Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ...Εχω επισης το πρωτο τευχος του παπαδακη.Πιστευεις οτι θα ηταν καλο αντι να αγορασω το 2ο τευχος του να παρω το 2ο τευχος Στεργιου-Νακη ή να παραμεινω με Παπαδακη?

Ξεκάθαρα:Αναλόγως με το επίπεδο σου.Αν πηγαίνεις(για θέματα 2014...δυστυχώς δε μπορείς να αξιολογήσεις το σύνολό τους από τώρα...αλλά θέτω ένα σημείο αναφοράς για να με κατανοήσεις) για minimum το 17,17.5 νομίζω ότι θα είναι εξαιρετική επιλογή να μεταπηδήσεις στο Νάκη-Στεργίου.όπως και να το κάνουμε είναι ένα βήμα παραπάνω οι ασκήσεις του.

Τέλος,για τη δόμηση της επανάληψής σου στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης(πιθανολογώ 20 Φεβρουαρίου με 15 Μαρτίου) θα σου έκανε πολύ καλό να επεξεργαστείς όλα τα θέματα των Πανελλαδικών Ημερησίων και Επαναληπτικών,καθώς έχουμε τρανά παραδείγματα επανάληψης ερωτημάτων και ασκήσεων(π.χ.Θέμα Δ 2014,Θέμα Γ Επαναληπτικές Εξετάσεις 2012).Αν προχωράς την ύλη σου με ταχύτερο ρυθμό θα σου πρότεινα να λύσεις...όχι τα θέματα της ΟΕΦΕ..αλλά τις επαναληπτικές ασκήσεις από το mathematica.Για μένα,ήταν η καλύτερη επανάληψη που με βοήθησε να επιτύχω στο τέλος.

Όπως και να 'χει,καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σε ευχαριστω ξανα για την πολυτιμη βοηθεια σου και τις ευχες σου...Εχεις καποια αποψη πανω στα σχολικα βοηθηματα της Φυσικης..Αυτη τη στιγμη διαθετω απο τον αδερφο μου ( συνεπως ειναι ηδη γραμμενα) τα βοηθηματα του Κατσικα(1 τομος που εχει ολη την υλη) και τους 2 τομους του Γκριτζαλη..Πιστευεις ειμαι καλυμμενος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Βρήκα και έναν υποψήφιο που θα κάνει το βοήθημα του Αντώνη Παλόγου(Γκρίτζαλης)!!(Για καλό το λέω)

Θεωρώ πως το βοήθημα αυτό κουβαλά την περισσότερη φυσική μέσα του.Βέβαια,υστερεί στις υποδειγματικά λυμένες ασκήσεις του Μαθιουδάκη γι' αυτό σε «κρεμά» λίγο.

Μπορείς να διαβάσεις και σε αυτό το μήνυμα,τοποθετήσεις μου,σχετικά με τα βοηθήματα ορισμένων μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Στη Φυσικη,ξερετε καποιο βοηθημα με πληθωρα ερωτησεων του στυλ 1ου και 2ου θεματος εκτος απο το βιβλιο του Παλογου??Και για το βιβλιο του Κωστα Αλεφραγκη( ΕΟΣΚ) εχετε καποια αποψη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LandSurveyor

Νεοφερμένος

Ο LandSurveyor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φυσική για τη δουλειά που το θες προτείνω ανεπιφύλακτα Μαθιουδάκη/Παναγιωτακόπουλου από τις εκδόσεις Σαββάλα.Θα μείνεις 100% ικανοποιημένος από τα συγκεκριμένα βοηθήματα.Αν ενδιαφέρεσαι,τα έχω σε άριστη κατάσταση με ελάχιστες σημειώσεις με μολύβι(κύκλωμα ασκήσεων κυρίως) και τα δίνω 25 ευρώ και τα δύο μαζί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα το σκεφτω και θα σου απαντησω...Ενδιαφερεται κανεις για το Α τευχος του Παπαδακη ή τα 2 τευχη του Μπαρλα εκδοσεις του 2009??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το βοήθημα του Μπάρλα(εκδόσεις 2009) είναι με διαφορά πιο ανεβασμένου επιπέδου σε σχέση με Παπαδάκη,Στεργίου-Νάκη.Τα έχω και τα 3,τα ξεψάχνισα αρκετά.Την ίδια άποψη έχει και ο καθηγητής μου,γι'αυτό δουλεύουμε με Μπάρλα.Δεν έχω άποψη μόνο για το νέο βοήθημά του που κυκλοφόρησε το 2013.Εγώ πιστεύω πως είναι αρκετά σημαντικό,που έχει μόνο το αποτέλεσμα στις ασκήσεις και όχι διαδικασία επίλυσης της άσκησης,καθώς σε ωθεί στο να προβληματιστείς περισσότερο προκειμένου να φτάσεις στη λύση.Φυσικά μόνος σου λίγο δύσκολο να δουλέψεις με το συγκεκριμένο βοήθημα,πρέπει να δέχεσαι τις υποδείξεις κάποιου καθηγητή,καθώς είναι απαραίτητο και να σου εξηγήσει ορισμένα πράγματα.Μόνος σου ίσως χαθείς κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Θα το σκεφτω και θα σου απαντησω...Ενδιαφερεται κανεις για το Α τευχος του Παπαδακη ή τα 2 τευχη του Μπαρλα εκδοσεις του 2009??

