Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
η γεωμετρικη-αριθμητικη προοδος ειναι σος στους μιγαδικους?

Δεν θα το'λεγα.. :hmm: στα μαθηματικά γενικής ήταν πέρσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α ωραια,καποιες ασκησεις που θεωρουνται μπομπατες δηλαδη να περιλαμβανουν σημαντικα πραγματα εχεις υποψιν να μου δειξεις γιατι γραφω αυριο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
α ωραια,καποιες ασκησεις που θεωρουνται μπομπατες δηλαδη να περιλαμβανουν σημαντικα πραγματα εχεις υποψιν να μου δειξεις γιατι γραφω αυριο ?

Δεν έχω κάτι υπόψιν, πάντως σίγουρα θα σας βάλει άσκηση με γεωμετρικό τόπο, δυνάμεις και ίσως καμιά άσκηση τύπου αν α,β,γ μιγαδικοί με |α|=|β|=|γ|=ρ>0 νδο α^3=β^3, στον καθηγητή μου άρεσαν πολύ αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
η γεωμετρικη-αριθμητικη προοδος ειναι σος στους μιγαδικους?
Ας μη μιλάμε για SOS στις πανελλήνιες. Σε ότι αφορά τις προόδους, δεν είναι κακό (ούτε και δύσκολο) απλά να ξέρεις τι είναι και τους 2 βασικούς τύπους για κάθε μία. Δεν αποκλείεται να θεωρήσουν ότι αποτελούν βασικές γνώσεις και να είναι απαραίτητες σε κάποιο ερώτημα μιας άσκησης.
Δεν θα το'λεγα.. στα μαθηματικά γενικής ήταν πέρσι.
Αν δεν κάνω λάθος, οι πρόοδοι τώρα έχουν μεταφερθεί στην ύλη της Α λυκείου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Στην α λυκείου ήταν και σε εμάς, απλά είχε κολλήσει σε όλους τους καθηγητές ότι θα έβαζαν προοδους :P
Συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για sos,τίποτα δεν είναι απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το διαγωνισμα αυτο πως αξιολογειται ευκολακι? γιατι μου φανηκε λιγο καπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • CAM00619.jpg
    CAM00619.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 203
  • CAM00620.jpg
    CAM00620.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 168

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδια,ξερετε καποια ιστοσελιδα με καλες ασκησεις στα μαθηματικα κατευθυνσης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια,ξερετε καποια ιστοσελιδα με καλες ασκησεις στα μαθηματικα κατευθυνσης??

https://##############/pavvasile/

u s e r s . s c h . gr/pavvasile χωρις κενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλινάκι

Νεοφερμένος

Η Μαριλινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα βοήθεια με την παρακάτω άσκηση ( περιλαμβάνει δύο σκέλη)
1) θεωρήστε τρία μη συγγραμμικά σημεία Α,Ο,Β. Ποια τιμή πρέπει να έχει ο s για να είανι το C στην ίδια ευθεία με τα Α,Β εάν ( σε διανύσματα) OC=3OA+sOC
2) Εάν ισχύει ΑC/CB=3/2 βρείτε το ζεύγος s,t ώστε OC=sOA+tOB
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
1)
Αν τότε οπότε τα σημεία είναι συνευθειακά. Άρα
Αν τα είναι συνευθειακά τότε υπάρχει ένα με Έχουμε

Επειδή τα διανύσματα είναι μη συγγραμικά ( βλ άσκηση 1i β' ομάδας κεφ 1.3 ) έχουμε


2) Με τον ίδιο τρόπο βγαίνει και το δεύτερο αν κάνεις στη σχέση που σου δίνει τις διασπάσεις

και αντικαταστήσεις το στην άλλη σχέση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.

Να δειξετε οτι ειναι ΄1-1' και να βρειτε την


αρα




κανω συζηγης




αρα '1-1' και αντιστρεφεται
και θετω





Σωστα δεν την ελυσα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.

Να δειξετε οτι ειναι ΄1-1' και να βρειτε την


αρα




κανω συζηγης




αρα '1-1' και αντιστρεφεται
και θετω





Σωστα δεν την ελυσα;;
Πώς ακριβώς πολλαπλασίασες με τη συζυγή παράσταση; Μου φαίνεται λάθος με μια πρώτη ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλινάκι

Νεοφερμένος

Η Μαριλινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μήπως μπορέιτε να μου απαντήσετε ορισμένες απορίες?
1) Πώς μπορώ να υπολογίσω το εμβαδόν πλάγιου παραλληλογράμμου χωρίς να έχω το ύψος παρα μόνο τις δύο πλευρές
2) Πώς μπορώ να υπολογίσω τον όγκο ενός παραλληλεπιπέδου όταν μου δίνονται οι συντεταγμένες των τριών ακμών του
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μήπως μπορέιτε να μου απαντήσετε ορισμένες απορίες?
1) Πώς μπορώ να υπολογίσω το εμβαδόν πλάγιου παραλληλογράμμου χωρίς να έχω το ύψος παρα μόνο τις δύο πλευρές
2) Πώς μπορώ να υπολογίσω τον όγκο ενός παραλληλεπιπέδου όταν μου δίνονται οι συντεταγμένες των τριών ακμών του
Ευχαριστώ πολύ!

1) Δεν μπορείς, χρειάζεσαι και τη μεταξύ τους γωνία.
2) Σχεδίασε 2 ορθοκανονικά συστήματα, xy και xz. Τοποθέτησε τα σημεία που ξέρεις, για να σχηματίσεις τα παραλληλόγραμμα βάσης και ύψους, και πολλαπλασίασε τις τρεις διαστάσεις μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλινάκι

Νεοφερμένος

Η Μαριλινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ!
Δλδ υπάρχει τύπος που να δίνει το εμβαδον παραλληλογράμμου και να ανακατεύει τις πλευρές με τη μεταξύ τους γωνία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.


όπου τη γωνία θ των διανυσμάτων μπορείς να βρεις απ' τον τύπο



Βασικά ούτε καν τη γωνία, μόνο το συνημίτονο να βρεις και μετά

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλινάκι

Νεοφερμένος

Η Μαριλινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Τίποτα, έχω όμως μία απορία. Διδάσκεται στη β' λυκείου αναλυτική γεωμετρία του χώρου; Γιατί υπάρχει έτοιμος τύπος για το εμβαδόν του παραλληλεπιπέδου αλλά χρειάζεται και την έννοια του εξωτερικού γινομένου, που είναι ένα διάνυσμα που είναι κάθετο στο επίπεδο των α και b.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τίποτα, έχω όμως μία απορία. Διδάσκεται στη β' λυκείου αναλυτική γεωμετρία του χώρου; Γιατί υπάρχει έτοιμος τύπος για το εμβαδόν του παραλληλεπιπέδου αλλά χρειάζεται και την έννοια του εξωτερικού γινομένου, που είναι ένα διάνυσμα που είναι κάθετο στο επίπεδο των α και b.

Εξωτερικο γινομενο ειναι εκτος υλης στην Β' λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.


ισχυει κατι τετοιο?? δηλαδη μπορω να διωξω την δυναμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top