Βοήθεια σε ασκήσεις Φυσικής

KOMIS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια μου εβαλαν μια ασκηση στη φυσικη και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια γιατι σκαλωνω...Στην ασκηση πρεπει να εφαρμοσουμε την Μεθοδο ελαχιστων τετραγωνων...Μας δινει τον τυπο της πυκνοτητας p=m/v και τον πινακα με τις τιμες α/α,p,v.Εχουμε κανει παρομοια ασκηση με τον τυπο U=I*R οπου μετατρεποταν σε I=1/R*U για να γινει της μορφης y=α+βx.Πως θα μετατραπει ο τυπος της πυκνοτητας για να ειναι της μορφης y=α+βx?

καποιος ρε παιδια πεμπτη την παραδιδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
1)Ε=2.944.10^-20kj.να την μετατρεψετε σε kev.1 ev=1,6.10^-19j
2)λ=10^-20s^-1.να το μετατρεψετε σε min^-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
View attachment 45052

View attachment 45053

View attachment 45054
Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια ασκηση που εφηυρα πανω στην επιλυση διαφορικων με μετασχηματισμο Laplace.
Το αποτελεσμα δεν μου αρεσει πολυ, και θα ηθελα οποιοσδηποτε γνωστης του αντικειμενου να επεμβει. Δεκτες αποψεις ακομα και απο χρηστες οπως ο nPb. Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nvidiakias

Νεοφερμένος

Ο nvidiakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω τις παρακατω ασκησεις και θελω αν μπορει καποιος να μου εξηγησει πως λυνονται γιατι μπερδευομαι πολυ:
1.
Στο κέντρο βάρους Ο ενός σώματος Σ ασκούνται οι δυνάμεις
F1=(2χ) kN
F2=(3γ) kN
ω=[2(χ+ψ+z+w)] μοίρες.
Να προσδιοριστεί η συνισταμένη δύναμη R:
1. Γραφικά με τη μέθοδο του παραλληλογράμμου
2. Γραφικά με τη μέθοδο του δυναμοτριγώνου
3. Αναλυτικά
Σε όλες τις περιπτώσεις να υπολογιστούν οι γωνίες ω1 και ω2 που σχηματίζονται μεταξύ των συνιστωσών F1 και F2 και της συνισταμένης R

2.
Εξήγηση Α.Ε.Μ
Α.Ε.Μ=χyzw
Δεδομένα
Στο στερεό σώμα Σ ασκούνται οι δυνάμεις F=(20x) kN και P=(10x) kN όπως φαίνεται στο παρακάτω σχήμα
Δίνονται τα παρακάτω
φ=[3(x+y)] μοίρες
L=(x+z+w) m
α=[(3/5)L] m
β=[(2/5)L] m
Ζητούμενα
Να προσδιοριστεί η ροπή ως προς το σημείο Α με τους παρακάτω δύο τρόπους
1. χρησιμοποιώντας το θεώρημα του Varignon MF=xFy-yFx (προσήμανση γενική)
2. χρησιμοποιώντας τη γενική σχέση M=Fd
Η κάθετη απόσταση του φορέα της F από το σημείο Α (μοχλοβραχίονας) χωρίς τη χρήση τριγωνομετρικών σχέσεων.

ορίστε και τα σχήματα
1. https://postimage.org/image/h2bedhbfl/
2.https://postimage.org/image/c0t12eb1v/

ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
καλησπερα..

ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το μαθημα θεωρια κυκλωματων.εχω κανει ενα πειραμα στο εργαστηριο μετρωντας την ταση μεταξυ 2 σημειων με το πολυμετρο και μου βγαινει διαφορετικη απο αυτο προβλεπει η θεωρια..ομολογουμενως υπαρχει σφαλμα λογω της πειραματικης μετρησης αλλα πως το επεξηγω περαιτερω αυτο??πως εξηγειται?

επισης, ομοια η ταση μου βγαινει διαφορετικη οταν την μετρω με πολυμετρο και διαφορετικη με παλμογραφο?που οφειλεται αυτο?

οποιος γνωριζει ας απαντησει γιατι προκειται για εργασια που ο χρονος τρεχει..

ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βγαίνει πολύ διαφορετική; Πχ έπρεπε να βγει γύρω στο 5 και βγήκε 7 ή 250; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
επρεπε να βγει 2.5 για την Rab και βγαινει 2.495 ,ενω για την Rcd επρεπε να βγει 2.5 και βγαινει 2.511....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
επρεπε να βγει 2.5 για την Rab και βγαινει 2.495 ,ενω για την Rcd επρεπε να βγει 2.5 και βγαινει 2.511....

