Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αν μπει χάραξη, και κάτσω και βρω τα πάντα, αλλά στο τέλος δεν τη σχεδιάσω (ή τη σχεδιάσω λάθος), πόσα μόρια παίρνω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να ξέρω από θεωρία και αποδειξεις γιατί έχω την εντυπωση πως έχω μάθει παραπανω πράγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...tika-thetikhs-technologikhs-katevthynshs.html
Αυτα που ειναι με αστερακι στο βιβλιο ειναι χωρις αποδειξη νμζ αρα εκτος...
Ο,τι αλλο θελεις ουλτρα στειλε πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Μηπως εχει κανεις καποια λυμενη ασκηση με θεωρηση συναρτησης για την ευρεση μεγιστου ή ελαχιστου μετρου μιγαδικου αριθμου; Εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι. Οποιος μπορει ας μου στειλει.
Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Το Θεώρημα σελ. 264 κάτω-κάτω (το τελευταίο θεώρημα πριν τις εφαρμογές), είναι εντός ύλης; Επειδή στο σχολείο που μας έκανε αναλυτικότατα την θεωρία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν το αναφέραμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Το Θεώρημα σελ. 264 κάτω-κάτω (το τελευταίο θεώρημα πριν τις εφαρμογές), είναι εντός ύλης; Επειδή στο σχολείο που μας έκανε αναλυτικότατα την θεωρία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν το αναφέραμε ποτέ.

Οχι ειναι εκτος υλης. https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...tika-thetikhs-technologikhs-katevthynshs.html [Παρ. 2.7 Τοπικά ακρότατα συνάρτησης, χωρίς το θεώρημα της σελίδας 264 (κριτήριο της 2ης παραγώγου). ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovermusic

Νεοφερμένος

Ο Lovermusic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδιά νομίζω πως έχει ξαναανέβει αλλά υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου στείλει την θεωρία ηλεκτρονικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Παιδιά νομίζω πως έχει ξαναανέβει αλλά υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου στείλει την θεωρία ηλεκτρονικά??
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4164702&postcount=8267
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μαγκες καλησπερα! Στα διαγωνισματα σε ολη την χρονια, οι βαθμοι μου κυμαινονταν στα διαγωνισματα απο 55 εως 65......τι πιστευετε πρεπει να κανω για να πιασω το 12? Θεωρια+μιγαδικοι+λιγο απο Γ ή Δ, ειναι αρκετά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μαγκες καλησπερα! Στα διαγωνισματα σε ολη την χρονια, οι βαθμοι μου κυμαινονταν στα διαγωνισματα απο 55 εως 65......τι πιστευετε πρεπει να κανω για να πιασω το 12? Θεωρια+μιγαδικοι+λιγο απο Γ ή Δ, ειναι αρκετά???
Aυτό ακριβώς,βέβαια εξαρτάται και απ'τα θέματα που θα πέσουν και λογικά θα είναι πιο δύσκολα απ'του 14.Πέρσι που έδωσα είχα στόχο να γράψω βάση και είχα διαβάσει μόνο θεωρία και μιγαδικούς.Βοήθησαν και τα πρώτα ερωτήματα στα θέματα Γ και Δ που ζητούσαν κυρτότητα-συνέχεια-μονοτονία και ασύμπτωτες και πήρα τελικά 65 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovermusic

Νεοφερμένος

Ο Lovermusic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Οχι ειναι εκτος υλης. https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...tika-thetikhs-technologikhs-katevthynshs.html [Παρ. 2.7 Τοπικά ακρότατα συνάρτησης, χωρίς το θεώρημα της σελίδας 264 (κριτήριο της 2ης παραγώγου). ]

Σε ευχαριστώ! Ακόμα δύο ερωτήσεις:
1) Εκτός από τους ξεκάθαρους ορισμούς και τα θεωρήματα "με όνομα", έχει μπει σαν θεωρία (δεν εννοώ απόδειξη) ένα "άκυρο" θέωρημα; Π.χ. αυτό των ακροτάτων;
2) Τη διαδικασία για το εβαδόν χωρίου πρέπει να την γνωρίζω αναλυτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovermusic

