Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σαλτερης με τα 1000!
...και τις 2.000 σελίδες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
...και τις 2.000 σελίδες.


Ε ναι με 150-200 σελίδες για τις απαντήσεις, 20+ σελίδες με ασκήσεις ανα ενότητα και αλλες τόσες για παραδείγματα ακούγεται λογικό . Κατα την αποψή μου είναι παρα πολυ καλο βοήθημα και μπορει να σε καλύψει πλήρως. Έχει βεβαια και κάποια τραβηγμένα πραγματάκια αλλα όλα τα βοηθήματα έχουν και τετοια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ε ναι με 150-200 σελίδες για τις απαντήσεις, 20+ σελίδες με ασκήσεις ανα ενότητα και αλλες τόσες για παραδείγματα ακούγεται λογικό . Κατα την αποψή μου είναι παρα πολυ καλο βοήθημα και μπορει να σε καλύψει πλήρως. Έχει βεβαια και κάποια τραβηγμένα πραγματάκια αλλα όλα τα βοηθήματα έχουν και τετοια :)
Δεν είπα ότι δεν είναι καλό (κι εγώ αυτό είχα). Θα μπορούσε όμως ο κ. Σαλτερής να κάνει μια ωραία επιλογή και να τα έχει όλα σε έναν τόμο. Όμως τότε ο συγγραφέας και ο εκδοτικός οίκος (Σαββάλας) θα είχαν το μισό κέρδος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο σαλτερης ειναι επος δε θα λετε πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εχετε να μου προτεινετε καποιο βοηθημα βιολογιας Γ λυκειου Θετικης Κατ? Σαββαλας καλος ειναι???

ένας φίλος μου που χρησιμοποιεί σαββάλα και απο εκεί μαθαίνει το μάθημα, στο φροντ. η καθηγήτρια του είπε ότι χρησιμοποιεί κάποιους όρους που δεν τους λέει μέσα στο βιβλίο. δηλαδή καλύτερα να μαθαίνεις το μάθημα απο το σχολικό.
τώρα απο ασκήσεις δεν ξέρω, πάντως ξέρω ότι ο σαββάλας αλλάζει λίγο το νόημα στην θεωρία και στις πανελλήνιες μπορεί να σου κόψουνε γιατί το θέλουμε όπως ακριβώς είναι στο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν το βοήθημα του Μπάρλα(εκδόσεις ελληνοεκδοτικής 2013) έχει διαφορές με το προηγούμενο(εκδόσεις 2009) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν το βοήθημα του Μπάρλα(εκδόσεις ελληνοεκδοτικής 2013) έχει διαφορές με το προηγούμενο(εκδόσεις 2009) ?
Ναι έχει στις λυμένες και στα επαναληπτικά θέματα έχει διαφορές.Στα άλλα δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν το βοήθημα του Μπάρλα(εκδόσεις ελληνοεκδοτικής 2013) έχει διαφορές με το προηγούμενο(εκδόσεις 2009) ?

Στην εκδοση του 2013 εχουν αφαιρεθει καποιες ασκησεις ,προστεθηκαν καποιες και νομιζω βελτιωθηκε ως προς την θεωρια και ταξινομηθηκαν οι ασκησεις με βαση τη μεθοδολογια.Τελος,εχουν προστεθει θεματα για επαναληψη παρομοια των πανελληνιων των τελευταιων ετων ενω εχουν αφαιρεθει καποια θεματα τα οποια ηταν στις προηγουμενες εκδοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoe_mikrou

Νεοφερμένος

Η zoe_mikrou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Στο ακαδημαϊκό έτος που ξεκινά θα δώσω ξανά πανελλήνιες χωρίς όμως να κάνω φροντιστήριο. Για μένα είναι σημαντικό να χρησιμοποιήσω βοηθήματα που έχουν καλές λυμένες ασκήσεις. Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος βοηθήματα για τα Μαθηματικά και τη Φυσική Κατεύθυνσης που να ικανοποιούν τις δικές μου ανάγκες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Στο ακαδημαϊκό έτος που ξεκινά θα δώσω ξανά πανελλήνιες χωρίς όμως να κάνω φροντιστήριο. Για μένα είναι σημαντικό να χρησιμοποιήσω βοηθήματα που έχουν καλές λυμένες ασκήσεις. Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος βοηθήματα για τα Μαθηματικά και τη Φυσική Κατεύθυνσης που να ικανοποιούν τις δικές μου ανάγκες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μαθηματικά: Νάκης - Στεργίου(Από εκδόσεις Σαββάλα) ή Μπάρλας. Ειδικά ο πρώτος λύνει αναλυτικά ολες τις ασκήσεις που έχει μέσα το βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoe_mikrou

