Βοηθήματα Γ' Λυκείου

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ποια βοηθήματα με συμβουλεύετε να αγοράσω για την προετοιμασία των πανελληνίων για τεχνολογική κατεύθυνση; Θα ήθελα να τα εξηγεί καλά (θεωρία) και να έχει και ασκήσεις, η προετοιμασία γίνεται μετά από αρκετό καιρό για τις πανελλήνιες οπότε όσοι είστε στο παιχνίδι καταλαβαίνετε. Έχω κάποια βοηθήματα και θα σας τα γράψω αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία που σας έδωσα


ΑΕΠΠ : Καραισκος - Καραμπης
ΑΕΠΠ : Ντζιός - Κοψίνης
Μαθηματικά Τεχνολογικής : Στεργίου - Νάκης
Φυσική Τεχν. (Α' Τεύχος κ' Β' Τεύχος) : Βειτης - Γιομπλιακης
Φυσική Τεχν. (Α' Τεύχος κ' Β' Τεύχος) : Σαβάλας

Όπως διαβάσατε έχω κάποια βοηθήματα, ποια από αυτά δεν κάνουν και ποια θα με συμβουλεύατε να αγοράσω; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Κανείς ρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzoula

Νεοφερμένος

Η zouzoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
'Ημουν θετική οπότε δεν ξέρω να σου πω για ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ.Λοιπόν...
ΦΥΣΙΚΗ: Γ. ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗ - Γ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟ εκδόσεις Σαββάλα
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ:Α. ΜΠΑΡΛΑ εκδόσεις Ελληνοεκδοτική(αν θυμάμαι καλά)
και ΜΑΥΡΙΔΗ
Στα μαθηματικά αν διαβάζεις μόνος σου θα σου πρότεινα να μην περιοριστείς σε ένα βοήθημα θα ήταν καλύτερα για να καλύπτεις μεγαλύτερο εύρος ασκήσεων να δουλεύεις παράλληλα τουλάχιστον 2.Καλή προετοιμασία!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια γεια σας ξερει κανεις κανενα καλο βοηθημα φυσικης γενικης παιδειας για γ λυκειου εκτος απο αυτο των αδερφων Σαββαλα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

photon

Νεοφερμένος

Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδια γεια σας ξερει κανεις κανενα καλο βοηθημα φυσικης γενικης παιδειας για γ λυκειου εκτος απο αυτο των αδερφων Σαββαλα ;
Εγώ έχω κοκκωνάκης εκδόσεις πατάκη. Καλό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
όποιο και να πάρεις εντάξει θα είσαι (δεν υπάρχουν και πολλά).

συγχαρητήρια για την έξυπνη επιλογή σου, θα ανταμειφθείς με ένα πολύ καλό βαθμό στις πανελλήνιες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeria_

Νεοφερμένος

Η glykeria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδια για μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης τι βοηθηματα προτεινετε;;;

Σημείωση: Τα μηνύματα προήλθαν από άλλο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Παιδια για μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης τι βοηθηματα προτεινετε;;;
Για μαθηματικά Παπαδάκης και φυσική Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντως Μαθηματικα οι πιο πολλοι νομιζω δουλευουν με Μπαρλα.Επισης καλο μου φανηκε και των Στεργιου-Νακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παιδια για μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης τι βοηθηματα προτεινετε;;;

Εξαρτάται από το που στοχεύεις και από το πόσο "το χεις" με το εν λόγω μαθήματα.
Αν στοχεύεις για υψηλόβαθμη σχολή, τότε πιστεύω πως Στεργίου Νάκης+Δύσκολα Θέματα από ίντερνετ, ή Μπάρλας+Σημειώσεις με μεθοδολογίες από ιντερνετ είναι αρκετα. (Βέβαια αν είσαι παιδί-θαύμα, ο Ξένος λένε ότι είναι τρελός)
Αμα δε θες πολλά μόρια, πάρε Παπαδάκη και λιωστον.

Για τη Φυσικη θα σου πρότεινα Μαθιου-Παναγιωτακοπουλο+Δύσκολες ασκήσεις από το νετ. ( Αντίστοιχα, αν είσαι πολύ καλή, πάρε Κατσίκα)
Ομοίως, αν πας για λίγα μόρια, πάρε αδερφών Σαββάλα.

