Βοήθημα για διακριτά και για ανώτερα μαθηματικά

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
:bye: γεια σας παιδια, ειμαι πρωτοετης φοιτητρια στ τμημα πληροφορικης του απθ, κ επειδη δν μπορω να καταλαβω γρι:P απο οσα λενε οι καθηγητες, θελω να αγορασω βοηθηματα για τα διακριτα μαθηματικα κ για τα ανωτερα που να ειναι απλα και κατανοητα. Τι μου προτεινετε??
-----------------------------------------
κανεις βρε παιδια?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν ξερω για βοηθηματα αλλα θα μπορουσες ισως να βρεις κανα βιβλιο καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
κ προταση καλου βιβλιου ειναι δεκτη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν ξερω απο διακριτα μαθηματικα :( αν μου λεγες καναν απειροστικο οκ... (εκτος αν ειναι το ιδιο :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειναι τ ιδιο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
καποια βοηθεια βρε παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ως «Ανώτερα Μαθηματικά».
Για τα διακριτά, θα σου πρότεινα αυτό που μας προτείνουν και εμάς, το
«Διακριτά Μαθηματικά» των SEYMOUR LIPSCHUTZ – MARC LIPSON απο τις εκδόσεις Τζιόλα. Σιγουρέψεου οτι δεν το δίνουν σε κάποιο μάθημα δωρεάν (δες αν έχετε όντως μάθημα επιλογής διακριτών μαθηματικών) και αν δεν το δίνουν κάπου πάρε το αν θες.

Εναλλακτικά, βρες ηλεκτρονικές σημειώσεις απο κάποιο τμήμα μαθηματικών ή πληροφορικής για να σε καλύψει προς το παρόν. Πάντως δύσκολο μου ακούγεται να μην έχετε μάθημα διακριτών μαθηματικών.
-----------------------------------------
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ως «Ανώτερα Μαθηματικά».
Για τα διακριτά, θα σου πρότεινα αυτό που μας προτείνουν και εμάς, το
«Διακριτά Μαθηματικά» των SEYMOUR LIPSCHUTZ – MARC LIPSON απο τις εκδόσεις Τζιόλα. Σιγουρέψεου οτι δεν το δίνουν σε κάποιο μάθημα δωρεάν (δες αν έχετε όντως μάθημα επιλογής διακριτών μαθηματικών) και αν δεν το δίνουν κάπου πάρε το αν θες.

Εναλλακτικά, βρες ηλεκτρονικές σημειώσεις απο κάποιο τμήμα μαθηματικών ή πληροφορικής για να σε καλύψει προς το παρόν. Πάντως δύσκολο μου ακούγεται να μην έχετε μάθημα διακριτών μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
δεν ξερω απο διακριτα μαθηματικα :( αν μου λεγες καναν απειροστικο οκ... (εκτος αν ειναι το ιδιο :D )

δεν είναι το ίδιο...:D

τα διακριτά μαθηματικά είναι η βάση για πολλούς κλάδους της πληροφορικής όπως δομές δεδομένων, αλγόριθμοι και πολυπλοκότητα...κτλ

Λοίπον στο site του Τμ.Πληροφορικής του ΑΠΘ είδα ως «Ανώτερα Μαθηματικά»:

ΑΝΩΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι
Διαφορικός και ολοκληρωτικός λογισμός συναρτήσεων μιας μεταβλητής. Γενικές έννοιες. Βασικές συναρτήσεις. Όριο, συνέχεια, παράγωγος, διαφορικό. Παραμετρικές εξισώσεις, πολικές συντεταγμένες, μήκος τόξου. Στοιχεία μηχανικής. Ακτίνα, εφαπτομένη. Καμπυλότητα, κύκλος καμπυλότητας. Θεώρημα μέσης τιμής. Μελέτη μεταβολής συνάρτησης. Εφαρμογές. Αόριστο και ορισμένο ολοκλήρωμα. Γενικευμένα ολοκληρώματα. Εφαρμογές των ολοκληρωμάτων. Παραμετρικά ολοκληρώματα. Εμβαδόν χωρίου σε πολικές συντεταγμένες. Εμβαδόν επιφανείας εκ περιστροφής σε πολικές συντεταγμένες. Συναρτήσεις Γάμα και Βήτα. Σειρές. Αριθμητικές σειρές. Σειρές συναρτήσεων. Δυναμοσειρές. Κριτήρια σύγκλισης. Εφαρμογές. Χρήση μαθηματικού λογισμικού.


