Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

^MaRiA7^

Νεοφερμένος

Η ^MaRiA7^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση, απλως με μπερδεψε οτι ηταν εις την 2001 η παρασταση :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Έχουμε 3 συναρτησεις f,g,h για τις οποίες ισχύει f(a)=g(a)=h(a) και f'(a)=h'(a) και f(x)<g(x)<h(x) ( μικρότερο και ίσο και στις 2 ανισότητες) για κάθε χ που ανήκει στο R.
A) νδο η συνάρτηση g είναι παραγωγισιμη στο χ1= α
Β) νδο g'(a)= f'(a)=h'(a)


Νομίζω πως είναι αρκετά απλό, αλλα δεν είμαι σίγουρος ότι έχω δείξει το Α με σωστό τροπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Να βρείτε το σύνολο τιμών της συνάρτησης: f(x)=x-2/x-3. Λογικά βρίσκω πρώτα το πεδίο ορισμού της που είναι το Df= R-{3}. Μετά πως συνεχίζω? Βάζω f(x)=y και...? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Λύνεις ως προς x βαζεις περιορισμους στα y και ολο αυτο που βρηκες να ανηκει στο πεδιο ορισμου σου.

Κάπως έτσι


(<>=Διάφορο)


Με συναλήθευση βρίσκεις το σύνολο τιμών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Έχουμε 3 συναρτησεις f,g,h για τις οποίες ισχύει f(a)=g(a)=h(a) και f'(a)=h'(a) και f(x)<g(x)<h(x) ( μικρότερο και ίσο και στις 2 ανισότητες) για κάθε χ που ανήκει στο R.
A) νδο η συνάρτηση g είναι παραγωγισιμη στο χ1= α
Β) νδο g'(a)= f'(a)=h'(a)

Νομίζω πως είναι αρκετά απλό, αλλα δεν είμαι σίγουρος ότι έχω δείξει το Α με σωστό τροπο

Για χ>α:


Επειδή , από κριτήριο παρεμβολής

Όμοια δείχνεται ότι .
Άρα οπότε η g είναι παραγωγίσιμη στο α και επιπλέον

Να βρείτε το σύνολο τιμών της συνάρτησης: f(x)=x-2/x-3. Λογικά βρίσκω πρώτα το πεδίο ορισμού της που είναι το Df= R-{3}. Μετά πως συνεχίζω? Βάζω f(x)=y και...? :confused:

Το πεδίο ορισμού της f είναι το . Θα βρούμε τους αριθμούς y για τους οποίους η εξίσωση έχει μία τουλάχιστον λύση στο Α. Για και έχουμε:

. H (1) είναι πρωτοβάθμια ως προς χ, επομένως έχει μία τουλάχιστον λύση στο Α αν και μόνο αν o συντελεστής του αγνώστου είναι διαφορετικός από το 0(ή y-1=0 και 3y-2=0 ταυτόχρονα, πράγματα ασυμβίβαστα) και το 3 δεν επαληθεύει την (1), δηλαδή:

.

Τελικά

Δες και αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
καπως έτσι το εχω κανει κι εγώ. ουσιαστικά βγάζεις και τα 2 ερωτήματα μαζί και αυτό με παραξενεψε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Όταν κάνουμε ασύμπτωτες, το σύνολο τιμών αυτής της άσκησης θα μπορεί να βγαίνει και με ΘΕΤ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Όταν κάνουμε ασύμπτωτες, το σύνολο τιμών αυτής της άσκησης θα μπορεί να βγαίνει και με ΘΕΤ;

ΘΕΤ = Θεώρημα Ενδοιάμεσων Τιμών...;
Σύνολο τιμών εννοείς σύνολο τιμών της συνάρτησης για την οποία σου ζητάει την ασύμπτωτη; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Λύνεις ως προς x βαζεις περιορισμους στα y και ολο αυτο που βρηκες να ανηκει στο πεδιο ορισμου σου.

Κάπως έτσι


(<>=Διάφορο)


Με συναλήθευση βρίσκεις το σύνολο τιμών :)

Το πεδίο ορισμού της f είναι το . Θα βρούμε τους αριθμούς y για τους οποίους η εξίσωση έχει μία τουλάχιστον λύση στο Α. Για και έχουμε:
. H (1) είναι πρωτοβάθμια ως προς χ, επομένως έχει μία τουλάχιστον λύση στο Α αν και μόνο αν o συντελεστής του αγνώστου είναι διαφορετικός από το 0(ή y-1=0 και 3y-2=0 ταυτόχρονα, πράγματα ασυμβίβαστα) και το 3 δεν επαληθεύει την (1), δηλαδή:

.

Τελικά

Δες και αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα εργασία.

