Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδιά δείτε και αυτό για Μαθ.Κατ, το έχω και με έχει βοηθήσει πολύ! https://www.perizitito.gr/product.php?productid=147609&page=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μαθηματικά γενικής Μπάρλας με κλειστά τα μάτια. Είχα πάρει και ένα άλλο εκδόσεις Σαββάλα και δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Τώρα, αναφορικά με την κατεύθυνση, κατά τη γνώμη μου ο Μπάρλας δεν αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τώρα, αναφορικά με την κατεύθυνση, κατά τη γνώμη μου ο Μπάρλας δεν αρκεί.
Αρκεί, και μάλιστα έχει πιο δύσκολες από ότι πέφτουν στις πανελλήνιες. Ωστόσο, για εμπέδωση, έχω και το βιβλίο των Στεργίου-Νάκη. Αλλά αυτό ήταν προσωπική προτίμηση, αν κάποιος κάνει όλο τον Μπάρλα ή έστω ένα 80-90% πάει για άριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Στεργιου-Νακη και το φροντιστιριακο εμενα με εχουν καλυψη και με το παραπανω(+καποιες ασκησεις απο το ιντερνετ) στα μαθηματικα κατευθυνσης. Τωρα γενικης παιδειας οποιοδηποτε βοηθημα σε καλυπτει αφου δεν εχει και τοσο μεγαλο ευρος ασκησεων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
ενα βιβλιο του παπαδακη "η επαναληψη" εκδοσεις σαββαλας σε κιτρινο χρωμα το ξερετε;τι γνωμη εχετε;
γιατι το αγορασα επεδη μου αρεσαν οι ασκησεις του και τις εχει και πισω λυμενες αλλα καλυτερα να μην το ειχα αγορασει...μου φαινονται τοσο δυσκολες οι περισσοτερες.βασικα ελαχιστες ειναι αυτες που εχω λυσει ολοκληρες..
περιμενω τη γνωμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Επειδη δεν λυνεις μια ασκηση ολοκληρη δεν ειναι κακο. Βλεπεις την λυση και θα μπορεις μετα να λυνεις παρομοια ερωτηματα ;) . Ακου την δικια μου τακτικη. Εστω μια ασκηση με 4 ερωτημα. Λυνω κανονικα τα πρωτα 2 και δεν μπορω τα δυο τελευταια. Αφου δεν μπορω με τιποτα παω πισω και βλεπω την λυση(ή ενα μερος της) μεχρι να κατανοησω πως λυνεται. Βαζω ενα αστερακι στην ασκηση και μετα απο καιρο οταν λυνω ξανα ασκησεις απο αυτο το κεφαλαιο προσπθω να λυνω και αυτες που εχουν αστερακι! Σε αλλες μπορει να θυμαμαι οτι ειχα την λυση αλλα μερικες δεν θυμαμαι καν οτι τις ειχα κοιταξει αλλα μπορω να τις λυνω τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Επειδη δεν λυνεις μια ασκηση ολοκληρη δεν ειναι κακο. Βλεπεις την λυση και θα μπορεις μετα να λυνεις παρομοια ερωτηματα ;) . Ακου την δικια μου τακτικη. Εστω μια ασκηση με 4 ερωτημα. Λυνω κανονικα τα πρωτα 2 και δεν μπορω τα δυο τελευταια. Αφου δεν μπορω με τιποτα παω πισω και βλεπω την λυση(ή ενα μερος της) μεχρι να κατανοησω πως λυνεται. Βαζω ενα αστερακι στην ασκηση και μετα απο καιρο οταν λυνω ξανα ασκησεις απο αυτο το κεφαλαιο προσπθω να λυνω και αυτες που εχουν αστερακι! Σε αλλες μπορει να θυμαμαι οτι ειχα την λυση αλλα μερικες δεν θυμαμαι καν οτι τις ειχα κοιταξει αλλα μπορω να τις λυνω τωρα.
αυτη ακριβως την τακτικη κανω στη φυσικη αλλα στα μαθηματικα οχι...:(ισως ειναι καιρος να την αρχισω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες!
ψάχνω κάποιο βοήθημα (ή και σελίδα στο ιντερνετ) με ασκησεις φυσικής για συντήρηση, καθώς έχω κάνει του βιβλίου αρκετές φορές, και έχω τελειώσει και του σαββάλα (συγγραφέας Σκαλωμένος).
έχετε να προτείνετε κάτι, για να μην κάνω συνέχεια τις ίδιες ασκήσεις;

ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εδω θα βρεις ασκησεις ολες λυμενες https://www.study4exams.gr (και μαθηματικα κατευθυνσης, γενικης)
https://ylikonet100.blogspot.com/ (φυσικη και χημεια)
Απο βοηθηματα μιας και ημαστε στο τελος καλυτερα να παρεις καποιο που να χει μονο ασκησεις και πληρως λυμμενες. Αν θες κατι δυσκολο παρε του παναγιωτακοπουλου το επαναληπτικο που τα χει χωρισει με θεματα (οπου θεμα 3ο βαλε θεμα 4ο και οπου 4ο, 5ο, θα καταλαβεις οταν δεις τις ασκησεις που εχει :P).https://www.perizitito.gr/product.php?productid=30169
....

Λοιπον θα ηθελα και μενα να μου προτεινετε καποιο επαναληπτικο για μαθηματικα που να χει μονο ασκησεις.
(Εχω τα βοηθηματα του Νακη αλλα δεν εχουν πολλες συνδυαστικες ασκησεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Εδω θα βρεις ασκησεις ολες λυμενες https://www.study4exams.gr (και μαθηματικα κατευθυνσης, γενικης)
https://ylikonet100.blogspot.com/ (φυσικη και χημεια)
Απο βοηθηματα μιας και ημαστε στο τελος καλυτερα να παρεις καποιο που να χει μονο ασκησεις και πληρως λυμμενες. Αν θες κατι δυσκολο παρε του παναγιωτακοπουλου το επαναληπτικο που τα χει χωρισει με θεματα (οπου θεμα 3ο βαλε θεμα 4ο και οπου 4ο, 5ο, θα καταλαβεις οταν δεις τις ασκησεις που εχει :P).https://www.perizitito.gr/product.php?productid=30169
....

Λοιπον θα ηθελα και μενα να μου προτεινετε καποιο επαναληπτικο για μαθηματικα που να χει μονο ασκησεις.
(Εχω τα βοηθηματα του Νακη αλλα δεν εχουν πολλες συνδυαστικες ασκησεις)
κοιτα το μνμ μου #734
εχει πολυυυ καλες ασκησεις αλλα δυσκολες πολυ δυσκολες κατ εμε παντα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εδω θα βρεις ασκησεις ολες λυμενες https://www.study4exams.gr (και μαθηματικα κατευθυνσης, γενικης)
https://ylikonet100.blogspot.com/ (φυσικη και χημεια)
Απο βοηθηματα μιας και ημαστε στο τελος καλυτερα να παρεις καποιο που να χει μονο ασκησεις και πληρως λυμμενες. Αν θες κατι δυσκολο παρε του παναγιωτακοπουλου το επαναληπτικο που τα χει χωρισει με θεματα (οπου θεμα 3ο βαλε θεμα 4ο και οπου 4ο, 5ο, θα καταλαβεις οταν δεις τις ασκησεις που εχει :P).https://www.perizitito.gr/product.php?productid=30169
....