Μάνο, από ότι βλέπω το συγκεκριμένο μάθημα είναι διαθεματικό...κοινώς έχει λίγο από όλα. Υπάρχει πιστεύεις κάποιο βοήθημα που να τα καλύπτει όλα αυτά; Εμείς στο Μαθηματικό, για κάθε μια ενότητα από αυτά...αφιερώνουμε και ένα σχεδόν εξαμηνιαίο μάθημα!


ΔΙΑΚΡΙΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Σύνολο - Σύνολα/Yποσύνολα - Άλγεβρα, σύνολα. Σχέσεις και συναρτήσεις - Δείγματα και επιλογές - Σχέση ισοδυναμίας - Άλγεβρα των σχέσεων. Ιδιότητες των συναρτήσεων- Στοιχειώδεις τεχνικές αρίθμησης. Μαθηματική επαγωγή. Άλγεβρες και προτάσεις- Αλγεβρικές εκφράσεις. Άλγεβρα Boole. Αλγεβρικά διαγράμματα ροής - Γραφήματα. Δένδρα - Δρόμοι - Κυκλώματα - Επίπεδα γραφήματα. Ισομορ­φισμός - Ιδιότητες ομάδος. Μετασχηματισμοί. Διαγράμματα καταστάσεων και μετάβασης - Πεπερασμένα αυτόματα. Κυψελικά αυτόματα -Ιδιότητες των κατα­στάσεων των αυτομάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για τα ανωτερα κατι τετοιο φανταστηκα, απο διακριτα δεν ξερω καθολου. Thanks :)

Ανωτερα μαθηματικα μπορεις να παρεις το βιβλιο που κανουμε εμεις των Πανεπιστημιακων εκδοσεων κρητης: "ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ (ΤΟΜΟΣ Ι
ΚΑΙ ΤΟΜΟΣ ΙΙ)" FINNEY-WEIR-GIORDANO που ειναι αρκετα κατανοητο, αν και δινει παραδειγματα βασισμενα κυριως στις φυσικες επιστημες σε αντιθεση με τα βιβλια του Spivak και του Spiegel που ειναι πιο "ακριβη" και αυστηρα γραμμενα. Αυτα ειναι λογια του καθηγητη μας, οχι δικα μου και στα λεω επειδη εγω δεν εχω αποψη πανω στο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
αντιθεση με τα βιβλια του Spivak και του Spiegel που ειναι πιο "ακριβη" και αυστηρα γραμμενα. Αυτα ειναι λογια του καθηγητη μας, οχι δικα μου και στα λεω επειδη εγω δεν εχω αποψη πανω στο θεμα.

Ναι όντως. Το βιβλίο του Spivak το είχα στο σχετικό μάθημα Πραγματική Ανάλυση Ι του πρώτου εξαμήνου στο Τμήμα μου. Το βιβλίο όντως διατυπώνει τις αντίστοιχες θεωρίες με μια καθαρά φορμαλιστική γλώσσα (μαθηματική αυστηρότητα) και απαιτεί κάποια προχωρημένη εξοικείωση με έννοιες και θεωρήματα από την θεωρία συναρτήσεων μιας πραγματικής μεταβλητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sorge

Νεοφερμένος

Ο Sorge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για Διακριτά Μαθηματικά δοκίμασε του C.L.Liu : Στοιχεία Διακριτών Μαθηματικών, απο Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης. Επίσης απο Gutenberg απο τους Γ.Βουτσαδάκη, Λ.Κυρούση, Χ.Μπούρα, Π.Σπυράκη το Διακριτά Μαθηματικά: Προβλήματα και Λύσεις έχει λυμένα παραδείγματα(και μόνο) σε περίπτωση που ψάχνεις και για ασκήσεις.


