Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ελπιζω το "Μπαρλας" να ειναι αστειο γιατι ειναι το πιο ^&* βοηθημα που υπαρχει! Δεν βοηθαει καθολου γιατι δεν εξηγει! Αμα καταλαβεις λεξη απο αυτα που λεει τοτε απλα δεν τον χρειαζεσαι ...

Μα γι΄αυτό έχω και τον Νάκη-Στεργίου, για θεωρία.
Ο Μπάρλας έχει πρωτότυπες ασκήσεις (ειδικά τα θέματα στις πίσω σελίδες), που ξεφεύγουν από τα στεγανά των συμβατικών βοηθημάτων. Απο κει και ύστερα, νομίζω πως το λέει και στο πρόλογο ότι περιέχει συνοπτική θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Μα γι΄αυτό έχω και τον Νάκη-Στεργίου, για θεωρία.
Ο Μπάρλας έχει πρωτότυπες ασκήσεις (ειδικά τα θέματα στις πίσω σελίδες), που ξεφεύγουν από τα στεγανά των συμβατικών βοηθημάτων. Απο κει και ύστερα, νομίζω πως το λέει και στο πρόλογο ότι περιέχει συνοπτική θεωρία.

νακης-στεργιου ή παπαδακης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
νακης-στεργιου ή παπαδακης?

Νάκης Στεργίου. Είναι πλήρες βοήθημα. Με αναλυτική θεωρία, λυμένα παραδείγματα, ασκήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας, θέματα Πανελληνίων και επαναληπτικά θέματα στο τέλος κάθε κεφαλαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Το βοήθημα της Φυσικής Γ' Λυκείου, Τεχνολογική & Θετική Κατεύθυνση του Άγγελου Κατσίκα (ελληνοεκδοτική) θεωρείται καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το βοήθημα της Φυσικής Γ' Λυκείου, Τεχνολογική & Θετική Κατεύθυνση του Άγγελου Κατσίκα (ελληνοεκδοτική) θεωρείται καλό;

Εξαρτάται από το επίπεδο του μαθητή.
Αν είσαι super στη Φυσική (20άρια αβέρτα και σκίζεις σε διαγωνισμούς του ΕΕΦ), δε θα δυσκολευτείς και τόσο. Για έναν μέσο μαθητή, οι ασκήσεις του είναι "παλούκια" (επιεικώς).
Αν είσαι ο μαθητής που θέλεις και να σου εξηγεί τη θεωρία και να έχει ασκήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας, διάλεξε ανάμεσα στους Αφους Σαββάλα και σε Παναγιωτακόπουλο-Μαθιουδάκη (και τα δύο εκδόσεις Σαββάλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Εξαρτάται από το επίπεδο του μαθητή.
Αν είσαι super στη Φυσική (20άρια αβέρτα και σκίζεις σε διαγωνισμούς του ΕΕΦ), δε θα δυσκολευτείς και τόσο. Για έναν μέσο μαθητή, οι ασκήσεις του είναι "παλούκια" (επιεικώς).
Αν είσαι ο μαθητής που θέλεις και να σου εξηγεί τη θεωρία και να έχει ασκήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας, διάλεξε ανάμεσα στους Αφους Σαββάλα και σε Παναγιωτακόπουλο-Μαθιουδάκη (και τα δύο εκδόσεις Σαββάλα).

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Νάκης Στεργίου. Είναι πλήρες βοήθημα. Με αναλυτική θεωρία, λυμένα παραδείγματα, ασκήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας, θέματα Πανελληνίων και επαναληπτικά θέματα στο τέλος κάθε κεφαλαίου.

δουλευω με μπαρλα και παπαδακη πιο πολυ..

αλλα θα παω να παρω και του στεργιου-νακη γτ εχω ακουσει κ απο αλλους καλα λογια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Νάκης Στεργίου. Είναι πλήρες βοήθημα. Με αναλυτική θεωρία, λυμένα παραδείγματα, ασκήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας, θέματα Πανελληνίων και επαναληπτικά θέματα στο τέλος κάθε κεφαλαίου.

Στεργιου με τα ΧΙΛΙΑ, εχεις πολλες ασκησεις και ξχωριζει τα παλουκια με τις κανονικες προς δυσκολες! Και τον Μαρτιο-Απριλιο παρε απο τον Παπαδακη το επαναληπτικο(ενα κιτρινο) π εχει πολυ ωραιες ασκησεις μεσα διαβαθμισμενης δυσκολιας(ξεχωριστα για καθε θεμα) και πολυ συνδυαστικες! Επισης εχει οργανωμενα και τα θεματα πανελληνιων οποτε θ σ βολεψει ;) Τελος μπορεις να μπεις στο site της Μαθηματικης εταιρειας για επαναληπτικες ασκησεις οταν τελειωσεις την υλη!(Αν δεν θες να παρεις καποιο επαναληπικτο βοηθημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Στεργιου με τα ΧΙΛΙΑ, εχεις πολλες ασκησεις και ξχωριζει τα παλουκια με τις κανονικες προς δυσκολες! Και τον Μαρτιο-Απριλιο παρε απο τον Παπαδακη το επαναληπτικο(ενα κιτρινο) π εχει πολυ ωραιες ασκησεις μεσα διαβαθμισμενης δυσκολιας(ξεχωριστα για καθε θεμα) και πολυ συνδυαστικες! Επισης εχει οργανωμενα και τα θεματα πανελληνιων οποτε θ σ βολεψει ;) Τελος μπορεις να μπεις στο site της Μαθηματικης εταιρειας για επαναληπτικες ασκησεις οταν τελειωσεις την υλη!(Αν δεν θες να παρεις καποιο επαναληπικτο βοηθημα)

ok ευχαριστω πολυυ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ει, θετικόπουλα, για χημεία κατ τι βοήθημα χρησιμοποιείτε; Εγώ έχω ένα της Ελληνοεκδοτικής (Σπύρος Μιχέλης)..Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ει, θετικόπουλα, για χημεία κατ τι βοήθημα χρησιμοποιείτε; Εγώ έχω ένα της Ελληνοεκδοτικής (Σπύρος Μιχέλης)..Ποια είναι η γνώμη σας;

