Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
σιγα την ασκηση ρε παιδια μην τρελαθουμε κιολας!

Ελα να αρχιζουμε παλι να ποσταρουμε 'τραβηγμενες' ασκησεις μιγαδικων οπως περισυ!:no1:
Το θεμα δεν ειναι να δουμε τραβηγμενες ασκησεις αλλα να μας μεινει κατι απο αυτες,να γινουμε πλουσιοτεροι σε μαθηματικες εμπειριες. Αν δεις το λινκ στο σχολιο του Antonis1821 την επεξεργασια και την λυση της ασκησης τοτε αξιζει και με το παραπανω να ασχοληθει κανεις και σιγουρα μαθαινει καινουργια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
z1,z2εC(μιγαδικους) και z1*z2(o z2 ειναι συζυγης)εR και w=z1+z2/z1-z2 και ζηταει να δειξουμε οτι wεR.....
βασικα δεν μπορω να αποκωδικοποιησω το δευτερο δεδομενο που δινει για να βγαλω τη σχεση που χρειαζομαι για να προχωρησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
z1,z2εC(μιγαδικους) και z1*z2(o z2 ειναι συζυγης)εR και w=z1+z2/z1-z2 και ζηταει να δειξουμε οτι wεR.....
βασικα δεν μπορω να αποκωδικοποιησω το δευτερο δεδομενο που δινει για να βγαλω τη σχεση που χρειαζομαι για να προχωρησω...


ξεκίνα με πράξεις στον w, δεν είναι απαραίτητο να αποκωδικοποιήσεις όλα τα δεδομένα απ' την αρχή...απλά έχε τα μάτια σου ανοιχτά!! :no1:(να τον βγάλεις ίσο με w συζυγή..)


προσθέτω!!
τώρα άμα θες να βρεις απ'την αρχή κάτι από το 2ο ζητούμενο αυτό που μπορείς να πεις είναι ότι αφού ο ζ1*ζ2(συζ) ανήκει στο R, αυτός ο αριθμός θα είναι ίσος με τον συζηγή του δηλ θα είναι ο ζ1*ζ2(συζ)=ζ1(συζ)*ζ2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
z1,z2εC(μιγαδικους) και z1*z2(o z2 ειναι συζυγης)εR και w=z1+z2/z1-z2 και ζηταει να δειξουμε οτι wεR.....
βασικα δεν μπορω να αποκωδικοποιησω το δευτερο δεδομενο που δινει για να βγαλω τη σχεση που χρειαζομαι για να προχωρησω...
βασικα αρκει να δειξεις οτι w=w συζηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ολα αυτα που λετε τα εχω κανει ηδη αλλα τιποτα καταληγω στη σχεση ζισυζ+ζ2συζ/ζ1συζ-ζ2συζ.... μετα τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
λιγο που την ειδα... κανε το εξης:
ονομασε πχ
για να ανηκει στους πραγματικους ισχυει λυσε ως προς ζ1συζηγη,ζ2συζηγη και συζηγησε τον w ..αντικαθειστας και κανεις πραξεις και θα φτασει οτι τλκ ο w=w syzhgh
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
οπως τα ειπαν και οι προηγουμενοι . Απο εκει που ειπες οτι εισαι κανεις χιαστη και βγαινει με πραξεις οτι υ=υ συζυγης (το υ που εθεσε η θεοδωρα ) που ισχυει απο υποθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ok thanks!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Σωστό ή Λάθος;

Αν f συνεχής στο (α,β), παραγωγίσιμη στο και υπάρχει το όριο και δεν είναι πεπερασμένο τότε υπάρχει το όριο και ισχύει .

λαθοσ γιατι δεν γνωριζουμε αν η f' ειναι συνεχης σε διαστημα κοντα στο Χο
-----------------------------------------
δεν ηταν απαντηση σε αυτο
-----------------------------------------
λαθοσ γιατι δεν γνωριζουμε αν η f' ειναι συνεχης σε διαστημα κοντα στο Χο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση μην ανοίγω τσάμπα νέο θρεντ.
Δεν έχω λυσάρι μαθηματικών και έχω κολλήσει σε μια πανεύκολη μ@λ@κί@:

Να βρείτε τον z=x+yi ώστε



Υψώνω στο τετράγωνο (αυτό μου μοιάζει πιο σωστό), αλλά κάποια μπούρδα κάνω στις πράξεις (πιστεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Επειδή
είναι και z
R , άρα ψ=0 ! Επομένως

Άρα
ή
άρα

Επομένως

Υ.Γ Διορθώστε με αν κάνω λάθος ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Επειδή
είναι και z
R , άρα ψ=0 ! Επομένως

Άρα
ή
άρα

Επομένως

Υ.Γ Διορθώστε με αν κάνω λάθος ! :D

σωστος εισαι αλλα μπορεις και να κανεις απλα πραξεις υψωνοντας στο τετραγωνο :no1:(ισοτητα μιγαδικων )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σωστος εισαι αλλα μπορεις και να κανεις απλα πραξεις υψωνοντας στο τετραγωνο :no1:(ισοτητα μιγαδικων )
με λιγη σκεψη ομως γλιτωνεις πραξεις!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ευχαριστώ ρε τσακάλια:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
να εξεταστει ποιες ειναι αρτιες και ποιες περιττες:
  • α)f(χ)={-3χ+2,αν χ<-1}
  • {-3χ-2,αν χ>1}
λυση
το Df ειναι συμμετρικο συνολο ωσ προσ το μηδεν
περιπτωσεις:
αν χ<-1 f(x)=-3x+2 εχουμε f(x)=-3(-χ)-2

γιατι αλλαζει προσημο στο 2 ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, από που και ως που γίνεται f(-x)=-3(-x)-2;

Κανονικά πρέπει να γίνει f(-x)=3x+2, δε χρειάζεται να πειράξεις το 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
φιλε μου,ουτε εγω εχω καταλαβει !υπαρχει στο βοηθημα του σαββαλα και δεν ξερω γιατι το εκανε!!παντωσ σε ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Nαι, το είδα, το έχω και εγώ αυτό το βοήθημα.

Ειλικρινά δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι σταθεροί όροι δεν επηρεάζονται από το πρόσημο του χ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
σωστα:)
-----------------------------------------
το βρηκα βρε φιλε μου, εχουμε χ<-1 και f(x)=-3χ+2
αλλα αν βαλουμε το χ=-χ βλεπουμε οτι το -χ για χ<-1 ειναι θετικο και μεγαλυτερο απο 1
αρα <πασ> στο δευτερο κλαδο:Pπολυ ευκολα θα την παταγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Nαι, το είδα, το έχω και εγώ αυτό το βοήθημα.

Ειλικρινά δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι σταθεροί όροι δεν επηρεάζονται από το πρόσημο του χ...



εννοείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top