Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Θέλω μια πολύ καλή γραμματική. Αν είναι δυνατόν να έχει και ασκήσεις + λύσεις σε κάθε κεφάλαιο. Θα πάω άμεσα σε ένα βιβλιοπωλείο να τις ξεσκονίσω όλες να δω ποια μου ταιριάζει αλλά από εμπειρία έχει να προτείνει κανείς κάποια;

Μαθήματα Αρχαίας Ελληνικής Γραμματικής - Πολυξένη Μπίλλα - εκδόσεις Σαββάλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγώ το συντακτικό της Μπίλλα έχω :P εκδόσεις Σαββάλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα θεωρείται καλύτερο για τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας;; Των Εκδόσεων Σαββάλα (των αδελφών Μπουκόρου) η των Εκδόσεων Μεταίχμιο;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εκδοσεις Μεταιχμιο ειναι το καλυτερο! Το ειχε μια φιλη μου και την βοηθησε παααααααρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα θεωρείται καλύτερο για τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας;; Των Εκδόσεων Σαββάλα (των αδελφών Μπουκόρου) η των Εκδόσεων Μεταίχμιο;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
δεν ξερω το βοηθημα του σαββαλα.σχετικα με το μεταιχμιο που το δουλεψα περυσι θα σου ελεγα οτι γενικα θεωρειται καλο.εχει πολυ καλες σημειωσεις για τον κρητικο ισως υπεραρκετες.για βιζυηνο παπαδιαμαντη εχει επισης πολυ καλες σημειωσεις και πολλες ωστοσο απο οτι θυμαμαι δεν σχολιαζει αποψεις μελετητων μονο τις παραθετει και δεν εχει υλικο σχετικα παραδειγμα με τα στοιχεια της διηγηματογραφιας τους με αναφορα πανω στο κειμενο(εχουν ζητηθει στις πανελληνιες 2003,2006)για τα ποιηματα για την ποιηση εχει ελαχιστα πραγματα με εξειρεση την μελαγχολια του ιασωνος κλεανδρου 4-5 σελιδες.πολυ καλες σημειωσεις αλλα λιγες.εμεις ειχαμε για τα ποιηματα περιπου 15 σελιδες εξτρα απο αλλα βοηθηματα τις οποιες μας εδινες η καθηγητρια μας.
για τους προσφυγικους συνοικισμους εχει σχετικα καλες σημειωσεις αλλα οπως ανεφερα σε αλλο post δεν αναλυε διαφορες αφηγηματικες τεχνικες που ειναι σοσαρα.για τον κεμαλ θα ελεγα οτι εχει τις λιγοτερο καλες σημειωσεις.τα γραφει πολυ απλοικα σαν παραμυθι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα θεωρείται καλύτερο για τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας;; Των Εκδόσεων Σαββάλα (των αδελφών Μπουκόρου) η των Εκδόσεων Μεταίχμιο;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Aδελφές Μπουκόρου. :thumbup:

Γίνονται λίγο βαρετές, και ίσως κάποια πράγματα να μην τα πιάσεις με την πρώτη, αλλά στην 5-6-7-10η φορά που θα τα διαβάζεις θα τα έχεις κατανοήσει πλήρως.
Καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα ερωτήσεων.
Τις φετινές ερωτήσεις των Πανελληνίων, π.χ., εκτός από το παράλληλο, θα μπορούσε να τις βρει κανείς σχεδόν αυτούσιες, και καλά απαντημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εγώ το συντακτικό της Μπίλλα έχω :P εκδόσεις Σαββάλας..
Την ειχα καθηγητρια τη Μπίλλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Θέλω μια πολύ καλή γραμματική. Αν είναι δυνατόν να έχει και ασκήσεις + λύσεις σε κάθε κεφάλαιο. Θα πάω άμεσα σε ένα βιβλιοπωλείο να τις ξεσκονίσω όλες να δω ποια μου ταιριάζει αλλά από εμπειρία έχει να προτείνει κανείς κάποια;
νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι βοηθημα γραμματικης.η σχολικη αρκει αν εξαιρεσουμε τους αρχικους χρονους που ειναι σχετικα λιγοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι βοηθημα γραμματικης.η σχολικη αρκει αν εξαιρεσουμε τους αρχικους χρονους που ειναι σχετικα λιγοι

Έχεις δίκιο. Βολεύομαι με την άσπρη, περισσότερο επανάληψη για να νιώθω πιο σίγουρος θέλω να κάνω. Αρχικούς διαβάζω από αλλού.

