Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

vasia...

Νεοφερμένος

Η vasia... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τι λύσεις εχει στο βοηθιτικό,γιατι και εγω μονο μια βρίσκω... (αυτη που βρήκες και εσύ)?????????
-----------------------------------------
****βοηθητικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μια ειναι παντως:p
μηπως εχει και 2η ισοτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki92

Νεοφερμένος

Η sofaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τι λύσεις εχει στο βοηθιτικό,γιατι και εγω μονο μια βρίσκω... (αυτη που βρήκες και εσύ)?????????
-----------------------------------------
****βοηθητικό

Η δεύτερη είναι .

μια ειναι παντως:p
μηπως εχει και 2η ισοτητα?

Όχι! Πάντως με τρέλανε μιας και μόλις μπήκα στους μιγαδικούς! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
συνεχισε αφοβα!λαθος ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και εγώ μια βρίσκω

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το θέμα αυτό ανοίχτηκε για να συγκεντρωθούν εδώ οι απορίες σας σε ασκήσεις που αφορούν την ύλη των μαθηματικών θετικής & τεχνολογικής κατεύθυνσης Γ' λυκείου. Τα θέματα που ήδη υπάρχουν θα μείνουν όπως έχει, καθώς μια συγχώνευση θα προκαλούσε χάος.

Γι' αυτό λοιπόν καλό θα ήταν να ποστάρουμε τις ασκήσεις και τις απορίες μας πάνω σ' αυτές σ' αυτό το θέμα (για τις γενικές απορίες μας υπάρχει ήδη θέμα) . Φυσικά δεν μπορούμε να σας περιορίσουμε ως προς το που θα ποσταρετε, αλλά καλό θα ήταν να είναι όλα συγκεντρωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για ό,τι απορίες έχετε πάνω στη θεωρία των μαθηματικών κατεύθυνσης μπορείτε να ποστάρετε σ' αυτό το θέμα

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41577

:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ωραια ας ξεκινησω εγω.! "Δυο μιγαδικοι z,w συνδεονται με την σχεση w=(3+4i)z-2+i Aν οι εικονες του z κινουνται σε κυκλο με κεντρο Κ(1,0) και ακτινα ρ=2 νδο και οι εικονες τ w κινουνται επισης σε κυκλο οπου να βρειτε το κεντρο και την ακτινα..

Ευχαριστω προκαταβολικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
/z-1/=2
W=(3+4i)z-2+i=(3+4i)(z-1+1)-2+i=(3+4i)(z-1)+3+4i-2+i↔
w-5i-1=(3+4i)(z-1)→
/w-5i-1/=/3+4i/∙/z-1/↔
/w-5i-1/=5∙2↔
/w-5i-1/=10
Αν βάλω w=x+yi έχω
/(x-1)+(y-5)i/=10↔
(x-1)2+(y-5)2=102
Άρα κύκλος με κέντρο Λ(1,5) και ακτίνα ρ=10:)
-----------------------------------------
διορθωσε με αν εχω λαθος
-----------------------------------------
/........./ ειναι το μετρο μιγαδικου
στην τελευταια γραμμη το 2 δηλωνει τετραγωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
/z-1/=2
W=(3+4i)z-2+i=(3+4i)(z-1+1)-2+i=(3+4i)(z-1)+3+4i-2+i↔
w-5i-1=(3+4i)(z-1)→
/w-5i-1/=/3+4i/∙/z-1/↔
/w-5i-1/=5∙2↔
/w-5i-1/=10
Αν βάλω w=x+yi έχω
/(x-1)+(y-5)i/=10↔
(x-1)2+(y-5)2=102
Άρα κύκλος με κέντρο Λ(1,5) και ακτίνα ρ=10:)
-----------------------------------------
διορθωσε με αν εχω λαθος
-----------------------------------------
/........./ ειναι το μετρο μιγαδικου