Νεοφερμένος

Η zoe_mikrou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Για Φυσική Κατεύθυνσης; Εκτός των Μαθιουδάκη – Παναγιωτακόπουλου…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Από Σαββάλα στα μαθηματικά λέτε να προτιμήσω το βοήθημα του Στεργίου/Νάκη ή του Παπαδάκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγω ειχα Στεργιου-Νακη και Μπαρλα. Ο Μπαρλας εχει αρκετα πιο δυσκολες και απαιτητικες ασκησεις, αλλα δεν εχει την αναλυτικη τους λυση. Δινει απλα το αποτελεσμα. Για θεωρια/μεθοδολογια διαβαζα απο Στεργιου/Νακη, τα εχει πιο ωραια. Για Παπαδακη δεν γνωριζω, εχω ακουσει οτι ειναι παρομοιο με του Στεργιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Από Σαββάλα στα μαθηματικά λέτε να προτιμήσω το βοήθημα του Στεργίου/Νάκη ή του Παπαδάκη?
Εγώ είχα Παπαδάκη 1ο τεύχος και 2ο Μιχαηλίδη εκδ. Μαυρίδη αλλά ελάχιστα δουλεύαμε από εκεί και από βοηθήματα γενικά..από σλλλού μας έδινε και πολλές δικές του πολύ πιο τραβηγμένες..ο Παπαδάκης έχει πολύ καλά γραμμένη τη θεωρία, αρκετές λυμένες και γενικά είναι πολύ αναλυτικός και πολύ βοηθητικός..ασκήσεις έχει όπως όλα διαβαθμισμένες..είναι πολύ καλές για εξάσκηση..έχει και δύσκολες εννοείται πολύ καλές..ο Μιχαηλίδης έχει πιο δύσκολες από τον Παπαδάκη..πολύ καλές ασκήσεις..αλλά δίνει μόνο αποτέλεσμα και δεν είναι όσο αναλυτικός πρέπει..δεν καταλαβαίνεις και πολλά αν δεις θεωρία και λυμένες απ' αυτόν..για Στεργίου δε γνωρίζω
όλα τα βοηθήματα πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν..Πάνε μια βόλτα στο βιβλιοπωλείο να ρίξεις μια ματιά να δεις τι σε βολεύει και τι είναι πιο κοντά σ' αυτό που θες ;)

Ευχαριστώ. Για Φυσική Κατεύθυνσης; Εκτός των Μαθιουδάκη – Παναγιωτακόπουλου…
Πενέσης-Συνοδινός εκδ. Ελληνοεκδοτική..Εξαιρετικό βοήθημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή δουλεύω Μπάρλα αλλά δεν νιώθω πολύ καλυμμένος (τελείωσα την αντίστροφη συνάρτηση). Μάλλον θα καταλήξω στο βοήθημα του Στεργίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εχω τα 2 βιβλια του Μπαρλα Γ Λυκειου που εκδοθηκαν το 2009..Πιστευετε οτι αξιζει το κοπο και τα χρηματα να παρω τα δυο νεα του τευχη που εκδοθηκαν το 2013??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τα νέα βιβλία του Μπάρλα έχουν ανανεωμένο περιεχόμενο,με την έννοια ότι έχουν περισσότερο συνδυαστικές ασκήσεις,ακόμη και στις ενότητες,αλλά και στα επαναληπτικά θέματα και των δύο τευχών.Ωστόσο,έχουν αρκετά τυπογραφικά λάθη,τόσο στις εκφωνήσεις(κυρίως στις εκφωνήσεις και ιδιαίτερα στο δεύτερο-πράσινο τεύχος) όσο και στις απαντήσεις των ασκήσεων...που μπορεί να σε ξενερώσουν.Όμως,αν ο μαθηματικός σου πέρυσι προετοίμασε υποψηφίους με το συγκεκριμένο βοήθημα πολλές λανθασμένες εκφωνήσεις θα τις έχει σημειώσει,οπότε ίσως να μην αποτελεί πρόβλημα αυτό.Αποψή μου,ναι πρέπει να ανανεώσεις την γκαρνταρόμπα σου.

Προσωπικά προτιμούσα να λύνω ασκήσεις από τον Μπάρλα και όχι από τον Παπαδάκη.Νομίζω ότι έχει ασκήσεις περισσότερο προσεγγιστικές στο "πνεύμα των εισαγωγικών εξετάσεων" από τον Παπαδάκη.Επιπλέον,αυτό που με ξενέρωνε στον Παπαδάκη ήταν το εξής:Ας πάρουμε,για παράδειγμα,την ενότητα "Μέτρο Μιγαδικού Αριθμού".Εκεί,σου κατηγοριοποιούσε τις ασκήσεις με έναν πολύ διεξοδικό τρόπο του τύπου "Ασκήσεις για εφαρμογή τριγωνικής ανισότητας","Αν z=w,τότε |z|=|w|",με αποτέλεσμα αυτομάτως να ρίχνει τον πήχη δυσκολίας τους.βέβαια,γούστα είναι αυτά.

Τέλος,εξαιρετικό είναι το άλλο βοήθημα του Σαββάλα(συγγραφείς:Στεργίου,Νάκης) αλλά εκτιμώ ότι απευθύνεται σε πιο περιορισμένο κοινό από τα δύο προαναφερθέντα,λόγω των δυσκολότερων...και παρατραβηγμένων...ασκήσεων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ...Εχω επισης το πρωτο τευχος του παπαδακη.Πιστευεις οτι θα ηταν καλο αντι να αγορασω το 2ο τευχος του να παρω το 2ο τευχος Στεργιου-Νακη ή να παραμεινω με Παπαδακη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τέλος,εξαιρετικό είναι το άλλο βοήθημα του Σαββάλα(συγγραφείς:Στεργίου,Νάκης) αλλά εκτιμώ ότι απευθύνεται σε πιο περιορισμένο κοινό από τα δύο προαναφερθέντα,λόγω των δυσκολότερων...και παρατραβηγμένων...ασκήσεων του.

Απο ποτε οι ασκησεις του Στεργιου/Νακη ειναι δυσκολες και παρατραβηγμενες??:hmm:
Ακομα και οι "Ασκησεις που ξεχωρίζουν" ειναι κατα πολυ πιο βατες απο Μπαρλα. Και αυτο ειναι γεγονος οχι προσωπικη αποψη. Δεν ξερω κανενα ατομο που να τα εχει δουλεψει και τα δυο (συμπεριλαμβανομενου τριων καθηγητων μου), και να πει οτι ο Στεργιου/Νακης εχει δυσκολοτερες ασκησεις. Ακριβως το αντιθετο ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top