Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δεν μπορω ομως να βρω πως φτανεις στην αρχικη αυτην που εδωσα .. Αντιπαραγωγιση ? Ενα μαθημα εχω κανει στο Rolle
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δεν μπορω ομως να βρω πως φτανεις στην αρχικη αυτην που εδωσα .. Αντιπαραγωγιση ? Ενα μαθημα εχω κανει στο Rolle

Aντιπαραγώγιση. Πολλαπλασιάζεις αρχικά με {e}^{f(x)} και μετά με {e}^{{x}^{2}}. H αντιπαραγώγιση είναι στο 2ο μάθημα του Rolle και είναι το αντίθετο της παραγώγισης, δηλαδή με αυτή βρίσκεις παράγουσα συνάρτηση(περίπου δηλαδή). Έχεις άλλο τρόπο υπόψιν σου που λύνεται η άσκηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Aντιπαραγώγιση. Πολλαπλασιάζεις αρχικά με {e}^{f(x)} και μετά με {e}^{{x}^{2}}. H αντιπαραγώγιση είναι στο 2ο μάθημα του Rolle και είναι το αντίθετο της παραγώγισης, δηλαδή με αυτή βρίσκεις παράγουσα συνάρτηση(περίπου δηλαδή). Έχεις άλλο τρόπο υπόψιν σου που λύνεται η άσκηση?


Οχι δεν εχω αυτος πρεπει να ειναι μπραβο σου με δυσκολεψε :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Οχι δεν εχω αυτος πρεπει να ειναι μπραβο σου με δυσκολεψε :no1:

:thanks:Aπό ποιο βιβλίο είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Παλιό ή καινούριο??

Δεν ξερω γιατι μας εβγαλε φωτοτυπιες επειδη δεν το εχουμε στο φροντ αρα αυτοι θα εχουν το παλιο μαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δεν ξερω γιατι μας εβγαλε φωτοτυπιες επειδη δεν το εχουμε στο φροντ αρα αυτοι θα εχουν το παλιο μαλλον

Οκ. Ρωτάω επειδή εγώ έχω το καινούριο και δεν μου θυμίζει κάτι αυτί παρόλου που έχω κάνει όλες του τις ασκήσεις στο Rolle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Οκ. Ρωτάω επειδή εγώ έχω το καινούριο και δεν μου θυμίζει κάτι αυτί παρόλου που έχω κάνει όλες του τις ασκήσεις στο Rolle.

ε τοτε θα ειναι στο παλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Να Δωσω και εγω μια : Νδο εχει τουλαχιστον μια ριζα αν f(0)=ln2 Και f(1)=ln(e+1) στο (0,1)

Εχετε κανει μονο ενα μαθημα Rolle, δεν σας εχει δειξει ευρεση αρχικων συναρτησεων και σας βαζει αυτο;
Καθαρμα.
Κανονικα υπαρχουν στανταρ τυπακια με τα οποια τα βρισκεις αυτα, ελπιζω να του ξεφυγε του καθηγητη και να σας την εβαλε. Μην πτοεισαι, αν τα ειχες κανει αυτα δεν θα σε δυσκολευε καθολου.
Αν δεν σας δωσει τα τυπακια(καλα, τοτε θα ειναι uber καθαρμα), πες να στα δωσω εγω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Εχετε κανει μονο ενα μαθημα Rolle, δεν σας εχει δειξει ευρεση αρχικων συναρτησεων και σας βαζει αυτο;
Καθαρμα.
Κανονικα υπαρχουν στανταρ τυπακια με τα οποια τα βρισκεις αυτα, ελπιζω να του ξεφυγε του καθηγητη και να σας την εβαλε. Μην πτοεισαι, αν τα ειχες κανει αυτα δεν θα σε δυσκολευε καθολου.
Αν δεν σας δωσει τα τυπακια(καλα, τοτε θα ειναι uber καθαρμα), πες να στα δωσω εγω. :)

για πες ναι ειναι καθαρμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
τι τυπακια?

τους τυπους αντιπαραγωγισης λες ρανια η κατι αλλους που εχουν στο rolle για βρεις την αρχικη?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Για την αρχικη τα βασικα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Α ετσι και αλλιως θα τα μαθεις στα ολοκληρωματα κλαυτερα.Τωρα μια γευση παιρνεις/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate7

Νεοφερμένος

Η gate7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας,χρειάζομαι τη βοήθεια σας σε κάτι ασκήσεις,όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.ευχαριστώ!!!

