγοράσω το καινούριο γιατί ήταν πολύ λίγες οι σελίδες και έγραφε ότι καλύπτει όλη την ύλη της χρονιάς .Έκανα βλακεία;

αυτή είναι η έκδοση 2008 : https://www.allbooks.gr/book.php?TitlesID=132833

και αυτή η 2006 που αγόρασα : https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0521032



Απλα του 08 εχει ολη την υλη...Το αλλο ειναι δυο τομοι αρα θα εχει πιο πολλες ασκησεις απο το αλλο...δεν ξερω...Εγω το μπλε ειχα παρει αλλα για να πω την αληθεια δεν το πολυανοιξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Απλα του 08 εχει ολη την υλη...Το αλλο ειναι δυο τομοι αρα θα εχει πιο πολλες ασκησεις απο το αλλο...δεν ξερω...Εγω το μπλε ειχα παρει αλλα για να πω την αληθεια δεν το πολυανοιξα

και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω.. Πηγαινε Παρε του Μαθιουδακη-Παναγιωτακοπουλου ειναι απλα τελειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Ναι το ξερω!Αυτο ειχα!!Φετος τελειωσα!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Από θεωρία το Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος τί λέει??
Έχω αυτό των αδερφών Σαββάλα αλλά δεν με ικανοποιεί στη θεωρία...:( Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε? :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ειστε σιγουροι οτι πολυ δυσκολες ασκησεις ειναι καλο?Αν δεν μπορεις να τις λυσεις τι να το κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schoolfreak

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πιστεύω αυτό του Λιβάνη θα σε βοηθήσει... Έχει πολύ καλογραμμένη θεωρία και οι ασκήσεις λύνονται μερικές με δυσκολία βέβαια αλλά έχει και απο πίσω υποδείξεις αν κολλήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Εγω Χρησιμοποιω του Μαθιουδακη και Παναγιωτακοπουλου το καινουριο στις Ταλαντωσεις & Κυματα και την παλαια εκδοση σε Στερεο και Κρουσεις Δεν εχω κανενα παραπονο πολυ καλα λιγο στην θεωρια στο 2ο μ την χαλαει.. αλλα απο ασκησεις σκιζουνε..


στο δευτερο κεφαλαιο εννοεις!
αν ναι να σου πω οτι αν ξερεις την θεωρεια απο το βοηθημα αυτο δεν χρειαζεται το βιβλιο,λεει τοσο στην θεωρια οσο και στις λυμενες ασκησεις πολυ χρησιμα πραγματα,να φανταστεις στις πανελληνιες χρησιμοποιησα τυπους και τους απεδειξα (δεν υπαρχαν στο βιβλιο,αλλα ωστωσο χρειαζονταν,στο 3γ νομιζω-να βρεθει η διαφορα φασης των δυο σημειων)απο το βιβλιο αυτο!
ειναι εξαιρετικο βιβλιο για μαθητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Γκρίτζαλη κανείς;;

Έκανα Σαββάλα και Γκρίτζαλη μέχρι τις πανελλήνιες
Ξεκίνησα με Γκρίτζαλη μέχρι Ιανουάριο και μέχρι τις έξετασεις έκανα και του Σαββάλα
Άρα μπορώ να τα συγκρίνω και να πω πως ο Γκρίτζαλης έχει εξαιρετικές ασκήσεις 2ου θέματος

(κατηγοριοποιει τις ασκήσεις του σε 1ο,2ο,3ο και 4ο θέμα)

Στο 3ο και 4ο έχει απλές και δύσκολες ασκήσεις αντίστοιχα, αλλά έχει λίγες

Κάνοντας μετά το βοήθημα του Σαββάλα είδα ότι το πλεονέκτημα είναι και μειονέκτημα σ' αυτό το βοήθημα
η ποικιλία ασκήσεων και η ποσότητα τους δηλαδή

Τέλος, να πω κάτι βασικό
Κατάλαβα ότι αν είχα κάνει μόνο Γκρίτζαλη θα αρκούσε και σε γνωσεις και σε αυτοπεποίθηση για τις εξετάσεις,
πράγμα που δε θα το ένιωθα αν είχα κάνει μόνο Σαββάλα

Δε θεωρώ ότι έχει σημασία να επικεντρωθεί κάποιος σε δύσκολες ασκήσεις, και είναι κάτι που θα το δείτε όταν καταλάβετε το πνεύμα του βιβλίου και των θεμάτων παλαιότερων ετών

