Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Χαζος θα φανω αλλα δεν πειραζει
Εχουμε z1=α + βι και z2= 2 - zi(συζηγης) / 2 + zi ( συζηγης και αυτο)
Οπου α, β ανηκουν R
Δινεται Ζ2— Ζ1 ε R
Να δειξετε οτι z2-z1 = 1
Οποιος μπορει ας το απαντησει..ελπιζω να μην σας μπερδεψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
ο ζ2 ειναι σιγουρα ετσι??γιατι δεν μ βγαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Χαζος θα φανω αλλα δεν πειραζει
Εχουμε z1=α + βι και z2= 2 - zi(συζηγης) / 2 + zi ( συζηγης και αυτο)
Οπου α, β ανηκουν R
Δινεται Ζ2— Ζ1 ε R
Να δειξετε οτι z2-z1 = 1
Οποιος μπορει ας το απαντησει..ελπιζω να μην σας μπερδεψα
Θέμα 4ο επαναληπτικές του 2007...ήμουν σίγουρος ότι κάτι μου θύμιζε.Έχει πολλές πράξεις αν θυμάμαι καλά αλλά παίζει να λυνόταν και με άλλον τρόπο.Τη λύση μπορείς να τη βρεις και στο ίντερνετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sickmotion

Νεοφερμένος

Ο Sickmotion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χαζος θα φανω αλλα δεν πειραζει
Εχουμε z1=α + βι και z2= 2 - zi(συζηγης) / 2 + zi ( συζηγης και αυτο)
Οπου α, β ανηκουν R
Δινεται Ζ2— Ζ1 ε R
Να δειξετε οτι z2-z1 = 1
Οποιος μπορει ας το απαντησει..ελπιζω να μην σας μπερδεψα

Εχει παααρα πολλες πραξεις,φερε τον μιγαδικο w=z2-z1 σε κανονικη μορφη και το im(w) θα βγει 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Εχει παααρα πολλες πραξεις,φερε τον μιγαδικο w=z2-z1 σε κανονικη μορφη και το im(w) θα βγει 0.
Ευχαριστω:)

ο ζ2 ειναι ζ2=2-ζ1/2+ζ1 κ εγω το ειχα περασει για ζι :hehe:
τεσπα η λυση αμα 8εσ εδω
https://www.kelafas.gr/themata.html?filename=2007/epanaliptikes/mathkat_epan_07_a.pdf
Αχ καημενο μου κοριτσι τι τραβας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καποιος νομιζω σε αυτο το θεμα ειχε αναφερει ενα βιντεο για τα ορια απο τον khanacademy,λοιπον ετυχε να το δω και να μπω στην ιστοσελιδα που εχει δημιουργησει και μου φαινετε αρκετα ενδιαφερον,εχει θεωρια σε βιντεο και ασκησεις να λυσεις σαν τεστ και αν δεν μπορεις να την λυσεις εχει βιντεακι με την θεωρια ωστε να το μαθεις εαν δεν το ξες κτλπ,επισης εχει και υλικο πανεπιστημιου.Παραθετω το λινκ,επειδη πιστευω οτι μπορει να φανει χρησιμο. :D
https://www.khanacademy.org/math
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά μια βοήθεια.
Εγράφα διαγώνισμα και έλεγε 1 ερώτημα.
Έχω κύκλο με Κ (4,-3) και ρ=2
και την ευθεία
8χ-7ψ-6=0
να βρώ το |z-w|min
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Οι z και w τι ρόλο παίζουν; οι εικόνες τους ανήκουν στον κύκλο; η εκφώνηση της άσκησης θα βοηθούσε πολύ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
το z ειναι ο κυκλος Κ(3,-4) με ρ=2 και το w ειναι η ευθεια 8χ-7ψ-6=0.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει |z-w|max
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
το z ειναι ο κυκλος Κ(3,-4) με ρ=2 και το w ειναι η ευθεια 8χ-7ψ-6=0.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει |z-w|max

Θα κανεις ενα καλο σχημα και θα βγει σε 3 λεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
το κανα αλλα εβγαλα 1 αλλος εβγαλε κατι με ριζες 1 αλλος 1,3 για αυτο ρωταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νομιζω αυτο βγαινει 46/113 *sqrt(113) -2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
δε σου δινει καποια σχεση αυτων των 2 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.

Αρχικά θα υπολογίσουμε την ελάχιστη απόσταση μεταξύ της ευθείας και του κέντρου του κύκλου.

d = |Ax0 + By0 + Γ|/sqrt(A^2 + B^2)
d = |8*3 + 7*4 - 6|/sqrt(113) = 46/sqrt(113)

Άρα η ζητούμενη απόσταση θα είναι η διαφορά της απόστασης που βρήκαμε και της ακτίνας του κύκλου, δηλαδή 46/sqrt(113) - 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anna_ts

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ας μου λυσει καποιος μια απορια στους μιγαδικους. Οταν εχεις |z + w-1 μπλα μπλα|= Ο με ισοδυναμια μπορεις να πεις z+w-1 μπλα μπλα=Ο????? Και ποτε δε βαζουμε ισοδυναμια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αυτο που ρωτας πρεπει να ειναι στην παραγραφο μιγαδικοι και μετρο,αν και δεν εχω φτασει εκει ακομα,νομιζω πως δεν γινεται να τα εξισωσεις με το μηδεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Ας μου λυσει καποιος μια απορια στους μιγαδικους. Οταν εχεις |z + w-1 μπλα μπλα|= Ο με ισοδυναμια μπορεις να πεις z+w-1 μπλα μπλα=Ο????? Και ποτε δε βαζουμε ισοδυναμια????

Νομιζω οτι μπορεις να το κανεις αν υψωσεις στο τετραγωνο, αλλα αν ειναι γεωμετρικος τοπος δεν συμφερει. Αυτο που ξερω οτι ισχυει σιγουρα ειναι z=0 <=> |z|=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ας μου λυσει καποιος μια απορια στους μιγαδικους. Οταν εχεις |z + w-1 μπλα μπλα|= Ο με ισοδυναμια μπορεις να πεις z+w-1 μπλα μπλα=Ο????? Και ποτε δε βαζουμε ισοδυναμια????

Μπορείς. Ισχύει η συνεπαγωγή: |α|=0 <=> α=0, στο σύνολο των μιγαδικών. Κι αυτό, γιατί ο μοναδικός μιγαδικός αριθμός που έχει μηδενική απόσταση από την αρχή των αξόνων είναι ο z=0+0i, δηλαδή το 0.

Ισοδυναμία δεν θα έβαζες, αν αντί για 0, είχε οποιοδήποτε άλλο αριθμό. |α|=1, |α|=2, |α|=3,5. Σε αυτή την περίπτωση, δεν μπορείς να βγάλεις το μέτρο και να πεις α=1 ή α=-1, στο σύνολο των μιγαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η γεωμετρικη-αριθμητικη προοδος ειναι σος στους μιγαδικους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top