Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
καλημερα εχω δυο ασκησεις που δεν ξερω τι να κανω και θα ηθελα καποιο tip ωστε να τις λυσω
1) εστω f,g συναρτησεις ορισμενες σρο R και παραγωγισιμες στο σημειο xο=0 αν ειναι f(0)=g(0) και f(x)+x>=g(x) για καθε χεR ν.δ.ο g'(0)-f'(0)=1
2)η συναρτηση f:R-->R ειναι συνεχης στο σημειο xοεR ν.δ.ο η συναρτηση g(x)=|x-xo|f(x)
ειναι παραγωγισιμη στο xo αν και μονο αν f(xo)=0
1)
Για και κοντά στο 0

Για και κοντά στο 0

κτλ
2)
Ευθύ:


Επειδή όμως η g είναι παραγωγίσιμη στο τα πλευρικά όρια θα συμπίπτουν άρα


Aντίστροφο:
Υπολογίζουμε δεξιά και αριστερή παράγωγο της g όπως πριν και λόγω του ότι αυτές συμπίπτουν και άρα η g είναι παραγωγίσιμη στο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
1)Εστω συναρτηση f η οποια ειναι συνεχης στο [α,β] , παραγωγισιμη στο (α,β) και ισχυει f(α)>f(β).Ν.δ.ο υπαρχει τουλαχιστον ενα ξ ε (α,β) τετοιο ωστε f'(ξ)<0.

2)εστω μια συναρτηση f η οποια ειναι 2 φορες παργωγισιμη στο [α,β] με f(α)<0 , f(β)=f'(β)=0.Ν.δ.ο υπαρχει ξ ε(α,β) τετοιο ωστε f'(ξ)>0.

οποιος μπορει ας βοηθησει....ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δινονται οι συναρτησεις και
Να βρειτε το α ωστε η εφαπτομενη της f στο xο=1 να εφαπτεται της g
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δινονται οι συναρτησεις και
Να βρειτε το α ωστε η εφαπτομενη της f στο xο=1 να εφαπτεται της g

ακυρο ενα -(πλυν) δεν εβαλα σε μια παραγωγο και δεν μου βγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Λοιπόνε έχω 3 ασκήσεις για τον οποίον τις λύσεις δεν είμαι σίγουρος. Δείτε τις λίγο και πείτε μου αν είναι οκ.

1. Έστω με για κάθε
a. ΝΔΟ
b. Να βρεθεί
Λύση:
a.
Θέτω x=0



άρα
b.

άρα


2. Αν και για κάθε ισχύει . Να βρεθεί
Λύση:
Θέτω στην (1) x=1







άρα

3. με . Επιπλέον για κάθε ισχύει . Αν είναι γνωστό ότι η δεν περνά απο την αρχή των αξόνων
i) Να βρεθεί το f(0)
ii) ΝΔΟ
Λύση:
i)Θέτω στην (1) x=y=0





ii)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
1)Εστω συναρτηση f η οποια ειναι συνεχης στο [α,β] , παραγωγισιμη στο (α,β) και ισχυει f(α)>f(β).Ν.δ.ο υπαρχει τουλαχιστον ενα ξ ε (α,β) τετοιο ωστε f'(ξ)<0.

2)εστω μια συναρτηση f η οποια ειναι 2 φορες παργωγισιμη στο [α,β] με f(α)<0 , f(β)=f'(β)=0.Ν.δ.ο υπαρχει ξ ε(α,β) τετοιο ωστε f'(ξ)>0.

οποιος μπορει ας βοηθησει....ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Και στις δύο περιπτώσεις προκύπτει άμεσα με ΘΜΤ στο [α,β].
Λόγω διαστήματος ξέρεις ότι β-α > 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Λοιπόνε έχω 3 ασκήσεις για τον οποίον τις λύσεις δεν είμαι σίγουρος. Δείτε τις λίγο και πείτε μου αν είναι οκ.

1. Έστω με για κάθε
a. ΝΔΟ
b. Να βρεθεί

Η f έχει πεδίο ορισμού το A=R. Για κάθε x ανήκει R ισχύει [(f(x))^3]+3f(x)=x

a) Για δύο οποιαδήποτε x1, x2 ανήκει R με f(x1)=f(x2) ισχύει [(f(x1)^3)=[(f(x2)^3] και 3f(x1)=3f(x2). Προσθέτοντας κατά μέλη τις δύο τελευταίες σχέσεις προκύπτει [(f(x1)^3]+3f(x1)=[(f(x2)^3)]+3f(x2) => x1=x2

Επομένως η f είναι 1-1 και άρα αντιστρέψιμη. Για κάθε x ανήκει Α και y ανήκει f(A) ισχύει η ισοδυναμία:

y=f(x) <=> x=(f-1)(y)

Επομένως έχουμε x=(y^3)+3y => (f-1)(y)=(y^3)+3y όπου y ανήκει f(A). Η f-1 έχει ως πεδίο ορισμού το Β=R ως πολυωνυμική. Συνεπώς f(A)=B=R.

