Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
4(Χ)^3+21(Χ)^2+36Χ-20 = 0

κΑΝΩ HORNER με +-1,+-2,+-4,+-5,+-10,+-20 αλλα τιοτα .Καποια βοηθεια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
4(Χ)^3+21(Χ)^2+36Χ-20 = 0

κΑΝΩ HORNER με +-1,+-2,+-4,+-5,+-10,+-20 αλλα τιοτα .Καποια βοηθεια ;
https://www.wolframalpha.com/input/?i=4%28%CE%A7%29^3%2B21%28%CE%A7%29^2%2B36%CE%A7-20+%3D+0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Γιωργο τι ακριβως εκανες και κατεληξες εδω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω.
Χαρουλιτα, απλα ηθελα να βρω τα σημεια τομης τη συναρτησης με τον αξονα χ´χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λοιπον παιδια θελω μια μεγαλη χαρη: Θελω οποιος μπορει και εχω χρονο και διαθεση να μου πει ποιες ασκησεις απο τον Μπαρλα απο ολα τα κεφαλαια αξιζουν! Εχω ακουσει οτι ο Μπαρλας ειναι πολυ καλο βοηθημα και θα ηθελα καποιος να μου συστησει τις καλυτερες ασκησεις!
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και γιατι δεν πας το βοηθημα στον καθηγητη μαθηματικων του σχολειου σου ή του φροντιστηριου; Παντως και τις λυμενες ασκησεις που εχει να διαβασεις ειναι πολυ καλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ο καθηγητης στο σχολειο δεν ξερει μαθηματικα ο καημενος, μπερδευεται πολυ ευκολα!
Στο φροντιστηριο μας δινει δικες του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ε δεν νομιζω να ειναι κακο να του πας το βοηθημα και να τους πεις θελω εξτρα ασκησεις απο αυτο το βιβλιο...
Αυτο εκανα και κανω ακομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Σε απροσδιοριστια μορφής *0/0 όταν ο αριθμητης είναι τριωνυμο και κάνω χορνερ για να το παραγοντοποιησω αλλα αφήνει υπόλοιπο σημαίνει ότι δεν υπάρχει όριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
horner κανεις παντα με οπου τεινει το χ... αρα αν δεν βγαλει 0 υπολοιπο σημαινει ή οτι εχεις κανει λαθος ή οτι δεν ειναι
0/0

Γραψτο μια να το δουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Κάνε σχήμα Horner για το χο του ορίου ή πάρε διακρίνουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
horner κανεις παντα με οπου τεινει το χ... αρα αν δεν βγαλει 0 υπολοιπο σημαινει ή οτι εχεις κανει λαθος ή οτι δεν ειναι
0/0

Γραψτο μια να το δουμε

(2χ^2-2χ-4)/χ^2-4

Το Χο είναι το 2..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.

Δ=1+8=9
Αρα χ1=2 κ χ2=-1

Αρα

Kαι μετα το συνεχιζεις ευκολα... Αν σε δυσκολευει ο horner στις β βαθμου κανε διακρινουσα ή καλυτερα αν ειναι ευκολο με τυπους vietta(με το μυαλο)

S=X1+X2
P=X1*X2
ax^2-Sx+P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.

Δ=1+8=9
Αρα χ1=2 κ χ2=-1

Αρα

Kαι μετα το συνεχιζεις ευκολα... Αν σε δυσκολευει ο horner στις β βαθμου κανε διακρινουσα ή καλυτερα αν ειναι ευκολο με τυπους vietta(με το μυαλο)

S=X1+X2
P=X1*X2
ax^2-Sx+P
Αυτο ήτανε;:-p
Ευχαριστώ:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
f(χ)=ax^4+bx^3+cx^2+dx+e ,a διαφορο του μηδενος
N.δ.ό η f ΕΧΕΙ 0 Ή ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΜΠΗΣ.
Αρκει να δειξω οτι η διακρινουσα της δευτερης παραγωγου δεν μπορει να ειναι μηδεν;Μπορει να ειναι Δ>0 ή Δ<0 ;
Ευχαριστω για καθε απαντηση. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Λοιπον παιδια θελω μια μεγαλη χαρη: Θελω οποιος μπορει και εχω χρονο και διαθεση να μου πει ποιες ασκησεις απο τον Μπαρλα απο ολα τα κεφαλαια αξιζουν! Εχω ακουσει οτι ο Μπαρλας ειναι πολυ καλο βοηθημα και θα ηθελα καποιος να μου συστησει τις καλυτερες ασκησεις!
Ευχαριστω εκ των προτερων...


Same here.. εχω και τους 2 τομους και θελω να ασχοληθω αλλα φοβαμαι αμα του πω θελω εξτρα απο κει μην μου πει " α θελεις εξτρα? κατσε να σου δωσω εγω επιπλεον δικες μου" ενω εγω θα θελω απο το βοηθημα.. και ο χρονος περναει dammit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Eισαι ο ανθρωπος μου! Και εγω αυτο εχω παθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
f(χ)=ax^4+bx^3+cx^2+dx+e ,a διαφορο του μηδενος
N.δ.ό η f ΕΧΕΙ 0 Ή ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΜΠΗΣ.
Αρκει να δειξω οτι η διακρινουσα της δευτερης παραγωγου δεν μπορει να ειναι μηδεν;Μπορει να ειναι Δ>0 ή Δ<0 ;
Ευχαριστω για καθε απαντηση. . .


Για την σαν δευτεροβάθμιο πολυώνυμο έχουμε 3 περιπτώσεις
1) δηλαδή δύο πραγματικές ρίζες με να αλλάζει πρόσημο εκατέρωθεν των ριζών οπότε έχουμε δύο σημεία καμπής

2) δηλαδή μία διπλή ρίζα . Τότε θα έχουμε είτε οπότε αφού η είναι συνεχής στο , η θα είναι γνήσια αύξουσα στο και άρα η f θα είναι κυρτή είτε οπότε όμοια η θα είναι γνήσια φθίνουσα στο και άρα η f θα είναι κοίλη.

3) δηλαδή καμία πραγματική ρίζα, οπότε η f έιναι είτε κυρτή είτε κοίλη( αφού f" παντού θετική ή αρνητική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Η απορία προέκυψε μέσα από μια επαναληπτική άσκηση στους μιγαδικούς αλλά είναι γεωμετρία. Αν ένα τρίγωνο ΑΒΓ είναι εγγεγραμμένο σε κύκλο, τότε το περίκεντρο του τριγώνου δεν είναι πάντα το κέντρο του κύκλου, ανεξάρτητα από τι είδος του τριγώνου και τη θέση του μέσα στον κύκλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top