Βάλτα στις αγγελίες

https://ischool.e-steki.gr/forumdisplay.php?f=218
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
παιδες ποιο ειναι το καλυτερο βοηθημα για βιολογια κατευθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
παιδες ποιο ειναι το καλυτερο βοηθημα για βιολογια κατευθυνσης?

Οι δύο καθηγητές (σχολείο-φροντ) που είχα μου πρότειναν τότε το βοήθημα των ΛΑΖΑΡΑΚΗ ΝΟΤΑ,ΣΑΡΑΝΤΟΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ.
Εγώ, το βρήκα καταπληκτκό! Γεμάτο με ερωτήσεις κρίσεως, συνδυαστικά, εικόνες και σχήματα για κατανόηση, ασκήσεις, κριτήρια κλπ.
Το προτείνω και εγώ με τη σειρά μου ανεπιφύλακτα!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
παιδες ποιο ειναι το καλυτερο βοηθημα για βιολογια κατευθυνσης?

Εγώ πήρα της Νότας Λαζαράκη, εκδόσεις Πουκαμισά. Μέχρι στιγμής καλό μου φαίνεται.

Οι δύο καθηγητές (σχολείο-φροντ) που είχα μου πρότειναν τότε το βοήθημα των ΛΑΖΑΡΑΚΗ ΝΟΤΑ,ΣΑΡΑΝΤΟΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ.
Εγώ, το βρήκα καταπληκτκό! Γεμάτο με ερωτήσεις κρίσεως, συνδυαστικά, εικόνες και σχήματα για κατανόηση, ασκήσεις, κριτήρια κλπ.
Το προτείνω και εγώ με τη σειρά μου ανεπιφύλακτα!!!


Από άποψη ασκήσεων πως είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ πήρα της Νότας Λαζαράκη, εκδόσεις Πουκαμισά. Μέχρι στιγμής καλό μου φαίνεται.
Από άποψη ασκήσεων πως είναι?
ΛΑΖΑΡΑΚΗ-ΣΑΡΑΝΤΟΣ
Πολύ καλό! Έχει μεγάλη ποικιλία και πολλές ιδιαίτερες περιπτώσεις. Δύο είναι τα ατού αυτού του βοηθήματος: 1) Το ότι εξηγεί τα πάντα με σχήματα και εικόνες, τέρμα αναλυτικά ώστε να μπεις και εσύ στο μικρόκοσμο. 2) Τα κρίσεως και τα συνδυαστικά του. Θέλουν απόλυτη κατανόηση της ύλης και σφαιρική αντίληψη αυτής.
ΠΟΥΚΑΜΙΣΑΣ
Αυτό του Πουκαμισά που λες είναι το μωβ αν δεν κάνω λάθος. Αυτό πήρα και εγώ αρχικά (γιατί είχε εξαντληθεί το άλλο) και η καθηγήτρια στο φροντιστήριο βρήκε μέσα κάποιες λάθος εκφράσεις (από την άποψη, ότι σε μπερδεύουν και σου δίνουν να καταλάβεις άλλο πράγμα.Πχ συνέχεια-ασυνέχεια αλυσίδας) Έτσι τελικά δε δούλεψα πολύ με αυτό, αλλά έψαξα να βρω αυτό που σου είπα. Τώρα μάλιστα βγήκε και νέα έκδοση νομίζω.
Πάντως αυτό που μου άρεσε στου Πουκαμισά είναι τα αποφθέγματα που έχει στα πλαϊνά της σελίδας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει ο παπαδακης αλλα ειδικα στους μιγαδικους δεν ειχε καθολου απαιτητικα θεματα,αυτο του μιχαηλιδη πρεπει να ειναι καλο αλλα μπηκαμε ορια για αυτο θα παρω μονο το δευτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia_g