Για y=0 έχουμε (f-1)(0)=0 <=> f(0)=0

Η f-1 είναι συνεχής στο f(A)=R ως πολυωνυμική. Συνεπώς και η συνάρτηση f είναι συνεχής στο A=R ως αντίστροφή της f-1. Συνεπώς η f είναι συνεχής και στο 0. Άρα lim(x->0)f(x)=f(0)=0

b) Θεωρούμε τον μετασχηματισμό y=f(x) <=> x=(f-1)(y)

Έχει βρεθεί lim(x->0)f(x)=0. Επομένως

lim(x->0)(f(x)/x)=lim(y->0)(y/(f-1)(y))=lim(y->0)(y/((y^3)+3y))=lim(y->0)(1/((y^2)+3)=1/((0^2)+3)=1/3

ΥΓ: Η δικιά σου λύση στο 2ο ερώτημα δεν είναι απόλυτα σωστή γιατί έχεις κάνει την παραδοχή ότι το lim(x->0)(f(x)/x) υπάρχει και είναι πραγματικός αριθμός. Δεν μπορούμε όμως να βγάλουμε αυτό το συμπέρασμα καθώς το όριο αυτό οδηγεί σε απροσδιόριστη μορφή 0/0. Άρα η λύση σου δεν ισχύει γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Λοιπόνε έχω 3 ασκήσεις για τον οποίον τις λύσεις δεν είμαι σίγουρος. Δείτε τις λίγο και πείτε μου αν είναι οκ.

1. Έστω με για κάθε
a. ΝΔΟ
b. Να βρεθεί
Λύση:
a.
Θέτω x=0



άρα
b.

άρα


2. Αν και για κάθε ισχύει . Να βρεθεί
Λύση:
Θέτω στην (1) x=1







άρα

3. με . Επιπλέον για κάθε ισχύει . Αν είναι γνωστό ότι η δεν περνά απο την αρχή των αξόνων
i) Να βρεθεί το f(0)
ii) ΝΔΟ
Λύση:
i)Θέτω στην (1) x=y=0





ii)


Δεν τις κοίταξα πολύ, απλά παρατήρησα πως στην πρώτη χρησιμοποιείς την συνέχεια της συνάρτησης την οποία δεν έχεις δεδομένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ 47 ΜΠΑΡΛΑΣ ΣΕΛΙΔΑ 332 ΒΟΗΘΕΙΑ
Δινεται η παργωγισιμη συναρτηση για την οποια ισχυει Να βρειτε την εφαπτομενη της γραφικης παραστασης της συναρτησης στο xo=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Λοιπόνε έχω 3 ασκήσεις για τον οποίον τις λύσεις δεν είμαι σίγουρος. Δείτε τις λίγο και πείτε μου αν είναι οκ.

1. Έστω με για κάθε
a. ΝΔΟ
b. Να βρεθεί
a) Αλλιώς

και από κριτήριο παρεμβολής προκύπτει ότι
b)

και από το αποτέλεσμα του a) προκύπτει ότι

Οι υπόλοιπες ασκήσεις εντάξει φαίνονται.
ΑΣΚΗΣΗ 47 ΜΠΑΡΛΑΣ ΣΕΛΙΔΑ 332 ΒΟΗΘΕΙΑ
Δινεται η παργωγισιμη συναρτηση για την οποια ισχυει Να βρειτε την εφαπτομενη της γραφικης παραστασης της συναρτησης στο xo=2
Βρες πρώτα το (απλή αντικατάσταση στην σχέση που σου δίνεται), και μετά το εκμεταλλευόμενος την παραγωγισιμότητα της f.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΑΣΚΗΣΗ 47 ΜΠΑΡΛΑΣ ΣΕΛΙΔΑ 332 ΒΟΗΘΕΙΑ
Δινεται η παργωγισιμη συναρτηση για την οποια ισχυει Να βρειτε την εφαπτομενη της γραφικης παραστασης της συναρτησης στο xo=2


για χ=2 έχουμε:


για χ=2 έχουμε:



για χ=2:

H g είναι παραγωγίσιμη επειδή αποτελεί γινόμενο παραγωγίσιμων:
-> η f(x) είναι παραγωγίσιμη
-> η e^(2-x) είναι παραγωγίσιμη [σύνθεση παραγωγίσιμων: e^x και (2-x)]

για χ=2 έχουμε:


Η εφαπτομένη της g(x) στο A(2,2) είναι:


