Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
ευχαριστω:no1:
Να'σαι καλα φιλε μου :)
-----------------------------------------
ψαξε για αρχαια αγνωστο εκδοσεις ζητη!!
μεταιχμιο ειναι καλα στη λογοτεχνια και στα αρχαια-γνωστο!
προσωπικη συμβουλη,καλυτερες οι σημειωσεις του καθηγητη σου

:iagree::iagree: Μονο που ειναι δυσκολο να βρει καλο καθηγητη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim_92

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Να'σαι καλα φιλε μου :)
-----------------------------------------


:iagree::iagree: Μονο που ειναι δυσκολο να βρει καλο καθηγητη...:(
αρχαια και λατινικα εχω σουπερ καθηγητες,τους καλυτερους που θα μπορουσα να εχω.λογοτεχνια ομως.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
αρχαια και λατινικα εχω σουπερ καθηγητες,τους καλυτερους που θα μπορουσα να εχω.λογοτεχνια ομως.............
Πραγματι υπαρχει ενα θεματακι με το συγκεκριμενο μαθημα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Εκτός από ολοκληρωμένα βοηθήματα για το σχολείο, γνωρίζει κανείς κάποια καλά εξωσχολικά με ασκήσεις μόνο; Για αρχαία/λατινικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkenea moses

Νεοφερμένος

Η arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εκτός από ολοκληρωμένα βοηθήματα για το σχολείο, γνωρίζει κανείς κάποια καλά εξωσχολικά με ασκήσεις μόνο; Για αρχαία/λατινικά;
για αρχαία συντακτικό σου προτείνω του Πασχαλίδη απο εκδόσεις ΖΗΤΗ. Ειναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Θα το ψάξω, thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίκλεις

Νεοφερμένος

Ο Περικλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια και τα βοηθηματα εκδοσεων πουκαμισας ειναι εξαιρετικα χρησιμα περιεχουν τα παντα!!!!!!!!!!!!!!!:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Λατινικά χωρίς δεύτερη σκέψη πάρε το μεταίχμιο...Οχι οτι δεν έχει κανενα λαθος αλλά έχει τα λιγότερα...Ιστορία μην παίρνεις καθόλου...Μονάχα αποστήθηση χρειάζεται το συγκεκτιμένο μάθημα!όσο για τα αρχάια, εγώ και εκεί το μεταίχμιο είχα και σε διαβεβαιώ οτι δεν έχει ελλείψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το καλύτερο βοήθημα για τα αρχαία είναι του Πασχαλίδη των εκδόσεων Ζήτη, περιέχει πλούσια ερμηνευτική ανάλυση και πολλές ασκήσεις. Για την Λογοτεχνία συστήνω ανεπιφύλακτα το βοήθημα από τα Ελληνικά Γράμματα. Η μία από τις συγγραφείς του βοηθήματος είναι στην επιτροπή κρίσης του βιβλίου (του σχολικού). Λατινικά προτείνω Μεταίχμιο είναι το κάλύτερο. Ιστορία πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να πάρεις βοήθημα, είναι θέμα αποστήθισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μηπως γνωριζετε καποιο βιβλιο με αρχαια κειμενα που να εχουν κ τ μεταφραση απο κατω ωστε να βλεπω κατα ποσο καλη την εχω κανει?
οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλω :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Υπαρχουν παρα πολλα και του Μεταιχμιου ειναι καλα αλλα στο λυκειο θες οχι μονο ενα εχει αναλυση ξεχωριστα για καθε αρχαιο συγγραφεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λοιπόν, έριξα μια ματιά.

Βρήκα κάτι. Λέγεται "Το αδίδακτο κείμενο στα αρχαία ελληνικά" από τις εκδόσεις "Έναστρον". Αργυράκη ονομάζεται η συγγραφέας.

Μου φάνηκε αρκετά καλό για εξάσκηση, σκέφτομαι να το πάρω κι εγώ αν και πηγαίνω φροντιστήριο.

Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πολύ καλό είναι των εκδόσεων Ζήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Βρήκα ένα ακόμα καλύτερο. Τελικά αυτό παρήγγειλα και εγώ.

Τίτλος: Θεματογραφία αρχαίας ελληνικής
Εκδόσεις: Ελληνικά Γράμματα
Συγγραφέας: Ορφέας Μυτιληναίος

Περιέχει 100 αδίδακτα, μετάφραση και σχόλια σε συντακτικά και γραμματικά φαινόμενα. Είναι πλήρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
και εγω αυτο ειχα απο τα ελληνικα γραμματα .....καλοοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
γειά σας!!:bye:θα ήθελα να μου πείτε μερικά καλά βοηθήματα για τα μαθήματα της θεωρητικής Β λυκείου και πάνω απ' όλα για Λατινικά και Αρχαία!Δεν νομίζω να υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια κτλ...:(γι αυτό θα ήθελα να με συμβουλεύσετε για το πια είναι τα πιο καλά!Μήπως μπορώ να βρω και κάτι στο ίντερνετ γιατί οι τιμές στα βοηθήματα έχουν φτάσει στο Θεό;;!!:PΕυχαριστώ εκ των προτέρων..!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ασχετος ειμαι αλλα επειδη εβγαινα πολυ με παρεες απο θεωρητικη φετος... λατινικα τα καταλαβαιναν απλα απο το σχολειο..ουτε βοηθημα ουτε τιποτα
τωρα φιλοσοφια τριχες... δεν την δινεις στις πανελληνιες αλλα ετσι και αλλιως ολοι χαλια τα πανε
αρχαια ειναι οντως ενα πραμα με πολλες επαναληψεις και καλο καθηγητη ολα γινονται...βεβαια αν δεν τα εχεις διαβασει ποτε σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Καλά βοηθήματα είναι:

Λατινικά Β Λυκείου Εκδόσεις Μεταίχμιο (τα λέει πολύ αναλυτικά, έχει αρκετες ασκήσεις)
Αρχαία Ρητορικά Κείμενα Β Λυκείου Εκδόσεις Σαββάλας
Για το άγνωστο καλό είναι η Θεματογραφία του Μεταίχμιου και των εκδόσεων Ζήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
α μαλιστα!
πολυ ωραια
ευχαριστωω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!Κανείς άλλος;;:)))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top