Όσο για ανώτερα όπως είπε και ο nPb έχει λίγο απ'όλα και ένα βιβλίο με όλα αυτά ειναι δύσκολο να βρεθεί. Εμείς κάνουμε τον Απειροστικό Λογισμό του Σ.Κ.Ντούγια, που είναι πολύ καλο, αλλα χωρίς να δίνει εμφαση σε εφαρμογές στη φύση(μηχανική κλπ), και ίσως απευθύνεται καλύτερα σε φοιτητές μαθηματικού. Απο Π.Ε.Κ πάλι ο Διανυσματικός Λογισμός των J.Mardrsen kai A.Tromba καλύπτει ένα ψιλο-ευρύ φάσμα και μάλιστα με αρκετά παραδείγματα, αλλά και πάλι δεν καλύπτει την λίστα που έγραψε ο nPb και επεκτείνεται και παραπέρα. Είμαι σίγουρος οτι έχω και κάτι καλούς τίτλους σε .pdf αλλά τους ξεχνάω και δεν μπορώ να βρώ το φλασάκι μου να τους θυμηθώ.

Αν είναι να αγοράσεις κάποιο βιβλίο, φρόντισε να το βρείς σε κάποιο βιβλιοπωλείο και να το ξεφυλλίσεις για να δεις αν πραγματικά κάνει για αυτό που το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Από τους Γ.Βουτσαδάκη, Λ.Κυρούση, Χ.Μπούρα, Π.Σπυράκη υπάρχει το βιβλίο «Διακριτά Μαθηματικά» με αρκετά λυμμένα παραδείγματα-ασκήσεις (και με την ανάλογη θεωρία) στα Διακριτά Μαθηματικά (Συνδυαστική) σε ηλεκτρονική μορφή στο site https://lca.ceid.upatras.gr/courses/diakrita/notes.html του Τμ.Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής του Πανεπ.Πατρών.

Ένα άλλο βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις στα Διακριτά Μαθηματικά (Συνδυαστική), είναι του Μ.Κούτρα, το οποίο υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή στο site: https://www.unipi.gr/faculty/mkoutras/synd.htm του Τμ.Στατιστικής & Ασφαλιστικής Επιστήμης του Πανεπ.Πειραιώς. (στο ίδιο site, υπάρχει καλό υλικό σημειώσεων και σε Θεωρία Πιθανοτήτων και σε Ανάλυση Παλινδρόμησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για "ανώτερα μαθηματικά" δες και τα βιβλία ενός Ξένου από εκδόσεις Ζήτη (δεν θυμάμαι τίτλο). Πάνε πάρα πολλά χρόνια από τότε που είχα πάρει το πρώτο του (τώρα θα χει βγάλει και άλλα, που τότε ετοιμάζονταν) και είναι ΠΟΛΥ κατανοητό και ευχάριστο βιβλίο. Ακόμα μετανιώνω που το δάνεισα σε μια συμφοιτήτρια και έχω να το δω έκτοτε. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Για διακριτά το βιβλίο του Liu μου είχε φανεί πολύ καλό. Έχει μεγάλη γκάμα εφαρμογών.

Και για του Lipson έχω ακούσει καλά λόγια. Το συγκεκριμένο έχει και αρκετές ασκήσεις αν δεν κάνω λάθος.

Πάντως κοίτα να κατανοήσεις θέματα που σχετίζονται με "λογική", "θεωρία γραφημάτων" κ.α. γιατί μετά θα τα βρείς μπροστά σου... :)
Και μην περιμένεις να μάθεις μόνο από το βιβλίο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Συγνώμη για το bump αλλά υπάρχει βιβλίο για τις λύσεις του βιβλίου του C.L. Liu? Έχει ασκήσεις και δεν έχει λύσεις από πισω! Ξέρει κανείς; Ή κανα βιβλίο να κάνω ασκήσεις τουλάχιστον; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Συγνώμη για το bump αλλά υπάρχει βιβλίο για τις λύσεις του βιβλίου του C.L. Liu? Έχει ασκήσεις και δεν έχει λύσεις από πισω! Ξέρει κανείς; Ή κανα βιβλίο να κάνω ασκήσεις τουλάχιστον; Ευχαριστώ

δες το #12 του θέματος..

λυσάρι του Liu δεν υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
για λογισμο, οι δυο τομοι "Απειροστικος λογισμος" (πανεπιστημιακες εκδοσεις κρητης) ,πως σας φαινονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top