δηλαδή ε: 9x-5y-8=0

Ελπίζω να μην έχω κάνει αριθμητικά. Είναι και βράδυ κι έχω να λύσω άσκηση μαθηματικών εδώ και καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ελυσα μια ασκηση απο μπαρλα, συγκεκριμενα ειναι η 42 στη σελιδα 287 και ενω βρηκα το αποτελεσμα που δινει αμα δεν εκανα μια διορθωση δε μου εβγαινε με τιποτα, συγκεκριμενα ενα τετραγωνο που ειχε το εβγαλα, αλλιως δε λυνοταν, η ασκηση λεει:
αν f,g παραγωγισιμες στο 0 και ισχυει f^2(χ) g^2(χ)= 2χ ***εδω το χ το εχει υψωσει στο τετραγωνο ο τυπας*** να δειξετε οτι [f'(0)]^2+[g'(0)]^2 = 2
λυστε την ετσι να μ πειτε αν σας βγηκε και βαλτε και 2χ^2 να μου πειτε αν γινεται και απλα εχω κανει εγω μαλακια

ενα αλλο τωρα παρομοιο, στην ιδια σελιδα την 50, εχει υψωσει ενα χ στην τριτη και δε βγαινει αυτο που θελει οταν κανω αλλαγη μεταβλητης, δειτε τι λεει αυτη: εστω συναρτηση f κλπ, με f'(3)=0... ν.δ.ο η συναρτηση g(x)= f(3x) αν χ=<1 και f(x+2) ***εδω παλι εχει βαλει χ τριτης, εγω το τριτης το εβγαλα και λυθηκε*** αν χ>1 ειναι παραγωγισιμη στο 1, ας κανει καποιος και αυτη ετσι οπως την εχω γραψει και αν μπορει να την κανει με f(x^3 +2) ας μου το πει να κοιταξω μην εχω κανει εγω λαθος...

παντως μου φαινεται απιστευτο να εχει κανει δυο λαθη στην ιδια σελιδα, ισως να εχω κανει εγω πατατες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
f,g R-->R
οι εξισώσεις f(x)=0 και g(x)=0 έχουν 1 τουλάχιστον λύση στο
Η εξίσωση f(x)=g(x) είναι αδύνατη
Να δείξετε οτι η εξίσωση f(x)+g(x)=0 έχει 1 τουλάχιστον ρίζα .
Ή λείπει 1 δεδομένο,ή εγώ παλάβωσα.Ας με διαφωτίσει κάποιος .
αα και μια ερώτηση, το βοήθημα του μπάρλα αξίζει; σε σχέση με το βοήθημα του παπαδάκη (σαββάλας ) είναι καλύτερο;
ποιο άλλο βοηθητικό για μαθηματικά ξεχωρίζει σε επίπεδο ασκήσεων,κριτηρίων αξιολόγησης κτλ.;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Η πρώτη σωστή είναι όπως την έχει το βιβλίο. Διαιρείς και τα δύο μέλη με (θεωρούμε ότι το χ είναι κοντά στο 0) και έχεις

A ξέχασα να πω ότι από την αρχική σχέση για χ=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
οκ ευχαριστω, απλα ετσι οπως μετετρεψα εγω τα δεδομενα παλι λυνετε και νομιζα οτι ειχε κανει λαθος αυτος... τσεκαρε και τη δευτερη αν μπορεις γτ δε θα κοιμηθω αποψε, θετω χ^3+2 = κ αλλα στον παρανομαστη που αντι για χ βαζω αυτο που βγαινει λυνοντας ως προς χει δε βγαινει το επιθυμητο εκτος και αν βγαλω το ^3 και μεινει f(x+2)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
f,g R-->R
οι εξισώσεις f(x)=0 και g(x)=0 έχουν 1 τουλάχιστον λύση στο
Η εξίσωση f(x)=g(x) είναι αδύνατη
Να δείξετε οτι η εξίσωση f(x)+g(x)=0 έχει 1 τουλάχιστον ρίζα .
Ή λείπει 1 δεδομένο,ή εγώ παλάβωσα.Ας με διαφωτίσει κάποιος .
αα και μια ερώτηση, το βοήθημα του μπάρλα αξίζει; σε σχέση με το βοήθημα του παπαδάκη (σαββάλας ) είναι καλύτερο;
ποιο άλλο βοηθητικό για μαθηματικά ξεχωρίζει σε επίπεδο ασκήσεων,κριτηρίων αξιολόγησης κτλ.;
:)
Ωραία άσκηση. Θα υποθέσω ότι οι συναρτήσεις είναι συνεχείς. Οι f και g δεν μπορεί να έχουν κοινές ρίζες. Αν είχαν μία κοινή ρίζα έστω τότε θα ήταν . Αυτό όμως δεν μπορεί να συμβαίνει καθώς η εξίσωση είναι αδύνατη.Έστω επομένως τέτοιοι ώστε .
Θεωρούμε την συνάρτηση

Είναι , άρα από Bolzano υπάρχει τουλάχιστον ένα ρ στο διάστημα με άκρα τα μ,ν τέτοιο ώστε

όπως θέλαμε.