Σιγά το πράγμα βρε συ. Στα εργαστήρια ΗλεκτροΜαγνητισμού που γίνονται παρόμοια πράγματα έχω δει απίστευτα νούμερα. Θεωρώ πως αν απλά αναφέρεις το κομμάτι της θεωρίας και επισημάνεις την εργαστηριακή απόκλιση δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Άλλωστε τα νούμερα των μετρήσεων στα εργαστήρια τα παίρνουμε μέχρι 3-4 ψηφία, και όχι επακριβώς με όσα ψηφία εμφανίζονται. ;)

Αν ποτέ δεις τρελά νούμερα να κάτσεις και να ξανακάνεις τις μετρήσεις. Μην βιάζεσαι να φύγεις, τέσταρε πρόχειρα αν ανταποκρίνονται στη θεωρία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
επρεπε να βγει 2.5 για την Rab και βγαινει 2.495 ,ενω για την Rcd επρεπε να βγει 2.5 και βγαινει 2.511....

Εϊναι εντός του περιθωρίου σφάλματος των πειραματων.
Εϊναι σπάνιο το φαινομένο η παρατηρηση να συμφωνεί απόλυτα με την θεωρητική μέτρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
χμμ οντως ειναι πολυ μικρη η αποκλιση αλλα δεν υπαρχει καποιο κομματι στο βιβλιο που θα μπορουσα να προσθεσω για να το δικαιολογησω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
χμμ οντως ειναι πολυ μικρη η αποκλιση αλλα δεν υπαρχει καποιο κομματι στο βιβλιο που θα μπορουσα να προσθεσω για να το δικαιολογησω :hmm:

Τι εννοείς δεν υπάρχει κομμάτι;; :confused: Αναφέρεις ότι η θεωρία θέλει 2.5, το σφάλμα είναι το τάδε (αν θέλεις το βρίσκεις), είσαι μέσα στα περιθώρια του λάθους, end of story. Με τόσο μικρή απόκλιση έχεις αποδείξει τη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
και πως ξερω ποια ειναι τα περιθωρια λαθους ?η επειδη απλα η αποκλιση ειναι ελαχιστη θεωρω "αυθαιρετα" οτι ειμαι εντος των οριων

επισης να σε ρωτησω και κατι αλλο?κανω ενα πειραμα μετρωντας την ταση την μια με παλμογραφο και την μια με πολυμετρο και τις βρισκω ισες ..οκ :/: με ρωταει που οφειλεται αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
επισης, ομοια η ταση μου βγαινει διαφορετικη οταν την μετρω με πολυμετρο και διαφορετικη με παλμογραφο?που οφειλεται αυτο?

ο παλμογράφος δεν ειναι στην πρίζα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ειναι μια ,φαινομενικα απλη ασκηση , η οποια με εχει μπερδεψει καπως. Στην εκφωνηση της ασκησης δεν δινεται ο δικτης διαθλασης απο κανενα υλικο , ο καθηγητης ομως μας ειπε n νερου και n διθειανθρακα.Το προβλημα ειναι με το n πολυστυρολιου.Μηπως πρεπει να το παρω ως γνωστο απο το πινακακι που εχει με ολα τα n η να το θεωρησω αγνωστο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,059 μηνύματα.
.....Το προβλημα ειναι με το n πολυστυρολιου.Μηπως πρεπει να το παρω ως γνωστο απο το πινακακι που εχει με ολα τα n η να το θεωρησω αγνωστο??
Για να λυθεί η άσκηση πρέπει να είναι γνωστός και ο δείκτης διάθλασης του πολυστυρόλιου. Πόσο τον δίνει ο πίνακας?
(Λογικά στο α εννοεί ότι το κομμάτι βρίσκεται στον αέρα. Για τα β και γ εννοεί ότι το κομμάτι είναι ολόκληρο βυθισμένο στα υγρά? Δηλαδή η αρχική ακτίνα προσπίπτει από τα υγρά ή από τον αέρα?)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ειναι μια ,φαινομενικα απλη ασκηση , η οποια με εχει μπερδεψει καπως. Στην εκφωνηση της ασκησης δεν δινεται ο δικτης διαθλασης απο κανενα υλικο , ο καθηγητης ομως μας ειπε n νερου και n διθειανθρακα.Το προβλημα ειναι με το n πολυστυρολιου.Μηπως πρεπει να το παρω ως γνωστο απο το πινακακι που εχει με ολα τα n η να το θεωρησω αγνωστο???
Δεν ξέρω αν σε βοηθώ. Σκέφτομαι ως εξής:
Ονομάζω n=δείκτης διάθλασης του πολυστυρολίου και n'=δείκτης διάθλασης του περιβάλλοντος μέσου (αέρας , νερό ή διθειάνθρακας)
Στο πάνω μέρος ισχύει n'.ημθ=n.ημδ (1) και στην κατακόρυφη πλευρά n'.ημ90°=n.ημ(90°-δοριακη )
Η 90-δ είναι η ελάχιστη , άρα η δ=μέγιστη και η θ από τη σχέση (1) μέγιστη.
Με αντικατάσταση
Διαιρώντας τις δύο σχέσεις κατά μέλη έχω ημθ=εφδ και