Πιστέυω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ωπα,τι εννοεις τρελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
ωπα,τι εννοεις τρελος?
Έχει σχετικά τραβηγμένα θέματα.
Είναι για ανωμαλιάρηδες που γουστάρουν να λύνουν δύσκολες ασκήσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
πιο δυσκολα απο του μπαρλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
πιο δυσκολα απο του μπαρλα?
Έτσι λένε.
Αν έχεις τη δυνατότητα, πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και σύγκρινέ τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
και κατι τελευταιο,ο στεργιου απο ασκησεις ειναι επιπεδου μπαρλα?(ειδικα τα επαναληπτικα στο τελος)
και ενα αλλο βιβλιο "100 θεματα μαθηματικων" εκδοσεις μαυριδη λενε οτι ειναι καλο.ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κοίτα ο Στεργίου έχει δύσκολες, αλλά όχι όσες ο Μπάρλας. ( Το θέμα ειναι ποσοτικό κι όχι ποιοτικό)
plus, Ο μπάρλας στο τέλος των βιβλίων του έχει και πολλά θέματα.

Για το δεύτερο ερώτημά σου, θα σου απαντήσω με βάση τη λογική,μιας και δε το γνωρίζω το βιβλίο.
Το να πάρεις ένα βιβλίο με 100 ΜΟΝΟ θεματα, ειναι ολίγον τι άσκοπο, όταν υπάρχουν πάρα πολλά δύσκολα θέματα στο internet
(βλ. Study4exams.gr, επαναληπτικά θέματα ΕΜΕ,mathematica κτλ.)
Οπότε θα σου συνιστούσα να μην ξοδέψεις τα χρήματά σου σε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καθε βιβλιο εχει να σου προσφερει και διαφορετικες ιδεες , οσες περισσοτερες χωνεψεις τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να γραψεις στο τελος δεν ειπα οτι πρεπει να θυμασαι ή να εχεις λυσει παρομοια θεματα με αυτα που θα πεσουν στις εξετασεις προφανως και ο καθενας εκεινη την στιγμη να μπορει να γεννησει μια ιδεα που δεν την ειδε πουθενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crowler

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω πάρει μαθιουδακη-παναγιωτακόπουλο φυσική γ λυκείου και νομίζω πως για φυσική είναι κομπλέ. Στα μαθηματικά έχω παπαδάκη που μου φαίνεται πολύ καλός καθώς έχει αναλυτικές απαντήσεις στις ασκήσεις αλλά συνέχεια βλέπω να λένε όλοι για αυτό του μπάρλα, λέτε στη συνέχεια να χρειαστώ για παραπάνω ασκήσεις μπάρλα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

agelaki11

Νεοφερμένος

Ο agelaki11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ το περασμένο καλοκαίρι,τέλος πρώτης λυκείου, πήρα το βοήθημα του Μπάρλα. Μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλός και αναλυτικός. Υπεραρκετές ασκήσεις, οι οποίες καλύπτουν την γκάμα των εξετάσεων. Μπορεί κανείς άνετα να στοχεύσει για ένα 17,18. Άλλωστε από εκεί και πέρα είναι προσωπικό θέμα και κανένα βοήθημα δεν εγγυάται το είκοσι. Αφού τελειώσει κανείς τα βοηθήματα του Μπάρλα (2 τόμοι) μπορεί να βρει τεράστια γκάμα ασκήσεων στο ίντερνετ για επιπλέον εξάσκηση. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές δεν έχει αναλυτικές απαντήσεις και καθόμουν να αναρωτιέμαι πως πάει από το ένα βήμα στο άλλο. Βέβαια αυτό μπορεί να λειτουργήσει και θετικά ;) . Ανεπιφύλακτα μπάρλα λοιπόν.

Για φυσική έχω πάρει εδώ και λίγες βδομάδες του Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλου (εκδόσεις Σαββάλλα). Πολλές ασκήσεις με αναλυτικότατες και επεξηγηματικές απαντήσεις (το τονίζω ιδιαίτερα) που δεν αφήνουν καμία ασάφεια. Επιπλέον, εστιάζει τρομερά στην θεωρία με ερωτήσεις που πολλές φορές ξεπερνάνε τις ίδιες τις ασκήσεις σε πλήθος και δυσκολία. Μεγάλο βιβλίο, απαιτεί πολύ χρόνο και δουλειά.

Για μαθηματικά γενικής, μια φίλη μου έχει του Παπαδάκη και από ότι έχω δει είναι πολύ αναλυτικό και καλογραμμένο με πολλές ασκήσεις. Βέβαια για άτομα της θετικής/τεχνολογικής θεωρώ ότι είναι υπερβολικό αφού δεν είναι τόση μεγάλης δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παντως ο στεργιου γραφει βιβλια για μαθηματικους διαγωνισμους αρα πρεπει να εχει ασκησεις υψηλου επιπεδου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top