Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γραμματική Βασιλάτου. Αν και απ ότι κατάλαβα εσύ θες εξάσκηση...
Έχει και βιβλίο με ασκήσεις.
Για άγνωστο ξεκίνα με Γιαγκοπούλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotekos97

Νεοφερμένος

Ο Sotekos97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ , σε έχει βοηθήσει αυτό του Βασιλάτου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Η σχολική γραμματική είναι το ευαγγέλιο της θεωρητικής :P
Για αρχικούς χρόνους πάρε του Γεωργοπαπαδάκου. Δεν υπάρχει άλλο πιο πλήρες λεξικό.

Σημείωση: Οι αρχικοί χρόνοι δεν είναι τίποτα, λίγα είναι τα εντελώς ανώμαλα ρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Η σχολική γραμματική είναι το ευαγγέλιο της θεωρητικής :P
Για αρχικούς χρόνους πάρε του Γεωργοπαπαδάκου. Δεν υπάρχει άλλο πιο πλήρες λεξικό.

Σημείωση: Οι αρχικοί χρόνοι δεν είναι τίποτα, λίγα είναι τα εντελώς ανώμαλα ρήματα.
Ακριβώς. Η τριβή με το άγνωστο κείμενο και η βελτίωση στη γραμματική πάνε μαζί.
Οι αρχικοί είναι θέμα συνήθειας.
Αν σου είναι εύκολο, καλό θα ήταν να προμηθευτείς τη μεγάλη γραμματική του Οικονόμου. Είναι ακριβώς ίδια με τη μικρή που διανέμεται στα σχολεία, απλώς έχει σε υποσημειώσεις ποκίλες εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ για το σχολείο διαβάζω από τη μεγάλη γραμματική του Οικονόμου αλλά για το ιδιαίτερο από του Βασιλάτου.
Η αλήθεια είναι πως τα έχει όλα πολύ συμμαζεμένα + αρχικοί χρόνοι στο τέλος. Βέβαια δε έχουν καμία ιδιαίτερη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ακριβώς. Η τριβή με το άγνωστο κείμενο και η βελτίωση στη γραμματική πάνε μαζί.
Οι αρχικοί είναι θέμα συνήθειας.
Αν σου είναι εύκολο, καλό θα ήταν να προμηθευτείς τη μεγάλη γραμματική του Οικονόμου. Είναι ακριβώς ίδια με τη μικρή που διανέμεται στα σχολεία, απλώς έχει σε υποσημειώσεις ποκίλες εξαιρέσεις.
Μπα... Από γραμματική είσαι καλυμμένος με το σχολικό βιβλίο. Άλλωστε δεν έχουν βάλει ποτέ κάτι που δεν αναφέρεται εκεί.

(Όπως πχ τα παραθετικά λέξεων που έχουν δίχρονο φωνήεν στην τελευταία συλλαβή του θέματός τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μπα... Από γραμματική είσαι καλυμμένος με το σχολικό βιβλίο. Άλλωστε δεν έχουν βάλει ποτέ κάτι που δεν αναφέρεται εκεί.
Δεν έχεις δει ακόμα όλα τα past papers της Γ' Λυκείου. Άλλωστε, οφείλεις να είσαι προετοιμασμένος για το «χειρότερο».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν έχεις δει ακόμα όλα τα past papers της Γ' Λυκείου. Άλλωστε, οφείλεις να είσαι προετοιμασμένος για το «χειρότερο».
Μα δεν το λέω εγώ, το λέει η καθηγήτρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γεια σας! Γενικα για τα Αρχαια και για Β και για Γ Λυκειου τι θα χρειαστω; Εχω το λεξικο του Κ.Παπανικολαου (δεν νομιζω οτι κυκλοφορει πια). Απο γραμματικες, συντακτικα και μεθοδους κατανοησης του αγνωστου κειμενου τι μου προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μα δεν το λέω εγώ, το λέει η καθηγήτρια :P
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάποτε σε κάποιες (ίσως και) επαναληπτικές έπεσε εξαίρεση που υπήρχε μόνο στη μεγάλη γραμματική του Οικονόμου. Αλλά οι περισσότεροι καθηγητές δίνουν αυτές τις εξαιρέσεις φωτοτυπημένες. Δεν μπορώ να θυμηθώ, βέβαια, ποιες εξαιρέσεις ήταν αυτές, και αν ήταν στο κεφάλαιο των παραθετικών ή σε αυτό των εις -μι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γειά σας. Πριν απο μια βδομάδα ακριβώς αποφάσισα ύστερα από εκτενή έρευνα να πάω θεωρητική. Όμως χτες ο μπαμπάς μου μίλησε για το τι με περιμένει και τρελάθηκα. :worry:Έχω αγχωθεί πολύ με το άγνωστο κείμενο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στη δευτέρα δίνουμε άγνωστο στις εξετάσεις του ιουνίου. Ακόμα, βρήκα στην ίδια συζήτηση κάποια βοηθήματα αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για το νέο Λύκειο με τις πολύ τελευταιες αλλαγές. Πιστεύετε πως τόσο υλικό είναι αρκετό ή είμαι υπερβολικός:D;;; Τα βοηθήματα που βρήκα είναι αυτά:
Ø Συστηματική θεματογραφία της αρχαίας ελληνικής πεζογραφίας Εκδότης : ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ, Συγγραφέας : Σαρρής Μιχάλης
Ø Θέματα αρχαίας ελληνικής Γ΄ ενιαίου λυκείου
Συγγραφέας : Μυτιληναίος, Ορφέας Χ.
Εκδόσεις : Ελληνικά Γράμματα
(υπάρχει για β και γ λυκείου)
Ø Θέματα αρχαίων ελληνικών, Νικόλαος Δ. Τζουγανάτος, Βιβλιοπωλείον της Εστίας
Ø Συντακτικό της αρχαίας ελληνικής, Κωνσταντίνος Βασιλάτος, Σαββάλας
Ø ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ (ΠΕΡΙΕΧΕΙ CD-ROM), ΓΙΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΕΥΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γειά σας. Πριν απο μια βδομάδα ακριβώς αποφάσισα ύστερα από εκτενή έρευνα να πάω θεωρητική. Όμως χτες ο μπαμπάς μου μίλησε για το τι με περιμένει και τρελάθηκα. :worry:Έχω αγχωθεί πολύ με το άγνωστο κείμενο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στη δευτέρα δίνουμε άγνωστο στις εξετάσεις του ιουνίου. Ακόμα, βρήκα στην ίδια συζήτηση κάποια βοηθήματα αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για το νέο Λύκειο με τις πολύ τελευταιες αλλαγές. Πιστεύετε πως τόσο υλικό είναι αρκετό ή είμαι υπερβολικός:D;;; Τα βοηθήματα που βρήκα είναι αυτά:
Ø Συστηματική θεματογραφία της αρχαίας ελληνικής πεζογραφίας Εκδότης : ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ, Συγγραφέας : Σαρρής Μιχάλης
Ø Θέματα αρχαίας ελληνικής Γ΄ ενιαίου λυκείου
Συγγραφέας : Μυτιληναίος, Ορφέας Χ.
Εκδόσεις : Ελληνικά Γράμματα
(υπάρχει για β και γ λυκείου)
Ø Θέματα αρχαίων ελληνικών, Νικόλαος Δ. Τζουγανάτος, Βιβλιοπωλείον της Εστίας
Ø Συντακτικό της αρχαίας ελληνικής, Κωνσταντίνος Βασιλάτος, Σαββάλας
Ø ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ (ΠΕΡΙΕΧΕΙ CD-ROM), ΓΙΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΕΥΑ


Ναι θα δώσεις άγνωστο στις εξετάσεις του Ιουνίου. Τα βοηθήματα που διάλεξες είναι καλά αλλά τα θεωρώ υπερβολικά, ούτως η άλλως θα σε βοηθήσουν πολύ και οι καθηγητές του σχολείου και του φροντιστηρίου (αν πας) :)

Αν θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις κάτι, διάλεξε τη Θεματογραφία του Πατάκη, ένα συντακτικό της επιλογής σου και από γραμματική αρκεί η άσπρη που έχεις από το σχολείο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σίγουρα θα κάνω ιδιαίτερο στα αρχαία και στα νέα ελληνικα. Απλά θέλω κάτι για επιπλέον εξάσκηση ώστε να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλασμα στις εξετάσεις.:redface: Ακόμα, μηπως πρέπει να κάνω κάτι απο τώρα πριν αρχίσω το φροντιστήριο ή να περιμενω να μου πει ο καθηγητής τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Οπωσδήποτε θα χρειαστείς και ένα λεξικό ρημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εσύ ποιό προτείνεις;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Σίγουρα θα κάνω ιδιαίτερο στα αρχαία και στα νέα ελληνικα. Απλά θέλω κάτι για επιπλέον εξάσκηση ώστε να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλασμα στις εξετάσεις.:redface: Ακόμα, μηπως πρέπει να κάνω κάτι απο τώρα πριν αρχίσω το φροντιστήριο ή να περιμενω να μου πει ο καθηγητής τι να κάνω;

Μπα όχι τίποτα, απλώς προσπάθησε να φρεσκάρεις όσο μπορείς τη γραμματική γιατί ξεχνιέται εύκολα, με τον καιρό θα αρχίζεις να μαθαίνεις και λεξιλόγιο για να μπορείς να βγάζεις τα άγνωστα και θα είσαι κομπλέ ;)

Εσύ ποιό προτείνεις;:whistle:

https://www.politeianet.gr/books/978...n-rimaton-tis-archaias-ellinikis-glossas-8765

Αυτό θα σου πρότεινα εγώ, είναι πάρα πολύ καλό, βολικό και εύχρηστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Και απο λεξικό ανωμάλων; Τι προτείνεις; :hmm:Συγνώμη για τις κουραστικές απορίες αλλά έχω αγχωθει πάρα πολύ.:(

Συγνώμη, δεν είδα την απάντηση πιο πάνω. Ααα, λατινικά κάνουμε στη δευτέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν αυτό του πατάκη:
https://www.stamoulis.gr/-Λεξικό-Ρημάτων-Αρχαίας-Ελληνικής-Ομαλών-και-Ανωμάλων_p-395103.aspx.

Επίσης υπάρχει και ένα ακόμη της ελληνοεκδοτικής που είναι αρκετά καλό: https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1388&LANG=GR

Υπάρχουν βέβαια πολλά στην αγορά. Όποιο και να αγοράσεις είναι σχεδόν το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αλήθεια, λατινικά κάνουμε φέτος; Είδα πως υπάρχουν δύο βιβλία, ένα β λυκείου και ένα γ λυκείου; :worry:Τι ισχύει για του χρόνου; Ευχαριστώ πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top