Η οποία θ είναι η μεγίστη για συγκεκριμένες τιμές των δεικτών.
ΥΓ Μέχρι να τα γράψω σε latex προηγήθηκε ο Dias !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Για να λυθεί η άσκηση πρέπει να είναι γνωστός και ο δείκτης διάθλασης του πολυστυρόλιου. Πόσο τον δίνει ο πίνακας?
(Λογικά στο α εννοεί ότι το κομμάτι βρίσκεται στον αέρα. Για τα β και γ εννοεί ότι το κομμάτι είναι ολόκληρο βυθισμένο στα υγρά? Δηλαδή η αρχική ακτίνα προσπίπτει από τα υγρά ή από τον αέρα?)


Δεν ξέρω αν σε βοηθώ. Σκέφτομαι ως εξής:
Ονομάζω n=δείκτης διάθλασης του πολυστυρολίου και n'=δείκτης διάθλασης του περιβάλλοντος μέσου (αέρας , νερό ή διθειάνθρακας)
Στο πάνω μέρος ισχύει n'.ημθ=n.ημδ (1) και στην κατακόρυφη πλευρά n'.ημ90°=n.ημ(90°-δοριακη )
Η 90-δ είναι η ελάχιστη , άρα η δ=μέγιστη και η θ από τη σχέση (1) μέγιστη.
Με αντικατάσταση
Διαιρώντας τις δύο σχέσεις κατά μέλη έχω ημθ=εφδ και

Η οποία θ είναι η μεγίστη για συγκεκριμένες τιμές των δεικτών.
ΥΓ Μέχρι να τα γράψω σε latex προηγήθηκε ο Dias !!

οκ ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
sosssssss...please!!!!όποιος γνωρίζει....πώς λύνονται αυτά;;πλησιάζει η εξεταστική μου και χρειάζομαι εξάσκηση..!!!
1)Ε=2.944.10^-20kj.να την μετατρεψετε σε kev.1 ev=1,6.10^-19j
2)λ=10^-20s^-1.να το μετατρεψετε σε min^-1
έστω ότι γνωρίζετε όσον αφορά τις απαντήσεις,γράψτε μου εδώ! ευχαριστώ πολύυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
sosssssss...please!!!!όποιος γνωρίζει....πώς λύνονται αυτά;;πλησιάζει η εξεταστική μου και χρειάζομαι εξάσκηση..!!!
1)Ε=2.944.10^-20kj.να την μετατρεψετε σε kev.1 ev=1,6.10^-19j
2)λ=10^-20s^-1.να το μετατρεψετε σε min^-1
έστω ότι γνωρίζετε όσον αφορά τις απαντήσεις,γράψτε μου εδώ! ευχαριστώ πολύυ...

Ευκολάκια είναι.Απλές μετατροπές.
Το kilo αντιστοιχεί σε 1000 μονάδες.
Και το 1 minute σε 60 seconds.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
sosssssss...please!!!!όποιος γνωρίζει....πώς λύνονται αυτά;;πλησιάζει η εξεταστική μου και χρειάζομαι εξάσκηση..!!!
1)Ε=2.944.10^-20kj.να την μετατρεψετε σε kev.1 ev=1,6.10^-19j
2)λ=10^-20s^-1.να το μετατρεψετε σε min^-1
έστω ότι γνωρίζετε όσον αφορά τις απαντήσεις,γράψτε μου εδώ! ευχαριστώ πολύυ...

srsly να μεταφερθει στο θεμα 'πανεπιστημια&τει΄ να δουνε καπιοι το επιπεδο των φοιτητων στα τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top