οκ ευχαριστω, απλα ετσι οπως μετετρεψα εγω τα δεδομενα παλι λυνετε και νομιζα οτι ειχε κανει λαθος αυτος... τσεκαρε και τη δευτερη αν μπορεις γτ δε θα κοιμηθω αποψε, θετω χ^3+2 = κ αλλα στον παρανομαστη που αντι για χ βαζω αυτο που βγαινει λυνοντας ως προς χει δε βγαινει το επιθυμητο εκτος και αν βγαλω το ^3 και μεινει f(x+2)..

Με αντικατάσταση το προηγούμενο όριο γίνεται

Για την δεξιά παράγωγο έχουμε

Με αντικατάσταση το προηγούμενο όριο γίνεται

πλευρικά όρια ίσα άρα παραγωγίσιμη, άρα τελειώσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Ωραία άσκηση. Θα υποθέσω ότι οι συναρτήσεις είναι συνεχείς. Οι f και g δεν μπορεί να έχουν κοινές ρίζες. Αν είχαν μία κοινή ρίζα έστω τότε θα ήταν . Αυτό όμως δεν μπορεί να συμβαίνει καθώς η εξίσωση είναι αδύνατη.Έστω επομένως τέτοιοι ώστε .
Θεωρούμε την συνάρτηση

Είναι , άρα από Bolzano υπάρχει τουλάχιστον ένα ρ στο διάστημα με άκρα τα μ,ν τέτοιο ώστε

όπως θέλαμε.

Χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σου!
Αλλά έκανα τόοοοοσες δοκιμές στο πρόχειρο,και αδυνατώ να καταλάβω πως καταλήξαμε στο , να είναι έτσι όπως βγήκε.Και γιατί είναι σκέτο μικρότερο και όχι μικρότερο ή ίσο ,ώστε να δείξουμε με περιπτώσεις οτι υπάρχει 1 τουλ ριζα στο κλειστό διάστημα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Εννοείς ότι δεν καταλαβαίνεις την λογική με την οποία θεωρήσαμε την συνάρτηση ; Είδα ότι Bolzano για την σε κλειστό διάστημα με άκρα ρίζες των f,g δεν οδηγεί πουθενά αφού δεν έχω πληροφορίες για το πρόσημό των f,g. Αναρωτιέμαι λοιπόν, υπάρχει άλλη συνάρτηση για την οποία η ύπαρξη ρίζας συνεπάγεται ύπαρξη ρίζας για την ; Όμως το δεδομένο καταδεικνύει ότι αν υπάρχει ρίζα για την -που είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιηθεί λόγω των τετραγώνων- τότε αυτή η ρίζα θα είναι υποχρεωτικά ρίζα της . Δες το και αλλιώς. Αν έχεις δύο πραγματικούς και ξέρεις ότι με τότε υποχρεωτικά

Όσο για το Bolzano, δεν χρειάζεται να πάρουμε περιπτώσεις. Η ανισότητα είναι γνήσια αρνητική διότι αφενός το δεν μπορεί να είναι ρίζα και της , αφετέρου το δεν μπορεί να είναι ρίζα και της . Αν συνέβαινε οποιοδήποτε από τα δύο, αυτό θα ερχόταν σε αντίθεση με την υπόθεση ότι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.

για χ=2 έχουμε:


για χ=2 έχουμε:



για χ=2:

H g είναι παραγωγίσιμη επειδή αποτελεί γινόμενο παραγωγίσιμων:
-> η f(x) είναι παραγωγίσιμη
-> η e^(2-x) είναι παραγωγίσιμη [σύνθεση παραγωγίσιμων: e^x και (2-x)]

για χ=2 έχουμε:


Η εφαπτομένη της g(x) στο A(2,2) είναι:


δηλαδή ε: 9x-5y-8=0

Ελπίζω να μην έχω κάνει αριθμητικά. Είναι και βράδυ κι έχω να λύσω άσκηση μαθηματικών εδώ και καιρό.

Ένα λάθος έκανες αλλά το βρήκα! Ευχαριστώ φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Οι συναρτησεις f,g,h εχουν κοινο πεδιο ορισμου Α για καθε χΕΑ ισχυει g(x)<=f(x)<=h(x)
για το σημειο xoεA ισχυουν
g(xo)=f(xo)=h(xo) και g'(xo)=h'(xo) =a
ν.δ.ο η f ειναι παραγωγισιμη στο χο και ειναι f'(xo)=α
μια βοηθεια λιγο σε αυτη την ασκσηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top