Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
σαλτερησ για παντα!!!εχει μεγαλη ποικηλια σε ασκησεισ και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι -αν και δεν εχει πολυ δυσκολεσ ασκησεισ-ευρηνει τισ ασκησεισ του σχολικου και ειναι ΣΟΣ για τισ πανελληνιεσ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μπήκα στο www.kee.gr αλλά το sql connection τους δεν δουλεύει:(
Αν προσπαθήσω κάποια άλλη στιγμή λέτε να αλλάξει κάτι;

Τώρα δουλεύει μια χαρά. Δες εδώ: https://www.kee.gr/html/themata_main.php

Για τη Χημεία της Γ, εδώ:

[1] Περιεχόμενα
[2] Κεφάλαιο 1
[3] Κεφάλαιο 3
[4] Κεφάλαιο 5
[5] Ενδεικτικές απαντήσεις

Ο κ. Σαλτερής όπως και πολλά άλλα βοηθήματα έχουν βασιστεί σε αυτά τα βιβλία. Είναι πολύ καλά! Καλό διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
σαββαλας 2 τευχη (κωστας σαλτερης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saravalo100

Νεοφερμένος

Η saravalo100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγώ μόνο στην δευτέρα λυκείου είχα τον σαλτερή στην τρίτη δεν διάβασα ποτέ από βοήθημα ούτε για ασκήσεις και μία χαρά τα πήγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλα, η Χημεια της τριτης ειναι γενικα πιο "παπαγαλια" στυλ. 3-4 ειδη ασκησεων ειναι ολα κι ολα, απλα οι αριθμοι αλλαζουν. Και το στυλ των διαγωνισματων των πανελλαδικων ειναι ιδιο τα τελευταια 9 χρονια που εξεταζεται το μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
σαβαλλα σαφωσ νακησ ,εχει ολα τα πιθανα θεματα,απο εκει θα πεσουν!περιπου ιδια αλλα απο κει ,εχει τα παντα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Σαλτερης οπως λενε οι φιλοι απο πανω!!! μονο απο εκει διαβαζα κ εγραψα πολυ καλα!!! κ προσοχη στο μαθημα κ οχι μονο διαβασμα απο εκει για να τα καταλαβεις... καλο κουραγιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Για την τριτη λυκειου, μονο ο 1ος τομος του σαλτερη ειναι καλος (1ο και 3ο κεφαλαιο του βιβλιου).
Ο 2ος τομος με την οργανικη δεν ειναι και τοσο...
Αλλα πιστευω δεν παιζει ρολο τοσο το βοηθημα. Σημασια εχει ο καθηγητης..
Οταν εδινα, και στο φροντιστηριο και στο σχολειο ειχα super καθηγητες, και αν και δεν μου αρεσε η χημεια μεχρι την 2α λυκειου, στην 3η την αγαπησα.

Οποιος θελει μπορω να του στειλω τις σημειωσεις μου πανω στην θεωρια. Αλλα μην νομισετε οτι θα ειναι το ιδιο... Αλλο να τα διαβαζεις μονος σου, και αλλο να στα λεει-εξηγει καποιος.. Αυτο κανει την διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Για θεωρια δεν γνωριζω, δεν χρησιμοποιησα γιατι μας διναν σημειωσεις απ'το φροντιστηριο..
Αλλα για ασκησεις πολυ καλο ειναι το: 200 θεματα Μαθηματικων Γ'λυκειου του Μπαμπη Τουμαση, Εκδοσεις Σαββαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabbath

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας μπαρλας χαχαχαχαχα διαφιμιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
κατ'αρχας κανεις πρωτα ολες τις ασκησεις του σχ. βιβλιου και μετα κανεις ασκησεις απο ενα σχετικα ευκολο βιβλιο.θα χρησιμοποιησεις το μπαρλα μετα το φεβρουαριο στην επαναληψη.μην ακους τους αλλους που σου λενε μπαρλα κατευθειαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Για την τριτη λυκειου, μονο ο 1ος τομος του σαλτερη ειναι καλος (1ο και 3ο κεφαλαιο του βιβλιου).
Ο 2ος τομος με την οργανικη δεν ειναι και τοσο...
Αλλα πιστευω δεν παιζει ρολο τοσο το βοηθημα. Σημασια εχει ο καθηγητης..
Οταν εδινα, και στο φροντιστηριο και στο σχολειο ειχα super καθηγητες, και αν και δεν μου αρεσε η χημεια μεχρι την 2α λυκειου, στην 3η την αγαπησα.