Νεοφερμένος

Ο Lovermusic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβουμε ποια θεωρία θα ζητήσουν και να χάσουμε και εκείνες τις μονάδες? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβουμε ποια θεωρία θα ζητήσουν και να χάσουμε και εκείνες τις μονάδες? :/
Μόνο στην περίπτωση που δεν ξέρεις ανάγνωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μαγκες καλησπερα! Στα διαγωνισματα σε ολη την χρονια, οι βαθμοι μου κυμαινονταν στα διαγωνισματα απο 55 εως 65......τι πιστευετε πρεπει να κανω για να πιασω το 12? Θεωρια+μιγαδικοι+λιγο απο Γ ή Δ, ειναι αρκετά???

Από τα 2 πρώτα θέματα μπορείς να πιάσεις τις 10 μονάδες αν οι μιγαδικοί είναι μεσαίου επιπέδου.

Από κει και πέρα τα Γ, Δ έχουν κάποια ερωτήματα/υποερωτήματα που μπορείς να πιάσεις και από κει όσα χρειάζεσαι.
Το 12 πιάνεται άνετα σε μέτριας δυσκολίας θέματα.


Σε ευχαριστώ! Ακόμα δύο ερωτήσεις:
1) Εκτός από τους ξεκάθαρους ορισμούς και τα θεωρήματα "με όνομα", έχει μπει σαν θεωρία (δεν εννοώ απόδειξη) ένα "άκυρο" θέωρημα; Π.χ. αυτό των ακροτάτων;
2) Τη διαδικασία για το εβαδόν χωρίου πρέπει να την γνωρίζω αναλυτικά;

Όταν λες όνομα τι εννοείς ; Τύπου Θεώρημα Fermat, Bolzano κλπ ;
Αν εννοείς αυτό, τότε ναι έχουν πέσει θεωρήματα/ορισμοί χωρίς όνομα.
Για παράδειγμα έχουν πέσει τα ακρότατα που αναφέρεις, συνέχεια, ασύμπτωτες ευθείες κλπ κλπ.

Καλό είναι εκτός του να λύσεις τα θέματα των πανελληνίων, να δεις και τι ακριβώς παίζει με τα θέματα.

Όσο για το 2, θεωρώ απίθανο να πέσει τέτοια απόδειξη, είχε πέσει στο παρελθόν, όταν είχαμε δέσμες νομίζω. Αλλά τότε ήταν και άλλη η ύλη. Παρ' όλ' αυτά, καλό είναι αφού θα την μάθεις που θα την μάθεις, να την μάθεις όπως την έχει το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovermusic

Νεοφερμένος

Ο Lovermusic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις πράξεις στα δύο παρακάτω;
ολοοκλήρωμα από ο μέχρι άπειρο της λ * e^ (-λx) * x dx
Ξέρει ότι κάνει 1/λ αλλά πώς προκύπτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις πράξεις στα δύο παρακάτω;
ολοοκλήρωμα από ο μέχρι άπειρο της λ * e^ (-λx) * x dx
Ξέρει ότι κάνει 1/λ αλλά πώς προκύπτει;
Υποθέτοντας ότι λ>0.

View attachment 59037
Κάνε τον κόπο και δώσ' του καμιά περιστροφή γιατί βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μ'αρέσει που λες "Κάνε τον κόπο".Χαχαχαχα. Σε ευχαριστώ φίλε μου, σου είμαι υπόχρεος.

Επίσης,αν μπορεί κάποιος θα ήθελα και μια αντίστοιχη βοήθεια στο παρακάτω:

Ολοκλήρωμα από 0 μέχρι άπειρο της (x - 1/λ) ^ 2 * λ * e ^(-λx) dx =1/(λ^2)

Το ξέρω ότι είμαι απαράδεκτος αλλά τα έχω ξε΄χασει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μαν πρέπει να φάω τώρα, ίσως αργότερα αν μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top