στην τελευταια γραμμη το 2 δηλωνει τετραγωνο

το αποτελεσμα που μου δινεις ειναι σωστο(και το κεντρο και η ακτινα) αλλα δεν ψιλοκαταλαβαινω στο 2ο βημα τι κανεις ((3+4i)(z-1+1)-2+i=(3+4i)(z-1)+3+4i-2+i↔) Το σημειο δλδ που προσθετεις και αφαιρεις +1-1 στο z και που ξαναβαζεις το 3+4i ξανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
λοιπον,αυτο το εκανα για να εμφανισω το ζ-1 που το εχω δεδομενο, και υστερα απλως εκανα επιμεριστικη ιδιοτητα
-----------------------------------------
καταλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
με λιγα λογια αφου σου δινει το κεντρο και την ακτινα θα γραψεις τν z στους μιγαδικους και μετα θα μπεις σε μετρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.Έχω κολλήσει τρελά με την άσκηση 4/β/147 που λέει:
Ενα ορθογώνιο ΚΛΜΝ ύψους x cm είναι εγγεγραμμένο σε ένα τρίγωνο ΑΒΓ με ΒΓ=10cm και ύψους ΑΔ=5 cm.Να εκφράσετε το εμβαδό Ε και την περίμετρο Ρ του ορθογωνίου ως συνάρτηση του x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δεν παιζουν τετοιες ασκησεις με γεωμετρια.παντως αν θες θα την παλεψω λιγο και θα σου πω τη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ.όντως η άσκηση είναι άκυρη και δεν ξέρω τίποτα απο γεωμετρία όμως πρέπει να την κάνω ><
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
αν εχεις καμια αλλη στειλ την και ασε αυτην τελευταια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το ΑΝΜ τριγωνο ειναι ομοιο με το ΑΒΓ τριγωνο αρα ΝΜ/ΒΓ=ΑΕ/ΑΔ=>ΝΜ/10=(5-χ)/5=>ΝΜ=10-2χ

Ε=(ΝΜ)(ΕΔ)=(10-2χ)χ= -2χ^2+10χ, 0<=χ<=5

Ρ=2(ΝΜ)+2(ΕΔ)=2(10-2χ)+2χ=20-2χ , 0<=χ<=5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
έχω και άλλη μια που έχω κολλήσει(γιατι μας βαζουν τετοια προβληματα στο σχολικο οεο??:
Ενα κουτι κυλινδρικου σχηματος εχει ακτινα βασης x cm και ογκο 628 cm^3(Κυβικα).To υλικο των βασεων κοστιζει 5 λεπτα του ευρω ανα τετραγωνικο cm ενω το υλικο της κυλινδρικης επιφανειας 1,25 λεπτα του ευρω ανα τετραγωνικο cm.Nα εκφρασετε το συνολικο κοστος ως συναρτηση του χ.Ποσο κοστιζει ενα κουτι με ακτινα βασης 5 cm?

Μου θυμίζει το δημοτικό αλλα με έχει κολλησει :P
-----------------------------------------
theodora ευχαριστω πολυ :),δεν πήγα σε τόσο απλη λογική...tnx και παλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
έχω και άλλη μια που έχω κολλήσει(γιατι μας βαζουν τετοια προβληματα στο σχολικο οεο??:
Ενα κουτι κυλινδρικου σχηματος εχει ακτινα βασης x cm και ογκο 628 cm^3(Κυβικα).To υλικο των βασεων κοστιζει 5 λεπτα του ευρω ανα τετραγωνικο cm ενω το υλικο της κυλινδρικης επιφανειας 1,25 λεπτα του ευρω ανα τετραγωνικο cm.Nα εκφρασετε το συνολικο κοστος ως συναρτηση του χ.Ποσο κοστιζει ενα κουτι με ακτινα βασης 5 cm?

Μου θυμίζει το δημοτικό αλλα με έχει κολλησει :P
-----------------------------------------
theodora ευχαριστω πολυ :),δεν πήγα σε τόσο απλη λογική...tnx και παλι :)
πρεπει να ξερεις τους τυπους του κυλινδρου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
δεν τους ξερω και έχω πετάξει την γεωμετρία :P.αλλα ντάξει google iz μαι φρένντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top