Λοιπον θα ηθελα και μενα να μου προτεινετε καποιο επαναληπτικο για μαθηματικα που να χει μονο ασκησεις.
(Εχω τα βοηθηματα του Νακη αλλα δεν εχουν πολλες συνδυαστικες ασκησεις)

ευχαριστώ πολύ! του έριξα μια ματιά και φαίνεται να ειναι αυτό που θέλω! τις επόμενες μέρες θα το αγοράσω λογικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
ωραίος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θέλω ένα βοηθημα για την Φυσική.
Διαβάζω μόνος μου οπότε θέλω να έχει και καλή θεωρία.
Έχω διαβάσει καλά λόγια το βιβλίο των Αδερφών Σαββάλα,αξίζει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Χμμ, εγω αυτα εχω και θεωρω πως ειναι καλα βοηθηματα! Βεβαια δεν εχω κανει και αλλα για να σου πω πως ειναι τα καλυτερα αλλα θεωρω πως ειναι πολυ καλα!
Για την θεωρια ομως θα πρεπει να διαβαζεις και απο το βοηθημα αλλα και απο το σχολικο(οπως σε ολα τα βιβλια)
Αν αποφασισεις να το κανεις, μπορω να σου προτεινω καποιες ασκησεις για να μην πελαγωσεις σε οοολες αυτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο/καποια καλα βοηθηματα στα μαθηματικα κατευθυνσης, στη φυσικη κατευθυνσης και στα μαθηματικα γενικης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο/καποια καλα βοηθηματα στα μαθηματικα κατευθυνσης, στη φυσικη κατευθυνσης και στα μαθηματικα γενικης ;

Μαθηματικά κατεύθυνσης Μπάρλας. Είναι το πιο διαδεδομένο βιβλίο και υπάρχει λόγος. Αποτελείται από δυο τόμους.
Ωστόσο πολύ καλό βιβλίο έχουν και οι Στεργίου-Νάκη των εκδόσεων Σαββάλα. Είναι λίγο διαφορετικά γραμμένο αλλά για εμένα το ίδιο καλό με τον Μπάρλα. Αποτελείται και αυτό από δυο τόμους.
Πας ρίχνεις μια ματιά να δεις τι σου αρέσει πιο πολύ από αυτά τα δυο.

Φυσική κατεύθυνσης θα σου πρότεινα το βιβλίο των Σαββαλέων. Εκδόσεις Σαββάλας- Συγγραφείς Σαββάλας. Έχει μεγάλο εύρος ασκήσεων.
Πολλοί κάνουν άλλα βιβλία όπως του Μαθιουδάκη αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για αυτά.

Για τα μαθηματικά γενικής το βιβλίο του Μπάρλα το οποίο είναι ένας τόμος, φτάνει και περισσεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο/καποια καλα βοηθηματα στα μαθηματικα κατευθυνσης, στη φυσικη κατευθυνσης και στα μαθηματικα γενικης ;

Μαθηματικα κατευθυνσης τα περισσοτερα φροντιστηρια προτεινουν Μπαρλα αλλα απο γνωστους κτλ που εχω οσοι εχουν παρει Στεργιου-Νακη εχουν σκισει και μου εχουν πει τα καλυτερα λογια...(εγω ειχα Μπαρλα)
Φυσικη κατ σου προτεινω του Μαθιουδακη-Παναγιωτακοπουλου
Μαθηματικα γενικης ειχα Μπαρλα και ημουν ευχαριστημενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο/καποια καλα βοηθηματα στα μαθηματικα κατευθυνσης, στη φυσικη κατευθυνσης και στα μαθηματικα γενικης ;

Στα είπε ο Τζόνι,αλλά ας πω και εγώ την δική μου άποψη. :P

Μαθηματικά πιστεύω Μπάρλας απαραίτητα,αλλά επειδή εμένα δεν με κάλυπτε ως θεωρία είχα επιπλέον παπαδάκη Ι/στεργίου-νάκης ΙΙ. Ο Παπαδάκης μόνος του πάντως μόνο για θεωρία αξίζει,μιάς και την έχει πιο συμπικνωμένη από Στεργίου-Νάκης και αναλυτικότερη από τον Μπάρλα,ασκήσεις έχει γελοίες.
Φυσική Κατ για αδερφούς Σαββάλα έχω ακούσει από καθηγητές ότι περιέχει κάποια λαθάκια. Προσωπικά δούλευα Παναγιωτακόπουλο-Μαθιουδάκη και για επανάληψη Παναγιωτακόπολο [σκέτο] ή Δημόπουλο θα έλεγα.

Καλή αρχή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top