Εγώ πάντως για τα κείμενα(Αμάρτημα, Παπαδιαμάντη και λίγο Κρητικό που έχω κάνει) διαβάζω ΚΕΕ σε συνδιασμό με μεταίχμιο. Τα καλύπτουν νομίζω ρε παιδιά, έτσι δεν είναι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Βολεύομαι με την άσπρη, περισσότερο επανάληψη για να νιώθω πιο σίγουρος θέλω να κάνω. Αρχικούς διαβάζω από αλλού.

Εγώ πάντως για τα κείμενα(Αμάρτημα, Παπαδιαμάντη και λίγο Κρητικό που έχω κάνει) διαβάζω ΚΕΕ σε συνδιασμό με μεταίχμιο. Τα καλύπτουν νομίζω ρε παιδιά, έτσι δεν είναι; :confused:
πολυ εξυπνη κινηση που διαβαζεις απο τωρα τις ερωτησεις του κεε!!!εμεις τις καναμε αναλυτικα στην επαναληψη.καλο ομως ειναι να τις διαβαζει κανεις απο τωρα γιατι τον κατευθυνει ως προς στο τι πρεπει να δωσει βαση.οσο για το αν αρκουν οι σημειωσεις του μεταιχμιου θεωρω πως για τον κρητικο αρκουν και με το παραπανω για βιζυηνο παπαδιαμαντη ομως εχω επιφυλαξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Τελικά για τη Λογοτεχνία πήρα των αδελφών Μπουκόρου (εκδόσεις Σαββάλα). Μου φαίνεται απλά εξαιρετικό, όταν το χρησιμοποιήσω πιο πολύ θα σας πω περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stýx

Νεοφερμένος

Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για γνωστό τι μου προτείνετε για τον καθενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Για γνωστό τι μου προτείνετε για τον καθενα;
μεταιχμιο..αυτο χρησιμοποιουσα...ειναι πολυ καλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stýx

Νεοφερμένος

Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
τα έψαξα και μου φαίνονται καλά..μάλλον αυτά θα αγοράσω και θα σας πω.:shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Τελικά για τη Λογοτεχνία πήρα των αδελφών Μπουκόρου (εκδόσεις Σαββάλα). Μου φαίνεται απλά εξαιρετικό, όταν το χρησιμοποιήσω πιο πολύ θα σας πω περισσότερα.

Πέρα από βιογραφίες, ερμηνευτικά και άλλα συναφή, περιλαμβάνει (ολοκληρωμένες) απαντήσεις των ερωτήσεων του ΚΕΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Για γνωστό τι μου προτείνετε για τον καθενα;
καλο ειναι και απο τον εκδοτικο ομιλο συγγραφεων καθηγητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Πέρα από βιογραφίες, ερμηνευτικά και άλλα συναφή, περιλαμβάνει (ολοκληρωμένες) απαντήσεις των ερωτήσεων του ΚΕΕ;

Ναι, αναλύει πολλές από τις ερωτήσεις του ΚΚΕ, αλλά εγώ το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με τις σημειώσεις του φροντιστηρίου οπότε καλύπτονται όλα. Νομίζω ότι ένα βοήθημα μόνο του. Αλλά δες κι αυτό https://latistor.blogspot.gr, είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ναι, αναλύει πολλές από τις ερωτήσεις του ΚΚΕ, αλλά εγώ το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με τις σημειώσεις του φροντιστηρίου οπότε καλύπτονται όλα. Νομίζω ότι ένα βοήθημα μόνο του. Αλλά δες κι αυτό https://latistor.blogspot.gr, είναι πολύ καλό.

Λοιπόν, το αγόρασα (όχι την Ποίηση, μου φάνηκε ογκώδες και γενικά δε με τράβηξε) και μου φαίνεται όντως πολύ καλό! :D
Στο συγκεκριμένο blog έχω ρίξει μια (και δέκα μη σου πω :P) ματιά, αλλά δεν ξέρω. Μου φαίνεται πως σε πολλά του λείπουν πραγματάκια.:hmm: Anyway, δε φτάνει που κάθεται και γράφει τόσα πράγματα ο άνθρωπος, μιλάω κιόλας...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Το βοήθημα για τα πεζά ή για τον Ιωάννου αγόρασες;;
Εγώ έχω της Ποίησης και μπορώ να σου πω ότι τις ερωτήσεις που έπεσαν φέτος τις έχει απαντημένες και καλά από όσο μπορώ να κρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top