Οποιος θελει μπορω να του στειλω τις σημειωσεις μου πανω στην θεωρια. Αλλα μην νομισετε οτι θα ειναι το ιδιο... Αλλο να τα διαβαζεις μονος σου, και αλλο να στα λεει-εξηγει καποιος.. Αυτο κανει την διαφορα

Αν δεν σου κάνει κόπος μπορείς να μου τις στείλεις παρακαλώ;:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Αν δεν σου κάνει κόπος μπορείς να μου τις στείλεις παρακαλώ;:thanks:
Και εγω θα τις ηθελα αν γινεται:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
δωστε μου λιγο χρονο να τις συκεντρωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δεν θα κάνω τη διαφορά... Σαλτερή και από εμένα!!:no1:
Μ έβγαλε ασπροπρόσωπη και σε χρονιά που πειραξαν ελαφρωωως τη χημεία (2007). [Σαν διαφήμιση απορρυπαντικού το κανα:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Οσοι μου ζητησαν σημειωσεις, τους εχω στειλει λινκ με p.m να τις κατεβασουν. Εχω δωσει κυριως θεωρια, γιατι οι ασκησεις ειναι υπερβολικα πολλες... Προσπαθησα να φανουν οσο πιο καθαρα γινεται.



να πω κιολας οτι το βιβλιο της χημειας ειναι παρα πολυ καλο, και εχει πολυ ωραιες ασκησεις.. Ειλικρινα δυσκολευομαι να σκεφτω καποια χρονια, που τα θεματα να ηταν πολυ διαφοροποιημενα απο της ασκησεις του βιβλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
να πω κιολας οτι το βιβλιο της χημειας ειναι παρα πολυ καλο, και εχει πολυ ωραιες ασκησεις.. Ειλικρινα δυσκολευομαι να σκεφτω καποια χρονια, που τα θεματα να ηταν πολυ διαφοροποιημενα απο της ασκησεις του βιβλιου.
Το '07 τα τσιμπησανε καπως μονο.

Btw κι εγω την δευτερη (φετος) τσιμπησα το ατοφιο. :P Περυσι εγραψα 18,9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ειναι τοσο καλο το βοηθημα του Στεργιου Νακη ; Εγω προσωπικα ξερω οτι του Μπαρλα ειναι το καλυτερο καθως εχει αρκετα δυσκολες ασκησεις και πολλες απο αυτες μπαινουν και στις πανελληνιες... δεν ξερω εδω ολοι εχουν αναφερει καμια δεκαρια διαφορετικα βοηθηματα και δεν τεκμηριωνουν γιατι ειναι καλα... μπορειτε να αναφαιρετε κανα δυο πολυ καλα βοηθηματα; αλλα να πειτε και γιατι ειναι καλυτερα...εγω χρησιμοποιω του Μπαρλα εδω και 2 χρονια επειδη μου το προτεινε ο μαθηματικος μου και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος... Οι ασκησεις ειναι οντως πολυ καλες (και πολυ παλουκι επεισης μερικες). Μονο η θεωρια του με ξινησει λιγο, ειναι καπως συνοπτικη θα ελεγα, αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black Mambo

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπάρλας
Στεργίου-Νάκης
Μιχαηλίδης
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Και γω σου προτείνω να ξεκινήσεις με Στεργίου-Νάκη ή Μπάρλα και προς το τέλος χρησιμοποίησε Μιχαηλίδη που είναι κλάσεις ανώτερο και τις περισσότερες φορές εκτός πραγματικότητας

------------------------------------------------

panos, αίσθηση μου είναι ότι ο Μπάρλας θεωρείται ''εύκολο βιβλίο'', όπως και του Στεργίου-Νάκη.
Τα χρησιμοποιείς για κατανόηση, εμπέδωση δηλαδή, ενώ παράλληλα σε βοηθούν και με πιο απαιτητικές ασκήσεις.

Δεν ξέρω και δε νομίζω να υπάρχουν πιο εύκολα απ' αυτά, γιατί απλά αυτά σου προσφέρουν τα βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top