Ευχαριστώ παιδιά :clapup::clapup: Τώρα έχω ένα άλλο... Να βρεθεί το σύνολο τιμών της συνάρτησης: ... Το πεδίο ορισμού της είναι το R αλλά τώρα δυσκολεύομαι με το e όταν θέτω f(x)=y :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά :clapup::clapup: Τώρα έχω ένα άλλο... Να βρεθεί το σύνολο τιμών της συνάρτησης: ... Το πεδίο ορισμού της είναι το R αλλά τώρα δυσκολεύομαι με το e όταν θέτω f(x)=y :(

ειναι e^x-1>0 και e^x-1+3>3 αρα το συνολο τιμων ειναι το ανοιχτο 3 εως το συν απειρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά :clapup::clapup: Τώρα έχω ένα άλλο... Να βρεθεί το σύνολο τιμών της συνάρτησης: ... Το πεδίο ορισμού της είναι το R αλλά τώρα δυσκολεύομαι με το e όταν θέτω f(x)=y :(

Χρησιμοποιεις τη λογαριθμικη, ωστε να κατεβει το x απο τον εκθετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καμιά άσκηση με μιγαδικούς παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Eστω οι μιγαδικοι z,w για τους οποιους ισχυουν οι σχεσεις IzI=3 και w=z+(ριζα7)i/z+3
i) νδο Iw-1I>=2/3
ιι) να βρειτε τον γεωμετρικο τοπο των w
iii) αν w φανταστικος να δειξετε οτι 3Re(z)+(ριζα 7)Im(z)+9=0
Eστω συναρτησεις f(x)=x-e^3+(ριζα7) και g(x)=e^x
iv) νδο (fog)(IwI Iz(συζηγης)+3I)<=0

Δοκιμασε αυτην την ειχα γραψει σε προηγουμενο αλλα μονο ενας την προσπαθησε.Ειχε πεσει τεταρτο θεμα σε διαγωνισμα στο φροντιστηριο ,αλλα δεν πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα την κοιτάξω μέσα στην εβδομάδα όταν βρω χρόνο πάω για ύπνο τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ΘΕΤ = Θεώρημα Ενδοιάμεσων Τιμών...;
Σύνολο τιμών εννοείς σύνολο τιμών της συνάρτησης για την οποία σου ζητάει την ασύμπτωτη; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος...
Μιλώ για την ακόλουθη άσκηση.
Να βρείτε το σύνολο τιμών της συνάρτησης: f(x)=x-2/x-3. Λογικά βρίσκω πρώτα το πεδίο ορισμού της που είναι το Df= R-{3}. Μετά πως συνεχίζω? Βάζω f(x)=y και...? :confused:
Εμ έκανα λάθος, δεν χρειάζεται η έννοια της ασύμπτωτης για να βρούμε σύνολο τιμών της f.
Η f oρίζεται στο (-οο,3)U(3,+οο)
Βρίσκουμε τα όρια της f στο -οο, 3(+),3(-),+οο και βάσει του Θεωρήματος Ενδιάμεσων Τιμών έχουμε ότι το σύνολο τιμών είναι το (-οο,1)U(1,+οο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά :clapup::clapup: Τώρα έχω ένα άλλο... Να βρεθεί το σύνολο τιμών της συνάρτησης: ... Το πεδίο ορισμού της είναι το R αλλά τώρα δυσκολεύομαι με το e όταν θέτω f(x)=y :(

Απλά

Για ποια y τώρα η εξίσωση (1) έχει λύση ως χ;

Eστω οι μιγαδικοι z,w για τους οποιους ισχυουν οι σχεσεις IzI=3 και w=z+(ριζα7)i/z+3
i) νδο Iw-1I>=2/3
ιι) να βρειτε τον γεωμετρικο τοπο των w
iii) αν w φανταστικος να δειξετε οτι 3Re(z)+(ριζα 7)Im(z)+9=0
Eστω συναρτησεις f(x)=x-e^3+(ριζα7) και g(x)=e^x
iv) νδο (fog)(IwI Iz(συζηγης)+3I)<=0

Δοκιμασε αυτην την ειχα γραψει σε προηγουμενο αλλα μονο ενας την προσπαθησε.Ειχε πεσει τεταρτο θεμα σε διαγωνισμα στο φροντιστηριο ,αλλα δεν πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολη.

Χμ τώρα που την ξαναβλέπω παρατηρώ ότι στο 4ο ερώτημα είχα διαβάσει λάθος τον τύπο της f

αντί που είναι το σωστό. Αυτό για όποιον προσπαθήσει να την λύσει. Φιλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Απλά

Για ποια y τώρα η εξίσωση (1) έχει λύση ως χ;
Μέχρι εκεί το έφτασα και εγώ αλλά το e με μπερδεύει :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Για να έχει λύση η (1) πρέπει και αρκεί . (Αν η (1) δεν θα είχε λύση αφού ). Άρα σύνολο τιμών είναι τελικά το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Να βρείτε το σύνολο τιμών της συνάρτησης: . Εγώ βρήκα πεδίο ορισμού το Α=(2,+οο) () και σύνολο τιμών το . Είμαι σωστός? (για το σύνολο τιμών έκανα και το άφησα εκεί... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Τα Π.Ο και το Σ.Τ τα βρηκες σωστα. Εκει που το εχεις φτασει ειναι μια χαρα αλλα καλο ειναι να λυνεις παντα ως προος χ και μετα να συνοψιζεις τους περιορισμους που εχεις για το y.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top