Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι ασχετο?
(Προς θετικη-τεχνολογικη)

Στους μιγαδικους
(iz) παυλα=i παυλα επι z παυλα

ή

(iz) παυλα=i z(παυλα)


Και αν υπαρχει i παυλα ποσο ειναι ?
αφού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι ασχετο?
(Προς θετικη-τεχνολογικη)

Στους μιγαδικους
(iz) παυλα=i παυλα επι z παυλα

ή

(iz) παυλα=i z(παυλα)


Και αν υπαρχει i παυλα ποσο ειναι ?

Είναι μια απ'τις ιδιότητες:


Και ο i μιγαδικός είναι, με πραγματικός μέρος μηδέν και φανταστικό μέρος ίσο με τη μονάδα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι μια απ'τις ιδιότητες:


Και ο i μιγαδικός είναι, με πραγματικός μέρος μηδέν και φανταστικό μέρος ίσο με τη μονάδα.


μπορεις να το εμφανισεις ετσι για να μην βαζεις τις μπαρες : \overline{z_{1} \cdot z_{2}}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εχω χασει την ψυχραιμία μου με μια παλιοάσκηση :(
αν α Ε (0,1) και χ Ε (0,+οο) και χ1<χ2 τοτε α^χ1<α^χ2 ,δεν είμαι σωστή;γιατί η λύση λέει μεγαλύτερο και μου έρχεται να πάρω το βιβλίο και να το πετάξω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εχω χασει την ψυχραιμία μου με μια παλιοάσκηση :(
αν α Ε (0,1) και χ Ε (0,+οο) και χ1<χ2 τοτε α^χ1<α^χ2 ,δεν είμαι σωστή;γιατί η λύση λέει μεγαλύτερο και μου έρχεται να πάρω το βιβλίο και να το πετάξω :(
Mην το πετάξεις!!!
Κάνε ένα παράδειγμα α=½ , χ1 = 2 , χ2 = 3 και θα καταλάβεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εχω χασει την ψυχραιμία μου με μια παλιοάσκηση :(
αν α Ε (0,1) και χ Ε (0,+οο) και χ1<χ2 τοτε α^χ1<α^χ2 ,δεν είμαι σωστή;γιατί η λύση λέει μεγαλύτερο και μου έρχεται να πάρω το βιβλίο και να το πετάξω :(
Οχι γιατι α ανηκει στο(0,1) κ στο διαστημα αυτο η συναρτηση α^χ ειναι φθινουσα..Σχολικο μαθ κατ σελ 138-139
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εχω χασει την ψυχραιμία μου με μια παλιοάσκηση :(
αν α Ε (0,1) και χ Ε (0,+οο) και χ1<χ2 τοτε α^χ1<α^χ2 ,δεν είμαι σωστή;γιατί η λύση λέει μεγαλύτερο και μου έρχεται να πάρω το βιβλίο και να το πετάξω :(
Βάση μικρότερη του 1, αρα η φορά της ανισότητας αντιστρέφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ο μι τζι,είμαι χαζή,ευχαριστώ. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ψυχραιμία Ναταλία. Κάθε φορά που κολλάς, να ξέρεις είναι προς όφελός σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ψυχραιμία Ναταλία. Κάθε φορά που κολλάς, να ξέρεις είναι προς όφελός σου!

Μακάρι να ήταν τόσο απλό :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ναταλια σε καταλαβαινω γιατι πριν ενα χρονο ημουν στη θεση σου!Αγχος,εκνευρισμος,ανασφαλεια κ ολα οσα αισθανεσαι εσυ τωρα τα βιωσα κ εγω...Κ οποιος δινει πανελλαδικες και δεν ειναι αναισθητος!Δυστυχως,οι εξετασεις αυτες ειναι ακρως ψυχοφθορες κ εκτος απο μια καλη προετοιμασια απαιτoυν και τσαγανο!Ψυχραιμια !!!Μη σκφτεσαι απο τωρα ετσι εχεις ακομα αρκετο δρομο μπροστα σου!Μην απογοητευεσαι...Ειναι θετικο να δυσκολευεσαι σ'αυτη τη φαση,γιατι μονο ετσι θα ψαχτεις,θα θελησεις να διαβασεις το κατι παραπανω,να γινεις καλυτερη...Η προοδος θα ερθει σιγα-σιαγα,υστερα απο υπομονη,επιμονη κα αγωνα...Ο δρομος γι'αυτο δεν ειναι σπαρμενος με ροδοπεταλα..ΟΧΙ παραμυθια δεν σου πουλαω...Πολλες φορες θα 'ματωσεις' ,θα απογοητευτεις,θα σκεφτεις γιατι τα κανω εγω ολα αυτα αντι να χαιρομαι την ηβη μου?Ομως αυτο που θα προκυψει θα σε ανταμοιψει..Γιατι θα ειναι η επιτευξη του στοχου σου κ η επιτυχια σε ενα δυσκολο αλλα συναμα γλυκο αγωνα!Κρατα γερα!!Go for it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
:)
παω να φάω κεράσια,ευχαριστώ για τα ενθαρρυτικα σου λόγια :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

Δημήτρης365

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Λιγο βοηθεια εδω παιδια.
Φ συνεχης στο [0,4] με φ(0)=φ(4).Δειξτε οτι υπαρχουν α,β [0,4] με β-α=2 ωστε φ(α)=φ(β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Βοlzano σε κατάλληλη συνάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης365

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μηπως στη συναρτηση h(x)=f(x)-f(x+2) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
θελω να ρωτησω για την ασκηση 62. μπαρλα α τομος, σελ. 35
" Εστω Μ και Ν οι εικονες των μιγαδικων z, w αντίοτοιχα. αν w = z (συζυγής) - 2/z και το Μ κινεται σε μοναδιαιο κυκλο, να βρειτε την εξισωση της γραμμης που κινειται το Ν.

Βασικα γενικα ποια ειναι η μεθοδολογια σε παρομοιες ασκησεις??
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
θελω να ρωτησω για την ασκηση 62. μπαρλα α τομος, σελ. 35
" Εστω Μ και Ν οι εικονες των μιγαδικων z, w αντίοτοιχα. αν w = z (συζυγής) - 2/z και το Μ κινεται σε μοναδιαιο κυκλο, να βρειτε την εξισωση της γραμμης που κινειται το Ν.

Βασικα γενικα ποια ειναι η μεθοδολογια σε παρομοιες ασκησεις??
Ευχαριστω

Timmy τι σημαινει οτι το Μ κινειται σε μοναδιαιο κυκλο; Αν z=x+yi τοτε |z|=1 ή χ^2+y^2 = 1. Οταν τα χ,y τρεχουν στο R παιρνουμε τον μοναδιαιο κυκλο.
Τωρα θεσε w=a+bi, κανε μερικες πραξεις και θα βρεις δυο εξισωσεις που συνδεουν τα x,y με τα a,b.
Tελικα θα βρεις οτι το w κινεται πανω σε μια ελλειψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top