Παιδιά, έκανα το λάθος να θεωρώ τα Μαθηματικά και τη Φυσική εξίσου δύσκολα
Καμία σχέση
Παρτε το απόφαση εξ αρχής
Πάτε απλά και ήρεμα να χτυπήσετε 18+
Δεν είναι τίποτα
Πιστέψτε με
Καλή προετοιμασία και θα περάσει γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strage

Νεοφερμένος

Ο SG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
πολύ καλό site με διαδραστικά μαθήματα φυσικής στο: https://www.youschool.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
στο δευτερο κεφαλαιο εννοεις!
αν ναι να σου πω οτι αν ξερεις την θεωρεια απο το βοηθημα αυτο δεν χρειαζεται το βιβλιο,λεει τοσο στην θεωρια οσο και στις λυμενες ασκησεις πολυ χρησιμα πραγματα,να φανταστεις στις πανελληνιες χρησιμοποιησα τυπους και τους απεδειξα (δεν υπαρχαν στο βιβλιο,αλλα ωστωσο χρειαζονταν,στο 3γ νομιζω-να βρεθει η διαφορα φασης των δυο σημειων)απο το βιβλιο αυτο!
ειναι εξαιρετικο βιβλιο για μαθητες!


οχι οχι το 2 βιβλιο θελω να πω (κρουσεις-στερεο) στο 1ο ταλαν-κυμ η θεωρια ειναι απιστευτη καλη -προσωπικα για εμενα- και οι ασκησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω δεύτερη φορά, σκοπός μου το 20 στη φυσική, και παροτι απο ασκήσεις είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο τον μαθ. παναγιωτ, απο θεωρία πιστεύω είναι λίγο σύντομη και όχι αρκετά αναλυτική ώστε να μην υπάρχει κανένα σκοτεινό σημείο.

Με λίγα λόγια θέλω ότι πιο αναλυτικό και ποιοτικό βοήθημα σε θεωρία ξέρετε για φυσική. Απο ασκήσεις και να μην έχει δε με νοιάζει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω δεύτερη φορά, σκοπός μου το 20 στη φυσική, και παροτι απο ασκήσεις είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο τον μαθ. παναγιωτ, απο θεωρία πιστεύω είναι λίγο σύντομη και όχι αρκετά αναλυτική ώστε να μην υπάρχει κανένα σκοτεινό σημείο.

Με λίγα λόγια θέλω ότι πιο αναλυτικό και ποιοτικό βοήθημα σε θεωρία ξέρετε για φυσική. Απο ασκήσεις και να μην έχει δε με νοιάζει. :)

Εγω θα σου προτεινα τους 2 τομους των εκδοσεων πουκαμισα. Για μενα ειναι πολυ σαφεστερα απο οτιδηποτε εχω δει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι κ γω τους δυο τομους πουκαμισα εχω(αφου παω κ στον πουκαμισα :P) και ειναι πολυ καλοι και στην θεωρια και σε ασκησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
μμμ κανα λινκ εχετε απο κανα e-shop;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
https://www.poukamisas.gr/ekdotikosoikos/catalog/category_all/98 εδω μπορεις να τα δεις και να διαβασεις καποιες σελιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
παιδια παω Α λυκείου και από ότι έχω διαβάσει και σε άλλα θέματα, το καλύτερο για φυσική είναι του Παναγιωτακόπουλου.
Πήγα λίγο να το τσεκάρω σε μια ιστοσελίδα και είδα ότι έχει 2 τεύχη... Ένα το 2007 κι ένα καινούριο του 2012. Αυτά είναι το ένα συνέχεια του άλλου, ή αναθεωρημένη έκδοση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
παιδια για επαναληπτικα θεματα φυσικης ποιο βοηθημα προτεινετε???ειδα οτι εχει ο παναγιοτακοπουλος βιβλιο μονο με θεματα!!!ειναι καλο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ειναι πολυ καλο για επαναληψη. Καθε ενοτητα αποτελειτε απο θεμα 1ο, 2ο, 3ο, 4ο. Το θεμα 1 και 2 του βοηθηματος ειναι παρομοια με αυτα που θα συναντησεις στα αντιστοιχα θεματα των πανελληνιων. Το 3ο εχει θεματα επιπεδου 3ου αλλα και 4ου θεματος των πανελληνιων. Το 4ο εχει πιο ανεβασμενα θεματα που αξιζει να ασχοληθεις, ειδικα μερικα θα τα χαρακτηριζα πολυ δυσκολα. Γενικα ειναι ενα βοηθημα που αξιζει για την επαναληψη και στο συνιστω ανεπιφυλαχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυυυυ!!!!!αν ειναι παω να το παρωω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top