Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως μπορω να βρισκω ευκολα οπου χρειαζεται κρυφες ταυτοτητες για παραδειγμα x^3 - 6x^2 + 12x + 2 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πως μπορω να βρισκω ευκολα οπου χρειαζεται κρυφες ταυτοτητες για παραδειγμα x^3 - 6x^2 + 12x + 2 ?

Τις περισσότερες φορές δεν είναι απλό , θέλει εξάσκηση και πολύ κόπο για να μυρίζεσαι τις παραγωντοποιήσεις. Ωστόσο σου προτείνω να πας από τον σίγουρο δρόμο που είναι οι μέθοδοι παραγοντοποίησης. Ασε τις ταυτότητες και τις προχειροδουλειές. Έχεις τη διακρίνουσα , τη μέθοδο του horner και τον κοινό παράγοντα και άμα δεν σου κάτσουν αυτές τι να σου πω παίδεψέ το με λίγη μαντεψιά και δοκιμή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρωταω γιατι χρειαζεται οταν ειναι να βρεις μονοτονια με κατασκευη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Παιδιά μια βοήθεια δεν θέλω την λύση αλλά πως αρχίζω.
Η εκφώνηση είναι να βρείτε τον τύπο της f (από Μπάρλα)
f(x)+(x-2)f'(x)=xf''(x)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παιδιά μια βοήθεια δεν θέλω την λύση αλλά πως αρχίζω.
Η εκφώνηση είναι να βρείτε τον τύπο της f (από Μπάρλα)
f(x)+(x-2)f'(x)=xf''(x)

για το x σου δίνει κανέναν περιορισμό; x>2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Έχεις δίκιο το ξέχασα x ε (0,+οο)

f(x)+xf'(x)-2f'(x)=xf''(x)
f(x)+xf'(x)-f'(x)-f'(x)=xf''(x)
[f(x)+xf'(x)]-f'(x)=xf''(x)+f'(x)
[xf(x)-f(x)]'=[xf'(x)]'
xf(x)-f(x)=xf'(x) + c.... έχεις κάποιο δεδομένο; νομίζω ότι μπορείς να το συνεχίσεις και με euler από εδώ και πέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
f(x)+xf'(x)-2f'(x)=xf''(x)
f(x)+xf'(x)-f'(x)-f'(x)=xf''(x)
[f(x)+xf'(x)]-f'(x)=xf''(x)+f'(x)
[xf(x)-f(x)]'=[xf'(x)]'
xf(x)-f(x)=xf'(x) + c.... έχεις κάποιο δεδομένο; νομίζω ότι μπορείς να το συνεχίσεις και με euler από εδώ και πέρα

οκ ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πως λυνονται αυτα πειτε μου το ενα απ αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.

H είναι μία προφανής λύση. Για είναι με το ίσον να ισχύει μόνο για και επίσης ( δεν χρειάζεται μελέτη μονοτονίας, το δίνει στην εκφώνηση). Συνεπώς

και η εξίσωση δεν έχει λύσεις για .
Δηλαδή αυτό που έγραψα ήταν σωστό,έτσι;
Απλά έλειπε η δικαιολόγηση που μου έγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
παιδιά για θεωρία μπορούν να μας βάλουν ένα από τα παρακάτω;;;;;;

α) σελιδα 92 αποδειξη οτι οι λυσεις μιγαδικης εξισωσεις βγενουν απο την σχεση: z1,z2 = -β +- i ριζα Δ / 2α
β) Ορισμος αντιστροφης συναρτησης (τον γραφει περιεργα)
γ) Αποδειξη οτι η y=x ειναι αξονας συμμετριας της f και της αντιστροφης της

αν ξερει καποιος να απαντησει παρακαλω
thank you
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για το β είχα ρωτήσει τον καθηγητή μου και είπε ότι είναι απίθανο. Το ίδιο πιστεύω και για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δεν νομίζω να πέσουν.
Για τις αποδείξεις για τους τύπους των εμβαδών στα ολοκληρώματα ξέρεις τίποτα, αν είναι πιθανό να πέσουν ή οχι; Πρέπει να τις μάθουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν ειναι ορισμοι δεν ειναι ουτε αποδειξεις τα εμβαδα. Εμας μας ειπε οτι κανονικα πρεπει να ξερεις ολο το βιβλιο αλλα μας ειπε να μην διαβασουμε τα εμβαδα διοτι ειναι απιθανο να πεσουν (πιο απιθανο απο τον ορισμο αντιστροφης). Εγω για καλο και για κακο θα μαθω τον ορισμο της αντιστροφης αλλα δεν προκειται να ασχοληθω με τα εμβαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolos

Νεοφερμένος

Ο lolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παιδιά θέλω αν έχετε κάποιο αρχείο με όλες τις αποδείξεις που έχουμε στην ύλη για τα μαθ. κατ. να μου τις στείλει κάποιος!!! Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Παιδιά θέλω αν έχετε κάποιο αρχείο με όλες τις αποδείξεις που έχουμε στην ύλη για τα μαθ. κατ. να μου τις στείλει κάποιος!!! Ευχαριστω

Σε google docs!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolos

Νεοφερμένος

Ο lolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ DumeNuke
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meletis96

Νεοφερμένος

Ο meletis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Nα βρείτε τις εφαπτομένες των cf ,cg με f(x)=x^3+2x^2-5x+3 kai g(x)=2x^2-2x+1στα κοινα τους σημεία . Πρέπει να βρω τα κοινά σημεία των cf και cg και να θεωρήσω Α (α,f(α)) και Β (β,f(β)) σημείο επαφής.Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει?Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Latvala

Νεοφερμένος

Ο Latvala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
υπάρχει κάποιο αρχείο ή κάποιος κατάλογος ή κάτι ρε παιδί μου, που να έχει συγκεντρωμένη ΟΛΗ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ των μαθηματικών; δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι αποδείξεις μιας και τις έχω συγκεντρωμένες, αλλά τη θεωρία όχι... υπάρχει κάτι τέτοιο; βρήκα κάτι στο ίντερνετ αλλά δεν με ικανοποίησε μιας και πήγαινε από την σελίδα 91 στην 226 και μετά πάλι πίσω στην 194.

κοίταξα και αυτό που είπε ο DumeNuke, καλό είναι αλλά μήπως υπάρχει και κάτι καλύτερο ίσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top