Ασκηση 1
Αν f(x)=x-1 και g(x)=16-x, ν βρεθεί το πεδίο ορισμού της συνάρτησης f+g.
*το x-1 μεσα σε ρίζα
*το x στο τετράγονο,και ολο το 16-x σε ρίζα

Ασκηση 2
Δίνεται συνάρτηση f oρισμένη στο R και για κάθε xeR,ισχύει (fof)(x)=-x.Nα υπολογισθεί το f(0).

Ασκηση 3
Δίνονται οι συναρτήσεις f,g:R->R με (fog)(x)=x-3x+4,για κάθε xeR, και (gof)(z)=2.Nα αποδείξετε ότι οι γραφικές παραστάσεις των f και g έχουν ένα τουλάχιστον κοινό σημείο.
*στο x-3x+4 το x είναι υψωμένο στο τερτάγωνο

Άσκηση 4
Δίνονατι οι συναρτήσεις f,g:R->R.Nα αποδείξετε ότι:
α)αν η f είναι άρτια και η g περιττή,ότε οι gof,fog είναι άρτιες.
β)αν οι f,g είναι περιττές,τότε οι fog,gof είναι περιττές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
f(x)= e x(εκθέτης) - χ2 /2

Να λυθεί η ανίσωση f -1(αντίστροφη) (2lnx-3) >=0
-----------------------------------------
gate7 έχει παρόμοιες το σχολικό σελ.145 ..Ρίξε μια ματιά στο λυσσάρι. Δεν είναι δύσκολες.
Άρτια σημαίνει ότι f(x)=f(-x) και περιττή f(x)=-f(-x)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
δινεται η εξισωση χ^4 +αχ^3+3βχ^2+γχ+δ=0 που εχει 4 ριζες πραγματικες και ανισες,(α,β,γ,δ ανηκουν R )
α)Ν.Δ.Ο. υπαρχει μοναδικο χο,ξ ανηκουν στο R ετσι ωστε η εξισωση φ(ξ)=1/2ξ-(ριζα2)χο να εχει λυση
β) ΝΔΟ υπαρχει μοναδικο ω ανηκει στο R ετσι ωστε η συναρτηση f(χ)=-α^2χ^6+α^2χ^3-8βχ+16χο^2 να εχει λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros_ribo

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
f(x)= e x(εκθέτης) - χ2 /2

Να λυθεί η ανίσωση f -1(αντίστροφη) (2lnx-3) >=0
η f'=e^x-x
η f''=e^x-1 η οποία είναι μεγαλύτερη του 0 για χ>0 και μικρότερη του 0 για χ<0. Άρα η f' γν φθίνουσα για χ<0 και γν αύξουσα για χ>0. Άρα η f ' παρουσιάζει ελάχιστο για χ=0. άρα f '(x)>=f '(0)<=>f '(x)>=1 άρα και f '(x)>0 οπότε η f γν αύξουσα άρα και 1-1 άρα υπάρχει η αντίστροφη της f.
Αφού η f γν αύξουσα θα είναι και η αντίστροφη της f γν αύξουσα
επίσης εύκολα βγαίνει ότι f^-1(1)=0, (αφού f(0)=1).
Άρα f -1(αντίστροφη) (2lnx-3) >=f -1(αντίστροφη)(1)<=>
2lnx-3>=1<=>lnx>=2 <=> x>=e^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Mπορείτε να με βοηθήσετε με αυτήν εδώ?

Η f είναι δυο φορές παραγωγίσιμη στο(α,β) και η f'' είναι συνεχής.Η γραφική παράσταση της f στο (α,Β τέμνει τον χ'χ στα (ρ1,0) (ρ2,0)με ρ1<ρ2 α)δείξτε οτι υπάρχει ένα τουλάχιστον ρ ανήκει (ρ1,ρ2) τετοιο ώστε f'(ρ)=0 β) f'(ρ1)f'(ρ2)>0 τότε υπάρχει ένα τουλάχιστον χο ανήκει (α,β) ώστε f''(χο)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top