Νεοφερμένος

Η georgia_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια κανενα καλο βοηθημα για φυσικη κατευθηνσης??με καλη θεωρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο καλό βοήθημα βιολογίας που να έχει πολύ καλή μεθοδολογία και λυμμένα παραδείγματα?? γιατί είμαι λίγο αδύναμη στις ασκήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο καλό βοήθημα βιολογίας που να έχει πολύ καλή μεθοδολογία και λυμμένα παραδείγματα?? γιατί είμαι λίγο αδύναμη στις ασκήσεις!

Βιολογία γενικής? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι μαθητης της γ λυκειου και συγεκριμενα τεχνολογικη κατευθυνση.Εχω μια απορια και θεωρω πως το συγκεκριμενο topic δεν ειναι ασχετο.Προκειται για τα μαθηματικα κατευθυνσης και ιδιαιτερα για το βοηθημα.Δουλευω απο περυσι (για την β λυκειου) και φετος για την γ το βοηθημα του μπαρλα το καινουργιο (κοκκινος με ασπρο ο πρωτος και πρασσινος με ασπρο ο δευτερος τομος).Πιστευετε πως ειναι καλο?Ακουω για του Νακη πως εχει ζορικες ασκησεις κτλ.Επισης βλεπω πολλους να δουλευουνε του Παπαδακη.Ποια ειναι η γνωμη σας?Θα επρεπε να παρω και ενα ακομα για να γινω πιο δυνατος?Αν ναι ποιο?Σαν επιπεδο θεωρω τον ευατο μου αρκετα δυνατο,περυσι τουλαχιστον περασα και στον δετερο γυρο του Θαλη ενω και φετος ετοιμαζομαι να ξαναπροσπαθησω..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι μαθητης της γ λυκειου και συγεκριμενα τεχνολογικη κατευθυνση.Εχω μια απορια και θεωρω πως το συγκεκριμενο topic δεν ειναι ασχετο.Προκειται για τα μαθηματικα κατευθυνσης και ιδιαιτερα για το βοηθημα.Δουλευω απο περυσι (για την β λυκειου) και φετος για την γ το βοηθημα του μπαρλα το καινουργιο (κοκκινος με ασπρο ο πρωτος και πρασσινος με ασπρο ο δευτερος τομος).Πιστευετε πως ειναι καλο?Ακουω για του Νακη πως εχει ζορικες ασκησεις κτλ.Επισης βλεπω πολλους να δουλευουνε του Παπαδακη.Ποια ειναι η γνωμη σας?Θα επρεπε να παρω και ενα ακομα για να γινω πιο δυνατος?Αν ναι ποιο?Σαν επιπεδο θεωρω τον ευατο μου αρκετα δυνατο,περυσι τουλαχιστον περασα και στον δετερο γυρο του Θαλη ενω και φετος ετοιμαζομαι να ξαναπροσπαθησω..........

Γεια σου :)
Εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες δούλευα το βοήθημα του Παπαδάκη για τα μαθηματικά κατεύθυνσης, και η πάσα αλήθεια είναι ότι τον ΛΑΤΡΕΥΑ. Η αλήθεια είναι πως είναι υπεραρκετό ένα βοήθημα μιας και έχεις και άλλα μαθήματα να ασχοληθείς, και δεν σου δίνεται το χρονικό περιθώριο. Παρόλα αυτά, όταν ήθελα κάτι λίγο πιο περίεργο, απευθυνόμουν στον Μπάρλα. Έχει καλές ασκήσεις γενικώς. Τώρα και ο Νάκης καλός είναι, τον δούλεψα και αυτόν λίγο, αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι με τον Παπαδάκη δεν θα τον άλλαζα! Γενικώς τα μαθηματικά έτσι λειτουργούν, όσες περισσότερες ασκήσεις, τόσο το καλύτερο, ανοίγει το μάτι σου βρε παιδί μου :P Αλλά, μην το παρακάνεις..Έχεις και άλλα μαθήματα, και ο βαθμός σου δεν θα είναι μόνο από τα μαθηματικά! Καλή σου επιτυχία!
Ελπίζω να σε κάλυψα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top