Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Φιλε γιαννη το εχω το προγραμμα και οντως ειναι πολυ καλο αλλα κυριως στην αλγεβρα αναφερομουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος13

Νεοφερμένος

Ο Νίκος13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά οποίος μπορεί ας μου απαντήσει, όταν σε μια άσκηση λέει να βρεθεί η μονοτονία και τα ακρότατα πως ακριβώς εργαζόμαστε για να το βρούμε, με σειρά πχ βρίσκουμε παραγώγους κλπ κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
1) παραγωγιζεις την συναρτηση που σου δινεται
2)Βρισκεις τις ριζες της f'(x)=0
3)Φτιαχνεις πινακα μονοτονιας και βαζεις τις ριζες που βρηκες και αναλογα με την εξισωση που εχεις βαζεις τα καταλληλα προσημα στα διαστηματα! Οπου αλλαζει προσημο η συναρτηση εχει ακροτατο και αλλαζει μονοτονια!


Για σημεια καμπης ιδια διαδικασια απλα παραγωγιζεις την αρχικη συναρτηση 2 φορες!
ακροτατα= 1η παραγωγος
σημεια καμπης=2η παραγωγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

daino92

Νεοφερμένος

Ο daino92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ρε παιδια πως ανοιγουμε αρχεια gsp ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
https://www.dynamicgeometry.com/JavaSketchpad/Download_Center.html
πατα εκει που λει download.. και μετα δοκιμαε να τ ανοιξεις!~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daino92

Νεοφερμένος

Ο daino92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
οχι και το συγκεκριμενο κεφαλαιο που θελω να δω τα αρχεια του ειναι σε gsp...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Οκ εδω εισαι κατεβασε αυτο εκει που λει sketchpad
https://www.keypress.com/x24795.xml
δουλευει τωρα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klepidas7

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ασήμι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μια βοήθεια παίδες

Έχω τις

f(f(x)) = x

και

(f(x))^3 + f(x) = x + 2

Πρέπει να αποδείξω ότι και οι 2 είναι 1-1. Αλλά έχω φάει κόλημα μπορεί να βοηθήσει κανείς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
εστω χ1,χ2 ε R με f(x1)=f(x2)
f(x1)=f(x2)

f(f(x1)=f(f(x2) ή fof(x1)=fof(x2)
απο υποθεση εχεις οτι f(f(x)=x αρα
x1=x2 ara einai 1-1

εστω χ1,χ2 ε R με f(x1)=f(x2)
εδω εχεις 2 συναρτησεις ετσι πρεπει να τις φτιαξεις πρωτα και μετα να τις προσθεσεις κατα μελη και μετα απο υποθεση να πεις οτι ισουται με αυτο που σου δινεται!

f(x1)=f(x2) (2)

f(x1)=f(x2) <=> f(x1)^3=f(x2)^3 (1)

ΠΚΜ τις 1,2
f(x1)^3 + f(x1)=f(x2)^3+f(x2)
απο υποθεση:
χ1+2=χ2+2
χ1=χ2 αρα ειναι 1-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μια βοήθεια παίδες
Έχω τις
f(f(x)) = x
και
(f(x))^3 + f(x) = x + 2
Πρέπει να αποδείξω ότι και οι 2 είναι 1-1. Αλλά έχω φάει κόλημα μπορεί να βοηθήσει κανείς ?
Κλασικά με τον ορισμό..Έστω χ1,χ2εR τέτοια ώστε
Ομοίως και το άλλο..

edit: Με πρόλαβε ο Morelo και σου έλυσε και τη 2η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klepidas7

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ασήμι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φίλε σε ευχαρηστώ πολύ για τον χρόνο σου. Είμαι νέος ακόμα με τα καλοκαιρινά μαθήματα και δεν τα έχω συνηθίσει :D

Καλά αποτελέσματα αν έγραφες φέτος :D

EDIT : Ευχαριστώ και τους δύο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ναι μην ανησυχεις ειναι στην αρχη μεχρι να καταλαβεις πως δουλευουν!!
ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Litle Prince

Νεοφερμένος

Ο Litle Prince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μαθηματικά Μπαρλας
Μια βοηθεια στις ασκησεις 29ii)-32-33

Οποιος μπορει! :D
Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σε ποιά σελίδα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Litle Prince

Νεοφερμένος

Ο Litle Prince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
31-32!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
βσκ ένας τρόπος είναι να βάλεις όπου z=x+yi να φτιάξεις το z/i και να το πας στο άλλο μέλος και να δοκιμάσεις θετικές ακέραιες τιμές του ν ξεκινώντας από το 0.Νομίζω 2 βγαίνει.(Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
αν θες βαλτην εδω.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
θέλει την ελάχιστη τιμή του ν για να ισχύει (z) εις την ν +( z/i) και όλο εις την ν=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
αχα δεν τα χω κανει ακομα .......οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Litle Prince

Νεοφερμένος

Ο Litle Prince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Aν μου το ελυνες θα με βοηθουσες πολυυυ:P



29) z stin v +(z/i) stin v=0 , z anikei C*

32) a) z-(1-i)(1+i)=i(z-2)

b) z+ z/1-i=(1+i) stin 3


33) a) z(1-i)-1=iZ syzigis


b) (z-1)/(1-i)= (1+i) stin 3


:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top