Η συντριπτική πλειοψηφία επιλέγει Σαλτερή (εκδ. ΣΑΒΒΑΛΑΣ). Για το συγκεκριμένο (Μιχέλης) δε γνωρίζω, μιας και είμαι Τεχνολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ει, θετικόπουλα, για χημεία κατ τι βοήθημα χρησιμοποιείτε; Εγώ έχω ένα της Ελληνοεκδοτικής (Σπύρος Μιχέλης)..Ποια είναι η γνώμη σας;
Σαλτερή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
ok ευχαριστω πολυυ;)

να κοιταξεις οπωσδηποτε τις ασκησεις της μαθηματικης εταιρειας στο τελος....θα σε βοηθησουνε για να λυσεις το δυσκολο ερωτηματακι που παντα υπαρχει στα μαθηματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Παντως οποιος εχει Μπαρλα καλο ειναι να το αποφυγει γιατι το εχω και εγω. Κακογραμμενη θεωρια, δεν εξηγει τιποτα, κακως γραμμενες λυμενες ασκησεις, γενικα σε αυτο το βοηθημα τιποτα δεν παει καλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ πάντως μαθηματικά κατ. έχω Παπαδάκη Σαββάλα

στο Α.Ο.Θ. πιο έχετε; Εγώ λέω να πάρω του Σαββάλα
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Π.ΓΙΑΛΕΡΗΣ, Γ. ΛΑΖΑΝΗΣ, Π.ΤΕΝΤΕΣ, Γ.ΤΖΗΡΟΣ, Α.ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ
Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παντως οποιος εχει Μπαρλα καλο ειναι να το αποφυγει γιατι το εχω και εγω. Κακογραμμενη θεωρια, δεν εξηγει τιποτα, κακως γραμμενες λυμενες ασκησεις, γενικα σε αυτο το βοηθημα τιποτα δεν παει καλα....

Εντάξει μην τα ισοπεδώνεις όλα. Έχει βασικές ασκήσεις λυμένες, και αρκετές ασκήσεις του είναι "πολύ μέσα" στο στυλ των πανελληνίων και μπαίνουν σε παραλλαγές. Αν τα βρίσκεις σκούρα μην τα παρατάς. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί φημισμένοι φροντιστές το χρησιμοποιούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Εγώ πάντως μαθηματικά κατ. έχω Παπαδάκη Σαββάλα

στο Α.Ο.Θ. πιο έχετε; Εγώ λέω να πάρω του Σαββάλα
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Π.ΓΙΑΛΕΡΗΣ, Γ. ΛΑΖΑΝΗΣ, Π.ΤΕΝΤΕΣ, Γ.ΤΖΗΡΟΣ, Α.ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ
Τι λέτε;
Είναι αρκετά καλό αυτό που αναφέρεις αλλά θα σου προτείνω και άλλο ένα, ειδικά αν σκέφτεσαι να περάσεις σε οικονομική σχολή γιατί σε αντίθεση με τα άλλα βοηθήματα, το συγκεκριμένο σε βοηθάει να πάρεις και μία γεύση από το τι θα συναντήσεις στη σχολή.
Είναι εκδόσεις ΕΥΡΑΣΙΑ - σύντομες πληροφορίες στο https://www.economics.edu.gr/oikonomika-aoth-aode-biblia-protaseis.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Είναι αρκετά καλό αυτό που αναφέρεις αλλά θα σου προτείνω και άλλο ένα, ειδικά αν σκέφτεσαι να περάσεις σε οικονομική σχολή γιατί σε αντίθεση με τα άλλα βοηθήματα, το συγκεκριμένο σε βοηθάει να πάρεις και μία γεύση από το τι θα συναντήσεις στη σχολή.
Είναι εκδόσεις ΕΥΡΑΣΙΑ - σύντομες πληροφορίες στο https://www.economics.edu.gr/oikonomika-aoth-aode-biblia-protaseis.html

αα! δεν το γνώριζα.Ευχαριστώ πολύ , θα το προτιμήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Κανένα καλό βοήθημα στην βιολογία κατ που να έχει πολλές συνδιαστικές και μη ερωτήσεις και λυμένα παραδείγματα ξέρετε?
Δυσκολεύομαι λίγο να κατανοήσω τη θεωρία του 4ου και θέλω βοήθεια... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Λοιπόν εγω χρησιμοποιώ:
Μαθηματικα ΚΑΤ. : παπαδακης και πατηλας, τωρα στην επανάληψη
Φυσικη ΚΑΤ. : μαθιουδακης
Αεππ: Καρκαμανης, εκδόσεις μαθηματική βιβλιοθήκη, ειναι εκπληκτικό!
Αοδε και έκθεση δε χρειάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top